אילון לחמן: על אמצעי מניעה לשעת חירום

19/6/2016

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אמצעי מניעת היריון נחשבים למבוקשים בקרב נשים בגיל הפוריות והם מאפשרים לאישה את החופש לבחור מתי לאפשר כניסה להיריון ומתי לא. כאשר מקיימים יחסי מין לא מוגנים עקב אי נטילה ראויה של אמצעי המניעה או עקב העדר אמצעי מניעה כלל, נוצרת סכנת הכניסה להריון לא רצוי.

בעבר, הדרך למנוע היריון כזה הייתה הפלה, שהיא הליך פולשני וטומן בחובו סיכונים. כיום, ישנן דרכים למנוע כניסה להריון לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, באמצעות אמצעי מניעה לשעת חירום כמו גלולות והתקן רחמי. ד"ר אילון לחמן, רופא נשים וגניקולוג בכיר, מומחה בתחום הגינקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל שם ומוניטין, מסביר על שתי הדרכים הקיימות למניעת הריון בשעת חירום.

גלולות למניעת הריון בשעת חירום

על פי ספרי הרפואה, ההשתרשות של הביצית שהופרתה בחצוצרה, יכולה לקרות עד 6 ימים מההפריה. משך זמן זה מאפשר לנו למנוע היריון לא רצוי. הטיפול התרופתי ההורמונאלי פועל גם על תנועתיות החצוצרה וגם על תפקוד הגופיף הצהוב בשחלה, אשר עוזר להשתרשות והתפתחות ההיריון. כמו כן, הטיפול התרופתי גורם לשינוי תפקוד רירית הרחם האמורה לקלוט את הביצית המופרת ולאפשר את השתרשותה.

הכדורים מורכבים מהורמון האסטרוגן ומהורמון הפרוגסטרון אבל במינונים שונים וכמובן במינון גבוה יותר. שניהם מצויים גם בגלולות הרגילות למניעת הריון אבל במינונים שונים. שיעור ההריונות, באם התרופה נלקחה בתוך 12 שעות, היה 1.2% ובתוך 72 שעות השיעור היה 1.8%.השמות המסחריים של הכדורים הם פוסטינור או אוורל וחשוב לציין שלכדורים לעיתים יש תופעת לוואי של בחילות ו/או דימום.

גלולות כדוגמת פוסטינור, יכולות למנוע הריון לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים. "ניתן לקחת את הגלולות עד כ-72 שעות לאחר קיום יחסי המין הלא מוגנים, אך צריך להשתדל ליטול אותם כמה שיותר קרוב למועד קיום היחסים, על מנת להגדיל את הסיכוי להצלחת הטיפול", מסביר דוקטור אילון לחמן.

הגלולה גורמת לרירית הרחם, שעתידה לקלוט הריון, להתקלף ולנשור ובכך מונעת מהביצית להשתרש ברחם. הגלולה מכילה כמות גדולה יחסית של הורמונים ולכן אסור להשתמש בה כדרך קבע. הגלולה משפיעה על כל הציר ההורמונאלי בגוף, ואם לוקחים אותה בתדירות גבוהה, גם קרישיות הדם יכולה לעלות. ד"ר אילון לחמן מסביר כי גלולת אמצעי מניעה לשעת חירום נחשבת לבטוחה אך חלק מהרופאים חושבים שהתקן תוך רחמי הוא יותר בטוח.

התקן תוך רחמי

התקן תוך רחמי מונע כניסה להריון וניתן להשתמש בו גם כאמצעי חירום, אם התקנתו נעשית בטווח של 72 שעות מרגע קיום יחסי המין הלא מוגנים, בחלק מהפרסומים הרפואיים היום, נמצא שניתן להשתמש אפילו 6-8 ימים מיום קיום היחסים הלא מוגנים. ההתקן מונע את ההשתרשות של הביצית המופרית במידה והופרתה בחצוצרה.

"כל אחת יכולה לשים התקן וכיום יש התקנים שמתאימים למי שלא ילדה. התקן יכול להתאים לתקופה  שבין 3 ל-5 שנים, תלוי מה הסוג וברגע שרוצים להיכנס להריון מוציאים אותו. היתרון הגדול של ההתקן הוא שלא צריך לזכור לקחת מידי יום גלולות ואין השפעה על כלל הגוף. ההתקן התוך רחמי משפיע מקומית ברחם, בעוד שהגלולות משפיעות על כל הגוף מאחר שעוברות דרך מחזור הדם. מציין ד"ר אילון לחמן ומוסיף כי להתקנים יכולים להיות תופעות לוואי כמו דלקות מידי פעם ומחזורי ווסת הראשונים לאחר ההכנסה, קצת יותר ארוכים.

"התקנים תוך רחמיים המכילים נחושת הוכחו כיעילים יותר ומתוך 879 מקרים נוצר הריון אחד בלבד. הנחושת הוכחה כמסוכנת לעובר בנוסף לשאר הפעולות שגורם ההתקן ברחם כגון ירידה בתנועתיות, תגובה דלקתית כימית ברירית הרחם ועוד, דבר המונע את ההיריון הלא רצוי", מוסיף ד"ר אילון לחמן.

לסיכום, הרפואה היום מאפשרת הגנה מרבית בפני הריונות לא רצויים. הדרך הרגילה והבטוחה של שימוש קבוע או כאמור, אמצעי מניעה לשעת חירום המיועדים לנשים אשר לא משתמשות במניעה קבועה.

אילון לחמן, הוא גניקולוג בכיר, מומחה לניתוחים קיסריים, טיפול ואבחון בהריון חוץ רחמי ועוד.
מרפאתו נמצאת ברח' ז'בוטינסקי 63, ת"א. טל: 03-5462965