ספרים רבותי, ספרים

בקרוב יוצאת לאור אנתולוגיה חדשה בשם "תמונה קבוצתית – ספרות ישראלית במאה ה-21", המציגה דיוקן עכשווי של התרבות הישראלית על שלל זרמיה וגווניה ופונה לקהל הרחב

עכבר העיר, תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריכת הספר "תמונה קבוצתית ספרות ישראלית במאה ה-21"
אמירה ייחודית. כריכת הספרצילום: יח"צ

בימים אלה יוצאת לחנויות לראשונה, אנתולוגיה חדשה "ספרות ישראלית במאה ה-21" בעריכתה של איילה לילי מוזס שמטרתה להנגיש את הספרות לציבור הרחב. באנתולוגיה מבחר של 175 יצירות, שנכתבו החל מקום המדינה ועד היום על ידי יוצרים הממשיכים להיות פעילים בתחילת שנות האלפיים.

» מה עושים היום? - לוח אירועים
» חנוכה 2017 - המדריך המלא
» 
הצגות חנוכה - לוח המופעים
» משפחה חוסכת - כל המבצעים למופעים הגדולים

אסופת הסיפורים "תמונה קבוצתית" מבקשת להעמיד דיוקן עכשווי של התרבות הישראלית על שלל זרמיה וגווניה. כמו בתמונה קבוצתית, שהמצולמים בה אינם זהים או שווים והיופי מתבטא בשונותם, כך גם באסופה זו – השילוב בין היצירות השונות במהותן יוצר אמירה ייחודית, הגדולה מסך כל מרכיביה.

במאמץ לשקף קולות הקיימים בחברה הישראלית, עבודת העריכה שנעשתה באנתולוגיה נטתה להיות בעלת אופי לקטני, והתקיימו בה גם שיקולים של טעם אישי ושיקולים חברתיים. הבחירה לקרוא לאנתולוגיה "ספרות ישראלית במאה ה-21" נעוצה בין השאר בכך שהספר אוצר יצירות וקטעים שנכתבו במקור ברוסית או בערבית ולא רק "ספרות עברית". מגוון היוצרים הגדול באנתולוגיה מתפרשׂ על פני שבעה עשורים.

ארבעה דורות של שירה וסיפורת מיוצגים בה, אך עדיין לא ניתן להקיף ולכלול את כל היוצרים שחיים ויוצרים בארץ, אלא רק להביא מקבץ קטן, במטרה לשקף את הפסיפס החברתי והתרבותי בארץ. האנתולוגיה כוללת יצירות מאת חמישה סופרים ישראלים בולטים שהלכו לעולמם במהלך הכנתה: אהרון מגד, ישראל אלירז, נעים עריידי, אמיר גוטפרוינד ויצחק אוורבוך-אורפז. על מנת לקרב ולהנגיש את היצירות לקוראים, בצד כל יצירה המופיעה באנתולוגיה צורפה ביוגרפיה קצרה של הסופר, המציגה את תהליך גיבושו של היוצר המתעצב בד בבד עם התפתחות הקריירה שלו.

הסופר עמוס עוז, אשר כתב כי 'הליבה של תרבות ישראל שוכנת בימינו בספרות העברית והספרות העברית הזאת עלתה ופרחה ונעשתה לדבר שהעולם מכיר בו כיום בגילוייו השונים' (מתוך "הרהורים על השפה העברית"). ובכן, אנתולוגיה זו נוצרה במטרה לחשוף ליבה זו שעליה הוא מדבר. "הערך המרכזי העומד בבסיס האנתולוגיה הזו הוא הפתיחות. לכל יוצר הוצע לבחור את היצירה המייצגת מבחינתו. התקיים דיאלוג בין היוצרים לעורכת, אשר כשלעצמו הינו בעל ערך רב לקוראים. אם כן, בשל הגיוון מוצע לקורא לצאת "לשוטט בין היצירות" ברחבי הספר, לדלות פניני ספרות. הודות לכוחה של ספרות ללמד את הקורא על מהות האדם, על מצב האדם ועל מצב 'העם', הקורא בוודאי ימצא באנתולוגיה את הדרך לשינוי, לשיפור, לגאולה, להבנה, לחמלה".

» מחיר מומלץ לצרכן: 159 שקלים. להשיג בחנויות הספרים המובילות: סטימצקי, צומת ספרים.