הכל על טיפולי שיניים בהרדמה

מפחדים מטיפולי שיניים? טיפול בהרדמה מלאה יכול להיות הפתרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פחד מרופא שיניים הוא אולי המכנה המשותף הרחב ביותר לרובנו, והוא גם הגורם העיקרי לכך שרבים נמנעים מטיפול עד שממש אין ברירה. לפי הערכות, כ- 20% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מחרדה מטיפולי שיניים, ואנשים הסובלים מחרדה יעשו הכל כדי להימנע מטיפול שיניים, גם במחיר של פגיעה של ממש באיכות חייהם, כאבים קשים או פגיעה אסתטית משמעותית. אבל ברוב המקרים, גם הם יאלצו בשלב מסוים לטפל בבעיה ובדרך כלל יזדקקו לשיקום מקיף אחרי שנים של הזנחה.

בשנים אחרונות, אחד הפתרונות הפופולאריים ביותר עבור כאלה שסובלים מחרדה הוא טיפול שיניים כולל בהרדמה מלאה. הטיפול עוזר למטופלים להפחית את מפלס הפחד, וכיוון שהם מורדמים במשך כל התהליך הם לא חשים כל כאב, ולא פחות חשוב- הם יכולים לסיים את כל הטיפולים תוך מספר שעות מבלי שיצטרכו לבקר אצל רופא השיניים יותר מפעם אחת.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הפכו לפתרון מועדף גם עבור אנשי עסקים, שמתקשים למצוא זמן פנוי ולהגיע מידי שבוע לטיפולי שיניים. פעמים רבות, הם יעדיפו את הפתרון המהיר שמציע להם טיפול בהרדמה מלאה. גם עבור אנשים הסובלים ממחלות שונות הגורמות לפגיעה בשיניים, כמו חולי סוכרת, טיפולים בהרדמה יכולים להיות פתרון. במקרים בהם המחלה גורמת להרס משמעותי של השיניים, החולים נאלצים לעבור טיפולים לא קלים, ובנוסף הם נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בדלקות וזיהומים כתוצאה מטיפול השיניים. טיפול שיניים בהרדמה מלאה נחשב לבטוח יותר עבורם, בעיקר בגלל שהפרוצדורה מתבצעת כמו כל ניתוח אחר כך שאפשר לעקוב אחר רמת הסוכר ולאזן אותה במקרה הצורך. גם השימוש בלייזר במקום המכשירים המסורתיים, מפחית מאוד את הסיכוי לדלקות וזיהומים.

לפרטים נוספים אודות המרכז הרפואי הדנטלי הראשון בישראל>>

לא רק ישראלים בוחרים בטיפולי שיניים בהרדמה. התיירות הרפואית בישראל כוללת גם אנשים רבים המגיעים מארה"ב, מזרח אירופה, דרום אמריקה ומדינות רבות נוספות, כדי לעבור את הטיפול בארץ או כטיפול משלים לפרוצדורות מסובכות יותר כמו ניתוחי לב המחייבים שיניים בריאות.

כל הטיפולים בכמה שעות

אפשר להסביר את הפופולאריות של טיפולי שיניים בהרדמה מלאה בהתקדמות הגדולה שחלה בשנים האחרונות בתחום ההרדמה המלאה. אם בעבר הרדמה מלאה נחשבה לתהליך מורכב ועם רמת סיכון גבוהה, היום כבר מדובר תהליך בטוח לגמרי.

הטיפול נעשה  בחדר ניתוח, בהשתתפות של צוות רפואי מלא, ויכול להתבצע בבתי החולים השונים או במרפאות המתמחות בטיפולים בהרדמה מלאה. ב"מדיקלינק" למשל, מרפאה המתמחה בטיפולי שיניים בהרדמה מלאה עם ותק של חמש עשרה שנה ואישור ממשרד הבריאות, הפרוצדורה מתבצעת בחדר ניתוח הנפרד לחלוטין מחדרי הטיפול של רופאי השיניים כדי להוריד את מפלס החרדה של המטופלים. כעשרה אנשי צוות נוכחים בכל פרוצדורה וכוללים שני רופאי שיניים, מרדים, עוזר מרדים, שתי סייעות, טכנאי ועוד אנשי מקצוע לפי הצורך.

על פי הדיווח של מדיקליניק הם מבצעים בממוצע שני טיפולים בהרדמה מלאה מידי יום, כך שבסיכום חודשי מדובר במספר גדול מאוד של מטופלים שבחרו באפשרות הזו.

רפואת שיניים מתקדמת

הסבר נוסף לעלייה המשמעותית בטיפולים בהרדמה, הוא השיפור הדרמטי  בסיכוי ההצלחה של השתלות השיניים. בעבר השתלות נעשו על ידי רופאים בודדים, בטכנולוגיות מיושנות ועם זמן החלמה ארוך כאבים קשים. היום, בעזרת טכנולוגיות שונות כמו טכנולוגיות לייזר ורתימת קרן אור ממוקדת לעבודה מדויקת, מדובר בסיכוי הצלחה של 97% והרבה פחות כאבים. הטכנולוגיה הקיימת היום גם מאפשרת לערוך את המדידות המקדימות להשתלה במהלך הטיפול עצמו, כך שאפשר  לבצע השתלות רבות תוך מספר שעות ללא צורך בפגישות חוזרות ומתישות עם רופא השיניים.

השימוש בלייזר יצר שינוי משמעותי בעולם רפואת השיניים, ובחלק מהמרפאות הוא החליף חלק גדול מהמכשירים הישנים. במדיקליניק למשל הלייזר מחליף כמעט את כל סוגי המכשירים והוא מפחית משמעותית את הדימום וכאבים. במקרה של המקדחה למשל, השימוש בלייזר חוסך מהמטופל את הוויברציות הלא נעימות של הקידוח ומפחית את הכאב. גם הסיכוי  לזיהומים ודלקות יורד משמעותית, כמו גם הכאבים במהלך ההחלמה.

מלבד השתלות, טיפולי שיניים בהרדמה יכולים לכלול את כל סוגי הטיפולים , מסתימות וניקוי שיניים ועד עקירות, השתלות עצם והרמת סינוסים.

בסוף הפרוצדורה, המטופל נשאר להשגחה של כשעה ואחריה הוא הולך הביתה עם כתרים זמניים. במשך חודש וחצי מומלץ לאכול  אוכל רך ואחרי שלושה עד ארבעה חודשים מוחלפים הכתרים הזמניים בכתרים קבועים בתהליך קצר ופשוט.

טיפול נוסף שזוכה להתעניינות רבה מצד ישראלים הם ציפויי השיניים. אם עד היום הציפויים כיכבו בעיקר בקרב הסלבס של הוליווד שנהנו מחיוך מושלם, היום הטיפול זמין לכל אחד. הציפויים יכולים להחליף את יישור שיניים, ובמקום לעבור תהליך של שנה וחצי אפשר לצאת מהמרפאה עם "חיוך הוליוודי" תוך מספר שעות. הציפויים לא פוגעים במרקם השן, והם מחזיקים מעמד עשרות שנים. את הטיפול ניתן לבצע ללא הרדמה, אך אפשר לבצע אותו גם בהרדמה מלאה.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה הם תהליך מדויק מאוד, ואין בו מקום לטעויות. אנשים הסובלים מחרדה כמו גם אנשי עסקים עם מעט זמן פנוי, בוחרים בתהליך כדי לסיים אותו תוך מספר שעות והרופאים המטפלים מודעים לכך ונערכים בהתאם. אם החלטתם לבצע את הטיפול,  חשוב שתבחרו  ברופאים מנוסים ומיומנים בטיפולי שיניים בהרדמה מלאה, שיודעים כיצד לבצע את התהליך תוך מספר שעות, ובמרפאות מנוסות ומאושרות על ידי משרד הבריאות. 

לפרטים נוספים אודות המרכז הרפואי הדנטלי הראשון בישראל>>