חם בטבריה! שוק הנדל"ן בטבריה הופך למוקד עניין לאומי ונראה כי העניין ילך ויתחזק בשנים הקרובות

בשיחות הסלון על נדל"ן חוזר ועולה המשפט: טבריה היא המקום הבא! ואכן עיר הנופש הצפונית שמוכרת לכולנו מטיולים וקמפינג על שפת הכנרת הפגינה נתונים מפתיעים בכל הנוגע לנדל"ן בשנים האחרונות. מנתוני מדל"ן עולה כי המחירים בעיר עלו בחמש השנים האחרונות בכ- 70%. אז מה קרה בטבריה והאם המחירים ימשיכו לעלות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איך מזהים פוטנציאל בנדל"ן?

כדי להסביר מה קורה בטבריה, כדאי להסתכל על פרויקט מיכלאנג'לו כנרת של חברת פידמונט אנטרפרייזס. אייל עמיר – מנכ"ל החברה מספר: הביקוש לדירות חדשות בעיר הולך ומתעצם והפער בין המלאים להיצעים הולך ומעמיק. כבכל עיר אחרת, תנופת הבנייה יוצרת התחדשות עירונית אמיתית בעיר: בעלי הנכסים הישנים נהנים מעלייה בשווי הנכס שלהם, היזמים המגיעים לעיר מביאים בעקבותיהם את רשתות הקמעונאות הגדולות ואת רשתות הקניונים ומרכזי הקניות שמבינים כי העיר נמצאת בתהליך גדילה משמעותי ולכן הפוטנציאל העסקי נמצא גם הוא במגמת עליה. חשוב מכל – הפרויקטים התשתיתיים מחברים את העיר למרכז הארץ ומאפשרים הגעה נוחה, בטוחה וקצרה. כל אלה יוצרים אפקט מתגלגל שהשפעתו על העיר הולכת ומתחזקת.

כאשר רכשנו את הקרקע בטבריה הבנו כי העיר נמצאת לפני הקפיצה הגדולה בשל הנתון הפשוט המלמד כי לא הייתה בניה חדשה בעיר מאז שנות התשעים בעוד שהגידול הטבעי בעיר לא עוצר. בדקנו לעומק את התכניות לפיתוח העיר ואת התכניות הלאומיות לפיתוח האזור והבנו כי מדובר בעיר שנמצאת לקראת מימוש פוטנציאל נדל"ני משמעותי".

התחנה הבאה: טבריה

נשאלת השאלה המתבקשת היא עד כמה רחוקה טבריה ממימוש הפוטנציאל שלה. אוהד דנוס – יו"ר לשכת השמאים היוצא, עונה על השאלה: "טבריה עדיין רחוקה ממימוש מלוא הפוטנציאל בשל כמה סיבות עיקריות:

תנופת הפיתוח ובנייה – ההתעוררות בחזית זו, הבאה לידי ביטוי בבנייה של מאות רבות של יחידות מגורים חדשות, מעניקה זריקת מרץ לעיר והמחירים לא מאחרים להגיב. חשוב לזכור בהקשר זה כי גם לאחר העליות של השנים האחרונות, טבריה עדיין זולה מהמחירים בצפון הארץ וכי היא עדיין מהווה יעד אטרקטיבי מאוד עבור משקיעים ממרכז הארץ. היתרון בטבריה הוא שהשקעה בעיר אינה מחויבת למגורים, אלא גם יכולה להפוך להשקעה בדירות נופש ותיירות, במיוחד כאשר מדובר במוצרים כמו דירות גן, דירות עם בריכה, פנטהאוזים ועוד.
תכניות הפיתוח של העיר - במקביל לפיתוח הנדל"ני, העיר משקיעה בפיתוח התשתיות בעיר, הקמת מלונות חדשים, בניית מרכזי סחר, הקמת טיילת סובבת כנרת, הקמת מרכז ספורט חדש בעיר ועוד.
נגישות משופרת - היינו הרכבת שתחבר את טבריה לתל אביב ותאפשר הגעה למטרופולין תוך 70 דקות. מסילת הרכבת, שמגיעה כבר היום לעפולה תוארך עד לצומת פוריה תוך כחמש שנים. בשנים האחרונות אנו עדים ל"אפקט הרכבת" בערים רבות בפריפריה. עם ההכרזה על הקמת תחנת רכבת חדשה, אנחנו עדים לפעילות שיא בזירת הנדל"ן שמביאה אחריה עליות מחירים של כ- 25% עד להשלמת המסילה. סביר להניח כי אותה תופעה תחזור על עצמה ביתר שאת גם בטבריה".
ההיי-טק מגיע לטבריה – ההצלחה של מתחמי תעשיית ההיי-טק בצפון: כפר ורדים, יוקנעם וכרמיאל, מייצרת ציפייה קונקרטית בקרב המעסיקים בתחום לאזור התעסוקה החדש. המתחם יוקם בצומת פוריה, בסמוך לתחנת הרכבת ויאכלס עשרות אלפי עובדים. החברות שיגיעו לטבריה, יחד עם העובדים ייהנו מהטבות מס משמעותיות, כחלק ממתווה המס החדש שאושר בממשלה בשנת 2016.  

טבריה יעד אטרקטיבי לכל קהלי היעד

אז מי רוכש בטבריה? עמיר מחלק את הרוכשים לכמה קבוצות עיקריות: "ראשית יש את בני העיר עצמה שהיו צמאים לדירות חדשות, מודרניות ומרווחות במהלך עשרים השנים האחרונות. עד כה אלה נאלצו להסתפק בדיקות משופצות, בניה פרטית או בעזיבת העיר ועתה הם מגלים עניין רב בדירות הנבנות. כמו כן, יש רוכשים למגורים המגיעים מהצפון ומעוניינים לגור בסביבה פסטורלית מבלי לוותר על חוויית מגורים עירונית יוקרתית. כאן מדובר בעיקר בזוגות מבוגרים שילדיהם כבר עזבו את הבית ומעוניינים ליהנות מ"וילות על קומות". רוכשים אלה, ביחד עם משפרי הדיור, מהווים כ- 70% מהרוכשים בפרויקט עד כה.

לצד אלה יש את המשקיעים המנוסים, שמעוניינים לגוון את תיק ההשקעות שלהם בנכס שיכול להוות דירת נופש לעצמם ולהשכרה. רוכשים אלה מתעניינים במיוחד בדירות הגן שלנו, הנהנות מנוף עוצר נשימה לכנרת, מגינה רחבת ידיים, המאפשרת בניית בריכת שחייה פרטית ומפנטהאוזים מיוחדים במחירים סבירים. אותם משקיעים מבינים כי דירה המשמשת לנופש יכולה להשיג תשואות גבוהות יותר, בשוק בו יש דרישה לאורך כל השנה לדירות נופש מצוידות.

ולבסוף יש את המשקיעים החדשים: צעירים שלא מחכים למכרזי מחיר למשתכן ולדירות המאתגרות שנמכרות במסגרתן ומעוניינים להיכנס לשוק מוקדם ככל האפשר כמשקיעים. אותם משקיעים מוצאים אצלנו מוצר השקעה אטרקטיבי במיוחד, עם פוטנציאל תשואה משכירות העומד על כ- 4% לעומת הממוצע הארצי של 2.5% ופוטנציאל השבחה אטרקטיבי במיוחד. וכל זאת, במחיר הנמוך מ- 1.2 מיליון ".

המפתח הוא בפיתוח הסביבתי

בימים אלה החלה החברה בשיווק שלב ב' בפרויקט, לאחר שהשלב הראשון הוכתר בהצלחה, עם מכירת 90% מהדירות עד כה. שחר אריאל – סמנכ"ל השיווק בפרויקט מספר כי הפרויקט מצליח לגייס התעניינות רבה בקרב כל המתעניינים ברכישת דירה בפרויקט, בשל שתי סיבות עיקריות: מדובר בפרויקט אייקוני שמשנה את פני העיר ומגביר את הרצון להיות שייכים לשכונה האייקונית. שנית – לפרויקט יש כמה יתרונות מהותיים שנובעים מהמעטפת שלו: 75% מהפרויקט (מתוך שטח של כ- 100 דונם) הם שטחים ירוקים ופתוחים, הכוללים גינות נוי, חורש טבעי, פארק שכונתי, גינות שעשועים, פינות ישיבה ותצפית לנוף ועוד.

"מי שרוכש דירה בעיר לא מוכן לוותר על שלושה דברים", אומר שחר ומוסיף: "הנוף, הנגישות והאטרקטיביות שבהשקעה. אנחנו מצטיינים בשלושתם – השכונה החדשה נבנית בחלקה העליון של העיר טבריה, בסמוך לכניסה וליציאה מהעיר, ומשקיפה ללא כל הפרעה על הנוף הפנוראמי ועוצר הנשימה של הכנרת, הרי הגולן והגליל. מי שירכוש דירה בפרויקט, ייהנה מנכס ייחודי בשכונה האטרקטיבית ביותר בעיר, עשרות שנים מהיום".

אם נחזור לשיחות הסלון, ניזכר בכמה וכמה ערים שהזכרנו בעשור האחרון שנחשבו להימור שמימש את עצמו מעל ומעבר. היום, לאחר שנראה כי כל האזורים האחרים מיצו את הפוטנציאל שלהם, הגיע הזמן לקפוץ לביקור בטבריה ולהיווכח מקרוב בפוטנציאל ההשקעה בה שמתממש בימים אלו.