ספרים ילדים, ספרים

כמידי שנה, עם בואו של חודש יוני מצוין חודש הקריאה בישראל שבסופו חל שבוע הספר. ערי ישראל "הופכות" לשבוע לחנויות מפעל ענקיות של ספרים לכל הגילאים ומהוות פסטיבל לכל המשפחה, מגדול ועד קטן

עכבר העיר, תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים קוראים ספרים
צילום: משה שי

האירוע המרכזי הסובב סביב קריאת ספרים הינו שבוע הספר המוכר בכל בית בישראל. אך את מקומם של הספרים בחיי ילדים ואף מבוגרים כאמצעי בידור, הנאה ולמידה החליפו מזמן הטלוויזיה, המחשב והסמארטפונים. מעמדה של המילה הכתובה בחברה הישראלית היה כבר טוב יותר בעבר וחשיבותו של חודש הקריאה בולטת השנה יותר מתמיד. אז מה עושים כדי לעודד את הקריאה בישראל?

פרויקטים רבים בחברה הישראלית קמים על מנת לעורר את תשוקתו המחודשת של "עם הספר" לקריאה וכתיבה. חינוך הילדים מגיל צעיר ועידוד הקריאה באמצעות דמיון, הצגות ושירים באים לידי ביטוי במערכות החינוכיות כיום. במסגרת תכנית ייחודית, זוכים הילדים בגנים הממלכתיים למענק שנתי של לא פחות משמונה ספרים בשנה הניתנים ל-240,000 ילדים בגילאים של 3-6. 

הספרים מוענקים במסגרת תכנית "ספריית פיג'מה" שהושקה בשנת 2009, על ידי קרן גריספון ישראל, פועלת בשיתוף עם משרד החינוך והחל מ-2014 קיימת גם בשפה הערבית. במסגרת התכנית מגיעה לגן, מידי חודש, חבילה ובה עותקים רבים של "ספר החודש" המחולקים לכל ילד ושני ספרים שמצטרפים לספריות הגנים. הגננת או המורה מקריאה לילדים את הסיפור כמה פעמים, משוחחת עם הילדים על הספר ויוזמת פעילויות יצירתיות סביב הספר. בעזרת הפעילויות הללו מפתחת הגננת את רצון הילד להמשיך ולקרוא ספרים וליצור בעזרת הדמיון. גננות רבות מעידות כי הפעילות סביב הספרים סייעו להן להכיר את הילדים יותר טוב, מספר הביקורים בפינת הספרייה והחיפוש אחר ספרים עלה משמעותית.

יו"ר אגודת הסופרים העבריים צביקה ניר מציין כי: "עידוד קריאה כבר בגיל צעיר הוא משמעותי וחשוב מאוד. אחד הקשיים המהותיים שלנו, כסופרים, היא לצאת ממעגל הקוראים הקבוע ולגעת ביותר אנשים ומעגלים. אין חוויה דומה לחוויית קריאת ספרים, היא מעשירה, מפתחת ויוצרת סביבה עולם נפלא שתכנית טלוויזיה או משחק מחשב לעולם לא יוכלו לבנות".

תכנית "מכתבת אל פאנוס", הגרסה הערבית ל"ספריית פיג'מה", פועלת למען 97,000 ילדים. במסגרת התוכנית בחודש הקריאה הספר ה-2 מיליון לגני הילדים. התוכנית פועלת בחברה הערבית על מנת לעודד את קריאת הילדים בשפת האם. פאטמה קאסם, המפקחת הארצית לחינוך קדם יסודי במגזר הערבי של משרד החינוך הוסיפה כי "מחקרים מעידים שחשיפת ילדים לספרים כבר מהגיל הרך תורמת להצלחתם ולהישגיהם האקדמאיים. בנוסף חשובה הקריאה להתפתחותם הרגשית של הילדים". חלק מהספרים בתכנית נמנים על ספרות מקור בערבית, חלקם ספרים שתורגמו משפות זרות וחלקם תורגמו מספרים שנכתבו ע"י סופרים ידועים כגון אורה איל, מיריק שניר ואבנר כץ ותורגמו לערבית. מממצאי ההערכה המלווה את התכנית עולה שלמעלה מ-90% מהמורים וההורים אוהבים את הספרים ומעריכים את איכותם הגבוהה.

חודש הקריאה בא לידי ביטוי גם בקרב האוכלוסייה הבוגרת. אגודת הסופרים העבריים, הפועלת לאורך כל השנה על מנת לעודד קריאה בקרב הציבור הרחב, תערוך ערבי השקה, קריאה ודיון על ספרים ושירי משוררים מודרניים וקלאסיים לאורך כל חודש יוני, חודש הקריאה.

"אנו רואים את עצמנו כשומרי המילה הכתובה ונלחמים מלחמה יומיומית להנחלת תרבות הקריאה והכתיבה לציבור הרחב" מוסיף יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר "במסגרת הפעילויות שאנו עורכים לאורך כל ימות השנה אנו מכבדים סופרים ומשוררים המגיעים להציג את יצירותיהם, אנו עורכים דיונים וגם וויכוחים על ספרים קלאסיים ועורכים פעילויות שונות אשר מטרתן המשותפת היא לעורר את חדוות הקריאה ולחגוג את הכתיבה העברית העשירה בישראל".

ניתן להתעדכן באירועי החדש באתר האגודה