נגיף ה-CMV: הנשים שחיות מבדיקה לבדיקה

בזמן שארגון הבריאות העולמי מחפש חיסון לנגיף ה-CMV, שלוש נשים ישראליות פועלות בשיתוף פעולה עם רופאים המתמחים בתחום במטרה להעלות את המודעות לנגיף ולמנוע הפלות מיותרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לעיתים נראה שהביקורת על מספר הבדיקות שנשים בישראל עוברות בהריונן רק מתגברת, ויש שטוענים שחלק מהבדיקות אף מיותרות. אחת החשובות בהן, היא הבדיקה לנגיף ה- CMV שנבלעת בין בדיקות הדם הרבות המבוצעות בתחילת ההיריון ומרבית הנשים אינן מודעות לחשיבותה. רופאי הנשים צריכים לספק את המידע בנוגע לבדיקה, השלכותיה ותוצאותיה, ולכוון לרופאים המתאימים אם אכן יש הדבקה, אך מאחר שלרוב זה לא נעשה, נכנסו לתמונה שלוש נשים שחוו את ההדבקה בנגיף על בשרן, ופועלות בהתנדבות להעלאת המודעות.

CMV הוא הקיצור ל- Cytomegalovirus, נגיף השייך למשפחת ההרפס-וירוסים והוא הגורם השכיח ביותר לזיהום בהריון בארץ ובעולם. הנגיף הוא גם היעד מספר 1 של ארגון הבריאות העולמי למציאת חיסון. כ-80% מהאוכלוסייה בארץ נדבקה בנגיף בילדות, כשלרוב אין סימפטומים, או שמדובר בסימפטומים קלים של הצטננות, כאב גרון וחום.

מיכל ממלוק-כהן

 1% עד 4% מהנשים בהריון, ידבקו בנגיף ה- CMV לראשונה בחייהן במהלך ההיריון, ובמקום לקבל את המידע המעודכן וההכוונה המפורטת מרופאי הנשים, חלק לא מבוטל מהן ישמע שכדאי להן לבצע הפלה אם הן לא רוצות ללדת תינוק שעלול להיות עיוור, מפגר או חירש. כל זאת כאשר התפיסה הרפואית העדכנית, המבוססת על מחקרים רבים ומקיפים שנערכו בארץ ובעולם, היא כי ברוב המקרים יש מקום להמשיך את ההיריון, שכן לרוב העובר כלל לא ידבק וגם במקרה שידבק, מרבית העוברים ייוולדו בריאים לחלוטין.  

דילמת ההפלה

מיכל ממלוק-כהן הייתה בהריון עם תאומים כשגילתה בשבוע 18 שנדבקה בנגיף. בבדיקת מי שפיר גילו שהבן נדבק ואילו הבת לא, וההמלצה של הרופאים היתה חד משמעית - להמשיך את ההיריון עד שבוע 32, להפיל את הבן, לבדוק אם הבת נדבקה ולפעול בהתאם לתוצאות.

ממלוק-כהן חיפשה באינטרנט מידע וכל מה שמצאה אושש את מה שאמרו הרופאים. במהלך החיפושים אחר חוות דעת נוספות הגיעה לפרופ' יעקב אמיר, זיהומולוג ילדים מהמרכז הרפואי שניידר,  שהיה הראשון להגיד לה, 'עצרי. אין סיבה להפיל אף אחד מהעוברים כל עוד הסקירות שתעברי עד הלידה יהיו תקינות ולא יעידו על פגיעה' - וכך עשתה. 

האתר הישראלי להריון עם CMV

"אין יום שלא תהיתי האם הבחירה שעשיתי הייתה נכונה, אבל בסופו של היריון, למרות ההדבקה, נולדו התאומים ליבי ויניב, עוד מעט בני 10 ובריאים לחלוטין", אומרת ממלוק-כהן.

לאחר שנדרה לעצמה שאם הכל יגמר בטוב, תעשה את כל שביכולתה לעזור לנשים אחרות, פרסמה באינטרנט את סיפורה וכך הגיעה אליה אן רטיג. "הייתי בהריון הראשון כשגילתי שנדבקתי ב-CMV, והרופא אמר לי, 'חבל אתם עוד צעירים, תפסיקו את ההיריון ותתחילו מהתחלה'. בזכות הליווי וההכוונה של מיכל, נולד נועם, כיום בן 8, ילד CMV בריא", מספרת רטיג.

ממלוק-כהן ורטיג פתחו ב-2010 קומונה בתפוז במסגרתה תמכו באלפי נשים שעברו הריון עם CMV. בהמשך הדרך הצטרפה אליהן גם ורד ורטהיים, אמא לעידו בן ה-4, גם הוא ילד CMV בריא, והשלוש פתחו גם קבוצת פייסבוק מקבילה. בשתי הקבוצות הן מפנות את הנשים למומחים המתאימים, מייעצות ומהוות אוזן קשבת לנשים חרדות ומפוחדות.

הסיכון הגדול - לבריאותה הנפשית של האשה

"זה לחלוטין נכון שנגיף ה-CMV יכול לגרום לבעיות, בעיקר בעיות נוירולוגיות קשות מאוד, אך יחד עם זאת, מדובר באחוז קטן מאוד מהמקרים ואת אותן פגיעות קשות, ניתן יהיה לזהות בהדמיות הרבות שמבוצעות לכל אישה שהעובר שלה נדבק", אומרת ממלוק-כהן.

לדברי ורטהיים, הסיכון הכי גדול בהריון הזה, הוא לבריאותה הנפשית של האשה. "למרות הסטטיסטיקה, הנשים שנדבקו מרגישות לעיתים שהן חיות מבדיקה לבדיקה, לא כולן מרגישות שהן יכולות להיקשר לעובר עד שלבים מאוד מאוחרים בהריון, והקבוצות האלה, הן המקום הבטוח של הנשים לפרוק את מה שיושב להן על הלב, לשמוע חוויות של נשים שכבר עברו את אותו התהליך שהן עוברות, לשאול שאלות ששכחו לשאול את הרופאים או שלא קיבלו תשובות, ובעצם מהוות בית יומיומי במהלך חודשי ההיריון".

ורד ורטהיים ובנה עידו

במקביל, החליטו השלוש לקחת את העניינים צעד קדימה ובפברואר האחרון העלו לאוויר את האתר הישראלי להריון עם CMV, האתר הראשון בארץ וכמעט היחיד מסוגו בעולם שנותן לאשה בהריון עם CMV את כל המידע לו היא זקוקה במהלך הריון שכזה: מידע רפואי תיאורטי ומעשי, ראיונות מצולמים עם המומחים בתחום, שאלות ותשובות, מאמרים ומספרי טלפון חשובים.

הפעילות שעושות השלוש היא בהתנדבות מלאה, ומצילה חיים של עוברים בריאים. במקביל, היא גם הביאה לשיתוף פעולה נדיר ויוצא דופן של כל הרופאים המומחים בתחום ממספר בתי חולים בארץ, איתן הן נמצאות בקשר טלפוני, לעיתים יומיומי, שכל מטרתו לעזור לנשים בשאלות דחופות ופתרון בעיות.

רטיג מדגישה, "האג'נדה שלנו היא לא נגד הפלות. אם חס וחלילה היו מתגלות פגיעות קשות בעובר במהלך ההריון שלי, גם אני הייתי מקבלת את ההחלטה הקשה על הפסקת ההיריון. אנחנו רוצות שנשים יוכלו לקבל את ההחלטה ממקום של ידע,  כשכל המידע  והסטטיסטיקות הכי מעודכנים עומדים לנגד עיניהן. כל הנשים בהן תמכתי לאורך השנים, שנאלצו לקבל את ההחלטה הקשה מנשוא על הפסקת הריון בעקבות פגיעות קשות בשבועות מאוחרים של ההיריון העידו, שלרגע הן לא מצטערות על שהמשיכו את ההיריון וכי הידיעה שהן סיימו אותו, כשעשו כל מה שהיה ביכולתן עבור העובר שלהן, נותנת להן נחמה".

מה הלאה?

השלוש לא עוצרות ולא מסתפקות במה שיש, אלא ממשיכות בפעילות מתוך מטרה להעלות את המודעות לנגיף ולסייע לנשים רבות ככל האפשר.

האתר הישראלי להריון עם CMV כבר מתורגם לאנגלית, ובהמשך מקוות השלוש לתרגם  אותו גם לערבית ורוסית כדי להגיע לקהלי יעד שכיום המידע אינו נגיש להם. במקביל, הן מעבירות הרצאות בפני רופאי נשים בבתי חולים ובקהילה על מנת להעלות את המודעות ל-CMV ולפתוח בפניהם צוהר לצד הרגשי של הנשים אשר נדבקו בהיריון ב-CMV, והן ממשיכות לחפש שיתופי פעולה עם בתי חולים נוספים כדי להנגיש את המידע לכמה שיותר נשים.

"אף שעשינו צעד גדול, הוא עדיין לא מספיק ואנחנו רוצות להגיע לכל אחת ואחת מהנשים שנמצאות במקום שאנחנו היינו בו, מתוך תקווה לסייע להן בהתמודדות ולספק להן את הכלים הטובים ביותר שיכולים לעמוד לרשותן", מסכמת ממלוק-כהן.

לחצו כאן לכניסה לאתר הישראלי להריון עם CMV