רובוט של בלנקה לי

בלנקה לי רובוט - תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בלנקה לי רובוט - תוכן מקודם
תוכן מקודם

מרגש, מצחיק, מעורר מחשבה, עשיר מבחינה ויזואלית – אלה הם רק חלק מן השבחים המורעפים על המופע "רובוט", מאת הכוריאוגרפית הספרדייה-צרפתייה בלנקה לי. מופעי מחול מציעים לנו בדרך כלל ריקודי להקה, סולו ודואטים בין רקדנים, אבל דואט עם רובוט? וזוהי רק אחת ההפתעות שצופן המופע, המגיע לישראל בקרוב. 

אל הבמה נישאים שבעה רובוטי נאנו שגובהם 58 סנטימטר בלבד. הם יודעים לדבר ומסוגלים לראות, הם יכולים להגיב ולנוע -  והכול באמצעות מחשבים ותכנותים משוכללים. כשאחד הרקדנים פוצח בדואט עם רובוט קטן, הרובוט מחקה את תנועותיו במדויק, ומניף את רגלו הקטנה באוויר כבלרינה לעיני הצופים המשתאים. כשהוא נופל ומניף את ידיו הקטנות כדי שהרקדן ירים אותו, ליבנו נכמר על היצור הקטן. ואז אנחנו נבהלים. יצור? הרי מדובר במכונה. האם יש לה רגשות? האם היא תחליף את הרקדן ובסופו של דבר גם אותנו? זהו בדיוק סוג המחשבות שבלנקה לי רוצה לעורר בנו.

המופע נפתח בהקרנה על גופו של רקדן, אלא שלא את איבריו הפנימיים אנחנו רואים - אלא את המכונה הנמצאת לכאורה בתוכו. האם כולנו מכונות? האם המכונה משמשת כמראה לאדם, או להיפך? מי מפעיל את מי? בין שאלה אחת לשנייה מפזרת בלנקה לי הרבה הומור, דמיון ותנועה מקורית ומאתגרת ומוכיחה שוב ושוב שהרובוטים הם אולי העתיד, אך לעולם לא יהיו תחליף לגוף האנושי.

גם המוזיקה משחקת כאן תפקיד חשוב. על הבמה תזמורת של כלים מכניים - כל אחד שונה ומיוחד במינו, פסלים סביבתיים משעשעים ומלאי דמיון. הם נעים לפנים ולאחור ומייצרים חגיגה של מוזיקה מיוחדת לכל סצנה - פעם בסולו, פעם בדואט ואפילו כולם ביחד. 

וגם המוסיקה משחקת בלנקה. על הבמה תזמורת של כלים מכניים. כל אחד שונה ומיוחד וכולם וכל אחד נראים כמו פסלים סביבתיים מלאי דמיון ושוב הרבה הומור. והכלים האלה נעים קדימה ואחורה ומנגנים מוזיקה מיוחדת המתאימה לכל תמונה ותמונה לעיתים כלי אחד לעיתים כמה כלים ואף סצנה שלמה בה כל הכלים ביחד מנגנים. חגיגה מוסיקלית ייחודית.

בלנקה לי היא יוצרת רב תחומית. היא החלה את דרכה בהתעמלות אמנותית, עברה לריקוד פלמנקו ומחול קלאסי ומודרני, ולמדה בניו יורק אצל המאסטרים הגדולים מרתה גרהם ואלווין איילי. היא הקימה את להקת המחול שלה בצרפת, במסגרתה היא משלבת סגנונות שונים ביצירתה. פרט לעבודתה ככוריאוגרפית, עבדה בין השאר גם עם זמרי פופ ורוק כמו פול מקרטני, ביונסה וכריס מרטין, עיצבה תצוגות אופנה ומיצבי תערוכות ואף שיחקה בכמה מסרטיו של הבמאי האהוב פדרו אלמודובר. 

בלנקה לי מתקדמת עם הזמן, ויצירותיה משקפות אותו. כבר שלושים שנה שהיא לא חדלה ליצור, לעבוד ולהקסים את עולם התרבות העולמי, המעניק לה בחזרה אהבה, הערכה ושלל פרסים בינלאומיים יוקרתיים.