כיצד לפענח חלומות ומה הם אומרים?

בשביל לפענח חלומות תצטרכו לשחרר את התת-מודע, לזהות סמלים וסימנים ולהכיר את ההבדלים בין הגישות. עם זאת, יש כלים שיעזרו לכם ותמיד חשוב להציב את איכות השינה בראש סדר העדיפויות

תוכן שיווקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חתול ישן על מיטה
על מה אתם חולמים? חתול ישןצילום: Fabricio Trujillo

החוויה הסובייקטיבית שבמהלכה אנחנו שוכבים על מזרונים, נרדמים ואז מתחילים לראות ולחוש דברים משונים מוכרת משחר ההיסטוריה. קוראים לה חלום ונכתבו עליה מיליוני ספרים ושירים. למרות שלכל חלום שגרתי יש מאפיינים קבועים, הדעות לגבי חלוקות והנושא אפילו עוד יותר מסתבך כאשר מנסים למצוא פירוש. עם זאת, אין ספק שהחלום תמיד מלווה בחוסר מודעות, היעדר שליטה וחוסר יכולת להפעיל את מנגנוני הביקורת והשיפוט ומכאן נובע המסתורין שלו.

» עכבר סופ"ש
» החופש הגדול - עכבר קיץ - לכל פעילויות וההמלצות
» מה עושים עם הילדים בסופ"ש?

הדרך הכי נוחה להתייחס לנושא של חלומות היא לבדוק את ההיבט הפיזיולוגי. כיום כבר ידוע שבזמן החלום מגיעים אותות חשמליים מגזע המוח לקליפת המוח, בעוד במרכזים החושיים והמוטוריים מתבצע עיבוד זהה לזה שמתרחש בזמן ערות. מנגד, אזורי קליפת המוח שאחראיים על ניהול אסטרטגיה, בדיקת עובדות ועיבוד מודעות מרחבית נשארים כבויים. השילוב הזה יוצר את החלומות כפי שאנו מכירים אותם.

מה החלום שלכם?

הבנת מהותו של החלום תלויה בגישה שבה בוחרים לנקוט. הגישה המסורתית היא להתייחס לחלום כתגובה לגירויים חיצוניים או פנימיים, כמו למשל אירוע משמח שהתרחש בחיים האישיים, מאורע דרמטי בשעות שלפני השינה וכן הלאה. הגישה הפסיכולוגית גורסת שבמהלך חלום ישנה גלישה של כוחות מודחקים שנכבשו על ידי האגו לעבר המודעות, לעומת הגישה הנפשית שבה החלום נתפס כהבעת התודעה באופן סימבולי וכניסיון לייצר תקשורת עם התת-מודע הקולקטיבי.

מלבד בחירת גישה, בשביל לפענח חלום צריך לזהות את המאפיינים שלו. לחלום יש כמובן יסודות מוחשיים ותחושתיים, אך הוא בא לידי ביטוי במיזוג של החלום עם החלום ובחוסר ביקורת עצמית יחד עם קבלה טוטאלית של החלום – גם אם הוא אינו מציאותי בעליל. כמו כן, במהלך החלום ישנה התמקדות מלאה בסיפור הכללי ובנראטיב, בעוד הפירוש עשוי להתייחס לאלמנטים מסוימים בלבד.

בגישה הדתית מפרשים חלומות מתוך הנחה שהם מגיעים מכוחות חיצוניים כמו אלים, שדים ורוחות שמחדירים את המסר לתודעתו של האדם. בגישה אחרת בודקים את החלום כאמצעי לביטוי תכנים מודחקים, וישנה גישה בה מקורו של החלום הוא לכאורה באדם עצמו אבל רק בחלקים הפנימיים של הנפש. לחילופין, הפירוש של החלום עשוי להיות כתגובה לגירויים או באמצעות חשיבה ציורית שאמורה לייצג את המושגים המופשטים שבערות (כמו תמונות, דימויים, סמלים וכדומה).

חלמתם על ילדים? היכונו להתחלה חדשה

בשביל לקבל מושג על היקפו של נושא החלומות אפשר לציין מספר פירושים מקובלים לחלומות נפוצים. סמל הנחש לדוגמא מופיע במיתולוגיות בכל חלקי העולם, ובתרבות המערבית הוא מזוהה עם אותה חיה שפיתתה את חווה לאכול מעץ הדעת, לעומת התרבות המזרחית שבה הוא מקושר עם אנרגיה מינית ורוחנית. בנוסף, הנחש נחשב למקור של חוכמה וידע וצריך לבדוק באיזה תדירות הוא חוזר בחלומות שלכם.

הפירוש לחלום על תינוקות או ילדים ברור יותר כי הוא מעיד על התחלה חדשה. זה חלום שמצביע על הצורך הפיזיולוגי של כל אחד ואחת מאתנו לייצר דור המשך, או על הרצון להרגיש חום ואהבה מבני משפחה קיימים. תינוקות וילדים מסמנים התחלה חדשה בקרב חולמים בכל הגילאים וזו ממש לא פריבילגיה של הורים או מבוגרים בלבד.

גם חלום על מוות נפוץ מאוד ולרוב הוא מסמל שינוי. המוות מציין לפי הפירוש המסורתי סיום של משהו אחד והתחלה של משהו חדש, לעומת חלום על נפילה שמעידה על כך שאנחנו מתקשים לשחרר קשר מסוים, להיכשל או לאבד שליטה. כמו כן, חלום על מין מסמן אינטימיות ומייצג לעיתים רגשות שאינן במודע, בעוד חלומות על בגדים ועירום מצביעים על רצון לשנות את סגנון החיים או את האופן שבו אנו נתפסים בעיני הזולת.

בין מחשבון חלומות ללוכד חלומות: כך תשפרו את איכות השינה

קיימים כלים שיכולים לסייע לכם לפענח חלומות מוזרים. "מחשבון חלומות" לדוגמא זמין באינטרנט בחינם ואליו תוכלו להזין את האות הראשונה בה מתחילה המילה שמייצגת את הסימן שעליו חלמתם, וכך תקבלו רשימת מושגים, מילים ומונחים. כל מונח מתאר את החלום בצורה שונה והפירוש הוא מיידי. לאחר מכן תוכלו להחליט האם לפנות מפרשי חלומות מקצועיים כדי לפרש מסרים נוספים או להסתפק בפירוש בסיסי בלבד.

לפי התרבות האמריקאית הילידית, "לוכד חלומות" נועד לשנות את החלומות של האדם וכך גם להשפיע על המציאות. את לוכד החלומות תוכלו להשיג גם היום במגוון של עיצובים ולתלות מעל המיטה. גם אם אתם לא ממש אינדיאנים או לא מאמינים גדולים באפשרות ללכוד חלומות, זה בטוח לא יזיק.

לבסוף, חלומות טובים מגיעים למי שישן טוב. רצוי לשפר את איכות השינה באמצעות מזרונים שמעניקים תמיכה אורטופדית ולהקפיד על 7 שעות בלילה לפחות. כך תתנו לעצמכם מספיק זמן להירדם ולישון כמו בחלום.