ד"ר משה דודאי: "כל כדורגלן וספורטאי צריך לדעת - אי אפשר להימנע לחלוטין מבקע ספורטאים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עונת הכדורגל בישראל ובליגות רבות אחרות באירופה ובעולם מסתיימת בימים אלו. עבור חלק מהשחקנים, העונה הזו לא שוחקה במלואה והם החסירו חלק ממנה, בשל פציעות שונות. אחת הפציעות שבהן נתקלו בין היתר הקשר ליאור רפאלוב, החלוץ אליניב ברדה, החלוץ מוחמד גדיר וגם חלוץ מנצ'סטר סיטי, סרחיו אגוארו, היא פגיעה במפשעה, או במילים אחרות: 'בקע ספורטאים'.

ד"ר משה דודאי עם ליאור רפאלוב לאחר הניתוח

ד"ר משה דודאי, פרופ' משנה לכירורגיה, המטפל מעל 20 שנה בספורטאים בניתוח ייחודי שפיתח בשם RRT, מסביר כי שחקני כדורגל הם הסובלים העיקריים ממה שמכונה 'בקע ספורטאים', בהשוואה לענפי ספורט אחרים. לדבריו, כ-50% משחקני הכדורגל לאורך הקריירה, יסבלו מבקע ספורטאים ויזדקקו לתיקונו - לעומת כ-10 אחוזים מהספורטאים בענפי הספורט האחרים, דוגמת כדורסל, כדוריד, הוקי קרח, רצי מרתון וטריאתלון.

בין היתר ביצע ד"ר משה דודאי תיקון בקע לכדורגלני עבר בעלי שם כמו חיים רביבו כשזה שיחק בחו"ל, עופר שטרית, יוסי אבוקסיס , אלון חזן ואסי דומב. בשנים האחרונות הוא מטפל בשחקנים פעילים בליגות באירופה, דוגמת ליאור רפאלוב, רמי גרשון, אבי ריקן ואף אנתוני לימבובה המשחק עם רפאלוב בקלאב ברוז'. לאורך השנים ניתח ד"ר משה דודאי מאות רבות של שחקני כדורגל בארץ. רק בליגת העל משחקים כיום 13 כדורגלנים שניתח בתשע קבוצות שונות.

עם זאת, לא רק כדורגלנים וספורטאים מקצועיים עוברים את הניתוח. "בשנים האחרונות, אחוז גבוה מאוד מהמטופלים הם ספורטאים חובבים בשעות הפנאי, שעוסקים בריצות, ברכיבה על אופניים ובסוגי ספורט נוספים, שנפצעים בעקבות הפעילות הזו. אם ספורטאים מקצועיים שמאמנים את גופם בצורה מסודרת נפצעים, לא פלא שספורטאים חובבים נפצעים, הם עושים זאת באופן לא מבוקר", מציין ד"ר משה דודאי.

"יש לחץ על השחקן לשחק עם זריקות - והפציעה עלולה להחמיר"

אנתוני לימבובה לאחר הניתוח שבוצע ע"י ד"ר דודאי

"בקע רגיל במפשעה הוא 'חור' בדופן הבטן, ולעתים הוא מופיע באופן גנטי. הסטטיסטיקה אומרת שכ-30 אחוזים מהאוכלוסייה יפתחו בקע לאורך חייהם", מפרט ד"ר משה דודאי. אזור המפשעה הוא האזור שבאמצעותו כל שרירי הבטן מעוגנים לעצמות האגן, והוא מהווה את החיבור ביניהם. פעילות בעצימות גבוהה שבה שרירים רבים פועלים בו זמנית, גורמת לפציעה באזור זה. "אם הספורטאי מנסה לבצע פעילות מעבר ליכולת הביצוע של חלק מהשרירים, הדבר עלול לגרום לקרעים באזור המפשעה שנמצא בין הבטן לרגליים וכמובן לכאבים", מוסיף ד"ר משה דודאי. הקרעים האלו מחלישים ומרופפים את עיגון השרירים לאגן וכך נוצרת חוסר יציבות.

בקע ספורטאים מוביל כאמור לכאבים בזמן פעילות גופנית או פעילות מאומצת, בהשוואה לבקע רגיל שאינו גורם לכאבים. כאשר ספורטאי ובמיוחד כדורגלן סובל מבקע, הוא מתקשה לתפקד, לרוץ, לבעוט ולכדרר, להתנהל כפי שהיה רגיל. בניגוד לפציעות אחרות, הקרעים מובילים לחוסר התפקוד בהדרגה ולא בבת אחת, כפי שמסביר ד"ר משה דודאי: "ככל שממשיכים לבצע פעילות גופנית עם הפציעה, הנזק מתפשט לאזורים נוספים והולך ומחמיר. כשזה קורה, עלולים להתחיל כאבים בעצמות האגן ובשרירים.

כמעט תמיד יש לחץ על השחקן מצד אנשי הקבוצה והמאמנים לעלות לשחק עם זריקות ומשככי כאבים, אבל במצב כזה הפציעה עלולה רק להחמיר. אופייני לבקע ספורטאים שגם אם הספורטאי נח כמה ימים, כשהוא יחזור - גם הכאבים ישובו, מכיוון שהפציעה היא בלתי הפיכה".

הניתוח לתיקון בקע רגיל לעומת בקע ספורטאים הוא שונה לחלוטין - אם בבקע ספורטאים המטרה היא לחסל את הכאב, בבקע רגיל המטרה היא לטפל בפגם בלבד. לכן, מי שסובל מבקע רגיל ופיתח בקע ספורטאים עם הזמן, עלול להישאר עם כאבים לאחר הניתוח אם ינותח על ידי רופא שלא מודע לסוג הבקע הספציפי הפוקד ספורטאים.

איך מטפלים בבקע ספורטאים?

ד"ר משה דודאי מדגיש כי כדי לטפל בבקע ספורטאים ולהביא לחזרת הספורטאי לפעילות דרושים שלוב של שלושה מרכיבים: אבחנה נכונה וקביעה של רמת סיבוך הפציעה בעצמות האגן והשרירים; ביצוע ניתוח ייעודי לבקע ספורטאים ולא ניתוח תיקון בקע סטנדרטי; השלמת הניתוח בטיפול ספורטיבי משקם לשרירים באמצעות פרוטוקול ייעודי שנבנה על ידי ד"ר דודאי. "אחוז הכישלונות בשיטה הזו הוא פחות מ-0.5% - שיעור נמוך במיוחד ביחס למקובל בתחום", הוא מסביר.

הרשת התומכת המונחת במהלך הניתוח

בשנת 1996 פיתח ד"ר משה דודאי טכניקה אנדוסקופית של כירורגיה מזערית לתיקון בקע ספורטאים בשם Release Reinforce Technique - RRT. בניתוח המבוצע בשיטה זו, החלק החשוב והייחודי הוא שחרור הלחץ והכליאה של העצבים מתחת לרצועת המפשעה. בנוסף משוחררות הידבקויות דלקתיות חריפות וכרוניות במפשעה, ולבסוף מונחת רשת קלה מאחורי הקיר האחורי של המפשעה והפוביס (עצם החיק) כדי לחזק ולתמוך בדופן ובעיגון השרירים.

טכניקה דומה פותחה במקביל גם באנגליה, וגם תוצאותיה היו טובות ביותר. "את הניתוח יש להשלים בתכנית ייעודית מותאמת שפיתחנו לשיקום שרירים ספורטיבי", מציין ד"ר משה דודאי. "אורך התכנית מותאם לחומרת הפציעה".

החזרה לשגרה מהירה, בתנאי שמאבחנים את הבקע מוקדם

בדרך כלל, פעילות גופנית בעצימות גבוהה, מעל גבול היכולת, עלולה להוביל לבקע ספורטאים. כדי להקטין את הסיכוי לסבול מהבעיה, יש צורך במאמן כושר מנוסה, בחזרה הדרגתית מחופשות ובתכנון מיטבי בתקופות עומס גדול. "למרות הכל, גם אם מאמן הכושר מצוין והאימונים מתוכננים היטב, ניתן רק להקטין את הסיכוי לבקע ספורטאים, ולא למנוע אותו לחלוטין", מבהיר ד"ר משה דודאי. "זו הסיבה שבגללה כחצי מהכדורגלנים יסבלו מהבעיה לאורך הקריירה. בכל מקרה, הנזק הוא בלתי הפיך ולכן יש לטפל בבעיה בניתוח".

בשורה התחתונה, לא ניתן להימנע מבקע ספורטאים, אך קיימת חשיבות לאבחן את הבעיה בזמן ולטפל בה בהקדם. אם מדובר בבקע ספורטאים בלבד שמטופל בטכניקה הייחודית של ד"ר דודאי, השחקן המנותח צפוי לשוב לשחק בתוך שלושה-ארבעה שבועות. עם זאת, במקרה שבו הבעיה לא אובחנה בזמן והשחקן סובל מפציעה של עצמות האגן והשרירים בדרגת סיבוך גבוהה, החזרה למגרשים לאחר הניתוח והשיקום תארך כשמונה שבועות.

ד"ר משה דודאי, פרופסור משנה לכירורגיה, ירצה על הניתוח הייחודי בכנס של האיגוד האירופי לתיקוני בקע, בפאנל מיוחד שיוקדש לנושא בקע ספורטאים, אותו הוא גם ינהל. הכנס ייערך בווינה שבאוסטריה בסוף מאי 2017.