בוגר האקריו שהספיק להקים 6 חברות סטארט- אפ מצליחות והוא רק בן 20

שלומי חיון הוא בוגר קורס בניית אתרים במכללת האקריו בן 20, המחזיק ברשותו 6 חברות סטארט- אפ מצליחות, ולמרות גילו הצעיר, ואולי דווקא בזכותו, קיבל החלטה אמיצה לעזוב את הדרך הפופולארית והעז לרדוף אחרי החלום האישי שלו להיות עצמאי בעולם ההייטק התחרותי.

מורן פרטוש
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן פרטוש
תוכן מקודם

כולנו שמענו על סטארט-אפיסטים שקמים ונופלים בזמן די קצר. שלומי הוא מין ילד פלא בחליפת עסקים מדוגמת, וורבאליות מרהיבה וביטחון עצמי מרשים שהצליח לעשות את זה נכון.

שלומי חיון

האהבה שלו לתחום הטכנולוגי התחילה כבר בגיל התיכון, למרות שלא הצליח להתקבל למגמות ריאליות, מה שלא גרם לו לוותר אלא רק לחדד את ההבנה שכאשר הבחירה תהיה שלו ילך ויתנסה בתחום בכוחות עצמו.

ברגע שהבין שלא יוכל להשתלב במסגרת צבאית, החליט ללכת ללמוד בלי לבזבז זמן, בלי טיול גדול, ובלי פניות מיותרות בדרך. ההחלטה הייתה ברורה, נותר רק למצוא את המקום שייתן לו את הכלים להצליח, אז התחיל החיפוש.

למה בחרת במכללת HACKERU?

בעיקר בגלל המחקר שעשיתי. שאלתי בפורומים וברשתות החברתיות על האקריו, על המסלול והסילבוס, דיברתי עם חברים, הבנתי שיש התחייבות לעבודה בתנאים מסוימים וזה נתן לי שקט נפשי. בדקתי מי המרצים ומה הרקע שלהם והחלטתי שזה המקום בשבילי.

אבל הדרך לא הייתה פשוטה ובמהלך הקורס היו לי התלבטויות לגבי המשך הלימודים, עד שדיברתי עם המרצה, שלומי להב שביצע עבורי את המהפך ובאמת הרגשתי ממנו את הרצון הטוב והטהור שהסטודנטים פה יצליחו וייחשפו בפניהם "סודות המקצוע", וזה הצליח.

השתכנעתי להישאר עוד שבועיים ולתת עוד הזדמנות, ואם בתום השבועיים זה לא יעבוד, נפרד כידידים.

בשבועיים הללו שלומי נתן לי משימות אקסטרה והצליח להשריש בי אישית את הטכנולוגיה והיסודות האמיתיים והנכונים שגרמו לי להתאהב במקצוע. אותם יסודות שמנחים כרגע את הסטארט-אפים שלי ומלווים אותי בכל דרך.

בהסתכלות אחורה, אילו טיפים היית נותן לסטודנטים שלומדים כיום קורסים מקצועיים?

במהלך הקורס לקחת כל משימה ותרגול בכובד ראש כי כל אחת מאלו היא אבן דרך למשימות הבאות ולבסיס המקצועי.

מה שהפריע לי באופן אישי הוא שיש סטודנטים שבאים לכיתה ומצפים שללא השקעה בלימודים מצדם יצליחו להגיע לעבודה טובה בתחום. אין חיה כזו, הצלחה דורשת השקעה מתמדת.

אחרי ההשקעה בכיתה, תמשיך לתרגל כמה שיותר. כמה שיותר עבודה עם קוד ויצירת תיק עבודות איכותי, לאו דווקא ברמה גבוהה בפן העיצוב אלא שהקוד יהיה איכותי ומשקף את המיומנויות שאתה רוצה להציג.

עבודה כשכיר או סטארט- אפ?

שלומי חיון והמרצה בחברת האקריו שלומי להב

כבר לפני סיום הקורס במכללת האקריו התקבלתי לעבודה בתעשייה והתחלתי לצבור ניסיון כמתכנת ואז כראש צוות, והיום אני CTO של קבוצת SGK. במהלך העבודה שלי כשכיר עבדתי עם חברות גדולות, הבנתי את השוק ואת המחסור במפתחים טובים ובטכנולוגיה איכותית ואת הצורך בהם, מה שגרם לי לחשוב על הרעיון שהתהווה לחברת COODY, המספקת שירותי פיתוח ותכנות לחברות.

בהתחלה החברה כללה אותי ועובד נוסף שהאמין ברעיון והתפתחה בצמיחה משמעותית של כמעט 500%, שתחתיה 6 סטארט- אפים ו-2 מהם לפני גיוס משקיעים.

אז לשאלתך, גם וגם. בלי ניסיון פרקטי אין לך יכולת אמיתית להוציא לאור את הרעיון שלך, גם אם הוא מוצלח מאוד.

ספר לכל היזמים הצעירים, איך מקימים סטארט- אפ?

לא לכל אדם זה מתאים, יש כאלה שמעדיפים את הפינה השקטה שלהם, לקבל משכורת חודשית ולא לקחת סיכון גדול שמצריך מחויבות, וזה לא הולך ביחד.

אם אתה פותח סטארט- אפ ושואף להצליח בו, אתה חייב להיות בו ב-100% ולא לפחד לעשות צעד אמיץ, תמיד להעז!

כל רעיון גדול מתחיל במחויבות גדולה ורצון טהור להגשים אותו, למרות הסיכון הכספי והזמן הרב שאתה משקיע בו.

אחרי ההחלטה שלקחת, אתה יוצא לבדוק אם יש לו ביקוש ומתחיל לעבוד ברמה המקצועית ולשאול את כל השאלות.

יש בו צורך וביקוש בשוק? איך הוא מייעל את תהליך העבודה למשתמש? מה המטרה שאליה אני חותר? ופשוט רושם הכל מא' עד ת', מהרעיון הגדול ועד הפרט הקטן, מורידים על הנייר.

פה מתחילים לכתוב תוכנית עסקית ש"מדברת מספרים".

מה תהיה ההשקעה הכספית ותוך כמה זמן אני יכול להחזיר אותה? לאיזה קהל הסטארט-אפ פונה ואיך מגיעים לקהל הזה? ועוד הרבה שאלות חשובות שכל סטארט-אפיסט צריך לשאול את עצמו כדי להגיע לאקזיט המיוחל או לחברה שעומדת בפני עצמה, אם זו השאיפה.

"שיטת המעלית" היא עוד גישה מעולה והכרחית להצלחת הסטארט- אפ, שתדע לסכם במשפט או שניים מה אתה רוצה לעשות. הרעיון הכי מלוטש ומדויק שלך שתוכל להציג בשיחת המעלית עם המשקיע הפוטנציאלי שאולי תתקל בו.

עם COODY לא עשיתי את כל התהליך והסתמכתי על האינטואיציה ותחושת הבטן שהייתה לי, ידעתי שזו תהיה הצלחה.

בשאר הסטארט-אפים שלי פיתחתי צוות מומחים ששואל את כל השאלות ועושה מחקר מקיף לפני התחלת העבודה בשטח.

עם הניסיון אתה מבין מהם תהליכי העבודה הנכונים, זה גם שיעור בדרך.

אתה מגייס בוגרי HackerU לחברה, מה אתה מחפש במועמד בראיון?

בעיקר גישה נכונה, ולא רק אנשים שמחפשים לסגור את החודש עם משכורת טובה.

אם הוא באמת רוצה ואוהב את מה שהוא עושה, גם אם הוא ג'וניור וללא ניסיון בתחום בפן המקצועי אני מנסה לגלות אם הוא מונע מהמקומות הנכונים.

אחרי התאמת המסגרת האישיותית שלו לחברה שלנו, אני בודק ידע בסיסי בתכנות.

כיוון שהרבה מהידע נלמד תוך כדי תנועה, אני בודק אם העובד הפוטנציאלי יכול ללמוד לבד לפי ההתמחות שלו.

בד"כ אנשים שיצליחו בלמידה עצמית זו השלכה ישירה לרמת המוטיבציה והרצון שלהם להתקדם ולהצליח. לפי הניסיון שיש לי, השיטה הזו היא סנן מעולה למציאת עובדים טובים.

האם האמנת שתגיע למקום שאתה נמצא בו בשלב הזה?

שלומי חיון

לא. חד משמעית לא חשבתי שאגיע לזה כל כך מוקדם, אולי בעתיד הרחוק יותר.

לא חשבתי שההכשרה שעברתי במרכז האקריו תספיק לי ואוכל גם ללמוד את הפרקטיקה בזמן כ"כ קצר ומסתבר שזה אפשרי.

מה שבאמת הניע אותי קדימה כל הזמן זה "הלא". הסירובים המתמשכים מחברות אחרי ראיונות עבודה, הבנתי בדיעבד שכדי להגיע לראיון מוכן, צריך להראות עבודות ומערכות שמייצגות את היכולות שלי ובעיקר הבנתי ש"הלא", הוא רק עוד צעד עד "הכן" הבא. גם אם אתה זה שמייצר את ה"כן".

לאתר הרשמי של "האקריו" לחץ כאן>>