הסוף למתיחות הפנים. מעכשיו זו הרמת פנים, בשילוב פיסול ועיצוב בטכניקות מתקדמות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תחום הרפואה הפלסטית בכל הקשור להצערה ורענון של עור הפנים מאמץ טכניקות חדשניות ופורצות דרך, המאפשרות תוצאות הרבה יותר טובות בהליכים הרבה יותר בטוחים. ד"ר רם סילפן, מומחה לכירורגיה פלסטית, סוקר את החידושים האחרונים בתחום

החידושים המדעיים והרפואיים בתחום הפלסטיקה בכלל ובתחום ניתוחי מתיחת הפנים בפרט, מעמידים בפני מי שמעוניינים להצעיר ולרענן את מראה פניהם שורה של אפשרויות מתקדמות וחדשניות, שחלקן גם פורצות דרך.

למעשה, כל נושא מתיחת פנים עובר כעת שינוי דרמטי, ואפילו שמו של ההליך עצמו "מתיחת פנים", כבר לא רלוונטי. הרבה יותר נכון יהיה לקרוא לו "הרמת פנים" והוא כולל בתוכו גם מושגים חדשים מעולם הפלסטיקה המתחדש, כמו "עיצוב פנים" או "פיסול פנים", המגדירים הרבה יותר טוב את ההליכים המתבצעים כעת בקליניקות של הפלסטיקאים.

ד"ר רם סילפן, מומחה לכירורגיה פלסטית ומנהל מרכז ת"א לכירורגיה פלסטית, סוקר את החידושים בתחום טיפולי הפנים, ומונה את היתרונות הרבים, יחסית להליכים שהתיישנו ושאינם מקובלים עוד.

"הגישות החדשות בתחום נאמנות לשני עקרונות חשובים – מינימום הליכים פולשניים וכמה שפחות דם", אומר ד"ר סילפן, "אם אפשר לבצע כמה שינויים בפעם אחת ותחת הרדמה אחת, זה כמובן עדיף".

הגישה החדשה מתחילה בבניית טיפול פרטני לכל מטופל, בהתאם לצרכיו המיוחדים, במקום הגישה הקודמת, של הענקת טיפול על פי הפרוטוקול. כבר במפגש תיאום הציפיות הראשון יש להתחשב לא רק בצורך להצעיר ולרענן את הפנים, אלא גם באורח חייו של המטופל. מי שרגיל לחשיפה ארוכה לשמש, בין אם זה בשל עבודתו או הרגלי חייו, הכוללים למשל פעילות ספורטיבית מחוץ לבית, יקבל טיפול ייחודי, שתוצאותיו יאריכו ימים. אי אפשר להתאים לאדם כזה פילינג עמוק ולהכריח אותו להתחיל לחבוש כובעים ולכסות את פניו במסנני הגנה.

"הפלסטיקאים מבינים היום שאדם בא לשנות את פניו ולא את אורח חייו", אומר ד"ר סילפן, "ולכן יש להתאים טיפול ייחודי, מתוך מגוון החידושים שהתחום כבר מציע, כמו 'מיני ליפט', שהוא הליך הרמת פנים מוגבל. ישנן גם אופציות למתיחה צווארית, מתיחת רקה או לחי, הרמת גבות או הרמת מצח. כמובן שניתן לשלב בין כמה הליכים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. להוסיף ניתוח אף, עפעפיים או סנטר ולבצע את הכל בפעם אחת ותחת הרדמה אחת.

"בעבר היה מקובל לחשוב שככל שההליך ארוך יותר, כך הסיכון גדול יותר ולכן היו מי שנהגו לפצל את הניתוחים על מנת להקטין סיכונים. היום, מכיוון שהטיפולים מאוד ממוקדים והרבה פחות פולשניים, ניתן לבצע כמה פעולות תחת אותה הרדמה, ולשלב טכניקות מתקדמות ולא פולשניות, שמקטינות מאוד את הסיכון ומבטיחות תוצאות טובות ולאורך זמן".

איך הפך הניתוח ממתיחת פנים להרמת פנים?

"בעבר היה מקובל לחשוב שככל שנמתח את רקמת העור נשיג תוצאה טובה יותר מול הקמטים וכוח המשיכה. היום הגישה השתנתה מקצה לקצה, בזכות ההבנה שהעור הוא רקמה לא אמינה ומתיחתה בלבד לא מבטיחה שהיא לא תאבד אלסטיות, בין אם כתוצאה מגנטיקה או כתוצאה מהתקדמות הגיל. היום מקובל שבכל הניתוחים, גם בניתוחי חזה, יש לבנות מחדש את כל שלד הרקמות שמתחת לעור, למתוח ולקשור גם אותן. כך מושגת תוצאה מיטבית, שגם נראית  טבעית יותר ולא מתוחה וגם חוסכת הליכי הסרה של עודפי עור. מדובר ברקמות העדינות שמתחת לשכבת העור הראשונה, ברקמות שומן ורקמות המהוות מעטפת לבלוטות הרוק, למשל. רקמות אלה מחוברות לשרירי הרקה והצוואר והידוק שלהן מאפשר הרמה ועיצוב של זוויות הלסת, הלחי והצוואר. כל זאת מבלי לגעת בשרירי ההבעה של הפנים".

ואיך הגענו לטכניקות שנקראות פיסול ועיצוב?

"אלה טכניקות מתקדמות מאוד, שיכולת להשתלב בהליך ניתוחי או אף לעמוד בזכות עצמן. מבין אלה ניתן להזכיר את הטכניקות השונות לשימוש בלייזר, את הליכי שאיבת השומן, את הטכניקות הלא פולשניות להידוק עור הפנים, טכניקות חדשניות של המסת שומן בקור, שימוש בחומרי מילוי שונים ושימוש בתאי שומן של המטופל עצמו, שנלקחים ממקומות שונים בגוף ועוזרים לפסל ולעצב את המקומות בפנים הדורשים טיפול. לכל אלה מצטרפת טכניקה מתקדמת מאוד, פורצת דרך ממש, של שימוש עצמוני בתאי גזע. אלה תאים בתוליים שהגוף מייצר, שייעודם טרם נקבע והם יכולים להפוך לתא מכל סוג. כשמזריקים אותם לאזורים הנדרשים הם יוצרים נפח מתחת לקמטוטים וכשהם יתפתחו ויתרבו הם ישתלבו בטבעיות באזור אליו הוזרקו ויעניקו לו מראה טבעי".