מטפלים בהורים מזדקנים? חברת טבע שמה את הדגש על הקהילה "השקופה" בישראל

למעלה ממיליון אנשים בישראל מטפלים באופן קבוע בבן משפחה קרוב. הם מרגישים בודדים במערכה, אבודים בנבכי הבירוקרטיה ונטולי ידע והכשרה לביצוע התפקיד החשוב שקיבלו על עצמם. יום עיון "דואגים למטפלים" – שערכה לראשונה חברת טבע בחודש יוני 2019 בהיכל התרבות בתל-אביב – כיוון זרקור על התופעה במטרה לרתום את מיטב המומחים לחולל שינוי במצב

תוכן מקודם, בשיתוף טבע
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בת משפחה מטפלת
תוכן מקודם, בשיתוף טבע
תוכן מקודם

מתי הזמן הנכון להעביר את ההורים לדיור מוגן? איך אומרים לאבא שהוא אינו יכול לנהוג עוד? כיצד מתמודדים כשסבתא מפסיקה לזהות את נכדיה האהובים? האם מגיעה לבני משפחה המטפלים תמיכה מהמדינה וממקום העבודה? עם שאלות אלו ורבות אחרות מתמודדים חברי קהילת בני המשפחה המטפלים – המכונים גם Caregivers.

למעלה ממיליון אנשים בישראל מטפלים בהורה מזדקן, ילד בעל מוגבלת, בן זוג המתמודד עם מחלה כרונית וכול'. מרביתם תומכים בהוריהם המבוגרים הזקוקים להם בערוב ימיהם. זהו תפקיד שיש בו מחד המון סיפוק ותחושת שותפות גורל, אך מאידך הוא שוחק, מבלבל ואף מטלטל נפשית, ועלול לגרום לקשיים בעבודה ובמקרים מסויימים אף למשבר משפחתי. המטפלים בחיק המשפחה חשים את כובד האחריות על בריאותם ומצבם של היקרים להם מכל, שבמקרים רבים בשל מצבם הגופני או הנפשי נבצר מהם לקבל החלטות משמעותיות על חייהם ובריאותם בעצמם. הם נדרשים להפיג את בדידותם של הוריהם, לסעוד ולטפל בהם ולהתמודד עם סוגיות רגישות כמו מעבר לדיור מוגן, ביטוח לאומי, צוואה או אפוטרופסות לצד דילמות רפואיות. עם זאת, מדובר בקהילה ״שקופה״ שנותרה מחוץ לרדאר, ופועלת ללא ידע מספק ותמיכה וסיוע הולמים ולמעשה כיום אין הכרה בסטאטוס שלה וקל וחומר לא תכנית לאומית שמבקשת להתמודד עם המצב שרק יחריף עם מגמת הזדקנות האוכלוסייה.    

חברת טבע החליטה להוביל השנה מהלך שמטרתו להגביר את המודעות לנושא, ליצור תהליך הידברות בין-מגזרי ולהתחיל אט-אט בשינוי מציאות חייהם של בני המשפחה המטפלים על ידי מגוון יוזמות התומכות ומסייעות להם. במסגרת זו, התקיים בסוף חודש יוני בהיכל התרבות בתל אביב כנס מיוחד תחת הכותרת ״דואגים למטפלים״. בכנס השתתפו דוברים ומרצים בכירים: נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ שדיבר על בני משפחה מטפלים בראייה לאומית; מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, סיפר כיצד שינויים הדרמתיים שכבר חלים ומתוכננים במערכת הבריאות ישפיעו על המטופלים ובני המשפחה המטפלים, מארק סטולו, מנכ״ל רשת ה-Caregivers הקנדית Huddol, שהציג את המודל הקנדי לתמיכה בבני משפחה מטפלים; רחל לדאני, מנכ״לית ארגון Caregivers Israel סיפרה כיצד התמודדות אישית יכולה לקדם שינוי לאומי, לצד נואמים נוספים. במהלך הכנס אף שולבו קטעים מקוריים של השחקן רמי ורד, יוצר ההצגה ״קח את אבא שלך ולך לעזאזל״, המבוססים על ניסיונו האישי.

מפנים את הזרקור אל הקהילה השקופה. מתוך יום העיון "דואגים למטפלים":


איריס בק-קודנר, סמנכ"לית בכירה, מנהלת תקשורת התאגיד ומותג גלובלי בטבע: ״טבע פועלת לשיפור חייהם של המטופלים מזה 118 שנים. בשנה האחרונה אנו פועלים על מנת להרחיב את השפעתנו גם למעגלי התמיכה של המטופל – ובראשם בני המשפחה המטפלים. חשוב לנו לשים זרקור על הקהילה העצומה והמסורה הזו המתמודדת עם קשיים רבים, ובראשם תחושת בדידות וחוסר הכוונה וידע שמובילים לא פעם גם לתחושת חוסר אונים. בנוסף, התחלנו להידבר ולשלב כוחות עם נציגי מגזרים רלבנטיים כדי לרתום לנושא את הגורמים המשפיעים בישראל ולהביא לשיפור במצבם של המטפלים. כבר היום טבע – בשיתוף עמותת Caregivers ישראל – מעמידה לרשות בני המשפחה המטפלים תוכן עשיר, רב-ערך ושימושי בנושא באתר טבע, וכן הקמנו את קהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק שבאה לחזק, לתמוך ולהנחות את המטפלים במסעם המורכב, לצד מערך תמיכה דיגיטלי וטלפוני הזמין עבורם 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע. וזוהי רק ההתחלה“.

רחל לדאני, מנכ"לית Caregivers Israel מציינת כי "אנו פועלים למען קידום ההכרה, החקיקה ופיתוח שירותים במקומות עבודה, במערכות בריאות ובדיגיטל עם ועבור בני משפחה מטפלים. טיפול בקרוב חולה הוא תפקיד מורכב ובעל השלכות ברמה האישית והחברתית לכן נמשיך להשקיע מאמצים לגיוס וחיבור המגזר העסקי, הציבורי והחברתי. אנו גאים בעבודה המשותפת עם חברת טבע, בערוצי התמיכה והמידע שמשנים מציאות ומקלים על אלפי בני משפחה מטפלים בהתמודדותם המורכבת".

חברת טבע פועלת להגביר את המודעות לנושאצילום: Victorrustle | Dreamstime.com