אגרנות כפייתית - הגיע הזמן לצאת מהארון

מרבית האנשים נוטים להתקשר מבחינה רגשית לחפצים מסוימים. יש כאלה שנקשרים לבגדים, אחרים נקשרים לצעצועים טכנולוגיים, ריהוט, פריטי אספנים, דיסקים, ספרים. רובנו אוהבים לשמור חפצים לאורך זמן, גם כאלה שלא ממש נחוצים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

 אגירה של פריטים שונים איננה בהכרח מעידה על חריגה מהנורמה או על בעיה נפשית, כל עוד לא מדובר בתופעה שלא משפיעה על היבטים חשובים ומרכזיים בחיים. כאשר מופיע התנהגות מוגזמת, הדברים יוצאים בקלות משליטה.

מומלץ להיעזר בחברות המתמחות בפינוי בתים של אגרנים כפייתיים

התנהגות בלתי נורמטיבית של אגרנות, כזאת שמכונה אגרנות כפייתית, נחשבת על ידי חוקרי מדעי הנפש, פסיכולוגים ופסיכיאטרים כהפרעה ממשפחת OCD (הפרעה התנהגותית כפייתית).

במקרה זה, הנטייה הטבעית לאסוף ולאגור יוצאת מכל פרופורציה ומפריעה לנהל חיים תקינים – משפחה, חברים, תחביבים. במקרה זה, אסור להסתתר בארון ולקוות לטוב. צריך ואפשר לטפל ולהשתנות.  

מתי גיליתי שאני אגרן כפייתי

אגרן כפייתי בהחלט יכול לסבול מהחרפה של בעייתו, בלי להיות מודע לחומרת המצב ולצורך בשינוי. בני (שם בדוי) הוא אגרן כפייתי שבעקבות חשיפה לאירוע מלחיץ החל לאסוף מכל הבא ליד ולמלא את ביתו בחפצים שונים ובגרוטאות.לכאורה, בעיני הסביבה ואף בעיני עצמו נותר עדיין בני אותו בחור נורמטיבי, בעל עבודה קבועה. השינוי אירע יום אחד, כאשר חבר מהעבודה בא לבקרו בביתו. תגובתו הנדהמת למראה הבית המבולגן, העמוס לעייפה בחפצים שמילאו כל פינה היא שהובילה לשינוי.

מאותו רגע הבין בני שנטייתו לאגור יצאה משליטה. מאותו רגע גילה שהוא ללא ספק אגרן כפייתי. בשלב זה ניתן לפעול, לקבל טיפול ולשפר את סביבת המגורים ואת כל יתר תחומי החיים.

הטיפול אינו פשוט או נעים

נהוג לחשוב שהטיפול בבעיות של אובססיביות וקומפולסיביות חייב להיות מסובך, לא נעים, לא פשוט. למעשה, בני ואחרים הדומים לו עוברים טיפולים שיכולים להיות הרבה פחות קשים ממה שנהוג לצייר בדמיון.

אחד הטיפולים הנפוצים הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול הינו ממוקד, בני בהחלט לא היה צריך לבלות שנים רבות בטיפול. מה שכן צריך לעשות זה לשתף פעולה עם המטפל, לעבוד ביחד על שינוי תבניות חשיבה, לתכנן אסטרטגיות התנהגותיות שיעזרו למנוע איסוף חפצים חדשים ולא פחות חשוב – קבלת היכולת לוותר על כל מלאי החפצים האגורים, אלה מהם שאינם באמת נחוצים ונדרשים.

לאחר הטיפול, בני מרגיש כמו אדם חדש. אם גם אתם סובלים מאגרנות, גם אתם תוכלו לעשות את השינוי.   

ומה עם החפצים הישנים

תוך כדי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ובוודאי שגם אחריו, עולה השאלה – מה עושים בחפצים הישנים. הרי אי אפשר להגיע לכל שינוי ולריפוי מהרגלים שגויים בלי להיפטר מחלק ניכר מהחפצים הישנים.

על מנת לעשות זאת בצורה הנכונה – באופן מהיר ומרוכז, מומלץ להיעזר בחברות המתמחות בפינוי בתים של אגרנים כפייתיים. בחברות כאלה מקבלים שירות מהיר ויעיל, מקצועי ואמין, כך שניתן לשוב במהירה לחיים נורמטיביים, טובים יותר, נעימים יותר ומסודרים יותר.

גם בני, שסבל מאגרנות כפייתית בדרגת חומרה קשה למדי, בחר לנהוג כך. בעצה אחת עם המטפל הוא הגיע לשלב שבו המהלך היה נכון עבורו. מאותו הרגע, הדברים זזו במהירות.

וכך בני מספר: "כשקבלתי את ההחלטה, לסלק את כל החפצים הישנים ששלטו לי בחיים, הרגשתי שאני מחזיר לעצמי את השליטה. בחרתי בחברה לפינוי בתים של אגרנים כפייתיים ויצאתי לחופשי. באותה החברה קיבלתי ליווי צמוד, הבנה מלאה למצבי, לקושי שלי ולפתרונות שעשו את ההבדל. היחס היה מקצועי ואישי. עכשיו אני מרגיש כמו אדם שנולד מחדש.