לא מה שחשבתם: 12 עובדות שלא ידעתם על ביטוח

כבר רכשתם פוליסה שמכסה חטיפה על ידי חייזרים? איפה תקבלו ביטוח רפואי בתמורה לתרומת כליה? איך אלתר ניל ארמסטרונג ביטוח חיים על הירח? וכמה שווה החיוך של ג'וליה רוברטס? * העובדות הכי מפתיעות על ביטוח

אביטל לב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביטל לב
תוכן מקודם

בהנחה ואתם לא עובדים בתחום הביטוח, רוב הסיכויים שכשאתם שומעים את המילה ביטוח, האסוציאציה הראשונית שלכם היא של שעמום וחוסר עניין, אמנם הוא אלמנט הכרחי בחיים אבל כזה שלא יגרום לכם לזקוף גבה.

בפועל, בניגוד לסטיגמה האפורה, תחום הביטוח לא מפסיק להפתיע. מעבר לענפים הסטנדרטיים כמו ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח בריאות וביטוח חיים, הומצאו ברחבי העולם פוליסות מוזרות ולא צפויות, עם כיסויים מיוחדים, שלא לומר תמוהים. ברחבי העולם נמכרות פוליסות רבות מעוררות תמיהה. למשל כיסוי שמוצע למקרה של מוות כתוצאה ממתקפת צחוק קיצוני באולם קולנוע, לא עלינו. ואפילו פוליסה בהיקף של מאות אלפי דולרים שנמכרה למבקר מזון לביטוח בלוטת הטעם.

 הנה כמה עובדות שלא ידעתם על ביטוח:

1. ביטוח חתונות

על העלות המטורפת של חתונה ממוצעת אין צורך להרחיב. אם על מכונית חדשה שעולה הרבה פחות מחתונה, כולם משלמים ביטוח מקיף, רק טבעי שיוצעו פוליסות לחתונות. בארצות הברית ובאירופה מקובל מאוד לבטח אירועי חתונה מפני תקלות, ביטול, פשיטת רגל של האולם, נזק לעוגת הכלולות, לסידור הפרחים או לבגדי החתן והכלה. בקיצור, כיסוי על כל צרה שלא תנחת על הזוג הנרגש. בעקבות הטרנד בעולם המערבי שכולל מגוון מסלולים לביטוחי חתונות, גם בארץ כבר מוצעות פוליסות לחתונות.

2. ואם ישו ייוולד מחדש?

לא תאמינו לבשורה הזאת, אבל גם לחשש שמא בחורה בתולה תמצא את עצמה פתאום באמצע החיים נכנסת להיריון ויולדת את ישו 2.0 – יש פיתרון. למריה לא הייתה הפריבילגיה הזאת, אבל בדיוק למקרה כזה הומצאה פוליסה מיוחדת שהבטיחה מיליון פאונד לכיסוי ההוצאות. כמה נזירות רכשו את הפוליסה הזאת למרות הידיעה שנטל ההוכחה יוטל עליהן.

אגב, חברת הביטוח הבריטית שהציעה את הפוליסה, נתקלה בתלונות מצד הכנסייה הקתולית, על אף שהחברה הצהירה שכל ההכנסות מהפרמיה הועברו לצדקה.

צילום: shutterstock

3. ביטוח עב"מ צד ג'

אתם מפחדים מחטיפה על ידי חייזרים? אם כן, אתם יכולים להירגע או לפחות לקנות פוליסה למקרה של חטיפה כזאת. הטלגרף הבריטי דיווח בשנת 2000 שכ-37,000 איש כבר רכשו פוליסה למקרים כאלה תמורת 100 פאונד לאדם. חובת ההוכחה, כמובן, מוטלת על הנחטף.

בכל העולם נעלמים מעל למיליון איש בכל שנה, חלקם נמצאים, אך המידע הזה יכול להטריד אם חושבים עליו לעומק. הרוב העיקרי של בני האדם נעלמים במדינות כמו ארה"ב אשר בה דווחו על 627,911 איש שנעלמו רק בשנת 2013. אנו לא אומרים שכל האנשים האלה נחטפו על ידי חייזרים, את המסקנות תסיקו בעצמכם.

צילום: shutterstock

4. סלבריטאים שלא לוקחים סיכון

ידוענים רבים - ספורטאים, זמרים ושחקנים - לא מהמרים על עתידם ומבטחים איברים בגופם בסכומי עתק. אחת הראשונות לעשות זאת הייתה השחקנית בטי גראבל, שבשנות ה-40' ביטחה את רגליה תמורת מיליון דולר; בשנות ה-70' ביטחה דולי פרטון את החזה שלה ב-600,000 דולר; גיטריסט הרולינג סטונס, קית' ריצ'רדס, ביטח את האצבע האמצעית שלו ב-1.6 מיליון דולר; הדוגמנית הגרמנייה היידי קלום ביטחה את רגליה ב-2.2 מיליון דולר, כאשר הרגל הימנית מבוטחת בסכום גבוה יותר מהשמאלית; וכמה שווה החיוך של ג'וליה רוברטס? השחקנית המצליחה ביטחה את החיוך שלה ב-30 מיליון דולר!

צילום: Dreamstime

5. חלליות רודפות אחריך

המסע ההיסטורי של אפולו 11, שהחל ביולי 1969 והסתיים בנחיתה של האדם הראשון על הירח, יצר בעיה אנושית פשוטה. ניל ארמסטרונג וחבריו האסטרונאוטים נדרשו לשלם סכומי עתק עבור ביטוח חיים שיפצה את משפחותיהם במקרה שהם ייפגעו במשימה או לא יחזרו מהירח. אז במקום לרכוש ביטוח "אמיתי" ויקר, הם הגו רעיון מקורי: הם חתמו על מספר גלויות, מבוילות בבולים עם דגלי ארצות הברית ומקושטות בדיוקניהם.

שליחיהם החתימו את המעטפות בדואר בתאריכים מיוחדים כמו יום הנחיתה על הירח ומסרו את המעטפות למשפחותיהם בידיעה שאם האסטרונאוטים לא יחזרו מהמשימה, החתימות יהיו שוות הון ומשפחותיהם ימכרו אותן למרבה במחיר.

כידוע, למרבה המזל המשפחות לא נאלצו לממש את "ביטוח החיים" הזה, ובמהלך השנים רבות מהגלויות נמכרו במכירות פומביות תמורת סכומים מכובדים למדי.

צילום: Dreamstime

6. הפיתרון לבעיה האיראנית

מתברר שהענקת ביטוח בריאות עומדת במרכזה של אחת ההצלחות האיראניות. על פי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, איראן היא המדינה היחידה שהצליחה לפתור את מצוקת האיברים להשתלה בתחומה. היא גם היחידה שמפעילה מנגנון תשלום חוקי ומוסדר עבור תרומת איברים.

כך זה עובד: חולה שנזקק להשתלת כליה ולא נמצאה לו כליה מתאימה מאדם שנפטר או מקרוב משפחה, פונה לעמותה שמרכזת את הנושא. העמותה מוצאת תורם מתאים מתוך מאגר התורמים, והתורם מקבל בתמורה מהממשלה 1,200 דולר וכן שנה אחת של ביטוח בריאות, הטבה שכנראה מצליחה לפתות תורמים רבים. בדרך זו התרוקנה לחלוטין רשימת ההמתנה למושתלי כליות.

7. במכה אחת

פוליסות ביטוח נועדו ברובן להגן או לפצות מבוטחים בעקבות אירועים קשים שעלולים להתרחש. אבל ביפן, מדינה שלוקחת מאוד ברצינות את משחק הגולף, ישנה פוליסה אחת שדווקא מכסה מקרה של מזל טוב ונדיר במיוחד – הכנסת הכדור לגומה בחבטה אחת (hole in one) במהלך משחק גולף. ברוב המדינות זו סיבה למסיבה, והשחקן שהצליח לעשות זאת מזמין את חבריו להרמת כוסית. ביפן אותו כוכב מחויב לערוך מסיבה מפוארת שעלותה מגיעה לסכומים אדירים. איך מממנים נשף כזה? תוכלו לשלם לפחות 65 דולר לשנה עבור הפוליסה, ולקבל עד 3,000 דולר למימון המסיבה. לא פחות מארבעה מיליון יפנים רכשו את הפוליסה הזאת.

צילום: shutterstock

8. מה לדגים ולביטוח?

העובדה הבאה ממש לא משעשעת, אלא דווקא מדאיגה. מתברר שהקושי הכלכלי של אנשים בארצות הברית לממן לעצמם ביטוח רפואי ראוי, גורמת להם למצוא פתרונות יצירתיים ומפתיעים. יותר ויותר אמריקאים מזמינים באתרים קמעונאים אנטיביוטיקה שמיועדת לדגים(!), במטרה להשתמש בתרופות לעצמם. זה פשוט הרבה יותר זול וזמין מקבלת שירות רפואי שמיועד לבני אדם, המינונים זהים לאלו של בני אדם ואין צורך במרשם.

צילום: shutterstock

9. למה בני קהילת האמיש פטורים מביטוח לאומי?

לאנשי קהילת האמיש בארצות הברית יש הסדר מפתיע עם הממשל: הם לא משלמים ביטוח לאומי. בהתאם, הם גם לא מקבלים תשלומים או סיוע מהביטוח הלאומי. מאחורי הסירוב של בני הקהילה עומדת המחשבה שתשלום עבור ביטוח משמעו שהם לא בוטחים באלוהים. ולכך הם לא יכולים להסכים. נוסף על כך, האמונה של הקהילה בהפרדת הכנסיה מהמדינה לא מאפשרת להם להיעזר במימון ממשלתי, במיוחד בכל הקשור לענייני רווחה.

חברי קהילת אמיש בארה"ב. הגיע הזמן שנכיר ביופייה של עבודת כפייםצילום: shutterstock

10. סוני – לא רק טלוויזיות וטכנולוגיה

במה מתמחה ענקית הטכנולוגיה היפנית סוני? מן הסתם במוצרי אלקטרוניקה, טאבלטים, מכשירים סלולריים, סוני פלייסטיישן, מסכים, ציוד צילום ועוד הרבה מוצרים מהסוג הזה. אבל מסתבר שביפן סוני מובילה דווקא בעסקי הביטוח. בעוד שזרוע האלקטרוניקה של החברה איבדה מיליארדים בעשור האחרון, מנוע הצמיחה של סוני הוא ענף הביטוח, שפעיל ביפן. בשנת 2012 לדוגמא, 63% מרווחי החברה נבעו מהזרוע הפיננסית שלה. ההכנסות מביטוח החיים שמכרה סוני במשך עשור הסתכמו בכ-9.07 מיליארד דולר.

צילום: Dreamstime

11. הכל זה מלמעלה

אנו לא אוהבים להיכנס לאותיות הקטנות של הביטוח אותו אנו רוכשים, אך מי שיסתכל ויעמיק יגלה שלפי הפוליסה התקנית, ביטוחי רכב מכסים גם פגיעה ממטאורים ו"זבל חלל".

אך הכיסוי אינו מושלם מאחר וסעיפים אלו נמצאים תחת "כיסוי הביטוח לנזקי התנגשות ותאונה שאינם מוגבלים להתנגשות עם כלי רכב ותאונה עם כלי רכב", דהיינו התנגשות ותאונה עם חפץ או מכשול כמו עמוד תאורה או במקרה שלנו, מטאור. כלומר שבמקרה ואתם ברכב בזמן התנגשות המטאור- הביטוח יכסה את הנזק, אך אם פגיעת המטאור ברכב קורית כשהוא חונה, תקוו שהוא לפחות מהמטאורים שנותנים כוחות על.

12. טבעת אירוסין במקום ביטוח?

טבעת אירוסין עם יהלום נחשבת היום להצהרת כוונות, סמל לאהבה אין סופית. אבל בעבר הייתה לה משמעות מובהקת אחרת. היא שימשה מעין ביטוח בתולין. כן, ממש ככה.

עד שנות השלושים של המאה הקודמת אישה שארוסה עזב אותה יכלה לתבוע אותו לפי חוק הפרת הבטחת נישואין על כך שברח והשאיר אותה ללא בתוליה, והיא הייתה זכאית לפיצוי. אולם באותן שנים בוטל החוק במדינות רבות, ומאז נראתה עלייה בקניית טבעות אירוסין עם יהלום. חוקרים מעריכים כי הסיבה לכך היא שנשים קנו לעצמן ביטוח בהעדר אותו חוק, והשתמשו בטבעת כערבון לנישואין וכפיצוי על אבדן בתוליהן במקרה שהארוס יתחרט.

צילום: shutterstock

אז מי חשב שביטוח הוא ענף משעמם ואפור? אלמנטים ביטוחיים מלווים את כולם בכל מקום, בכל זמן ובכל מדינה, גם אם הם לא מוגדרים כביטוח. כמו ניל ארמסטרונג,  אשר דאג רגע לפני שעשה היסטוריה, לביטוח חיים מאולתר אך גאוני.

****הכתבה נכתבה בשיתוף ביטוח ישיר המציעה ביטוח רכב לכל מקרה ומצב