סרטוני עשה זאת בעצמך - האמנם?

אין תחליף אמיתי לידע מקצועי ואחריות יצרן. איך מונעים את הטעויות הנפוצות ומה אפשר לעשות בשביל לחסוך זמן וכסף?

תוכן שיווקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טאבלט, יוטיוב, איש מסתכל על עמוד יוטיוב
לכל דבר יש פתרון ברשת האינטרנט? יוטיובצילום: יח"צ

בשנת 2015 עמד הרווח החודשי של בעלי ערוץ הטיפוח הפופולארי ביותר באתר האינטרנט יוטיוב על כ-41 אלף דולר. ערוצי טיפוח מצליחים נוספים הגיעו לרווחים של 27-32 אלף דולר בחודש והממוצע של עשרת הערוצים הגדולים באותה שנה עמד על כ-17 אלף דולר בחודש. אלו מספרים מדהימים שחושפים טפח מההצלחה של הרשתות החברתיות בכל הנוגע לסרטוני "עשה זאת בעצמך".

» עכבר סופ"ש - ההמלצות שלנו לסוף השבוע
» מה עושים היום? - לוח אירועים

יתרה על כך, לפי סטטיסטיקה מחודש יוני 2016, חלוקה של תכני טיפוח ויופי לפי קטגוריה מגלה שאת הנתח הגדול ביותר תופסים סרטוני הדרכה לאיפור. 68.5% מהגולשים שנכנסים לקטגוריית היופי צופים בסרטונים האלה, כשהרחק מאחור נמצאים סרטונים על מיתוג עם 7% וסרטוני הדרכה על שימוש במוצרי טיפוח עם 2% בלבד. המסקנה היא שהרבה גולשים נכנסים לאינטרנט כדי לדעת איך להתאפר והביקוש לסרטוני הדרכה נמצא במגמת עלייה וצפוי עוד לגדול בשנים הקרובות.

על פניו נראה שלכל דבר מורכב יש פתרון ברשת האינטרנט. זה מתחיל מסרטונים על מריטת שיער, ממשיך בהסברים מצולמים על צביעת שיער וכולל המון הדרכות על טיפוח וניקוי פנים לגברים ונשים. השאלה היא עד כמה הסרטונים האלה אפקטיביים ומה הם באמת נותנים לגולש. כמו תמיד, מתברר שאין פתרונות קסם והיעדר הפיקוח על ידי גורם מוסמך עלול להיות מסוכן.

מי עומד מאחורי הסרטונים?

למרות שהמגמה של סרטוני "עשה זאת בעצמך" ופתיחת ערוצי יופי, טיפוח וקוסמטיקה החלה כיוזמה נחמדה של אנשים שאוהבים את הענף, היא הפכה להיות תופעה של ממש. המשמעות היא שסרטונים של נסיינים עצמאיים, מעלים סרטוני התנסות על דעת עצמם ולא פעם נחשפנו למקרים של התנסות בעייתית עם המוצר בעקבות שימוש לא נכון וטיב החומרים שבהם.

זה בולט בעיקר בסרטונים שאמורים להמליץ על תכשירי טיפוח לפנים ולגוף ובצבעי שיער. התכשירים מגיעים לרוב לנסיינים באופן עצמאי לחלוטין ונרכשים על ידם, לרוב ע"י חברות אסייתיות המציפות את השוק ומציעות מגוון מוצרים במחירים אטרקטיביים.

בניגוד לפרסומות שבהן אנו צופים של המשווקים המורשים והחברות והבלוגרים המוכרים, סרטוני "עשה זאת בעצמך" הנעשים באופן פרטי עלולים להביא לנזקים בלתי הפיכים. הרשת מוצפת בסרטוני נסיינים שהשתבשו – כאלה שנשר להם השיער משימוש לא נכון במסלסל שיער, גזירת פוני עקומה ואפילו מריטה של גבה שלמה. שלא לדבר על אלרגיות, רגישויות ועוד סכנות. ניקח לדוגמא את המילה האחרונה בניקוי הפנים – מסכת פחם, מסכה שחורה שמיועדת לניקוי אינטנסיבי של נקבוביות הפנים. לאחרונה יש יותר ויותר סרטונים של נסיינים המתקשים לקלף את המסכה מפניהם ובדרך פוגעים בשכבות חיוניות המגנות על עור הפנים. הדבר נובע מאיכות חומרים ירודה ובעייתית שכל אחד יכול להזמין באין מפריע. מי שלא בוחר תכשירים עבור טיפוח עור הפנים לפי סוג העור שלו, או מתפתה לקנות מסיכות לפנים רק כי הן זולות, מסכן את עצמו ועלול לסבול מנזקים בלתי הפיכים.

הכלל החשוב ביותר בענף הקוסמטיקה הוא להתאים כל תכשיר טיפוח לסוג העור ולנסיבות הבריאותיות. במקביל, חשוב לבדוק את רשימת המרכיבים בכל מוצר ולוודא שמדובר בתמרוק שעומד בסטנדרטים הנדרשים מבחינת גופי הבריאות בארץ ובעולם. כך לדוגמא יש תקנות שקובעות למי מותר למכור תמרוקים ולמי יש רישיון לייבא מוצרי טיפוח, אך באינטרנט השוק פרוץ לחלוטין.

לחשוב פעמיים לפני שמנסים הכל. סרטוני עשה זאת בעצמךצילום: יח"צ

אז איך בכל זאת עושים דברים עצמאית?

ברור שיש גם הרבה דברים טובים בסרטוני "עשה זאת בעצמך" באינטרנט וידע הוא כוח, כל עוד ניגשים אליו בצורה נכונה ומבוקרת. אפשר לעשות המון דברים באופן עצמאי בעזרת האינטרנט ולחסוך זמן וכסף. ניתן למשל להתמקד רק בסרטוני הדרכה על תכשירי טיפוח שאנחנו מכירים מפי בלוגר או נסיין שאנחנו תופסים כמקור מהימן ומקצועי. רצוי גם להתייעץ עם מומחים ולנסות את כל האופציות המפוקחות והמוסמכות בטרם פונים לשיטות אלטרנטיבות.

בסופו של דבר, לא סתם קיימים אנשי מקצוע שעוסקים בתחום ומעבדות שבהן מושקעים מאות מיליוני דולרים בפיתוח ומחקר. אנשי המקצוע נמצאים תחת פיקוח ובקרה ולכן גם עוברות שנים עד שהמוצרים מגיעים למדפים בחנויות. תהליך כזה קורה בכל ענף הקוסמטיקה והוא קריטי בכל הנוגע לעור הפנים.

בענף הטיפוח מומלץ לשלב בין הכלים הקיימים ולא לחפש קיצורי דרך. נשים וגברים צריכים להישאר עם אצבע על הדופק בשביל לזהות את מוצרי הטיפוח שמתאימים להם, ולצפות בסרטוני הדרכה שאינם רשמיים רק כתחביב - ולא כמקור מידע שיש לקבל אותו ללא ערעור וללא פקפוק.