ביטוח משכנתה - כל מה שרציתם לדעת

החל ממדוע הוא נוצר, מה הוא כולל ועד כמה הוא שונה מאדם לאדם - כל מה שכדאי לדעת לפני שלוקחים משכנתה ומתפלאים מהסכומים שצריך להוציא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גבר עם חליפה מחזיק קופת חזיר ומטבעות
האם הוא באמת נחוץ? ביטוח משכנתהצילום: Melpomenem Dreamstime

זוגות רבים לא מודעים לסעיף החובה שנקרא ביטוח משכנתה, ונדהמים לגלות שמשכנתה תמיד "גוררת" אחריה גם ביטוח משכנתה. לפעמים זוהי הוצאה שהם לא חישבו מראש, ולא מבינים מדוע מכריחים אותם כעת לבזבז את כספם. אז מה הוא ביטוח המשכנתה, מתי מחייבים לקחת אותו – והאם הוא באמת נחוץ?

» מה עושים היום? - לוח אירועים
» חנוכה 2017 - המדריך המלא
» 
הצגות חנוכה - לוח המופעים
» משפחה חוסכת - כל המבצעים למופעים הגדולים

מה הוא ביטוח למשכנתה?

בדיוק כפי שאתם לא יכולים לצאת לכביש ללא ביטוח חובה לרכב, כך אתם לא יכולים לקחת משכנתה ללא ביטוח למשכנתה. כדי להבין יותר טוב, חישבו שאתם מוסד בנקאי: מגיע זוג שמעולם לא ראיתם, ורוצה להלוות מכם סכום עתק של מיליון שקלים או יותר. אתם תלוו לו את הכסף, אבל גם תעשו הכל כדי להגן על ההלוואה שלכם, מאחר ואתם לא יודעים שום דבר על האנשים האלה ובעיקר, אין לכם אפשרות לחזות את העתיד. הביטוח למשכנתה נוצר במטרה לשמור על הבנק ולהגן על ההלוואה שלו, אבל גם כדי לשמור על נוטלי המשכנתאות. מצד אחד, הביטוח מבטיח שבמקרה שהלקוחות מפסיקים פתאום לשלם את המשכנתה, או במקרה שמשהו קורה לנכס היקר – יש מי שמשלם לבנק את הסכום המלא עבור ההלוואה. מצד שני, אם משהו קורה ללקוחות ואינם יכולים לשלם את ההלוואה מסיבות שונות – או אם משהו קרה לנכס עליו הם משלמים – יש מי שדואג לשלם במקומם, כדי שלא יאבדו את הבית עליו הם כבר משלמים כמה שנים. אם היתה ניתנת לאנשים האפשרות לבחור בעצמם אם לעשות ביטוח או לא, סביר להניח שחלק היו מוותרים על הביטוח – ואז מאבדים נכס שכבר שולמו עליו סכומי עתק.

מה כולל ביטוח המשכנתה?

ביטוח המשכנתה כולל ביטוח של מבנה ותכולת הדירה, וכן ביטוח חיים. ביטוח המבנה נועד למקרה שבו משהו מתקלקל בנכס: פיצוצים בצנרת שמצריכים תיקונים יקרים, בעיות במבנה כמו פיצוצים בקירות, בעיות בשלד ועוד. בנוסף הביטוח גם מכסה מקרים של פריצה לבית, נזק לרכוש ועוד. סעיף ביטוח החיים בביטוח המשכנתה הוא הסעיף הכי חשוב במקרה של אסון. זהו הסעיף שמופעל במקרה של פטירה של אחד מבני הזוג שנטלו את המשכנתה. הביטוח מכיר בכך, שכאשר גבר או אשה מתאלמנים, קשה להם הנטל של תשלום המשכנתה ממשכורת אחת, ולכן במקרה של פטירה, תשלום שארית המשכנתה משולם על ידי הביטוח ומאפשר לבן הזוג שנותר להתמודד עם צרה אחת פחות, בתקופה הקשה בחייו.

האם החובה לעשות ביטוח משכנתה באמת מוצדקת?

כעת כשאתם יודעים ממה מורכב ביטוח המשכנתה, אתם כבר יכולים לענות על השאלה הזו בעצמכם. ללא ביטוח משכנתה, אתם עלולים למצוא את עצמכם פעמים רבות במצב של סיכון הנכס, או במקרים יומיומיים יותר, במצב של הוצאת כספים רבים. למעשה, אנשים רבים שמסיימים את המשכנתה, בוחרים להמשיך את הביטוח בדרך אחרת, כמו ביטוח מבנה ותכולה ועוד. לגור בבית, גם אם סיימתם לשלם את כל המשכנתה, זה הימור פרוע ומטורף. גם בדירה שאיננה ישנה עלולים לצוץ בעיות רבות, שמצריכות תיקונים בשווי של עשרות אלפי שקלים. על אחת כמה וכמה, דירה ישנה שגילה מעל עשר שנים, שבה כל דבר שעלול להשתבש, ישתבש בסופו של דבר. לרוב, רק אחרי שחווים פעם אחת תקלה רצינית כמו פיצוץ בקיר שמחייב פירוק של קירות ורצפה, מקבלים את החשבון האסטרונומי  ומעבירים לביטוח שישלם, מבינים את משמעות ואת חשיבות הביטוח למשכנתה. עד שזה קורה, יש נטייה לזלזל בחשיבות של הביטוח, ולחשוב שהוא מכסה מקרים שממילא "לא יקרו לנו לעולם".

מדוע ביטוח המשכנתה שונה מאדם לאדם?

ביטוח המשכנתה הוא שונה, בדיוק כפי שהמשכנתה שונה, ובדיוק כפי שהדירה עצמה שונה מלקוח ללקוח. הביטוח של דירת שלושה חדרים ישנה יהיה שונה מביטוח של דירת חמישה חדרים חדשה, או וילה. אגב, גם למיקום יש משמעות בקביעת גובה הביטוח. ביטוח התכולה יהיה גבוה יותר במקרים של מגורים באיזורים מועדים לפורענות, בהם אחוז הפשיעה והפריצות לבתים ידוע. ביטוח של דירה בקומה גבוהה יהיה שונה מביטוח של דירה בקומת קרקע. גם החלק שמדבר על ביטוח החיים הוא שונה. אם למשל המבוטח מעשן, סובל מסוכרת ומעל גיל ארבעים, הביטוח שלו יהיה שונה ממבוטח שהוא ספורטאי בן עשרים וארבע.