רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אבי גבאי: מהילדות במעברה ועד המועמדות לראשות הממשלה

E
שתפו בפייסבוק

אבי גבאי הוא יושב ראש מפלגת העבודה וראש סיעת "המחנה הציוני", לאחר שזכה בחודש יולי 2017 בבחירות המקדימות במפלגת העבודה. בתפקידו הקודם כיהן גבאי כשר להגנת הסביבה בממשלת נתניהו הנוכחית מטעם מפלגת "כולנו" אשר היה ממייסדיה. גבאי התפטר מהממשלה לאחר שנה בלבד על רקע חילוקי דעות אידאולוגיים, ותוך הבעת ביקורת חריפה על התנהלותה. טרם כניסתו לעולם הפוליטי, שימש גבאי כמנכ"ל חברת "בזק", חברת התקשורת הגדולה בישראל. בתפקיד זה כיהן גבאי במשך 6 שנים, לאחר שמילא שורה של תפקידים בחברה ביניהם: מנכ"ל בזק בינלאומי, סמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה, סמנכ"ל משאבי ניהול ועוד. במהלך שנות כהונתו של גבאי כמנכ"ל בזק צמחה החברה והפכה לאחת החברות הרווחיות בשוק התקשורת העולמי, בתקופה שהתאפיינה בתחרות גוברת, כניסת טכנולוגיות חדשות, וכן שינויים בסביבה הרגולטורית. את דרכו המקצועית החל גבאי בשירות הציבורי, תוך שהוא משרת בתפקידים שונים באגף התקציבים במשרד האוצר. לגבאי היכרות מעמיקה עם הסקטור הציבורי והעסקי, אשר אפיינה גם את תחומי פעילותו כשר בממשלה. לגבאי תואר MBA במינהל עסקים ותואר ראשון בכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בשירותו הצבאי שימש גבאי כקצין מודיעין קרבי. גבאי מתגורר בתל אביב, נשוי ואב לשלושה ילדים.

1967 | נולד בירושלים להורים שעלו ממרוקו

"נולדתי ב־1967, בן שביעי משמונת ילדיהם של שרה ומשה, שעלו ממרוקו ב־1964. גדלתי בירושלים, והסתובבנו הרבה בעיר. אפילו בערבי כיתה בכיתות ד' וה' היינו הולכים לעיר העתיקה. מבחינת אבא, הוא עלה לירושלים, לא לישראל, ולא הסכים שישלחו אותו לשום מקום אחר. יום ירושלים היה החג הכי חשוב בבית, יותר מפסח ויום כיפור ויום העצמאות".

1985 | מתגייס לצה"ל כקצין מודיעין

ב-1985 התגייס לצה"ל ושירת כקצין מודיעין בגזרת לבנון. השתחרר לאחר ארבע שנים והגיע לדרגת רב סרן במילואים. עם שחרורו מהצבא החל בלימודי תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטה העברית, ובהמשך סיים גם תואר שני במנהל עסקים.

1994 | מתחיל את דרכו המקצועית באגף התקציבים במשרד האוצר

החשיבות הרבה של אגף תקציבים הביאה לכך שמדובר במקום עבודה נחשק מאוד לכלכלנים צעירים ולבוגרי לימודים אקדמיים במנהל עסקים. עבור גבאי משרד האוצר היווה מקום שבו הוא יכול להביא לידי ביטוי את המחויבות שלקח על עצמו לפעול תמיד לטובת הכלל, וגם סביבת עבודה מעצימה שיש לה חלק להפיכתו למי שהוא כיום.

1998 | עובר לבזק בתפקיד עוזר בכיר למנכ"ל

"אבא שלי ידע לעשות הכל בידיים, ואני הייתי מעין שוליה שלו וחלמתי לעשות הכל כמוהו. אבל הוא צחק עליי; אני שמאלי, והוא תמיד היה אומר: 'יש לך שתי ידיים שמאליות, לא אחת'. הוא עבד בבזק, שאותה ניהלתי שנים אחר כך, ותמיד אמר לי, בחיוך: 'אנחנו הקמנו את החברה, אתם הגעתם וקיבלתם הכל מוכן'. הוא התחיל כנהג, היה עוזר טכנאי, נהפך לטכנאי ושם נתקע. אבא עבד קשה, תמיד מסר דיווחי אמת גם כשטכנאים אחרים לא עשו זאת. אפילו הבוסים שלו כתבו את זה עליו בתיק האישי שלו, שאותו קראתי לאחר מותו. אבל הוא גם הבין את המשמעות של זה ונהג לומר: 'אם אתה עושה יותר מאחרים אתה מפריע, כי אתה מראה שאפשר לעשות יותר'. הוא התמודד במכרז על תפקיד של מנהל זוטר, זכה בו אבל לא מונה לבסוף בגלל התנגדות הוועד. הוא נשאר עם זה שנים, עם התחושה שנגרם לו עוול, וגם כשכבר הייתי מנכ"ל בזק המשיך לומר: 'אני עוד אתבע את בזק על מה שעשו לי".

2003 | ממונה למנכ"ל בזק בינלאומי

עם פרישת מנכ"ל בזק בינלאומי, בהיותו בגיל 36 בלבד, הגיש גבאי את מועמדתו לתפקיד. השאפתנות שלו הייתה קצת לצנינים בעיני קברניטי החברה, שדאגו להבהיר לו "אתה צעיר מדי ועדיין לא בשל". למרות הצלחתו בחברת האם, הוא לא זכה לאהדה גדולה מצד יו"ר הדירקטוריון באותם ימים, ליאורה מרידור. לדברי אנשים בחברה, מרידור תהתה באוזני מקורביה, "מי זה בדיוק הבחור הזה?" למרות חוסר האמון, גבאי זכה בתפקיד והצליח למקם את החברה כמובילה בלעדית של שוק השיחות הבינלאומיות ואספקת האינטרנט בישראל בזמנו.

2007 | מונה למנכ"ל בזק

בגיל 40 הגיש מועמדות לתפקיד מנכ"ל בזק ושוב הצליח בגדול והפך למנהלה של חברה שמגלגלת מיליונים. אחרי שש שנים בתפקיד ואחרי שהביא אותה להישגים גדולים החליט לפרוש.

2014 | חובר לכחלון בהקמת מפלגת כולנו וממונה לשר להגנת הסביבה

לאחר כעשור וחצי ב"בזק" חזר אבי גבאי למרחב הציבורי בישראל, והפעם כפוליטיקאי – אבל לא עוד פוליטיקאי אלא אדם בעל יושרה ונאמנות לערכים בהם הוא דוגל, גם במחיר ויתור על תפקיד מכובד. הוא הצטרף למשה כחלון וייסד איתו ועם קבוצה קטנה של אנשים את מפלגת "כולנו", מילא בהצלחה את התפקיד המאתגר של השר להגנת הסביבה, הביע עמדה נחרצת נגד מתווה הגז גדוש הבעיות.

2016 | מתפטר מתפקידו במחאה על מינויו של ליברמן לשר הביטחון

לאחר הדחתו של משה יעלון מתפקיד שר הביטחון ע"י בנימין נתניהו, והפעילות העקבית של ראש הממשלה לפלג ולפצל את העם תוך הסתה לא נגמרת, החליט גבאי להתפטר מהממשלה המשרד להגנת הסביבה – ולצאת לדרך חדשה שבה יוכל להגן על עם ישראל ומדינת ישראל. עבור גבאי מפלגת העבודה הייתה הבחירה המתבקשת לשם כך, בזכות היותה לא רק אלטרנטיבה אמיתית לממשלה אלא גם בזכות המחויבות של המפלגה ואנשיה לטובת הכלל.

2017 | מנצח בפריימריז למפלגת העבודה בסיבוב השני

במרץ 2017 הודיע על התמודדותו בבחירות המקדימות לראשות מפלגת העבודה וזכה בסיבוב הראשון ל-27% מהקולות ובסיבוב השני ניצח את עמיר פרץ ונבחר לראשות המפלגה לאחר שזכה במעל ל-52% מקולות הבוחרים.

2018 | מפרק את המחנה הציוני ומתמודד לראשות הממשלה

"לפני 4 וחצי שנים החלטתי להצטרף למערכת הפוליטית בכדי לעשות שינוי. את ההחלטה המחייבת קיבלתי בעיצומה של מלחמת צוק איתן, כשראיתי איך ממשלת ישראל לא מנהלת מלחמה אלא מנהלת את יחסי הציבור של הממשלה בזמן שאזרחי המדינה תחת ירי טילים ובזמן שהחיילים שלנו נהרגים בנגמ"שים לא ממוגנים. יכולתי להמשיך ולהרוויח שכר של מיליונים אבל החלטתי שטוב יותר יהיה לילדיי ,אם אשאיר אחרי מדינה טובה יותר על פני רכוש נוסף שהם יקבלו בירושה. ברחוב אמרו לי שהחזרתי את התקווה שהפוליטיקה לא חייבת להיות צינית. עד היום אמא שלי לא מבינה מדוע החלפתי כבוד ושררה, בחוגי בית ברחבי הארץ. אבל אני יכול להמשיך ולהסתכל בעיני הציבור ובעיני ילדיי ולומר – הפוליטיקה לא שינתה אותי".