על פסטיבל הקולנוע האיטלקי "פיניטה לה קומדיה", כבר שמעתם?

לאחר הצלחת המהדורה הראשונה אשתקד, שהוקדשה לקולנוע של אלברטו סורדי, פסטיבל "פיניטה לה קומדיה"? המוקדש למיטב סרטי הקומדיה האיטלקית חוזר לישראל זו הפעם השנייה

תוכן מקודם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סקנדל בסורנטו (איטליה 1955) PANE AMORE E - תמונה בשחור לבן מהסרט
תוכן מקודם, עכבר העיר

הפסטיבל יתקיים החל מ-17 באוקטובר 2017 בסינמטקים שונים ברחבי הארץ: תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה, חולון ושדרות. בשני החלקים המרכיבים את המבחר המוצע השנה, הצופה הישראלי יזכה לצפות ברסטורציות של יצירות המופת של דינו ריזי, הבמאי האגדי בתחום הקומדיה נוסח איטליה. הפסטיבל מציע גם מחווה לקולנוע של פאולו וילאג'ו, שנפטר לא מזמן, יוצר דמותו של מנהל החשבונות אוגו פנטוצי, הדמות הקולנועית המפורסמת ביותר באיטליה בשנות ה-70 וה-80.

» מדור סרטים - עכבר העיר
» הקולנוענים שיכבשו את תשע"ח
» סרטי ההתחלה הטובים ביותר
» הקיץ הגדול של הקולנוע הישראלי
» 10 הקומדיות הישראליות הכי גדולות
» הסרטים הכי גדולים של הסתיו

"פיניטה לה קומדיה"? מתקיימת במסגרת השבוע ה-17 של השפה האיטלקית בעולם המתמקדת השנה בנושא "איטלקית בקולנוע, קולנוע באיטלקית". קומדיה נוסח איטליה היא ז'אנר של קולנוע קומי-סאטירי בתבנית נאו-ראליסטית, שהתפתח בשנות החמישים ונמשך עד למחצית השנייה של שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. ז'אנר קולנועי זה, גם אם מטרתו הייתה לגרום לציבור לחייך, העמיד לבחינה לעיתים קרובות את הערכים השולטים בחברה באותה תקופה עם גישה ביקורתית לגבי המציאות. המבט היה משועשע, עם טון אירוני, בכוונה סאטירית ובטעם גרוטסקי. היו אלו סרטים בהם בעלי התפקידים הראשיים, כמעט תמיד יותר מאחד, היו מוקפים במספר דמויות משניות

המאופיינות היטב. הסביבה הייתה ראליסטית והדיאלוגים נשענו בעיקר על הניב האיטלקי של האזור בו התרחש הסרט. הדמויות היו ניתנות לזיהוי בקלות, עם התנהגות חברתית מסוימת, אתה יכול היה הציבור להזדהות ללא כל קושי. זהו סוג סרטים בו התסריטאים היו מעמודי התווך (כגון אג'ה וסקרפלי, סונגו, אמידאי ועוד) כמו גם השחקנים והשחקניות (ביניהם סורדי, גסמן, מסטרויאני, טוניאצי, מאנפרדי, קרדינלה, סנדרלי, ויטי, מלאטו) ונזכור את הבמאים הגדולים כמו מוניצ'לי, ריזי, קומנצ'יני, וסקולה. באמצע שנות השבעים לערך, עם השינוי באקלים הפוליטי– חברתי, תקופה בה הלך ויבש מעיין היצירתיות של הבמאים, הסתיים תור הזהב של קומדיה נוסח איטליה. יחד עם זאת הסוגה קיימת גם בזמננו. סדרה של קומדיות איטלקיות הנסמכת על אותה תקופה ובמידה מסוימת יורשת אותה, כפי שמיוצג בארבעת הסרטים שנבחרו לסדרה זו, כולם יצאו לאקרנים בעשור האחרון.

לאירוע זה, יגיע במיוחד מאיטליה פרופ' פבריציו פרנצ'סקיני, מרצה לבלשנות במחלקה לפילולוגיה, בלשנות וספרות באוניברסיטת פיזה, וירצה על השפה של קומדיה נוסח איטליה באוניברסיטת תל אביב (24 באוקטובר), בסינמטק תל אביב (24 באוקטובר), בסינמטק ירושלים (25 באוקטובר) ובמכון האיטלקי לתרבות בחיפה (26 אוקטובר).  "פיניטה לה קומדיה" מאורגנת על ידי המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב, המכון האיטלקי לתרבות בחיפה ועמותת ADAMAS  רומא-תל אביב, בשיתוף הסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה, חולון ושדרות.

בין הסרטים שיוקרנו גם, "קומדיה נוסח איטליה בגרסה עכשווית", ארבעה סרטים שהמבנה העלילתי והיכולת להצחיק ולהרהר בו זמנית, מוביל את הצופה חזרה לז'אנר של הקומדיה האיטלקית. אנחנו והאלפא ג'וליה שלנו (איטליה 2015), אם ירצה האל (איטליה 2015), סליחה שאני קיימת! (איטליה 2014)  ובכיף (איטליה 2011).

בין הסרטים בפסטיבל:

קלאסיקות של קומדיה נוסח איטליה" - דינו ריזי:

עם מריו מוניצלי, אטורה סקולה ולואיג'י קומנצ'יני, דינו ריזי היה אחד מגדולי הקומדיה האיטלקית. הקולנוע הפופולרי של ריזי, שילוב חכם של צחוק עם תיאור החברה, אך לא רגשני יתר על המידה, כבש את הן הערכת המבקרים והן הערכת הציבור.

חיים קלים (איטליה 1962) IL SORPASSO

Dir: Dino Risi

בימוי: דינו ריזי

משחק: ויטוריו גסמן, ז'אן לואי טרינטיניאן

סאטירה עוקצנית ומעשיית מוסר. סרטו של דינו ריזי נחשבת ל"הגביע הקדוש" של "קומדיה נוסח איטליה", יצירת מופת שתסריטה נכתב בשיתוף עם אטורה סקולה. גסמן מגלם את ברונו, פלייבוי מזדקן שגורר סטודנט צעיר למסע מטורף של סופשבוע מרומא לטוסקנה במכונית הספורט שלו. מסע שבמהלכו אנו נחשפים לכל הרעות של החברה האיטלקית הנהנתנית של תחילת שנות השישים.  לאחת הדמויות - אשמאי זקן שמפתה את בתו בת ה-18 של ברונו - קוראים ביבי.

(108 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)

(108 min., Ita., Heb. & Eng. Sub)

הקרנה חד פעמית. לפני ההקרנה הרצאת מבוא (באנגלית) של פרופ' פבריציו פרנצ'סקיני, מומחה לבלשנות, אוניברסיטת פיזה

סקנדל בסורנטו (איטליה 1955) PANE AMORE E

Dir: Dino Risi

בימוי: דינו ריזי

משחק: סופיה לורן, ויטוריו דה סיקה, לאה פדובאני

פרס מיוחד לסרט הקומי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין. מרשל אנטוניו קארוטנוטו חוזר לעיירת הולדתו סורנטו כדי לפקד על מחלקת הכבאות המקומית. הוא מגלה שעל בית ילדותו השתלטה סופיה, סוחרת דגים ממולחת, ונאלץ לחלוק בית עם דונה ויולנטה שמתאהבת בו. ואילו סופיה ניאותה להינשא לו רק כדי לגרום לשוטר המקומי המאוהב בה לקנא. איך יוצאים מהתסבוכת?

(96 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)

(96 min., Ita., Heb. & Eng. Sub)

הקרנה חד פעמית.

תחת סימן ונוס (איטליה 1955) IL SEGNO DI VENERE

Dir: Dino Risi

בימוי: דינו ריזי

משחק: סופיה לורן, ויטוריו דה סיקה, ראף ואלונה, אלברטו סורדי

קומדיה מרירה-מתוקה על חייהן וחלומותיהן של נשים בחברה האיטלקית השוביניסטית. סופיה לורן מגלמת את אגנזה שמושכת גברים למרות שמעדיפה להימנע מקשר איתם. ואילו פרנקה ולרי מגלמת את בת דודתה הלא אטרקטיבית ודווקא מחפשת גבר.

(96 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)

(96 min., Ita., Heb. & Eng. Sub)

הקרנה חד פעמית.

מתוך הסרט "תחת סימן ונוס"צילום: יח"צ

המפלצות (איטליה 1963) I MOSTRI

Dir: Dino Risi

בימוי: דינו ריזי

משחק: אוגו טוניאצי, ויטוריו גסמן, לנדו בוצנקה, מישל מרסיה

קומדיית אפיזודות מהסוג שהיו נפוצות בקולנוע האירופאי בשנות השישים. 20 סיפורים הצוחקים על החברה האיטלקית של שנות השישים, מנהגיה ומחלותיה: ספורט, משפחה, תרבות, מיניות, צדק ודת הם מן הנושאים המטופלים. אוגו טוניאצי ו-ויטוריו גסמן מגלמים מעל 10 תפקידים שונים. התסריטים נכתבו בין השאר ע"י אטורה סקולה, אליו פטרי, ריזי עצמו ועוד שורה של יוצרים איטלקים מובילים של אותן השנים.

(123 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)

(123 min., Ita., Heb. & Eng. Sub)

"קומדיה נוסח איטליה בגרסה עכשווית"

במקטע זה ארבעה סרטים שהמבנה העלילתי והיכולת להצחיק ולהרהר בו זמנית, מוביל את הצופה חזרה לז'אנר של הקומדיה האיטלקית.

אנחנו והאלפא ג'וליה שלנו (איטליה 2015) NOI E LA GIULIA

Dir: Edoardo Leo

בימוי: אדוארדו ליאו

משחק: לוקה ארג'נטרו, אדוארדו ליאו, קרלו בוצ'ירוסו

שלושה מפסידנים סדרתיים יוזמים יחדיו אירוח כפרי בדרום איטליה. עד מהרה מתחילים להטריד אותם אנשי המאפיה המקומית הדורשים את דמי החסות המקובלים באיזור. גיבורינו לא נכנעים בקלות, כולאים את ויטו, הבוס המקומי, וקוברים בחצר את האלפא-רומיאו ג'וליה 1300 הנוצצת שלו, אך אבוי, הם שוכחים לכבות את מערכת השמע הקולנית של הרכב! פרס האקדמיה האיטלקית לבמאי צעיר, ובפרס שחקן המשנה הטוב ביותר שהוענק לקארלו בוצ'ירוסו.

(115 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)((115 min., Ita., Heb.&Eng. Sub

הקרנה חד פעמית

אם ירצה האל (איטליה 2015) SE DIO VUOLE

Dir: Edoardo Falcone

בימוי: אדוארדו פלקונה

משחק: מרקו ג'יאליני, אלסנדרו גסמן, לאורה מורנטה

טומאסו הוא מנתח לב מכובד ואתאיסט מושבע. בתו הבכורה ביאנקה שטחית וחסרת אמביציה. הבן אנדראה לעומת זאת הוא צעיר מבריק. אך משהו קרה והבן מתחיל להסתגר בחדרו ומתנהג באופן מוזר. האם הוא הולך לצאת מהארון? כשאנדראה מתוודה שחזר בתשובה ורוצה להיות כומר עולמו של טומאסו קורס. הזוכה בפרס הבמאי הצעיר של האקדמיה האיטלקית לקולנוע.

(87 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)((87 min., Ita., Heb.&Eng. Sub

הקרנה חד פעמית

סליחה שאני קיימת! (איטליה 2014) SCUSATE SE ESISTO!

Dir: Riccardo Milani

בימוי: ריקארדו מילאני

משחק: פאולה קורטלזי, ראול בובה, קוראדו פורטודנה

קומדיית זהויות במסורת "ויקטור ויקטוריה, "חמים וטעים"" ו"טוטסי". סרנה היא ארכיטקטית מוכשרת. אחרי מספר הצלחות בחו"ל היא מחליטה לחזור לאיטליה. בניסיון הנואש למצוא עבודה היא נאלצת להתחזות לגבר. בינתיים היא פוגשת את פרנצ'סקו. נאה ומקסים, הבן זוג האידיאלי. אלא שהוא לא אוהב נשים... או שלא? יחד הם הולכים להתמודד עם הקשיים של החיים.

(106 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)((106 min., Ita., Heb.&Eng. Sub

הקרנה חד פעמית

בכיף (איטליה 2011) SCIALLA!

Dir: Francesco Bruni

בימוי: פרנצ'סקו ברוני

משחק: פבריציו בנטיבוליו, ברברה בובולובה, סטפנו ברונורי

ברונו הוא סופר שנותן לחיים לחלוף לידו. את הכישרון שלו המיר בכתיבת רפאים עבור אחרים ומתפרנס מהוראה של צעירים משועממים. אחד מתלמידיו הוא לוקה בן ה-15 שהינו בור כמו אחרים אבל מלא חיים. יום אחד אמו של לוקה מגלה סוד שמערער את חייו השלווים של ברונו. מסתבר שלוקה הוא בנו. האם מבקשת מברונו לארח את לוקה בביתו לחצי שנה, אך אסור לו לגלות שהוא אביו...

הזוכה בפרס הבמאי הצעיר של האקדמיה האיטלקית לקולנוע ובפרס הסרט האיטלקי הטוב בפסטיבל ונציה 2011.

(95 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)((95 min., Ita., Heb.&Eng. Sub

הקרנה חד פעמית

מחווה לפאולו וילאג'ו

מחווה לזכרו של השחקן הגדול, הקומיקאי, הסופר והמחזאי פאולו ויליאג'יו, היוצר היוצא הדופן של "אוגו פאנטוזי" המיתולוגי: ארכיטיפ של האיטלקי הממוצע, קצת בינוני, קורבן של המציאות ושל החזקים בחברה.

פנטוצי השלומיאל (איטליה 1975)

בימוי: לוצ'יאנו סאלסה

משחק: פאולו וילאג'ו, אנה מצאמאורו, ג'יג'י רדר

FANTOZZI

Dir: Luciano Salce

סרט פולחן. הפרק הראשון בסדרת הקומדיות המצליחה על רואה החשבון השלומיאל אוגו פנטוצי, שמגולם ע"י השחקן שיצר את הדמות אולו וילאג'ו. הסרט מתאר שנה בחייו דרך אפיזודות שונות, מערכונים וסיקוונסים פרובוקטיביים.

(108 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)

(108 min., Ita., Heb. & Eng. Sub)

הקרנה חד פעמית.