הסרת משקפיים לראייה טובה יותר מ-6/6

האם ניתוח להסרת משקפיים יכול לשפר את הראייה של המטופל עד לרמה שהיא טובה יותר אפילו מראייה של 6/6? זוהי ההבטחה שמקופלת מאחורי מספר טכנולוגיות חדשות למיפוי קרנית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסרת משקפיים בלייזר צוברת כידוע פופולריות רבה בקרב הציבור. במיוחד לאור ההתפתחות הטכנולוגית בתחום שהפחיתה למינימום את הסיכונים שהיו נמוכים ממילא. מה שהיה נחלתם של בודדים הפך לתופעה החוצה מגזרים ואוכלוסיות. ההערכות בענף מדברות על כך שכ-250,000 ישראלים כבר נפרדו מהמשקפיים ונהנים מראייה חדה ללא עזרים חיצוניים.

צילום: Dreamstime

מעניין לראות שבזכות שיפורים מרחיקי לכת בבדיקות המקדימות לניתוח, בפרט ביכולת לבצע ניתוחי לייזר בהתאמה אישית לקרנית, התוצאה של ההליך הרפואי קובעת סטנדרט חדש של חדות ראייה. ראייה ברמה גבוהה יותר מ-6/6 המכונה בקרב המומחים סופר-וויז'ן (Supervision).

כמו טביעת אצבע – לכל אחד הקרנית שלו

"המגמה לגבי ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר היא התאמה אישית", מסביר שמוליק וקס, מנכ"ל אסותא אופטיק, "כשם שטביעת אצבע היא ייחודית לאדם, כך לכל אחד יש קרנית בעלת פני שטח שונים. הרעיון מאחורי ניתוחי לייזר בהתאמה אישית מתחיל בשלבים הראשונים עם אפיון הקרנית ובדיקתה. אמצעים מתקדמים מאפשרים לנו כיום למפות את פני השטח האחוריים של הקרנית ובכך למקד את קרן הלייזר ליצירת קרנית חלקה ואחידה".

בדיקות מקדימות אלה המותאמות למצבו האישי של המטופל לא רק שמשפרות את הראיה ומייתרות את הצורך במשקפיים אלא הן מביאות את המצב לסטנדרט גבוה מהראיה החדה ביותר. כלומר, ראייה שהיא יותר חדה וברורה (ביום ובלילה) מראייה בדרגת 6/6.

התאמה מושלמת למטופל

לא כל אחד יכול לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר. למעשה כ-25% מהמטופלים אשר מתעניינים בהליך הרפואי הזה יימצאו לא מתאימים וייאלצו להמשיך להיעזר במשקפיים ו/או להרכיב עדשות מגע. בין המטופלים שאינם יכולים לעבור את הניתוח ניתן למנות למשל נשים בהריון, ילדים מתחת לגיל 18, אנשים הסובלים מבעיות עיניים סיסטמיות ועוד. מעבר לכך, וגם אם המטופל איננו נמנה על אחת מקבוצות הסיכון הללו, לפני הניתוח נערכות לעין שורה של בדיקות.

המכשור המתקדם המשמש לבדיקות הללו הוא זה שמאפשר לאחר מכן להגיע לחדות ראייה טובה יותר מ-6/6. במהלך הבדיקות הקרנית נמדדת עד לרמת דיוק של 2 מיקרון, פי 10 יותר ממכשירי הבדיקה שהיו בשימוש בעבר. כעת המנתח, שמפת הקרנית פרוסה בפניו כחומר ביד היוצר, יכול לראות מה עובי הקרנית בכל אחת ואחת מהנקודות. הוא יודע בדיוק היכן פני השטח ה"בעייתיים" וכיצד לתכנן נכון את ההליך הרפואי.

"השאיפה לסופר-וויז'ן הופכת אט אט לאג'נדה מאחורי ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר וזוהי בשורה של ממש", מסביר וקס, "מטופל שבמשך שנים סבל מקוצר ראייה ונאלץ להרכיב אמצעים חיצוניים באופן קבוע יוצא לאחר ניתוח קצר ולא מסוכן כשהוא רואה אפילו יותר טוב מהימים שטרם אובחן אצלו ליקוי הראייה".