פרופ' דיוויד ניומן: "לכולם ברור - סגירת הגבול בבריטניה היא צעד שלילי"

העמדה של תושבי בריטניה, החשש של הצפון אירים ומי מרוויח מכל הסיפור? פרופ' דיוויד (דוד) ניומן מנתח: השפעת הברקזיט על האי הבריטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-23 ביוני 2016 נרשמה היסטוריה בממלכה הבריטית, אחרי שרוב תושביה הצביעו בעד הליך הברקזיט (פרישת הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי), מהלך ששם קץ ל-44 שנות חברות של הממלכה באיחוד.

אלא שעל אף הבחירה בברקזיט, מסתבר ש-52 אחוז מהבריטים סבורים שהעסקה הסופית בין בריטניה לאיחוד האירופי לא תועיל למדינה, לעומת 37 אחוז בלבד שסברו כך בחודש פברואר, רגע לפני שתרזה מיי החלה בהליכי הגירושים. לא לחינם ארבעה ראשי ממשלה לשעבר סבורים כי ההחלטה להתנתק מהאיחוד האירופי הייתה טעות, וכי יש מקום למשאל עם חוזר.

לברקזיט השפעות רבות על אנגליה עצמה, אך לא רק, אלא גם על שכנותיה באי הבריטי, כמו למשל צפון אירלנד. מאז שנת 1997, עת נחתם "הסכם יום שישי הטוב" בין הבריטים, צפון אירלנד והרפובליקה של אירלנד, הוסדר המעמד של צפון אירלנד כטריטוריה בעלת אוטונומיה, המהווה חלק מהממלכה המאוחדת.

פרופ' דיוויד ניומן

אבל מדוע חוששים תושבי צפון אירלנד מהגבול מלכתחילה, מה ההשפעות של ההחלטה על אנגליה בפרט והאי הבריטי בכלל ומה צופן העתיד לתושבי הממלכה?

פרופ' דיוויד (דוד) ניומן, מי שהיה דיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מומחה בגאוגרפיה פוליטית ובגאופוליטיקה, עם דגש מיוחד על חקר גבולות, ניתח את הנושא לעומק.

"הברקזיט למעשה אומר, שבריטניה יוצאת מהאיחוד האירופי", מציין פרופ' דיוויד ניומן, שהוא גם יליד האי הבריטי. "צפון אירלנד היא חלק מבריטניה, ויוצאת איתה מהאיחוד האירופי, ואילו הרפובליקה האירית היא מדינה עצמאית לכל דבר שתישאר חלק מאירופה".

תושבי בריטניה

אחד הסעיפים החשובים והבולטים בהסכם זה, נגע לכך שצפון אירלנד והרפובליקה האירית יישארו ללא גבול "קשיח" ביניהן, אך בעקבות הברקזיט, חששו תושבי צפון אירלנד כי הגבול יוחזר. כיום, תושבי שתי המדינות עוברים את הגבול באין מפריע. הוא הפך למעין לא רלוונטי, ואם יחזירו אותו, המתיחות בין הצדדים תתעורר מחדש.

אם המהלך ייצא לפועל, הגבול בין צפון אירלנד לרפובליקה של אירלנד יהיה למעשה הגבול בין בריטניה לאירופה. הדבר עלול להוביל לכך שמהגרים יוכלו לעבור את הגבול מאירלנד לצפון אירלנד בקלות, ובכך להיכנס למעשה לבריטניה - דבר שממנו חוששים אותם התושבים בממלכה עד מאוד.

דיוויד ניומן: "כ-60-70 אחוז מהתושבים היו משנים את החלטתם אם היו יכולים"

פרופ' דיוויד ניומן עומד על המצב שנשמר לאורך כשני עשורים: "כחלק מהפיוס בין צפון אירלנד לרפובליקה האירית, נפתח הגבול בין המדינות, ואם אכן בריטניה תצא בסופו של דבר מהאיחוד האירופי, הגבול שמפריד בין צפון אירלנד לאירלנד, יהפוך למעשה לגבול בין בריטניה לבין אירופה כולה, שזה נתון בעייתי עד מאוד, לכל הדעות".

"כשתומכי הברקזיט דיברו רבות על הגבולות הפתוחים, המאפשרים למהגרים להיכנס למדינה בקלות, ללא כל בקרה", מציין פרופ' דיוויד ניומן, המכיר מקרוב את הסוגיות הנוגעות לבריטניה ומחלק את זמנו בין ישראל ללונדון. "לכולם ברור שסגירת הגבול היא צעד שלילי עד מאוד, עם השלכות רבות. אם שואלים אותי, הייתי מעריך שכ-60-70 אחוז מתושבי בריטניה היו משנים את החלטתם אם משאל העם היה מתקיים פעם נוספת כבר מחר".

"בבריטניה כלל לא מעוניינים להציב את הגבול מחדש", גורס פרופ' ניומן, שהיה אחראי לייסוד המחלקה לפוליטיקה וממשל ב-1998 באוניברסיטת בן-גוריון, וכן לייסוד המרכז ללימודי פוליטיקה וחברה אירופית ב-2003. "במדינה ירצו שתהיה בקרה במעבר בין המדינות לאחר היציאה מאירופה ולא לאפשר מעבר פתוח וחופשי, אחרת מהגרים שיגיעו לאירלנד, יוכלו להגיע בקלות לצפון אירלנד ומשם לבריטניה. כל אלו שהצביעו בעד הברקזיט, לא יהיו מרוצים מכך כלל".

רחוב בבריטניה

החשש של האזרחים הבריטים יתממש?

פרופ' דיוויד ניומן, שב-2013 זכה בתואר OBE על תרומתו לחיזוק הקשרים האקדמיים והמדעיים בין בריטניה לישראל, סבור כי "כמובן שאזרחים בריטים רבים חוששים מהמהלך. עד היום, בריטים שהיו טסים ממדינה למדינה באירופה, עמדו בנתיבים של אזרחי האיחוד בשדות התעופה השונים, אך כעת הם יצטרכו לעמוד בתורים הארוכים יותר, המיועדים לאזרחי שאר העולם".

ומה בנוגע לתושבי צפון אירלנד? מסתבר שגם במקרה של ניתוק, לא כל תושבי צפון אירלנד ייפרדו מהאיחוד האירופי. מדובר רק על אלו המחזיקים בדרכון בריטי. תושבי צפון אירלנד המחזיקים בדרכון אירי - כ-500 אלף תושבים מתוך 1.8 מיליון - יישארו באיחוד האירופי על כל המשתמע מכך.

"לעניות דעתי, גבולות משרתים בדרך כלל אינטרסים פוליטיים וכלכליים. זה מעלה נקודה יותר חשובה", מסכם פרופ' דיוויד ניומן. "פתאום, כל אלו שלפני שנה וחצי לחצו לקיים משאל עם כדי להתנתק מאירופה, רואים שלממשלה הבריטית אין כל מושג בעניין. ממשלת בריטניה הבטיחה שתקבל בחזרה מיליוני דולרים לאחר הברקזיט, אשר יושקעו במערכת הבריאות, אך בפועל מסתבר שעל בריטניה לשלם מיליארדים כדי לסגור חובות בעקבות המהלך".

פרופ' דיוויד (דוד) ניומן כיהן כדיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב בין השנים 2010-2016. בשנת 1987 הצטרף ניומן לאוניברסיטת בן גוריון וב-1998 ייסד את המחלקה לפוליטיקה וממשל.

ב-2003, הקים פרופ' ניומן את המרכז ללימודי פוליטיקה וחברה אירופית. עבודתו המחקרית עוסקת בגאוגרפיה פוליטית ובגאופוליטיקה. בעבר פרסם מאמרים העוסקים בטריטוריה ובגבולות באזורי סכסוך אתני.