המסלול להצלחה: מילון סלנג הסקי הגדול

כשהשמש קופחת בשמי ארצנו החמה והאוויר מהביל, זה בדיוק הזמן להדליק מזגן ולהתחיל לתכנן את חופשת הסקי הבאה - קבלו את המונחים שאתם חייבים לדעת לפני שאתם עולים על מגלשיים

לירון אדמוני, תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סקי, שלג, אנשים גולשים
לירון אדמוני, תוכן שיווקי

השתלבות בתרבות של חובבי המגלשיים-על-שלג דורשת קצת יותר מבחירת יעד, הזמנת טיסה והתארגנות על ציוד סקי. כיאה לאחד המקצועות המובילים ברשימת ענפי החורף, התפתחו סביב הסקי פולקלור וז'רגון ייחודיים, שיכולים להיות מעט מבלבלים (בלשון המעטה) למי שלא שולט בהם. כדי להבין מה מנסים חבריכם הגולשים לומר לכם במסלול, תצטרכו לשלוט בסודות הסלנג שלהם.

» עכבר עולם
» סיור עם סלבס ברחבי העולם
» סיורים אלטרנטיביים ברחבי העולם
» כפרי הנופש המפנקים ביותר
» בלחיצת כפתור: אפליקציות לחופשה מושלמת

את הסלנג הנמצא בשימוש בקהילת חובבי הסקי כדאי שתשננו לפני חופשת הסקי הבאה שלכם. לפניכם רשימה של מונחים וביטויים שנמצאים בשימוש שוטף בקהילת הגולשים. כדאי שתדעו מה לענות אם מישהו ייגש אליכם ויגיד: "מזל שאין טיפקס היום, אל תשכח את דלי המוח וכדאי שתמהר לפני שהכל טרקד-אאוט, הא?". ריכזנו עבורכם מילון סקי-עברית, הראשון מסוגו בעברית. אז תיהנו ושיהיה לכם בלו בירד דיי.

All-Mountain Ski: מגלשיים שמתאימים לכל תנאי השלג והשטח וידועים גם בכינוי One-ski Quiver.

Après-Ski: המשקאות של אחרי. כל יום מוצלח וכושל של סקי (כמו גם ימי הטיפקס, עליהם בהמשך), מסתיימים בהרבה הרבה משקאות. באתרי סקי מסוימים תזכו ליהנות גם ממוזיקה חיה, אך המשקאות האלכוהוליים המחממים הם תמיד המופע המרכזי.

Backcountry: ידוע גם בכינוי off piste ובעברית - לא במסלול. הכוונה היא למסלולים שמרוחקים מאתרי הסקי הגדולים וכל יתר הגולשים, הגלישה בהם היא על אחריותכם בלבד.

Balaclava: מה משותף לשודדי בנק וגולשים? בלקלאווה, מסכת פנים שמגנה על העור החשוף. נמצאת בשימוש בעיקר בקרב Park Rat, שהם ה"מכורים" של אתרי הסקי שמסרבים לעזוב את מגרש המשחקים.

Base: מונח בסיסי המתאר את החלק התחתון של מגלשי הסקי או הסנובורד, האזור שיכול להרשות לעצמו לחטוף כמה שריטות. במקרים אחרים משמש ה-Base כתיאור האזור הראשי בחלק התחתון של אתר הסקי כמו גם את עומק השלג.

Blue Bird Day: יום יפה, עם שמיים כחולים ושטוף שמש שנפרש מעל ההרים, לאחר שכל הלילה ירד שלג. יש המחשיבים אותו כיום מושלם לסקי.

שתוכלו לפטפט על הרכבל. מילון מונחים לסקיצילום: Nicolesmizrahi | Dreamstime

Bombing: מהיר ופזיז, שזה כמו מהיר ועצבני אבל לא. מי שעושה בומינג אינו נחשב מיידית גיבור, כיוון שבמרבית המקרית ה"הפצצה" כוללת יציאה משליטה במורד הגבעה ללא כל התייחסות או התחשבות בזולת או בעצים שבדרך.

Brain Bucket: כי איזו סיבה יש להגיד "קסדה" כשאפשר במקום זה לומר ״דלי-מוח בראש טוב״? תכלס, הרבה יותר קליט.

Bunny Slope: המדרון ההולם לגולשים מתחילים שמעוניינים ללמוד טכניקות בסיסיות. ברוב אתרי הסקי נמצא בקרבת בסיס ההר והגישה אליו מתבצעת בעזרת שטיח קסמים (magic carpet, גם עליו בהמשך) או חבל גרירה.

Crust: מונח המתאר את שכבת מים הקפואה-פריכה שנוצרת במהלך היום וקופאת במהלך הלילה.

Death Cookies: גושי הקרח שנוצרים בסוף היום לאורך המסלולים והעשויים להגיע לגדלים מרשימים מכונים "עוגיות מוות", ונחשבים לתופעה נפוצה ולא סימפטית באתרי הסקי בימים הקרים יותר. הגולשים צריכים לתמרן מסביב למוקשי הקרח הגבוהים באמצע המסלול.

Freerider: מונח המשמש לתיאור גולש שמעדיף את המסלול שלו תלול ובין עצים, בשונה מגולש Freestyle, שמתמקד בביצוע להטוטים.

French Fries ו- Pizza: לאמריקאים, באופן ספציפי, יש דרך לקשר בין אוכל לכל דבר בעולם. המגלשיים שלכם מקבילים כל הזמן? צ׳יפס. פיסקתם אותם? פיצה. כמה טיפשי, ככה פשוט.

Gnarly: (ג'י שקטה) מילה המשמשת לתיאור משהו מעבר לקיצוני, מסוכן ו/או מושלם. במילה תוכלו להשתמש בהקשרים חיוביים או שליליים.

Grooming: לילה, כולם ישנים, רק חתולי השלג מהדקים. מה? כשמישהו אומר גרומינג הוא מתכוון לפעולת הידוק השלג על המסלולים בשעות הלילה, והאדם שעושה את זה נוהג בטרקטור גדול (להלן, חתול השלג) מצויד בשרשראות זחל המהדקות את השלג למסלול.

Magic carpet: שטיח הקסמים בסיפור הזה הוא מסוע, המורכב מחגורת מסועים (קצת כמו הדבר הזה שעומדים עליו והוא נוסע לבד בנתב״ג), הממוקם במורדות ההרים כדי לסייע לגולשים-מתחילים לחזור למעלה המדרון.

Mashed Potatoes: שלג שמזכיר לאנשים פירה, כיוון שהוא כבד ורטוב.

Pow Pow: ביטוי סלנגי שמבטאים פאו-פאו (כמו טאו-טאו), כנראה ביטוי הסלנג עם השם הכי חמוד במילון הזה.  אם מישהו אומר לכם את זה, הוא מתכוון שהשלג כעת הוא הכי מושלם שיכול להיות – השלג האבקתי הטרי הוא גביע הקודש של הגולשים וכשתעלו עליו תבינו למה. רק אל תתפנקו יותר מדי על תחושת הציפה על פני השטח, אם תפלו חלילה, תגלו שהמשימה המסוימת של להתרומם בחזרה בתנאי השטח האלה דורשת מיומנות רבה, או עזרה.

ושתהיה החלקה נעימה. מילון מונחים לסקיצילום: Serrnovik | Dreamstime

Ripper: לא לא, אין הכוונה לג׳ק המרטש שמסתובב בין אתרי הסקי, כי אם לגולשים מוכשרים שיודעים בדיוק מה הם עושים וכשהם עושים את זה הם "קורעים" את המדרונות בכישוריהם, מסובבים ראשים נדהמים אחריהם.

Shredder: רוכב בעל מיומנות מתקדמת ש"טוחן" את השלג. זהו, אין קשר לצבי הנינג׳ה.

Sick: מילה נרדפת למשוגע, מגניב, מטורף, מדהים וקיצוני.

Steezy\Steez: משמעות הביטוי היא שילוב בין סגנון לקלות (Style, easy) ומקורו בקהילת הסנובורדרים. אם הייתם עדים לביצוע תעלול על השלג בצורה חלקה, מגניבה ומרשימה תוכלו להגיב ב-Steezy. אם הוא הסתיים בנפילה צורבת על הישבן העניקו לו Steez ולא יותר. מצאתם את הנפילה על הישבן מלכותית במיוחד? אתם יכולים להשתמש ב-Bail במקום.

Stomp: פועל שמלווה תעלול, או תרגיל, שבוצע בצורה קלילה ונקייה.

Tracked out: ביטוי שמתאר מצב בו כבר גלשו על כל השלג החדש ואין "קווים" חדשים ליצור. רוצים להימנע מהמצב? השכימו קום.

Whiteout: אתם בדרך החוצה ומישהו אומר לכם שאי אפשר לצאת היום בעקבות Whiteout, למה הוא מתכוון? להרעה בתנאי הגלישה בגלל עננות ו/או שלג שירד. במציאות זה נראה כמו מריחות של טיפקס על דף לבן חלק. בקיצור: אם אתם לא מבדילים בין לבן ללבן עדיף שתישארו בפנים.