אחרייך לפני כולן

60 בנות, 60 נערות, 60 נשים שיוצאות להילחם על הזכות להיות לוחמות. הן יוצאות למסע שטח של שלושה ימים. מסע בו הן יתמודד עם קשיים פיזיים רבים, יסחבו אלונקות וילמדו איך להיות לוחמות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אחריי!" הנה תנועה ייחודית שהוקמה לפני 20 שנה במטרה לטפח מנהיגות צעירה ולפתח מעורבות חברתית בקרב בני נוער מהפריפריה החברתית והגאוגרפית בישראל. זאת מתוך אמונה כי לכל אחד ואחת ישנה היכולת לנהל אורח חיים בריא ולהיות אזרח שווה, תורם ומוביל במדינת ישראל, ללא קשר למקום בו נולד ולסביבה בה גדל. בפתיחת שנת תשע"ח משתתפים בפעילות "אחריי!" 7,500 בני נוער מתוכם כ-3,500 בנות נוער, לעמותה 45,000 בוגרים.

מנכ"לית "אחריי!" בשנתיים האחרונות, ענבר הרוש – גיטי מספרת שהבנות ב"אחריי!" הן חוד החנית של הפעילות: "אתה תפגוש אותן בפרוייקט ההעצמה הנשית של העמותה "אחרייך!", מתחת לאלונקה, מובילות את המסעות, מדריכות ואפילו בתפקיד המנכ"ל." בעמותת "אחריי!" החליטו לא להשאר אדישים לדיון הציבורי שמתקיים סביב נושא גיוס נשים לתפקידי לוחמה והחליטו בשיתוף עם האגף הבטחוני חברתי במשרד הבטחון ובנק לאומי להקים את "אחרייך!"- פרויקט לוחמות לבנות נוער מכל הארץ. ענבר הרוש-גיטי מספרת עליו: צהל גילה שלהציע תפקידי לוחמה לבנות, זה לא מספיק, צריך גם שהן ישארו בתפקידים. כלומר,  אמנם, אחוזי הגיוס של נשים ללחימה עולים בצורה משמעותית, אך יחד איתם הנתונים מראים שאחוזי הנשירה של הלוחמות, בהשוואה ללוחמים, הוא בלתי נתפס. המון בנות מתגייסות לשירות כזה בעקבות חלום אמיתי, אך הדרישות הקשות פוגשות לעיתים פער במוכנות הפיזית והמנטאלית – ואז מגיעה השבירה.  פרויקט אחרייך, הוקם כדי למנוע את המצב הזה. להכין את הבנות כמו שצריך, להפוך אותן ללוחמות עוד לפני שהן כאלה. וזה עובד.

במחזור הראשון של הפרויקט השתתפו 60 בנות. הן יצאו לשבוע שטח בו תרגלו ולמדו את אופי השירות הקרבי, בין אם זה לינה בשטח, מסעות, אתגרים פיזיים וגיוס מוטיבציה.

שיר חסון, מובילת הפרויקט, שהתגייסה אף היא כחיילת בודדת שעלתה לבדה מארצות הברית לתפקיד קרבי במערך איסוף קרבי במודיעין שדה, גאה לעדכן: "כל הבנות, ללא יוצאת מן הכלל,  התגייסו לשירות קרבי. עד כה, לא דווח על אף נושרת!".

"בעשרים השנים האחרונות, וגם היום, אנחנו באחריי! שואפים להעלות את אחוזי הגיוס לשירות משמעותי בקרב הפריפריה ולצמצם את הפערים בחברה. עם הזמן, ובמיוחד עכשיו כשאני מנכלית אישה, אני מרגישה אחריות לפעול למען צמצום הפערים בין המינים. למזלי, יש לי את הפלטפורמה המושלמת לעשות את זה, אומרת הרוש - גיטי.

במסע הקרוב בחודש אוקטובר עומדות לקחת חלק מחזור נוסף של בנות שהחליטו לקחת אחריות על עצמם ועל עתיד החברה בישראל. הן מגיעות מכל רחבי הארץ, הן בנות ממגזרים שונים, צבעים שונים, אבל הן דומות, הן שותפות למטרה אחת - להיות לוחמות בצה"ל, ולהישאר לוחמות.

אנחנו מזמינות אותך להצטרף לקבוצת "אחריי!" הקרובה וכמובן למחזור הקרוב של "אחרייך!" ולהתכונן בדרך הטובה ביותר לשלב הבא בחייך.

לאתר 'אחריי' לחצו כאן >>

לפרטים נוספים צרו קשר: שיר חסון, 0542440216