קונים רכב חדש? 8 טיפים שיש לקחת בחשבון

נמאס לכם לחכות לתחבורה ציבורית? החלטתם לשבור תכנית חיסכון כדי להתקדם לרכב חדש? הנה כמה טיפים שיחסכו לכם זמן, כסף והרבה עצבים

עכבר העיר, תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכונית עם פרחים
טיפים שיעשו לכם סדר. רכב חדשצילום: pixabay.com

התחבורה הציבורית בישראל לוקה בחסר וכל מי שהיה צריך להגיע לאחרונה בשעה מדויקת למקום מסוים כבר יודע את זה. מנגד, מחירי הרכבים החדשים נמצאים במגמת ירידה ובמחצית הראשונה של 2017 נמסרו מעל 168 אלף מהם. אם מוסיפים לזה תנאי רקע חיוביים כמו שערי מטבע וריבית, מבינים למה פתאום לכולם מסביב יש רכב פרטי.

אבל מה צריך לקחת בחשבון לפני שקורעים את הניילונים? הנה 8 טיפים מרכזיים:

1.  השוו בין מקורות מימון

יש הרבה מקורות מימון שבהם ניתן להשתמש על מנת להתקדם לרכב חדש. האופציה הכי טובה היא כמובן לגייס הון עצמי, אבל לא כולם יכולים  להרשות לעצמם לעשות זאת.

האלטרנטיבה המשתלמת היא נטילת הלוואה מהבנק בתנאים נוחים וניתן לעשות זאת גם מול חברות אשראי, חברות מימון פרטיות ואפילו חברות ביטוח. התפקיד שלכם הוא להשוות בין מקורות מימון ולבדוק מה היבואן מציע אם מקבלים דרכו עזרה כספית.

2. התאימו את הרכבים לצרכים הספציפיים שלכם

הרכב צריך להתאים לצרכים שלכם מבחינת מספר קילומטרים ממוצע שאתם עוברים בשנה, נפח מנוע, אבזור וגודל תא מטען. נסו להיעזר בניסיון קודם עם רכבים מסוימים ואל תתביישו להתייעץ עם אנשי מקצוע. הגיעו לאולמות התצוגה כדי לתאם נסיעת מבחן וקבלו גם המלצות מחברים, קרובים ובני משפחה.

3. בדקו כמה יעלה לשים את הרכב על הכביש

המחיר שראיתם בשלטי חוצות לא ממש משקף את הסכום שתצטרכו לשלם כדי להוציא את הרכב מהיבואן ולהעלות אותו על הכביש. זכרו שיש צורך בתשלום מיסים, עמלות וריביות על הלוואות ומקורות מימון ובררו את הנושא מראש כדי למנוע עוגמת נפש.

בנוסף, בדקו כמה זמן עובר מהרגע שבו תחתמו על חוזה הרכישה מול היבואן ועד לאספקת הרכב. זכרו שבתקופה הזו תצטרכו למצוא פתרונות תחבורה חלופיים והכניסו גם אותם לתקציב. חוץ מזה, הרכב הוא ככל הנראה הנכס השני הכי יקר שיש לכם חוץ מדירה ולכן בחירתו דורשת השקעה של זמן ומשאבים.

לתחקר ולבדוק. הוצאת הרכב מהיבואןצילום: pixabay.com

4. בררו על הוצאות נלוות

מלבד העלויות הנוספות שמלוות רכישת רכב חדש מהיבואן, כל רכב פרטי מחייב אתכם בהוצאות נלוות. ההוצאות העיקריות הן על דלק, תחזוקה, ביקורים במוסך, תיקונים, טיפול בתקלות וכמובן ביטוח.

את ההוצאות הנלוות תוכלו לחשב באמצעות כלים של משרד האוצר או על בסיס הידע הכללי שלכם. הטיפ בהקשר הזה הוא להשקיע קצת מאמץ בחישוב כל ההוצאות הנלוות, כדי לא להגיע למצב שבו תחרגו בלי לשים לב מתוך מסגרת התקציב שקבעתם מראש.

5. רכשו ביטוח מקיף לרכב

החוק בישראל לא מחייב אתכם לרכוש ביטוח מקיף אבל אין סיבה אמיתית לוותר עליו. בהוצאה של כמה מאות שקלים בחודש בלבד תוכלו לקבל כיסוי למגוון רחב של סיכונים. בנוסף, התחרות בין חברות הביטוח פועלת לטובתכם ומאפשרת רכישת ביטוח מקיף לרכב בתנאים נוחים. תנאי הביטוח קבועים בפוליסה תקנית של משרד האוצר ויש כיסויים לנהגים צעירים, לבעלי רכבים עם מערכות אבטחה ולנהגים ללא עבר ביטוחי של תאונות והגשת תביעות. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להשוות בין חברות ביטוח ולבדוק מי מציעה לכם את הפוליסה הכי משתלמת.

6. נסו להוזיל את הפרמיה החודשית

הוזלת הפרמיה החודשית על ביטוח מקיף לרכב היא חלק בלתי נפרד מהבדיקות שתצטרכו לבצע לפני שתעלו על ההגה. הכי קל להוזיל את דמי הביטוח באמצעות ויתור על כיסויים מסוימים, אך ניתן לעשות זאת גם באמצעות פריסת תשלומים על פני תקופת הביטוח והתקנת מיגון.

לחילופין, יש לכם אפשרות להעלות את הפרמיה אך לקבל בתמורה "ביטול השתתפות עצמית". זה מתאים לנהגים עם ביטוח מקיף שמעדיפים לשלם קצת יותר כל חודש, אבל בבוא העת להימנע לחלוטין מתשלום השתתפות עצמית של כמה אלפי שקלים.

7. הציבו את הבטיחות בראש סדר העדיפויות

יש המון פרמטרים שמפורסמים על ידי יבואני הרכב במטרה לספק לכם אינדיקציה מסוימת על רמת הבטיחות של הדגמים המובילים. מבחינתכם, בדיקה של דירוג הרכב במבחני ריסוק או במבחנים של האיחוד האירופאי היא דרך טובה לישון בשקט בלילה.

הציבו את הבטיחות בראש סדר העדיפויות וכך תוכלו לשמור על עצמכם ועל המשפחה. זה חשוב גם אם יש לכם ניסיון של כמה עשרות שנים על ההגה, כי אף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה בכביש וכיצד יתנהגו שאר הנהגים.

הבטיחות בראש. תאונת רכבצילום: pixabay.com

8. חשבו על הטווח הארוך

רכישת רכב חדש במבט לעתיד באה לידי ביטוי במספר מובנים. ראשית, היא תאפשר לכם לקבוע תקציב הגיוני שיחסוך צבירת חובות ותשלום עמלות על חריגת יתר בחשבון הבנק. שנית, היא תספק לכם פתרון תחבורה גם אם תחליטו להרחיב את המשפחה, לצרף רכב נוסף או לקנות אוטו לילדים שעומדים להוציא רישיון.