5 דברים שכדאי לדעת על רכיבה טיפולית

שוקלים לקחת את הילד או הילדה לטיפול ברכיבה? הנה 5 דברים שכדאי שתדעו. רכיבה טיפולית היא אחד הטיפולים הפופולריים ביותר לילידים בימינו. הסיבה לכך נעוצה במספר סיבות, אשר הבולטות בהן: הנאת הילד מהטיפול, והצלחת השיטה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

1) למי זה מתאים?

רכיבה טיפולית היא טיפול המשלב מיומנויות במגוון תחומים אומר לנו עמרי לבני – מנכ"ל מרכז אופק להכשרת מטפלים ומדריכים. על כן מדובר בטיפול המתאים למגוון רחב של מקרים אשר הבולטים בהם: הפרעות קשב, בעיות תקשורת, בטחון עצמי נמוך, בעיות בתנועה וביציבה ועיכובים התפתחותיים.

2) איך מתבצע הטיפול?

ובכן- תלוי. הטיפול נחלק בגדול לשלושה סוגים:

טיפול דרך תרגול מיומנויות רכיבה, כלומר הילד לומד לרכוב, והמטפל מנתב את העבודה כך שתהיה בעלת ערך טיפולי.

טיפול המתבסס על תנועת הסוס. הילד לא בהכרח לומד לרכוב, אלא בעיקר מפיק תועלת מהישיבה על הסוס וביצוע תרגילים בזמן תנועה.

טיפול המתבסס על עבודה מול הסוס מהקרקע, בין אם כחלק מהטיפול או כדרך טיפול עיקרית. שיטה זו מתאימה למקרים בהם יש חשיבות לעבודה על מיומנויות של תקשורת, בטחון עצמי ועוד. השיטה מפותחת מאוד בעולם ומכונה "פעילות טיפולית בשילוב סוסים", כאשר הדגש הוא לאו דווקא על רכיבה. לדברי עמרי לבני, השיטה, אשר נלמדת במהלך קורס רכיבה טיפולית של מרכז אופק כחלק מתכנית הלימודים, זוכה לפופולריות רבה לאחרונה, וניכר כי הביקוש למדריכים שעברו הסמכה בשיטה זו עולה.

3) באיזה גיל כדאי להתחיל?

במקרים בהם הרכיבה נועדה לטיפול בליקויים בהתפתחות מוטורית, ניתן להתחיל בגילאים צעירים מאוד, בדרך כלל החל מגיל 3. במקרים אחרים מומלץ לחכות לפחות עד גיל 5, בו ניתן להתחיל ללמד את הילדים כיצד לתקשר עם הסוס. טיפול דרך רכיבה עצמאית מתחיל לרוב לקראת גיל 7.

4) איך מקבלים הפנייה לרכיבה טיפולית?

רוב הילדים מגיעים לרכיבה טיפולית בהפניה מקופת חולים. קיים שוני בין קופות החולים השונות לגבי הסמכות שרשאית להפנות לטפול שכזה. ברוב המקרים הסמכות נמצאת אצל רופא הילדים.

5) איך בוחרים מטפל?

ברכיבה טיפולית צריך לבחור את החווה או המרכז הטיפולי אליו ניקח את הילדים ולא את המטפל. מדריך רכיבה טיפולית מתאים יוקצה לנו ע"י הגורם המקצועי בחווה.

קופות החולים נותנות רשימה של חוות בהסדר מהן צריך לבחור. כדאי לבחון מספר חוות לפני שמחליטים.

הכלל החשוב ביותר הוא לברר מי עורך את ראיון הקבלה של הילד לטיפול.

וודאו שהאדם שעושה זאת הוא מטפל מנוסה, בעל הסמכה טיפולית נוספת וניסיון עשיר בטיפול. אמנם אנחנו מכשירים את כל תלמידינו לקיום ראיונות קבלה לטיפול, אומר עמרי לבני, אך לא מצפים שהם יעשו זאת בשלבים הראשונים בקריירה שלהם. קבלת מטופל חדש דורשת ראיה רחבה המורכבת בעיקר מהרבה ניסיון עם מטופלים.

מרכז אופק להכשרת מטפלים ומדריכים,  הינו המוביל ללימודי מקצועות הטיפול, האילוף וההדרכה.

המרכז מציע מסלולי ההכשרה לרוכבים בכל הרמות : מכינה לקורס הדרכת רכיבה, לימודי רכיבה טיפולית, קורס מדריכי רכיבה. לפרטים נוספים ומידע על אפשרויות תעסוקה ושכר לחץ כאן.