דורית סלע: על החיבור בין הישן לחדש באדריכלות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דורית סלע מספרת כיצד התגברה על אחד האתגרים הגדולים של עולם האדריכלות - החיבור בין הישן לחדש - באמצעות חידוש מבנה ישן של קוטג' משפחתי כך שירגיש חדש אך מבלי לאבד את אופיו המקורי

אחד השילובים המעניינים ביותר בתחום האדריכלות כיום הוא החיבור בין הישן לחדש. מדובר באתגר גדול עבור בעלי המקצוע אשר עוסקים במלאכה. דורית סלע נותנת דוגמה מניסיונה המקצועי האישי כיצד מתמודדים מול אתגר כזה.

דורית סלע היא מייסדת משרד האדריכלים שקרוי על שמה. המשרד נוסד בשנת 2000 והוא מתמחה באדריכלות ובעיצוב פנים של דירות ובתים פרטיים. ברזומה של המשרד ניתן למצוא מאות פרויקטים גמורים, ראיה לניסיון רב השנים של המשרד וליכולתו להסתגל לשינויים הטכנולוגיים המתרחשים בתחום ללא הפסקה.

דורית סלע
דורית סלע, מייסדת משרד האדריכליםצילום: יח"צ

מה בעצם האתגר?

"האתגר הגדול ביותר בשיפוץ של בית טמון ביכולת לחבר בין הישן לחדש", עונה דורית סלע, "לכדי יצירת מבנה הומוגני מושלם בצורתו".

דורית סלע מביאה כדוגמה פרויקט של קוטג' ישן שמשרדה שיפץ: "הבית היה מחופה ברובו בבריקים מפירוק וכדי לשמר לבית את אופיו האדריכלי מבחוץ, הוספנו סלע קרניז שעוטף את התוספת החדשה ומתחבר ויזואלית לקרניז הקיים בחלק הישן".

חזית בית
עיצוב: דורית סלעצילום: יח"צ

לא רק עטיפה

אך כמובן שהשיפוץ לא היה חיצוני בלבד. הרי בקוטג' אמורים לגור דיירים, ובאופן טבעי אין ספק שהם רוצים שהבית בו הם גרים ירגיש מודרני, מואר ומתאים לסגנון חייהם.

"בקוטג' הישן", מספרת דורית סלע, "חדרי השינה היו קטנים וצפופים והמשפחה שהתגוררה בבית ביקשה לתכנן מקום מרווח, מואר, ומודרני שיתאים לסגנון החיים העכשווי שלהם".

איך פתרת את הבעיה?

כדי לפתור את הבעיה, הוחלט על תוספת בנייה ושיפוץ של הקוטג'. "כדי לאפשר זאת מבלי לפגוע באופי המבנה. לחלק השמאלי נוספה קומה עבור חדר שינה הורים, שהורחב", מסבירה דורית סלע. "במקביל, קומת הכניסה הורחבה עבור בניית חדרי ילדים, סלון מוגדל ומטבח".

כדי להמחיש ללקוח כיצד החללים הפנימיים של הבית עתידים להיראות, המשרד משתמש בכלים משוכללים שעומדים לרשותו כמו סימולציות מחשב, שנערכות באמצעות תוכנות מתקדמות דוגמת 3Dmax ו-V-Ray, כך הלקוח מקבל תמונת מצב מפורטת בכל אחד משלבי התכנון.

חצר בריכה
עיצוב: דורית סלעצילום: יח"צ

עיצוב שעושה חשק לבשל

ואם כבר העלינו את הנושא, דורית סלע מנצלת את ההזדמנות כדי לציין לטובה את המטבח, שגם שם נעשתה השקעה רבה ומחושבת היטב כדי להתאים אותו לימינו, כמובן מבלי שיאבד את אופיו המקורי.

ראשית כל, מיקום המטבח בבית נבחר כך שהוא צופה אל החצר הגדולה. כך נוצר הקשר החשוב בין החוץ לבין הפנים. בנוסף, המטבח תוכנן לאזורי עבודה נפרדים באמצעות חלוקתו על ידי שני איים מרכזיים וקיר גדול שטומן בחובו ציוד חשמלי ושטחי אחסון רבים, הכל בגוונים של אפור ושחור. אל המטבח מתלווה חלל ציבור, שכולל אזור אירוח רחב ידיים ופינת אוכל מכובדת.

הדמיית מטבח
המטבח משקיף אל החצרצילום: יח"צ

במסגרת השיפוץ, הבית רוצף באריחי ענק בגוון אפור. המטרה של פרויקט הריצוף מחדש הייתה מצד אחד לספק פלטפורמה נוחה וצבעונית ומצד שני לשדר מראה עדכני ועכשווי.

מקום בילוי משפחתי

אחד הפרמטרים על פיו משפחה מודדת האם היא יכולה לכנות את המבנה שהיא שוהה בו כבית הוא האפשרות לבלות בו יחדיו כיחידה משפחתית אחת שמחה. משרד האדריכלים של דורית סלע לא שכח לקחת בחשבון את פרמטר קריטי זה לפני שניגש לעבודה.

על פי התכנון, קומת המרתף תוכננה כאזור משפחה ובילוי. הוא כולל חדר קולנוע, עמדת בר עשירה, אזור ישיבה ואזור צפייה נוח בעת בילוי משפחתי או בזמן אירוח חברים. בדומה לצבע הרהיטים, הרצפה חופתה בפרקט עץ שחור. הצבע השחור מייצר דרמה ויוקרה והופך את המרתף התחתון לחלל שנעים מאוד לארח בו.

"אני נוטה לעיצוב פנים מונוכרומטי ושקט בצבעיו, אשר נע על סקאלת השחור־אפור־לבן", מעידה על עצמה סלע כאשר נשאלה מדוע בחרה דווקא בצבע שחור. "לעיצוב זה אני מוסיפה נגיעות צבע עשירות וחזקות. יש בו משהו עשיר ושתמיד נשאר באופנה".

הדמיית פנים סלון
עיצוב: דורית סלעצילום: יח"צ

בין כל החללים השונים שתוארו לעיל מחבר גרם המדרגות המרכזי, אשר מוקם מול חלון גדול במיוחד בחלל הכפול. הגרם עצמו מכיל מדרכים קונסולים מעץ, והמעקה עשוי זכוכית שחורה אשר משווה מראה עדכני ועם זאת מתחבר עם השפה של הבית הישן. כמו כן, בכל מקום בבית תמצאו פתחים שנוצרו במיוחד כדי להיחשף אל החוץ, זאת בשל רצון הלקוחות להכניס פנימה אור טבעי במהלך כל שעות היום ולחבר את הבית אל החצר. סלע אומרת כי בכל פרויקט שלה יש אלמנט מרכזי אחד שמוביל את עיצוב הבית כולו, כאשר במקרה הספציפי הזה מדובר בחיבור אל החוץ.

משרד האדריכלים דורית סלע מאמין כי פרויקט בנייה מוכתר כהצלחה כאשר הוא מצליח להגשים את החלומות והדרישות של הלקוח ומשפר את איכות חייו בביתו. לכן, בתחילת כל פרויקט צוות המשרד עושה מאמץ גדול להבין את רצון הלקוחות: מיקום הנכס, התרבות של הלקוח, גובה המימון שלרשותו ועוד. כל אלה באים לידי ביטוי במוצר הסופי. המשרד פועל בערים שונות ברחבי הארץ, החל מאשדוד בדרום ועד אזור השרון.

"בשורה התחתונה", מסכמת דורית סלע, "שימוש נכון במשאב הטבעי יוצר נינוחות בכל שעות היום".

הדמיית חוץ
חזית הבית בתום השיפוץצילום: יח"צ