עכבר העיר, תוכן מקודם

האם אתם מכירים את המחקרים שלפיהם אנשים שמרחיבים את הידע שלהם באופן קבוע, הם אנשים שמחים יותר, ובעלי פחות סיכויים ללקות במחלות של ניוון המוח? כיום זה כל כך פשוט לדעת ולהבין במגוון גדול נושאים: החל מלימוד ההיסטוריה של עיר באירופה שאליה אתם נוסעים וכלה בשיטות ניתוחיות של הוצאת אבני כיס מרה. אז מהן הדרכים הפופולריות לצבירת מידע כיום? הנה השלוש המובילות:

» מה עושים היום? - לוח אירועים
» חנוכה 2017 - המדריך המלא
» 
הצגות חנוכה - לוח המופעים
» משפחה חוסכת - כל המבצעים למופעים הגדולים

יוטיוב ואתרי הדרכה

היוטיוב הוא כבר מזמן מעצמת הדרכה, לימוד, איפריה של סרטוני "עשו את בעצמכם" שחלקם מפוקפק ואת חלקם עדיף לא לנסות אף פעם, בשום מקום. איך זה שיש כל כך הרבה סרטוני הדרכה ברשת? מאיפה צצו כל הקואצ'רים האלה במגוון כל כך אדיר של נושאים? לפעמים זה נראה שכל אחת שעברה ליד דוכן איפור בסופרפארם היא עכשיו בלוגרית של איפור, כל מובטל שקרא ספר מתורגם מסינית הוא עכשיו מדריך רוחני – וכל נערה בת שתיים עשרה היא בלוגרית וגם וולוגרית שמלמדת את בנות ישראל איך להכין מסיכת פנים בבית, איך לצבוע את השיער ואיך לגזור את החולצה. ברור שבמקרים רבים סרטוני ההדרכה האלה יעילים מאד. למשל, אמא שרוצה לערוך יום הולדת ומחפשת ברשת איך להכין חולצות טאי דאי כפעילות מרכזית לילדים, תמצא את מבוקשה בדיוק בבלוגים האלה. מנגד, נערה שרוקחת מסיכת פנים מחומרים מפוקפקים בדיוק כפי שלמדה בבלוג של "יועצת יופי" בת גילה, יכולה להזיק לעור פניה עד לרמה של אשפוז במחלקת כוויות. כשגולשים בין הסרטונים ברשת, אי אפשר לדעת מי נותן עצות מדויקות ועל מי אסור לסמוך, ולפיכך חייבים להפעיל שיקול דעת ולהבין שרובן המוחלט של המדריכים ברשת הם אנשים לא מקצועיים, ולא כדאי ליישם את העצות שלהם. גם בתחום של חיפוש מידע בנושאים "עמוקים" יותר, הרשת עלולה לבלבל ולתת מידע שגוי, להמציא מחקרים וסטטיסטיקות, ולגרום לכך שבסופו של דבר אתה תבסס את המחקר או העבודה שלך על נתונים שגויים, מוטים לטובת פרסומאי זה או אחר - או מפוברקים לחלוטין.

מאמרים אקדמאיים

בניגוד לתוכן שרץ ברשת ללא גבולות או פיקוח, מאמרים אקדמאיים של מוסדות חינוך ידועים וספריות גדולות, הם בטוחים ואמינים. במאמרים אלה לא תמצאו ידיעות שכל כוונתם היא לקדם איזה מוצר, ולצורך כך מציגות נתונים שגויים בנושא שאותו אתה מחפש. כמו כן, וגם זה בניגוד לכל התכנים ביוטיוב, מאמרים אלה לא נכתבים על ידי חובבנים אלא על ידי אנשי מקצוע מומחים. מאמרים אלה מציגים לרוב זווית מעניינת וחדשנית גם בנושאים "חרושים", שכבר נכתבו עליהם מילים רבות. באתר של הספרייה הלאומית תוכלו למצוא אלפי מאמרים בנושאים רבים: פילוסופיה, משפטים, גיאוגרפיה, מדעי המדינה, סוציולוגיה ועוד ועוד, שנכתבו על ידי מומחים בתחום. יתרון נוסף שיש לאתר זה להציע לך, הוא מסמכים מקוריים בנושאים רבים. אם למשל אתה עורך מחקר על שירה עברית, באתר של הספריה הלאומית תוכל למצוא צילומי שירים בכתב ביד המקורי של המשורר, גירסאות מוקדמות, מכתבים שנכתבו על ידי המשורר, ביקורות מאותה תקופה ועוד. זה מעניק פרספקטיבה שונה וזווית מעניינת לנושא, שבלי כל המסמכים התקופתיים האלה עלול להיות משעמם, אבל בזכות כל המכתבים, האיורים והשירים הופך להיות מסקרן ומרתק מאד. אגב, באתר תוכלו להיכנס לכל כתב עת, מכל תקופה, ולחפש חומרים הקשורים לנושא הכתבה שלך. הסגנון של כתבי העת הוא פחות אקדמי ורציני אך מעביר את רוח התקופה בה נוצרה היצירה עליה אה מחפש מידע.

סדנאות ולימודים

מקומן של הסדנאות, הקורסים והחוגים נשמר גם במילניום הנוכחי, ולמרות האפשרות שלנו להשתתף בשיעורים באופן ישיר דרך האינטרנט. כנראה שמשהו בתחושת הלימוד הפיזי, עם עוד אנשים מסביבך, לא ייעלם כל כך מהר. כמובן, שלא מדובר פה על לימודים סדירים אלא על העשרות. אנשים מרגישים שחסר להם משה בחיים: לפעמים זה ידע ממשי ולפעמים זה רוחני, והם נרשמים לסדנאות ממוקדות, חוגים וקורסים שמעבירים להם את הידע הזה, שלא למטרת תעודה כלשהי. לא כל הקורסים האלה בפיקוח, וצריך לשים לב שמי שמעביר את החומר הוא מורה מוסמך ומומחה. כשמדובר בידע טכני לא זה קריטי, אבל אם זו סדנה רוחנית, והמדריך הוא שרלטן, זה עלול להיות אפילו מסוכן.