"רוח נשית" נולדה מתוך כאב אישי ומצוקה שהתגלגלו לרעיון נפלא, המעניק העצמה אמיתית ועמוקה לנשים נפגעות אלימות בישראל.

במהלך חודש נובמבר מצוין היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, מאבק אותו שמה עמותת "רוח נשית" לנגד עיניה במשך כל השנה, מזה כ-10 שנים, ומסייעת לנשים לפרוץ את מעגל האלימות, דרך השתלבות בתעסוקה ופיתוח עצמאות כלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"בתקופות הקשות היו לי מחשבות על מוות, היום בזכות רוח נשית יש לי הרגשה שיש לי מה לתת לעולם".

מיכל (שם בדוי) סבלה בילדותה מאלימות מינית במשפחה, ובבגרותה נישאה לבן זוג אלים ומתעלל ממנו הצליחה להימלט רק אחרי 8 שנים. היא הגיעה לרוח נשית בהמלצה של מטפלת. כבר בפגישה הראשונה חשה את החיבוק והתמיכה, והתחילה מיד בסדנא של "נשים בונות עסקים", שבה למדה כליםלפתיחת עסק עצמאי המתאים לכישוריה וחלומותיה. לאחר הסדנה הוצמדה למאמנת מתנדבת, ובהמשך הוצמדה למנטורית והחלה בתהליך מנטורינג ארוך אינטנסיבי ומעמיקהמטרה הראשונה בתהליך המנטורינג היה להחזיר למיכל את היכולת להיישיר מבט לאדם העומד מולה ומשוחח עימה. בסיום התהליך אומרת מיכל :"היעד שלי היה להרוויח יותר מהכנסותיי כשכירה אבל הצלחתי לשלש את ההכנסות בעסק שלי. היום אני אדם חדש, מאושרת ובטוחה בעצמי! תודה רוח נשית !".

מעל 200,000 נשים בישראל נפגעות מאלימות פיזית, מינית, נפשית וכלכלית. האלימות והשלכותיה משבשות את יכולתן של הנשים הנפגעות לרכוש השכלה ומקצוע, להשתלב בשוק העבודה, להתמיד בעבודתן, להתקדם ולממש את כישוריהן; בן הזוג האלים מגביל את חופש הפעולה שלה ופעמים רבות אף אוסר עליה לצאת לעבוד, אין לה גישה חופשית לחשבון הבנק והיא אינה יכולה לצבור רכוש או נכסים, היא מבודדת ממשפחתה וחבריה ונותרת תלויה כלכלית בבן זוגה.

נשים רבות מוצאות עצמן בדלת מסתובבת – גם כאשר הן אוזרות אומץ ועוזבות, קרוב למחצית מהן נאלצות לחזור לבני הזוג האלימים מתוך תחושת אין ברירה; לאחר שנים של עבודה חלקית ולא רציפה וללא חסכונות, הן מתקשות למצוא עבודה ולפרנס את ילדיהן בכוחות עצמן. לכל אלו מתווספים הפגיעה הקשה בביטחון העצמי, ההתמודדות עם תסמיני פוסט טראומה המקשים על ההתנהלות היומיומית, ופעמים רבות גם חובות כבדים שבן הזוג רשם על שמן ללא ידיעתן.

ארגונים רבים וטובים מספקים סיוע ומענה חשוב לנפגעות אלימות ומתמקדים במצב חירום ובשיקום רגשי. 'רוח נשית' הינה העמותה היחידה בישראל אשר מתמקדת ב"יום שאחרי". העמותה מציעה פתרון מעשי וארוך טווח ליציאה מחוץ למעגלי האלימות, בעל השפעה הן על האישה נפגעת האלימות והן על החברה כולה.

כשאישה מצויה במערכת יחסים אלימה, במובנים רבים השליטה נלקחת ממנה. אנו ב"רוח נשית" מסייעות לנפגעת להשיב את השליטה בחייה תוך חיזוקה בהיבט הכלכלי והתעסוקתי בכל האמצעים העומדים לרשותנו, ובתמיכתם של מתנדבים ותורמים רבים.

צילום: ז'ראר אלון

לאורך 10 שנותיה של העמותה, ליווינו אלפי נשים והשפענו על חייהם של אלפי ילדים. בנוסף, הכשרנו מאות מתנדבות אשר יחד יצרו קהילה תומכת ומקדמת לנפגעות אלימות; הידע הרב שצברנו מעבודת השטח ולצידה עיסוק במחקר מקצועי, איסוף וכתיבת חומרים בנושא הקשר בין תלות כלכלית לאלימות, מסייעים לנו כל העת להעמיק את הבנתנו בתחום ולבנות מענים חדשים המסייעים לנפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית.

בפעילותינו אנו מתמקדות בשלושה מישורים:

במישור האישי:צוות העמותה כולל נשות מקצוע בעלות רקע וניסיון רב בתחומים מגוונים כגון פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, אימון אישי, ועריכת דין. כל משתתפת נפגעת אלימות בונה יחד עם אשת צוות העמותה תכנית תעסוקה אישית המותאמת לכישוריה, צרכיה הכלכליים ושאיפותיה המקצועיות.

במישור הקהילתי מושם דגש על שינוי חברתי בקרב הציבור הרחב על ידי יצירת שיח ציבורי והעלאת מודעות לקשר בין תלות כלכלית לאלימות. העמותה מייצרת שיתופי פעולה עם גורמי טיפול וסיוע בקהילה על מנת להעמיק את הידע הקיים בקרב גורמי טיפול בכל הנוגע לשילובן של נפגעות אלימות בתעסוקה וכן מייצרת שיתופי פעולה עם המגזר העסקי לצורך יצירת הזדמנויות תעסוקה לנשים נפגעות אלימות, גיוס של מתנדבות מהקהילה ויצירת רשת חברתית-תעסוקתית תומכת לנפגעות אלימות בבואן להשתלב בעבודה.

במישור המדיני רוח נשית מייצגת את קולן של נשים נפגעות אלימות, העמותה יוזמת ומפתחת שיתופי פעולה עם קובעי מדיניות בכנסת וכן במשרדי הממשלה השונים. כך לדוגמא, שינוי חוק המזונות, אשר מונע מנשים לצאת לעבודה ולפרנס את ילדיהן; כמו כן, אנו שותפות לניסוחו של החוק למניעת אלימות כלכלית, אשר מהווה פריצת דרך בכל הנוגע להגדרה וזיהוי של אלימות, וכך צעד משמעותי לצמצום תופעה זו. בזכות פעילותנו זו התאפשרה יצירתם והטמעתם של 3 נהלים חדשים בשירות הציבורי, שמועילים באופן ישיר לרווחתן האישית והכלכלית של נפגעות אלימות וכן ילדיהן.

עמותת "רוח נשית" קוראת לכם להצטרף למעגל התורמים שלה, ולקחת חלק במאבק החשוב באלימות נגד נשים. 

התאטרון הלאומי "הבימה" בחר לרוח נשית את המחזה המוסיקלי "סימני דרך" במהלך חודש נובמבר, חודש בו מצוין יום המאבק באלימות נגד נשים.

המחזמר מבוסס על חייה ושיריה של נעמי שמר ומשרטט לראשונה את דמותה לא כמיתוס לאומי אלא כפי שהייתה באמת: יוצרת מורכבת, פמיניסטית פורצת דרך, אישה שלא פחדה להשמיע את קולה, שהצליחה לחיות בשלום בין הקיבוץ לתל אביב, בין האמנות לציונות, בין האדם הפרטי: המצחיק, השנון והחם – לאישה הגדולה מהשירים.

המחזמר בכיכובם של: גילה אלמגור, רוני דלומי, טל מוסרי, דב רייזר, ריקי בליך, דפנה דקל ועוד.

האירוע יתקיים ב-15.11.17 בשעה 20:00 בתאטרון הלאומי "הבימה", וההכנסות ממכירת הכרטיסים הן קודש לעמותה.

עלויות הכרטיסים: 180 | 300 | 500 | 1000

לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים: 072.2507770

לינק לרכישת כרטיסים >>