תחרויות האביב: אות מצוינות ומקפצה לאמני המוזיקה הקלאסית

מ-1999 מקיימת קרן התרבות אמריקה-ישראל את התחרויות היוקרתיות ביותר בעולם המוזיקה הקלאסית הישראלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"תחרויות האביב", תחרות למוזיקאים צעירים, הנערכת בתמיכת קרן אמריקה-ישראל, היא המובילה והחשובה מבין היוזמות המקומיות. עבור אלון פטרילין, פסנתרן ישראלי צעיר, שזכה בפרס הראשון בפסנתר ובפרסים נוספים בשנה שעברה, הזכייה הייתה מקפצה גדולה לקריירה. "תחרויות האביב, חוץ מתחרות רובינשטיין, הן החשובות בארץ", הוא אומר. "הזכייה בהן היא סמל סטטוס ממש. עבורי המעמד היה מאד מרגש. הופעתי מול מתחרים מאד חזקים. יום אחרי הזכייה קיבלו את פני בהתרגשות גדולה באקדמיה. כל הפרגון היה מרגש מאד".

כן, הזכייה בתחרויות האביב היא סעיף חשוב ברזומה של כל מוזיקאי צעיר. "עצם העובדה שאני יכול לציין את הזכייה בתחרות בקורות החיים שלי, מעידה על הרמה המקצועית שלי", מוסיף פטרילין. "אני גאה בה. הפרס הראשון בתחרות היה ההשתתפות ברסיטל ארוך על במה מקצועית. זה לא מובן מאליו בגיל הזה, ועבורי זה היה פרס משמעותי. גם הפרס הכספי משמעותי ועזר לי מאד. בזכותו ובעזרתו רכשתי פסנתר כנף, וגם זה מאד קידם אותי. בנוסף, קיבלתי מלגה אוטומטית של קרן שרת לשנתיים. הקרן הציעה לי גם מלגה מלאה לפסטיבל באספן בארצות הברית, ולצערי לא יכולתי לטוס בגלל תחרות ברוסיה".

מקפצה קדימה

קרן התרבות אמריקה-ישראל מקיימת את התחרויות הללו מ-1999, והן נערכות מדי שנתיים. השנה הן יחלו ב-19 בדצמבר, ישתתפו בהן 39 מוזיקאים צעירים, ב-4 קטגוריות: 13 מתחרים בפסנתר, 9 משתתפים בזמרה, 7 בנגינה על צ'לו, ו-10 בנגינה על כלי נשיפה ממתכת. גם הפעם יחולק פרס לביצוע מצטיין של יצירה ישראלית כלית, פרס חביב הקהל ופרס לביצוע מצטיין של יצירה ישראלית קולית. התחרויות פתוחות בחלקן לקהל הרחב, כשקונצרט זוכים חגיגי יערך במוזיאון תל אביב ב-10 בינואר. בין המוזיקאים שזכו בעבר בתחרויות נמצאים הפסנתרנים רומן רבינוביץ, בוריס גילטבורג (זוכי תחרות רובינשטיין בעבר) ואלון גולדשטיין, נגן המנדולינה והמועמד לפרס הגראמי אבי אביטל, הכנרים גיא בראונשטיין ורועי שילוח, הצ'לנים הלל צרי וצבי פלסר ועוד. מלבד הפרס הכספי, מתאפשרת לזוכים חשיפה בינלאומית והזדמנות להופיע על מיטב הבימות בארץ ובמידת האפשר, גם בחו"ל.

"התחרויות מהוות פלטפורמה מצוינת למוזיקאים, מאפשרות להם להגיע להישגים גבוהים יותר ולקבל חשיפה מול קהל מאזינים מיומן, אשר בוחן את הנבחנים בקנה מידה מקצועי", מסבירה איריס רף-רונן, מנכ"לית קרן התרבות אמריקה-ישראל. "המוזיקאים הצעירים אף בונים לעצמם מוניטין והכרה מול קולגות בתחום המוזיקה הקלאסית בישראל. לשמחתנו הרבה גם משתתפים שלא זכו בפרסים הראשונים הופכים למשמעותיים בחיי המוזיקה בארץ.  הם הופכים למורים, מנהלי מחלקות מוזיקה בבתי ספר ומשתייכים לסגל המקצועי של התזמורות והקונסרבטוריונים. כך מתברכת סצנת המוזיקה הקלאסית הישראלית בכישרונות צעירים הממשיכים את המסורת המפוארת שהחלה עוד לפני הקמת המדינה".

לא שוכחים את הבית

מיכל בק היא נגנית צ'לו, שלומדת כרגע בגרמניה. היא זכתה בתחרות ובפרס בצ'לו ע"ש משפחת גוטסמן ב-2015. "תחרויות האביב הן החשובות ביותר שמתקיימות בארץ. בסצנה הישראלית של המוזיקה הקלאסית חשוב מאד להשתתף בה", היא מספרת בשיחת טלפון מגרמניה. "כשהתחריתי כבר גרתי ולמדתי בגרמניה, כך שעבורי ההשפעה על ההתקדמות שלי לא הייתה בעלת אפקט ישיר אבל ברמה האישית, מאד התקדמתי בעקבות התחרויות וההכנה אליהן. הזכייה הייתה בשבילי אות הוקרה חשוב מאד".

בק כבר אחרי לימודי תואר שני בפרייבורג, בגרמניה. היא משתתפת בתכנית שנקראת "אקאדמי" בתזמורת של לייפציג, שהיא מאין תכנית התמחות. למרות המרחק מהבית, היא יודעת להעריך את התשתית המקצועית והאמנותית שקיבלה בישראל. "מבחינה מקצועית אני לומדת בגרמניה המון ומאד מתקדמת", היא מסבירה, "אבל המורים שלי בארץ וכל הפעילויות שהייתי בהן היו הכי טובים ותורמים שיש. מכאן אני רואה את זה טוב יותר".

באיזה אופן התחרות קידמה אותך?
"הפרס שלי, מעבר לתגמול הכספי, היה שניגנתי חצי שנה אחרי התחרות עם הפילהרמונית הצעירה. עבורי זו היתה התרגשות כי ניגנתי שם שנים וחזרתי ממקום אחר. מנגנים שם מיטב הנגנים מהארץ עד גיל 18. הנגינה איתם בסמינר הקיץ היתה נהדרת. גם הפרס הכספי הרגיש כמו ברכה. אחרי הכל, התחרות היא עוד אפשרות לעלות על הבמה. זו עוד פלטפורמה. גדלתי בקרן מגיל 10 ועד התחרות, סה"כ 14 שנה. הזכייה בתחרות היתה בעצם סגירת מעגל עבורי".

תחרויות האביב הן חלק ממפעל התמיכה הגדול שבנתה קרן התרבות אמריקה-ישראל לקידום מוזיקה ואמנות בארץ. החל מהענקת מלגות לימודים והצטיינות לתחומי האמנות השונים (מוזיקה, מחול, עיצוב, אמנות פלסטית ועוד), המשך בהובלה והפקת תחרויות האביב וכלה בפעילויות תומכות למלגאי הקרן בתחומי הכשרה והעשרה וקידום האמנים הצעירים לקראת קריירה מבטיחה. "אנחנו רואים במלגאים של הקרן ובמנצחי התחרויות קהילה ומשפחה", מסכמת רף-רונן. "בהתאם אנחנו ממשיכים ללוות ולקדם את היוצרים הצעירים".

לחצו כאן לפרטים והרשמה >>

תחרויות האביב – הנה זה מתחיל
תחרויות האביב יתחילו ב-19 בדצמבר, כשהגמר והענקת הפרסים יתקיים ב-2-3 בינואר 2018. קונצרט זוכים חגיגי יתקיים ב-10 בינואר במוזיאון תל אביב לאמנות.

הזוכים בכל קטגוריה יקבלו פרס בסך 6,000 דולר ובנוסף, יחולק פרס לביצוע מצטיין של יצירה ישראלית כלית, פרסי חביב הקהל ופרס לביצוע מצטיין של יצירה ישראלית קולית.

פירוט התחרויות לפי הקטגוריות:

השלב הראשון בתחרויות בפסנתר, ע"ש רפי גורלניק, יתקיים ביום שלישי, ה-19.12 וביום חמישי ה-21.12. אירוע הגמר יתקיים ביום רביעי ה-3.1.

השלב הראשון בתחרויות בצ'לו, ע"ש משפחת גוטסמן, יתקיים ביום שלישי ה-26.12. אירוע הגמר יתקיים ביום שלישי ה-2.1.

השלב הראשון בתחרויות בזמרה, ע"ש מיכל אורן, יתקיים ביום שלישי ה-26.12 וביום חמישי ה-28.12. אירוע הגמר יתקיים ביום שלישי ה-2.1.

השלב הראשון בתחרויות בכלי נשיפה ממתכת ע"ש בני גל-עד יתקיים ביום חמישי ה-28.12 וביום שישי ה-29.12. אירוע הגמר יתקיים ביום רביעי ה-3.1.

התחרות בפרס חביב הקהל, ע"ש מאירה גרא, תרומת משפחת גוטסמן, בסך 2,500 בכל אחת מהקטגוריות תתקיים ביום שלישי ה-2.1 וביום רביעי, ה-3.1.

התחרות לביצוע המצטיין של יצירה ישראלית כלית, מטעם משרד התרבות והספורט, בסך 15,000 תתקיים ביום רביעי ב-3.1.

התחרות לביצוע המצטיין של יצירה ישראלית קולית, ע"ש מירה זכאי, לזכר הוריה אווה וגיאורג קויגן, בסך 7,000 , תתקיים ביום שלישי ה-2.1.

הכרזה על זוכי התחרויות וטקס הענקת הפרסים יתקיים ביום רביעי ה-3.1 בשעה 21:00 באודיטוריום רקנאטי.

ב-10.1.2018 בשעה 20:30 יתקיים קונצרט חגיגי עם זוכי תחרויות האביב בליווי תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע ובהנחיית סנדרה שדה.

התחרויות מתקיימות בשיתוף מוזיאון ת"א לאמנות ומחלקת המוסיקה במשרד התרבות והספורט.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן >>