פתרונות אוורור וניהול עשן שלא הכרתם!

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היום בעולם המודרני רוב האנשים מבלים את מרבית זמנם במשרד או במפעל שבו הם עובדים. בעבר רוב האנושות נהגה לעבוד באוויר הפתוח ונהנתה מאוויר צח ונקי יותר. היום עם המהפכה התעשייתית, החשיבות של אוויר נקי הופכת למהותית יותר.

כאשר רוב האנשים מבלים לפחות 8-10 שעות מזמנם במקום סגור, החשיבות של מערכות אוורור ומערכות פינוי עשן היא עצומה. מקום שאינו מאוורר כהלכה עלול להיות לא נעים ואף מסוכן לעובדים, לכן ישנן תקנות בטיחות ברורות המגדירות מה היא מערכת אוורור תקינה וכיצד מערכות פינוי עשן צריכות לעבוד.

אילו מערכות אוורור קיימות היום בשוק?

היום ניתן למצוא לא מעט סוגים שונים של מערכות אוורור שונות המיועדות לחללים שונים ולתנאים שונים. ניתן למשל למצוא מערכות אוורור לחדרי שירותים, כאשר המטרה היא לינוק מתוך החדר את הריחות הלא נעימים ובכך לטהר את האוויר ולאפשר לכל העובדים חדר שירותים נעים ונוח לשימוש. המערכת הקיימת היום בשוק מורכבת ממפוח המותקן על גג הבניין, ניתן למצוא מפוחים שונים ברמות רעש משתנות. כמובן שעדיף לבחור במפוח שקט כדי למזער את ההפרעה לעובדים היושבים קרוב לחדר השירותים. חשוב לציין כי המפוח מחובר ללוח חשמל חכם, המאפשר שליטה בפעילותו בדרכים שונות בהתאם לרצון הלקוח. באופן כללי, המפוח שואב באופן רציף את הריחות מחדר השירותים ומעביר אותם דרך פיר ייעודי. במקרה של שריפה פעילות המפוח תופסק בצורה אוטומטית.

מערכת אוורור יעילה נוספת הקיימת היום בשוק, מתאימה לשימוש בחדרי אשפה. מדובר בחדר בעייתי המייצר מגוון רחב של ריחות לא נעימים ומהווה לא פעם מטרד לדיירי הבניין. ישנה מערכת ייעודית המשמשת לאוורור החדר ולפינוי עשן, ובכך מאפשרת פתרון אידיאלי לשתי בעיות פוטנציאליות. המפוח עובד בצורה רציפה ויונק את הריחות הרעים דרך פיר ייעודי, בעוד שדרך פיר ייעודי אחר נשאב אוויר נקי לתוך החדר. בעת שריפה המערכת מפנה עשן מתוך החדר בצורה אוטומטית, ויכולה להוות יתרון עצום לדיירי הבניין. יש לציין כי מדובר במערכת שקטה שאינה מהווה מטרד עבור הדיירים.

למה משמשים מפוחי עשן ומה היא תרומתם?

היום ניתן למצוא בשוק מגוון מסוים של מפוחי עשן שונים, כאשר המטרה של כולם היא זהה להוציא עשן מתוך החדר ולהכניס במקומו אוויר נקי וצח. מפוחי עשן ציריים נחשבים למפוחי העשן היעילים ביותר, הם מגיעים בגדלים שונים ומאפשרים עבודה יעילה ומקצועית. ניתן למצוא מפוחי עשן ציריים החל מקוטר מינימלי של 250 מ"מ ועד לקוטר המקסימלי של 1600 מ"מ. מפוחים אלו נחשבים ליעילים כל כך בעבודתם בזכות הכנף האווירודינמית שלהם העשויה מיציקת אלומיניום מתכווננת ומבטיחה יעילות מיטבית.

חשוב לציין כי מפעלים רבים ומבני תעשייה ישנים נוהגים עדיין להשתמש בתעלות יניקה, אך מדובר בשיטה ישנה והרבה פחות יעילה. בנוסף לכך, השימוש בתעלות יניקה מצריך שימוש בכמויות עצומות של חשמל דבר לא רווחי בפני עצמו. לעומת זאת, מפוחי עשן ציריים הם בעלי צריכת זרם נמוכה יותר, דבר המאפשר הוזלה משמעותית בעלויות התפעול. ישנם מפוחים לשחרור עשן, מפוחים אלו עשויים פח מגלוון ועמידים בטמפרטורות של עד 250 מעלות.

מפוח תעשייתי כל מה שחשוב לכם לדעת

מטרתו של מפוח תעשייתי היא לשמור על אוויר נקי במבנה התעשייתי שבו הוא מותקן. לרוב מדובר על מפעל, מסעדה או כל מבנה תעשייתי העלול לייצר ריחות לא נעימים או חלקיקים מזעריים העלולים לפגוע בבריאות העובדים. למשל במסעדה, תפקידו של המפוח הוא לינוק את ריחות העשן על מנת למנוע מהלקוחות עוגמת נפש.