מוטי חלימי: "אל ארץ צבי" – להנגיש את "מבצע אנטבה" לנוער

ביולי הקרוב ימלאו 40 שנה ל"מבצע אנטבה" ("מבצע יונתן") במהלכו חולצו מעל 100 יהודים ממטוס "אייר פרנס", שנחטף על ידי טרוריסטים. סיפור גבורה זה נחשב לאחד המאורעות ההרואיים ביותר שחוותה מדינת ישראל, אך למרות זאת, רבים מהדור הצעיר אינם מכירים אותו מספיק.

תוכן מקודם בחסות ברק רום
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם בחסות ברק רום
תוכן מקודם

פורסם בתאריך: 7/3/2016

צילום: עומר שטיין

תלמידים בכל רחבי הארץ אמורים להתחיל להכיר אותו יותר, כי בשבועות האחרונים עלתה לבמה ההצגה "אל ארץ צבי" של "תיאטרון השעה הישראלי", בניהולו של מוטי חלימי. ההצגה מעבירה את סיפור החטיפה וההצלה דרך סב ונכדו, שנמצאים בטיסה הדרמטית.  

בין משפחה למדינה - אל ארץ צבי

"הנכד וסבו טסים לביקור אצל אב המשפחה העובד בפריז בשליחות המדינה, בעוד האם נשארת בישראל", מתאר מוטי חלימי את עלילת ההצגה. "דרכם מסופר סיפור ההצלה והחטיפה, כאשר לאורך ההצגה קיימים קווי מתאר בין המציאות הבדיונית של ההצגה, לבין הקשרים מסיפור גבורה אחר, לפני קום המדינה. המטרה של ההצגה היא ליצור משמעות, שהיא מעבר לסיפור המעשה, ולייצר אלגוריה בין יסודות המשפחה למדינה, שתוביל את צופיה להבנה דרך החוויה במסרי ההצגה".

חלימי מוסיף כי אותה סולידריות וערבות הדדית עשויות מאותו חומר בסיסי עליו מושתתת החברה הישראלית והם הערכים המובילים לאחדות ולחירות. "הבחירה במשפחה כדי לתאר את המאורע ההיסטורי הזה, הייתה על מנת ליצור חיבור בין המשפחה למדינה ולהמחיש כי המדינה מושתת על סולידריות. מכיוון וההצגה מופנית לבני נוער, המסר שלה חשוב פי כמה", אומר חלימי.

מוטי חלימי - מנכ"ל תאטרון השעהצילום: עומר שטיין

את ההצגה כתב המחזאי גדי צדקה, כאשר רן בגנו על המוסיקה, אורי מורג על התאורה וסשה לישנסקי על התפאורה. בהצגה מככבים השחקנים דרור טפליצקי, דני גבע, אביטל פסטרנק, אור מאיר, אלכסה לרנר, טל דנינו ואורי מזעקי. העבודה על ההצגה, מהרעיון ועד סיום החזרות, ארכה כשנה.

"תיאטרון השעה", בניהולו של חלימי, הוא תיאטרון רפרטוארי לילדים ולנוער הקיים כבר 25 שנה ומעלה מדי שנה כ- 5 הצגות אליהם נחשפים 300 אלף תלמידים. "אל ארץ צבי", עלתה רק לאחרונה כבר זוכה לביקורות נלהבות וביקושים רבים מצד בתי ספר ומוסדות חינוך.

להנחיל תחושת גאווה לדור הצעיר

צילום: עומר שטיין

סביר להניח כי בני הנוער, שיצפו בהצגה "אל ארץ צבי" לא נחשפו אל סיפור "מבצע אנטבה" כמו הדור של ההורים שלהם. מוטי חלימי מסביר כי הבחירה בסיפור זה להצגה, היא מצד אחד בגלל הדרמטיות הכמעט הוליוודית שבו,  ומצד שני, כדי להנחיל לדור הצעיר של ישראל את התחושות שהיו סביב המבצע הזה.

צילום: עומר שטיין

"אני זוכר את אותה התרגשות, ההתפעמות ותחושת הגאווה במדינה אשר אחזה בכולנו – שמחה, הערצה והתעלות נפשית של ממש" נזכר חלימי בתקופה שלאחר המבצע. "אותה תחושה נבעה במיוחד מהידיעה כי המדינה אינה מפקירה את אזרחיה, אף כי המרחק היה בלתי נתפס והסיכוי להצלחה היה אפסי. חשוב מאוד שילדי ישראל, שלא נולדו באותה תקופה ולא חוו את אותן עוצמות של רגשות, יחוו זאת באמצעות חווית התיאטרון".

מוטי חלימי מציין כי סיפור גבורה זה נשאר חקוק בזיכרונו, במיוחד בבחינת המעגלים שהיו מעורבים בכך: "הזכרונות עולים בי כרסיסי תמונות מאותה תקופה, מלווים בבני משפחתי, חברי, שכונתי ותחושה של חיבור לדבר גדול ונשגב, שרק כיום כאדם בוגר, אני יודע שתחושה זו היא סולידריות לעם ולמדינה. מעגלים אלו הם מעגלי השייכות שלי ולפיכך החיבור שלי למדינת ישראל ולציונות הוא בנפשי".

נושאים כמו אלו המוצגים ב"אל ארץ צבי", הוא מסביר, הם הנושאים שבהם עוסקות ההצגות בתיאטרון השעה הישראלי, תוך כדי הנגשתם באופן חינוכי, לדוגמא: ההצגה אודות סיפורה של אירנה סנדלר, שעלתה לבמה לפני חודשים אחדים.

"המטרה היא להנחיל לילדים ערכים שאפיינו את מדינת ישראל כמו ערבות הדדית, סולידריות, אחדות, חירות, אהבת הארץ  ואחווה", הוא מסכם.

המועדים הקרובים של ההצגה:

10/04/16 - מתנ"ס קריית גת, שעות אחר הצהרים.

29/05/16 - היכל התרבות פתח תקווה, שעות אחר הצהרים.