איך לחתל נכון?

הרבה הורים צעירים חוששים מפעולת ההחתלה, שהיא כמובן חלק בלתי נפרד מהבילוי היומי עם הילד. אז איזה חיתולים כדאי לבחור, איך נראית עמדת החתלה ראויה ומה באמת ההבדל בין בנים ובנות? כל התשובות

עכבר העיר, תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תינוק
חמישה טיפים שיעשו לכם סדר. איך לחתל תינוק?צילום: Pexel

חיתול הוא ללא ספק המוצר השימושי ביותר בכל בית עם תינוק. זהו אחד הפריטים היחידים שמלווים את התינוק מרגע היוולדו, דרך המטפלת ועד הגן. החתלה היא פעולה שמתבצעת בתדירות גבוהה ולעיתים זהו הפתרון הראשון שנבחר כאשר התינוק בוכה. עם זאת, לא מדובר על משימה פשוטה והרבה הורים צעירים מוצאים את עצמם מתמודדים עם שורה ארוכה של פחדים וחששות. 

הסיבה העיקרית לחשש של אימהות ואבות טריים מפעולת ההחתלה קשורה לכך שמדובר על נושא רגיש והיגייני. תדירות נמוכה מדי של החלפת חיתול עלולה לגרום להופעת פריחה על עורו של התינוק, בעוד תדירות גבוהה מדי גורמת לבזבוז כסף. במקביל, הידוק חזק של החיתול מסכן את איברי הרבייה, חיתול לא מהודק מלכלכך את הבגדים ויש כמובן טכניקות שונות לבנים ולבנות. 

לכל זה צריך להוסיף את שעות השינה שמצטמצמות באופן דרמטי ואת הציפיה מצד הסביבה הקרובה לשליטה טוטאלית של ההורים ברזי ההחתלה עוד לפני שהתינוק מגיע הבית. למזלם של ההורים, יש גם פתרונות להתחלה נכונה והרבה שנות ניסיון עוזרות לנסח כללי מפתח שמתאימים לכל הילדים. הנה כמה מהם:

בחרו חיתולים איכותיים

הטיפ הבסיסי, החשוב וגם האלמנטרי ביותר הוא לא להתפשר על איכות החיתול. חיתולים איכותיים לא רק יחסכו את הכתמת הבגדים ואת עוגמת הנפש, אלא גם יעזרו להורים להתמודד עם האתגר בלי להתעצבן.

חיתולים נוחים אפילו לא חייבים להיות יקרים והאיכות שלהם נמדדת לפי מידת הספיגה. יש שורה ארוכה של חידושים שמיושמים בתוך החיתולים וגיבוי רפואי לכל דגם חדש שיוצא לשוק. בחירה של חיתולים נוחים היא לא פריבילגיה אלא חלק בלתי נפרד מהבילוי היומי עם היורש או היורשת.

הכינו עמדת החתלה מתאימה

כדאי לנתב את האנרגיות וההתרגשות לקראת הלידה כדי לעשות דברים מועילים בבית. אפשר להתחיל עם עמדת החתלה ולהכין אותה בצורה נכונה. מומלץ לחתל את התינוק רק על שידה מרופדת, לפחות עד שצוברים מספיק ניסיון ומיומנות כדי לעשות את זה גם על משטחים סטריליים ונוחים אחרים. 

הכי חשוב שעמדת ההחתלה תהיה בגובה החזה של ההורים למניעת כאבי גב. את שידת ההחתלה ניתן למקם בחדר הייעודי של התינוק, או במידת האפשר בחדר של ההורים וליד הלול.

אסור בשום פנים ואופן להשאיר את התינוק לבד על שידת ההחתלה, אפילו לא לרגע אחד. כמו כן, יש לקחת בחשבון שהחל מגיל שלושה חודשים צפוי התינוק לבעוט ולהתהפך. בשלב הזה משימת ההחתלה הופכת להיות קשה יותר והפתרון הוא להניח ליד השידה כמה צעצועים שיעזרו להעסיק אותו.

השתמשו בתכשירי עזר 

יש הרבה תכשירי עזר שמיועדים לסייע לכם בהחתלה נכונה. חיתולים נוחים הם כאמור הבסיס של התהליך, אך לצדם תצטרכו להשתמש בקרם לישבן ובתכשירים נגד גירויים שאותם ניתן להשיג בבתי המרקחת. במידה ומופיעה אדמומיות על ישבנו של התינוק לעיתים קרובות, רצוי לפנות לייעוץ אצל אחות בטיפת חלב. 

מומלץ לרחוץ את האזור במים פושרים וסבון לתינוקות אחרי כל יציאה מוצקה. רצוי לחתל את התינוק לפני האכלה כדי לא לגרום לו להקיא, אך לזכור בכל מקרה להניח חיתול יבש מתחת לישבן לאחר ניגוב המקום בעזרת מגבון לח. הרבה תינוקות משתינים שוב מיד אחרי שמפשיטים אותם וחבל לזרוק לפח חיתולים נוחים עוד לפני השימוש הראשון. 

הבחינו בהבדלים בין בנים ובנות

החלפת חיתול לבנים נחשבת פשוטה יותר בהשוואה להחלפת חיתול לבנות. אצל בנות צריך לנקות היטב את אברי המין משאריות הקרם, בעוד אצל בנים כמעט ואין בעיה כזו. עם זאת, החלפת חיתול אצל בנים מתבצעת ביתר זהירות בחודש שאחרי הברית. 

חשוב לנגב בשני המקרים מכיוון איבר המין כלפי מטה ולמנוע זיהומים בעזרת שמן קלנדולה. במקביל, יש גם טיפים שכדאי לאמץ בהחלפת חיתולים נוחים לשני המינים: מומלץ להרים בעדינות את רגלי התינוק כדי להניח את החיתול תחתיו, לשמור על כך שהישבן יונח על קו קיפול האמצע ולסגור מכל הכיוונים רק אחרי שמוודאים שהגומי בצדדים משוחרר ולא מקופל פנימה.  

נצלו את זמן ההחתלה

זה כבר טיפ להורים מתקדמים, אבל אתם צפויים ללמוד את רזי החיתול הרבה יותר מהר ממה שחשבתם: נסו לנצל את זמן ההחתלה ולהפוך אותו לזמן איכות. השכיבו את התינוק על הבטן כדי לחזק את חגורת הכתפיים ושחקו איתו כדי להעצים גירויים. דברו עם התינוק, שירו לו שירים וספרו לו על היום שעברתם. 

אמנם קצת קשה לעשות את זה בתנאי שטח וסביר להניח שבאמצע הלילה אין משהו שפחות מתאים לכם מאשר הופעה של צוות בידור, אבל כך בסופו של דבר תצברו חוויות משותפות לכל החיים.