מה הקשר בין יונים לבין השפעת שלנו

מכינים ועד דלקת קרום המוח – מה הסכנות האורבות לנו מפני היונים המוכרות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יונים הן חלק בלתי נפרד מהסביבה האורבנית – הן חיות הבר של העיר, מוסיפות לה צבע, צלילים ויופי ייחודיים רק לה. אולם, לא הרבה יודעים שהיונים שחלקנו כל-כך אוהבים להאכיל בפארק או בגינה הביתית, עלולות לגרום למחלות ולהרע את מצבנו הבריאותי.

לצערנו, היונים נושאות עמן מספר מפתיע של מחלות שעשויות לעבור לבני אדם, ולעומת זאת יש מספר קטן מאוד של טורפים ב"טבע" האורבני שמאיימים עליהן, כך שמספרן גדל בהתמדה מדאיגה. ככל הנראה, היונים אינן הולכות לשום מקום בזמן הקרוב, אך המודעות לסכנות שבסביבה מלאה ביונים היא חשובה לשמירה על בריאותנו. לשלשת היונים היא הגורם השכיח ביותר להפצת המחלות השונות. לשלשת של יונים הנגועות במחלות, נגועה גם היא בווירוס או בבקטריה המדבקת.

במידה ויש לכם מרפסת או גג בבית שלכם, חשוב מאוד להרחיק את היונים בצורה מקצועית על מנת שלא יישארו שאריות של הלשלשת שלהן או כל סימן של קן שבמקרה נבנה לכם עם הזמן מבלי ששמתם לב ממש מתחת לאף שלכם. הרחקת יונים הפכה להיות מקצוע מבוקש ובמיוחד בגלל הפחד ממחלות והדבקות שכאלו.

כאשר לשלשת יונים מתייבשת, היא הופכת לאבקתית ולכן נישאת באוויר כמו אבק, כאשר הגורם המפיץ הוא אנחנו – שדורכים עליה ומפיצים אותה באוויר למקומות רחוקים בלי לשים לב. באוויר שאנו נושמים ישנם חלקיקים של אותה אבקה, ופעמים רבות אין לנו אפילו דרך לדעת שככה נדבקנו במחלות שונות – משפעת ועד סלמונלה. מהן המחלות הנפוצות בהן תוכלו להידבק מהיונים? על כך בכתבה שלפניכם.

1. סלמונלה וליסטריה

ההנחה הרווחת היא שהמחלות הללו נולדות במזון שלנו, ומועברות על-ידיו. אולם אולי תופתעו לשמוע שהבקטריות סלמונלה וליסטריה נישאות גם על-ידי יונים. המחלות הללו אינן דבר של מה בכך: ליסטריה היא בקטריה המסכנת בעיקר נשים בהיריון ותינוקות, ועלולה אף לגרום למומים בתינוקות, להפלות, ללידה מוקדמת ואף למוות.

2. קריפטוקוקוזיס

קריפטוקוקוזיס, או דלקת קרום המוח חיידקית, הינה זיהום פטרייתי אשר עשוי להסתיים מעצמו או להתפשט לקרומי המוח, לעור, לעצמות או לאיברים הפנימיים. בעוד שידוע שציפורים מסוימות נושאות את אותם חיידקים, רבים אינם יודעים שבין הציפורים הללו נמצאות גם היונים המוכרות לנו כל-כך. ללא טיפול מהיר ומתאים, דלקת קרום המוח הינה מחלה מסכנת חיים. התסמינים השכיחים שלה הם כאב ראש חזק מאוד, כאבי צוואר, חום גבוה, ערפול חושים, טכיקרדיה, סחרחורות ועוד. שיעור ההדבקה הגבוה ביותר של המחלה הינו בגילאי 7-6 חודשים, כאשר 90% מהחולים הינם בני גיל נמוך מ-5.

3. אי-קולי

המודעות למחלת האי-קולי בחברה היא גבוהה יחסית – כולנו יודעים על קיומה ומכירים את הסכנות שבסביבה עם בשר לא מבושל, כמו גם את החשיבות שבשטיפת ידיים ובשטיפת קרש חיתוך לבשר. עם זאת, לא כולנו יודעים שכדאי לשטוף ידיים גם אם בילינו בסביבה מלאה ביונים. יונים הינן מדביקות אפקטיביות ביותר בחיידק האי-קולי בבני אדם. לא ניתן לאמוד בדיוק את מספר בני האדם שנדבקו בחיידק מקשר ישיר עם יונים, אולם הערכות מושכלות מצביעות על כך שהוא גבוה במיוחד.

4. דלקת ויראלית של קרום המוח

דלקת ויראלית של קרום המוח הינה וירוס שיוצר מחלה קלה יחסית הדמויה לשפעת. מדובר בדלקת העוטפת את המוח ואת חוט השדרה ושכיחה במיוחד בחודשי האביב והקיץ. מדובר בדלקת נגיפית, אשר נדבקים בה בחשיפה לנגיפים (וירוסים) שונים – בין השאר על-ידי יונים.

אז עכשיו, כשאתם מודעים לסכנות הכרוכות בסביבה עתירה ביונים – כדאי שתדעו כיצד להימנע מתוצאותיהן. עד כמה שאנחנו נהנים להאכיל את הציפורים הללו, וישנם אנשים שאף מתייחסים ליונים כאל חיות מחמד, חשוב היום יותר מתמיד להרחיק יונים עד כמה שניתן מאזורים עם ילדים קטנים, עם נשים בהיריון ועם מבוגרים. כאמור, מספר היונים בסביבתנו רק הולך ועולה – ולשלשת היונים עשויה להיות גורם מדביק אשר במקרים קיצוניים יכול לסכן את חיינו. האזורים המוכים ביותר על-ידי יונים הם גגות, מרפסות, אדניות ועדן החלון.