לראשונה באקדמיה: אוניברסיטת חיפה מציעה תואר ראשון מלא בשנתיים בחוגים נבחרים

רוצים לסיים תואר ראשון בשנתיים? מהיום זה אפשרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בישראל 2017 לא קל להיות סטודנט. ההתמודדות עם יוקר המחייה, השכירות הגואה, והקושי להתפרנס תוך כדי לימודים קשה לרוב מוחלט של הסטודנטים בארץ.

אחת הטענות שסטודנטים רבים משמיעים בשנים האחרונות היא שהתואר הראשון נמשך זמן רב מידי. "סטודנטים בישראל מתמודדים עם קשיים רבים. לכן לא מעטים בוחרים להמשיך ללימודים בסמסטר קיץ כדי לקצר את משך הלימודים לתואר", אומר יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, רם טורג'מן. "קיצור התואר מאפשר לסטודנטים להשתלב מהר יותר בשוק העבודה, ולצבור ניסיון בתחום עיסוקם. אנחנו סבורים שקיצור התואר משלוש שנים לשנתיים בתחומים מסוימים הוא אפשרי בהחלט, אך רוב האוניברסיטאות חוששות לעשות את הצעד מחשש שיספגו ביקורת על פגיעה באיכות הלימודים".

צילום: Dreamstime.com

כדי להתמודד עם הבעיה, הקימה התאחדות הסטודנטים הארצית לפני כשנה ועדת מומחים כדי לבחון את האפשרות לקצר את התואר הראשון משלוש שנים לשנתיים. לאחר שהועדה בחנה את הנושא, הועברה המלצה למועצה להשכלה גבוהה לפתוח מסלולי לימוד לתואר ראשון בשנתיים.

אוניברסיטת חיפה היא האוניברסיטה הראשונה שנענתה לאתגר. בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ח, היא תהיה האוניברסיטה הראשונה בישראל שמציעה אפשרות ללמוד לתואר ראשון בשנתיים במקום בשלוש ב-12 חוגים. מדובר בתואר ראשון מלא, תקני, זהה בדרישות, בחתכי הקבלה, בחומר הנלמד, ובכל פן אחר לתואר הקיים כיום, מלבד שינוי אחד מהותי: הוא נלמד בשנתיים.

התואר בשנתיים יילמד במשך שישה סמסטרים ברצף כולל סמסטר קיץ מידי שנה. "זהו מסלול שמיועד לשאפתנים; לאנשים שמוכנים להשקיע בלימודים במשך שנתיים ללא הפסקה כדי להיות מוכנים לצאת לשוק העבודה שנה לפני כולם", אמר נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין.

שיתוף פעולה של כל הגורמים

פרופ' און וינקלר, דיקן ההוראה של אוניברסיטת חיפה, טוען כי השינוי הגדול התאפשר בעזרת שיתוף פעולה מספר גורמים מרכזיים. "מאז 2011 יש סמסטר קיץ תקני באוניברסיטת חיפה. אך טבעי היה בהמשך להצלחת סמסטר קיץ לעבור לתוכנית נרחבת יותר שתכלול לימודים לתואר מלא בשנתיים". פרופ' וינקלר מציין את שיתוף הפעולה המצוין עם אגודת הסטודנטים."הם היו מאוד בעד האפשרות של תואר בשנתיים, ודחפו את הנושא. לכן ביקשתי מיו"ר האגודה לסייע לנו ולהקים קבוצת מיקוד של סטודנטים, שיספרו לנו בדיוק מה הצרכים שלהם. זה עזר לנו מאוד לגבש מסלול שיתאים לצרכים של הסטודנטים, ועדיין לשמור על רמה אקדמית גבוהה בדיוק כמו של תואר ראשון בשלוש שנים".

לדברי רקטור האוניברסיטה, פרופ' גוסטבו מש, גורם נוסף ומרכזי שאפשר את השינוי היה ההשקעה של אוניברסיטת חיפה בטכנולוגיה חדשה ובלמידה מתוקשבת: "אנחנו נמצאים היום בשלב שבו אנחנו יודעים בצורה טובה מאוד איזה קורסים אפשר להעביר בצורה מתוקשבת ולא רק שהרמה שלהם לא נפגעת, אלא אף עולה. אנחנו יודעים בצורה טובה כיצד להרכיב תואר מלימודים מתוקשבים לצד הלימודים הפרונטאליים ה"רגילים" בכיתה. וכעת, כשיש לנו את הידע הזה, השלב המתבקש הוא להשתמש בו. לכן הגענו למסקנה שאנחנו יכולים להעניק תואר ראשון בשנתיים מבלי לפגוע ברמה האקדמית.

תואר בשנתיים ב- 12 חוגים

בשלב ראשון הוחלט לפתוח את מסלול התואר הראשון בשנתיים ב-12 חוגים הנלמדים באוניברסיטת חיפה: היסטוריה של המזרח התיכון, פילוסופיה, היסטוריה כללית, לימודי ארץ ישראל, ספרות עברית והשוואתית, תולדות האמנות, גאוגרפיה ולימודי סביבה, מדעי המדינה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, תקשורת, שירותי אנוש וייעוץ והתפתחות האדם.

כל החוגים המשתתפים בתכנית תואר ראשון בשנתיים משתתפים גם בתכנית המלגות המיוחדת למועמדים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה בעלי ציון פסיכומטרי 600 ומעלה.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן >>

--------------------------------------------------->