המערכת החשובה ביותר לבטיחות בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סכנת הבטיחות הגדולה ביותר המרחפת מעל מבנים בישראל היא סכנת השריפה, אשר עשויה להיגרם ברגע אחד קצר, להתלקח ולהשתלט על מרחב בגודל דירת מגורים בפחות מתשעים שניות, וביכולתה לכלות במהירות רכוש, לפגוע אנושות בגוף, ואף ליטול חיים. משום כך תחום הפיתוח, השכלול והאחזקה של מערכות גילוי וכיבוי אש עולה כפורח, וכבר בשלב הבניה קבלנים, יזמים ורוכשי המבנים מבקשים להגן על הנכס לטווח ארוך באמצעות מערכות מתוחכמות אשר ביכולתן הן לגלות את סכנת האש כבר בשלבים הראשוניים של ההתלקחות, להתריע גם במידה ואין נפש חיה במבנה באמצעות חיבור למערכות תקשורת ואף לבצע פעולות כיבוי ראשוניות שמסייעות להשגת שליטה באש עד להגעת כוחות הכיבוי.

מערכות כיבוי אש

גילוי מוקדם של האש ותגובה מהירה הם הבסיס להשגת שליטה על האירוע ובדומה למחלות ממאירות גם כאן ניתן לקבוע בוודאות כי גילוי מוקדם מציל חיים. כאשר מדובר באירוע אש המתרחש בשעות בהם נמצאים אנשים במבנה ישנה פחות משמעות למערכות הגילוי, אולם הסכנה האמתית קיימת במבנים בהם אין תנועת אנשים בחלק מן הזמן, או לחילופין בבתי מגורים, בשעות השינה בהם הסכנה היא מעבר למבנה, אלא לאנשים הישנים שנת ישרים ואינם מודעים לסכנה המתקרבת.

אחת המערכות הנרכשות ביותר ומשלבת בין גילוי לכיבוי האש באופן יעיל במיוחד היא מערכת הספרינקלרים. שיטה זאת בנויה על מערכת של צינורות בתקרת המבנה בהם קיימת אגירת מים בלחץ הסגורים בשסתום זכוכית. מערכת הספרינקלרים מגיבה באופן עצמאי גם ללא נוכחות אדם שיפעיל אותה בשטח, כאשר היא מזהה עליית טמפרטורות משמעותית במבנה, או לחילופין אש גלויה, היא מגיבה באמצעות ניפוץ שסתום הזכוכית והתזת מים לעבר האש, שתימשך עד לאחר סגירה ידנית של ברז המים באמצעות כוחות הכיבוי שיגיעו למקום וישיגו שליטה עליה. מדובר במערכת חכמה שנמצאה כלא פחות מאשר מצילה חיים ונהוגה במוסדות ומפעלים רבים, וכן בבתים פרטיים ודירות מגורים.

מערכות נוספות המיועדות לגילוי אש הקיימות כיום בשוק הן מערכות גלאי אש ועשן שונים, בניהן מערכות בסיסיות בהן מתקבלת התראה קולית חזקה במקום האירוע, או מערכות חכמות יותר, המחוברות לאמצעי תקשורת ושולחות התראה לתחנת הכיבוי המקומית ו/ או למספר הנייד כפי שהוגדר של ממונה הבטיחות כאשר מדובר בעסק/ ארגון או לבעל הנכס בבתים פרטיים ודירות מגורים.

גם מערכות כיבוי אש מעבר למערכת הספרינקלרים מציעות מספר שיטות, כאשר ברובן מדובר בציוד מקצועי ויעיל המצריך הפעלה ידנית. מטפים לתגובה ראשונית עד להגעת כוחות הכיבוי, זרנוקי מים וגלגלי צינורות המחוברים באופן קבוע לברזי כיבוי אש בלחץ מים גבוה ופתרונות נוספים המיועדים לתגובה ראשונית של הנמצאים במקום עד להגעת הגורמים המקצועיים המוסמכים לטפל באש למקום האירוע.

המשותף לכל המערכות הללו מעבר לחשיבותן הברורה, הוא הצורך בתחזוקה שוטפת על מנת להבטיח את יעילותן בזמן אמת. תחזוקת מערכות לגילוי וכיבוי אש מצריכה בדיקה של החיבורים למערכות התקשורת, למערכות החשמל ולמערכות המים, כל אחת על פי מאפייניה. כמו כן הביקורת השוטפת מוודאת את ניקיונן, מעבר חופשי של מים ללא חשש סתימה במערכות הספרינקלרים לדוגמא וכדומה. חשוב לציין כי  חברות הביטוח המבטחות מבנים מפני סכנות האש דורשות מערכות לגילוי וכיבוי אש ותחזוקתן השוטפת, המהווה תנאי לקבלת תגמולי הביטוח במקרה של פריצת שריפה. מומלץ לוודא כבר במעמד ההתקנה והרכישה מהי התדירות המומלצת לבדיקה שוטפת ותחזוקה של המערכת שנרכשה למבנה, ולהקפיד על ביצוע שוטף של הבדיקה, להבטיח מערכת איכותית ויעילה בזמן אמת, שתבטיח הגנה מרבית ומיטבית על המבנה, הרכוש שבו והשוהים בו.

הכתבה הופקה עבור להב מערכות מערכות גילוי אש המומחים בהתקנה ותחזוקת מערכות