עורך דין גירושין: לווי צמוד בכל שלבי התהליך

הליך גירושין הוא צעד לא פשוט עבור אף אחד מהצדדים. מהם הדינים שחשוב להכיר? ואיך עוברים את התהליך בשלום? עורכי הדין המתמחים בתחום מסבירים מהם הצעדים שיש לנקוט ולמה חשוב לשים לב ביתר שאת

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 יד חותמת
דניאל דותן
תוכן שיווקי

כשמדובר בגירושין ופירוק החבילה, חשוב להיוועץ בעורכי דין שמתמקצעים בתחום, כאלו שתרגישו בנוח ובטוח לעבור איתם את התהליך, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה מנטלית. הכירו את עו"ד אלעד זמיר, עו"ד יפעת בנג'אןעו"ד אלי לאון רייך (רו"ח) ועו"ד רם יוגב.

עו"ד אלעד זמיר: עורך דין וטוען רבני

תביעות נלוות לתיקי גירושין יכולות להתנהל בבית דין רבני או בבית המשפט לענייני משפחה, לבחירת הצדדים המתגרשים. לבחירה בין פניה לבית המשפט או לבית הדין הרבני יש משמעויות והשלכות שונות וחשוב לבחור היכן ינוהל תיק הגירושין.  "בעוד שבית המשפט לענייני משפחה נצמד לחוק ולפרשנות המקובלת בפסיקה, בית הדין הרבני נוטה להיצמד ככל האפשר לחוקי ההלכה דבר שכמובן עשוי להשפיע על ההכרעה בתיק", אומר עורך דין וטוען רבני, אלעד זמיר. "מעבר לכך, חשוב לציין שבניגוד לעמדה הרווחת, כיום בתי הדין הרבניים, מתייחסים לנשים כראוי ויש שיאמרו שאף יותר טוב מגברים".

אילו תיקים בתחום הגירושין מתנהלים בכל אחת מהערכאות?

"תיק הגירושין עצמו (הגט) ותביעת כתובה, מתנהלים אך ורק בבית דין רבני, בעוד שנושאי המזונות, הרכוש והמשמורת יכולים לדון בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. יש הבדלים מבחינת החוקים והכללים אצל כל אחד מהם ולכן כשאני מייצג את אחד מהצדדים בהליך גירושין, אני מנתח את היתרונות והחסרונות עבורו בכל אחד מהם. לפני שמתחילים את הליך הגירושין, חשוב מאוד לדעת לאיזו ערכאה לפנות ובהתאם לסוגיות הספציפיות ולמטרה אותה מסמנים מראש.

"עם כל לקוח שפונה אליי אני עורך שיחה מעמיקה בה אנו משוחחים על כל הנושאים והסוגיות העומדות על הפרק, מנתחים את התיק מבחינה משפטית ומתכננים אסטרטגיה שחלק ממנה היא ההחלטה לאיזו ערכאה לפנות".

מהם ההבדלים העיקריים בין בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה, בתביעות מזונות, רכוש ומשמורת?

"הבדלים הם קריטיים. כאמור, בית משפט נצמד לחוק ולפרשנות בהתאם לפסיקה האזרחית ואילו בבית הדין הרבני מתווסף מרכיב קריטי – ההלכה - הדין העברי . לכן במקום בו ניתן לפרש את החוק כאשר הפסיקה אינה חד משמעית בית הדין הרבני יטה לכיוון ההלכה. לדוגמה, אישה שהיה בבעלותה בית עוד טרם הנישואין, ובמהלך הנישואין בני הזוג התגוררו בו וערכו שיפוץ לבית וכעת הם נמצאים בהליך גירושין. על פי סעיף 5א לחוק יחסי ממון, נכסים שהיו לבני הזוג טרם הנישואין לא יאוזנו בין בני הזוג במסגרת גירושין. ברם, הפסיקה קובעת כי במקום שהייתה ׳כוונת שיתוף׳ הנכס יאוזן בין הצדדים.

"הבעל תובע מאשתו חצי משווי הנכס בטענה כי המגורים המשותפים והשיפוץ, בהתאם לפסיקה האזרחית, מהווים ׳כוונת שיתוף׳. היות והמונח ׳כוונת שיתוף׳ אינו חד משמעי, במקרה כזה בית הדין הרבני ישאף להגיע לתוצאה שתואמת את ההלכה שהבית שייך לאשה בלבד. לעומת זאת, בית המשפט לענייני משפחה, בהתאם לנסיבות, יטה לקבוע שהייתה 'כוונת שיתוף' ויפסוק כי הנכס יתחלק בין הבעל והאישה במידה מסוימת. הדבר נכון גם לגבי חלוקת אופציות, חלוקת מניות, נכסי קריירה, חלוקת פנסיות בין בני הזוג ונושאים נוספים אשר במקרים מסוימים התוצאה יכולה להיות שונה לחלוטין בין הערכאות השונות״.

מה העצה שהייתי נותן למי שנמצא בפתחו של הליך גירושין?

"כמו במשחק שחמט,  גורל התיק נקבע במהלכים הראשונים. לכן, הדבר החשוב ביותר הוא להיפגש עם עורך דין על מנת להבין את המצב המשפטי ולהתייעץ עם טוען רבני על מנת להבין את המצב ההלכתי ובהתאם לכך לתכנן את ההליך בחוכמה ובתבונה".

מהם יתרונותיך כטוען רבני שהוא גם עורך דין לענייני משפחה?

"ראשית, היכולת לייצג את לקוחותיי בבית הדין הרבני בצורה מקצועית, דבר שאינו אפשרי ללא ידע הלכתי מקיף. יתרון נוסף הוא האפשרות לבחור את הערכאה המתאימה שתיטה לפסוק לטובת הלקוח. אין ספק שהשילוב בין הידע ההלכתי לידע המשפטי מקנים ללקוחות יתרון משמעותי מכריע בניהול הליך הגירושין".

עו"ד וטו"ר אלעד זמיר
כתובת המשרד: בגין 144, מגדל מידטאון קומה 39, תל אביב
לאתר של עו"ד אלעד זמיר >>>
טלפון: 03-7485074

----------------------------------

עו"ד יפעת בנג'אן

עו"ד יפעת בנג'אן היא עורכת דין לדיני משפחה בעלת ידע וניסיון רב. משרדה מספק מזה כשמונה שנים, ייצוג, ליווי וייעוץ משפטי אסטרטגי בתחום דיני המשפחה, דיני ירושה, אפוטרופסות, ייפוי כוח מתמשך, תביעות אבהות כולל בדיקות גנטיות בחו"ל ועוד.

הליך גירושין עשוי להיות אחת התקופות הרגישות והקשות בחייו של אדם, תקופה המלווה בחששות מסוימים והרבה מאוד חוסר וודאות במיוחד כאשר ישנם ילדים צעירים. עו"ד בנג'אן נוקטת בגישה ייחודית, רגישה ואישית בעיסוק בדיני משפחה, וכבעלת הסמכת מגשרת היא רותמת את הגישה הטובה והמתאימה ביותר לפתרון סכסוכים מורכבים וטיפול בתיקי הגירושין על הצד הטוב והאפקטיבי ביותר.

אילו תביעות עיקריות מוגשות בתחום הגירושין?

"תיקי גירושין הם תיקים רגישים מאוד. לרוב, הלקוח/ה פונה אליי בעיצומו של משבר קשה כאשר כל משפחה מתמודדת עם בעיות אחרות. אלה יכולות להיות בעיות רכושיות והתמודדות עם אופן חלוקת הרכוש, הזכויות, ההתחייבויות והכספים בין בני הזוג וכאשר לבני הזוג יש ילדים קטנים, הסוגיות מורכבות ומאתגרות אף יותר. המשפחה צריכה להתמודד עם נושאים כגון: חלוקת זמני שהות, סוגיית המשמורת, האחריות ההורית, וכדומה. פועל יוצא מכך הוא כמובן עניין תשלום המזונות.

"התביעות העיקריות הן תביעות רכושיות, תביעות חלוקת המשמורת על הילדים ותשלומי מזונות. כיום, בהתאם לפסיקה, ככל שזמני השהות אצל הורה מסוים רחבים יותר, כך תשלומי המזונות יהיו בהתאם. התקדים המפורסם 'בע"מ 919/15' קובע שתשלום דמי המזונות יתבצע בהתאם לחלוקת זמני השהות כשיש לקחת בחשבון את ההכנסות של כל אחד מבני הזוג.

"אם לדוגמה בני הזוג משתכרים שכר דומה וחלוקת הזמנים עם הקטינים דומה, ייתכן מצב בו אף אחד מהם לא ישלם מזונות לשני. אם לעומת זאת, זמני השהות אצל אחד ההורים רחבים יותר, יכול להיווצר מצב שההורה השני ישלם מזונות להורה הראשון".

כיצד נקבע אצל מי יהיו הילדים?

"נכון להיום, על פי החוק קיימת עדיין חזקת גיל הרך הקובעת שעד גיל 6 הילדים נמצאים בחזקת האם ושוהים בעיקר עמה. במצב זה יקבעו זמני שהות של הקטינים אצל האב באמצע השבוע ובסוף השבוע עם או ללא לינה, תלוי במשפחה. המגמה העתידית היא לבטל את חזקת גיל הרך ולבחון כל מקרה לגופו, כאשר העיקרון המנחה תמיד הינו טובת הילד".

ספרי על תביעת גירושין לא סטנדרטית בה טיפלת

"הגשתי לאחרונה תביעה לבית הדין הרבני למימוש כתובה עבור לקוחה בתיק גירושין בו ניהלנו את כל התיק: את תביעת המשמורת, תביעת המזונות, תביעה לפירוק שיתוף וכדומה. הלקוחה שלי גילתה והיו לה הוכחות ברורות לכך שבעלה ניהל רומן מחוץ לנישואין לאורך שנים כשהם עדיין היו יחד, והעביר לבת הזוג האחרת עשרות אלפי שקלים כמתנות שיצאו כמובן מהתא המשפחתי. תבענו את הבעל בתביעה למימוש הכתובה בבית הדין הרבני והוכחנו את טענות האשה. היא זכתה בכתובתה בסכום של כ-100,000".

מהם היתרונות שאת מספקת ללקוחותיך?

"המשרד שלי הוא משרד בוטיק המתמחה בתחום דיני המשפחה באופן מקצועי מאוד. אני מעניקה ללקוחותיי יחס חם מתוך הקשר האישי שלי עם כל לקוח. לקוחותיי יודעים שאני זמינה עבורם.

"בנוסף, אני מקפידה להתפתח כל הזמן באמצעות הכשרות והשתלמויות מקצועיות בתחום דיני המשפחה. יש לי תעודת מגשרת ואני משתמשת בכלים גישוריים במידת הצורך, בכל תיק בו אני מטפלת.

"המוטו שלי בכל תיק גירושין הוא לנסות לצמצם מחלוקות ולהגיע להסכמות, גם באמצעות שיחה עם עורך הדין של הצד הנגדי. ניתן לעשות זאת בכל שלב של ההליך המשפטי. גם כשאנחנו נמצאים בעיצומו של מאבק משפטי, איני מוותרת על האופציה של פשרה, גישור והגשת הסכם משותף לאישור בית המשפט".

משרד עו"ד יפעת בנג'אן

עו"ד בנג'אן מקבלת תיקי משפחה גם במרכז הארץ, תל אביב, ראשון לציון ופתח תקוה ומנהלת אותם בבתי משפט במרכז.

כנפי נשרים 24, כניסה ב', ירושלים
טלפון: 050-8823669
מעבר לפייסבוק>>

-------------------------------------------

עו"ד אלי לאון רייך (רו"ח)

עו"ד דין אלי רייך (רו"ח) מתמקד בדיני משפחה ודיני ירושה. הוא מייעץ, מלווה ומייצג לקוחות בתיקי גירושין וירושה במתכונת הכוללת שירותים משפטיים מקצועיים לצד רגישות גבוהה, ייעוץ יצירתי הוגן ונבון בהתאם לצרכי הלקוח.

עו"ד רייך הגיע מתחום הפסיכולוגיה (בעל תואר ראשון אוני' ת"א). את לימודי המשפטים סיים בהצטיינות לאחר קריירה מרשימה בתפקידי ניהול בכירים. את ההתמחות עשה במשרדו של עו"ד יוסי מנדלסון. מזה 7 שנים, עוסק עו"ד רייך בדיני משפחה ובדיני ירושה בלבד ומעניק ערך מוסף ללקוחותיו בגישתו הסובלנית, היצירתית והמקצועית בתחום הרגיש של דיני משפחה. עו"ד רייך נמנה על עורכי הדין המייצגים מטעם הסיוע המשפטי ומייעץ ומייצג גם לקוחות שאין ביכולתם לשלם.

על בחירתו בדיני המשפחה ודיני הירושה, הוא מסביר: "התחלתי דרכי האקדמית בלימודי פסיכולוגיה, והיום בחרתי לעסוק בדיני משפחה וירושה מתוך אהבה לתחום דיני הנפשות. אני מתחבר למצבים רגישים רווי רגשות. שם אני יכול לבטא את יכולותיי, להכיל, להקשיב ולסייע, לצד יכולותיי לייעץ ולייצג כראוי לקוחות בבית המשפט. דיני משפחה ודיני ירושה נמצאים בתחום הנפש, הם נוגעים באדם. זה שדה אהוב עלי ובו יש לי יתרון יחסי".

מהם הכללים היום שעל פיהם נקבע גובה תשלום מזונות הילדים?

"בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, תחילה יקבעו צרכי הקטין ואלו יחולקו בין ההורים תוך התחשבות ביחס הכנסותיהם ויחס זמני השהות שלהם עם הקטין. אין נוסחה מתמטית קבועה על פיה ניתן לחשב את סכום המזונות אך יש להתחשב ביחס האמור. הדבר נכון רק מגיל 6 ואילך. עד אז חלה חובת תשלום המזונות רק על האב, בהתאם לצרכי הקטין ותוך הבאה בחשבון את יכולתו הכספית".

ספר על תיק מעניין בו ייצגת לקוח

"לקוחה שהגיעה אלי מיחידת הסיוע המשפטי, התגרשה מבעלה לאחר שנולד להם ילד כיוון שגילתה במאוחר (כשהילד היה בן 10) שבעלה שייך לעולם הפשע, נעצר ונכלא בגין ניסיון שוד. עם שחרורו מהכלא, נעלם האב בחו"ל. הקטין שהיה ילד נבון, תלמיד מצטיין ומנומס וקשור לאביו, נפגע אנושות מניתוקו מהאב והפך לאלים, אגרסיבי וירד בלימודיו. רשויות הרפואה סירבו להעניק לקטין סיוע נפשי ללא חתימתו של האב. האם ביקשה ממני להשיג לה אפוטרופסות בלעדית על הקטין כדי שיוכל לקבל טיפול פסיכולוגי ללא חתימת האב שנעלם. הגשתי תביעת אפוטרופסות נגד האב אך היות ולא ניתן היה להמציא את התביעה לאב, סירב בית המשפט לדון בתביעה ועמד לסגור את התיק. במכתב אסרטיבי, ארוך ונרגש הבעתי אכזבה מעמדת בית המשפט והבעתי דעתי שסגירת התיק תפגע אנושות בטובת הקטין ושראוי לקבל החלטות אחרות. סיימתי במילים: 'ההיגיון הבריא, השכל הישר וטובת הקטין זועקים בהרמוניה יחדיו: הצילו'. לאור מכתבי, שינה בית המשפט את עמדתו והעניק לתובעת אפוטרופסות בלעדית לשנה גם ללא התייחסותו של האב. יחידת הסיוע מצאה לנכון ביוזמתה להכפיל את שכר טרחתי לאור התעוזה והדבקות בטובת הלקוחה שהפגנתי במקרה זה'".

מה מבדיל אותך מעורכי דין אחרים?

"ראשית, מתוך בחירה אין לי מזכירה או מתמחים והקשר שלי עם כל לקוחותיי הוא ישיר ובלתי אמצעי. אני תמיד זמין לפניית לקוחות בטלפון ומעולם לא 'מסנן' שיחות נכנסות. אני מקבל לקוחות בשעות הנוחות להם גם בשעות הערב המאוחרות במשרדי בר"ג, במשרדי בכוכב יאיר או בכל מקום מכובד אחר שנוח להם. השירותים המשפטיים שאני מספק הינם מקצועיים, אסטרטגיים ויצירתיים ללא וויתור על המרכיב הרגשי והאמפתי ואני פועל ללא לאות להשגת תוצאות ראויות עבור לקוחותיי. ניסיוני העשיר בתחומים שונים בעבר, היותי בעל תואר ראשן בפסיכולוגיה והיותי רואה חשבון, מעניקים ערך מוסף רב ללקוחותיי".

עו"ד אלי לאון רייך (רו"ח) - עורך דין לדיני משפחה ולדיני ירושה
הכלנית 12, כוכב יאיר
ז'בוטיסקי 7א' מגדלי אביב, ר"ג
טלפון: 054-2473786
למעבר לאתר>>>

----------------------------

רם יוגב - עו"ד, מגשר ונוטריון 

תהליך גירושין אינו נעים לאיש. הוא קשה ומורכב, אך מרגע שהחלטתם להתגרש תוכלו להקל את התהליך במידה שתפעלו באופן אחראי ונכון. עו"ד לגירושין רם יוגב, חושף טיפים מקצועיים לניהול תהליך גירושין מוצלח, תוך הימנעות ככל האפשר מהגעה לבית המשפט.

"השלב הראשון הוא להגיע להסכמות" אומר עו"ד רם יוגב, "במידה ואינכם מצליחים להגיע להסכמות בנוגע לחלוקת הרכוש, הכספים וזמני השהות עם הילדים, מומלץ לפנות למגשר, ורצוי שיהיה מקובל על שני הצדדים".

עו"ד יוגב מוסיף כי לפגישה עם המגשר מומלץ להגיע עם טיוטה ראשונית של הדברים שבני הזוג סיכמו ביניהם, כמו למשל חלוקת רכוש או כספים. "תפקיד המגשר כשמו, הוא לגשר בין הצדדים ולהביא אותם ליצירת הסכם גירושין המקובל על שניהם בדרך של פשרה והסכמות", הוא אומר.

אילו יתרונות ישנם בבחירת מגשר המקובל על שני בני הזוג?
"מגשר שמוסכם על ידי שני הצדדים ייכנס לתהליך מהר יותר, כיוון ששני הצדדים יתנו בו אמון. תהליך קצר יותר מתורגם לעלויות מופחתות. כמגשר, משנת 2002, אני מאפשר לבני הזוג בתהליך הגישור לכתוב את פסק הדין שלהם בעצמם".

איך ליישב סכסוך?

גישור הוא תהליך וולונטארי, שאליו נכנסים בני הזוג מרצון. לכן, תהליך גישור יסתיים בהצלחה רק כאשר שני הצדדים מסכימים ונענים לו. השלב הבא הוא פתיחת תיק הליך יישוב סכסוך.

לדברי עו"ד יוגב, כיום לא ניתן להגיש תביעות בבית משפט לגירושין בטרם בני הזוג החלו בהליך יישוב סכסוך. במסגרת ההליך מחויבים בני הזוג להיפגש ארבע פעמים עם עובדת סוציאלית, כאשר הפגישה הראשונה נערכת ללא נוכחות עורכי דין. הוא מוסיף כי פגישת יישוב הסכסוך הראשונה נקבעת עד 45 יום מפתיחת ההליך.

"עורך הדין או המגשר של בני הזוג יכול לבצע את פתיחת התיק והם גם יכולים לבצע זאת בעצמם", מסביר עו"ד יוגב, "כשאני פותח תיק יישוב סכסוך אני מוציא במקביל מכתב ידידותי לבן או בת הזוג מהצד השני, ומזמין לפגישת גישור פרטית, עוד לפני פגישת המהות הראשונה עם העו"ס. לפגישה איתי בן או בת הזוג יכולים להביא מטעמם עו"ד, בן משפחה או חבר, כאשר המטרה שלי היא להגיע להסכמות בין בני הזוג לפני שיממשו את הזכות שלהם ליישוב הסכסוך".

עו"ד יוגב מציין כי ב-60 אחוז מהפעמים ישנה הצלחה. "אני מייצג את הצד שפנה אליי, כשבן או בת הזוג מגיעים עם עו"ד מטעמם, כך שכל אחד מעורכי הדין שומר על האינטרסים של הלקוח שלו", הוא מסביר, "באופן הזה, אם פגישת הגישור מצליחה ובני הזוג נרתמים להליך הגישור, ניתן לדחות את פגישת המהות הראשונה ולמצות את הגישור הפרטי. במהלך הגישור אנו מכינים טיוטת הסכם ומודיעים עליו לבית המשפט לצורך אישורו".

ואולם, במידה שהליך הגישור הפרטי אינו מסתיים בהצלחה, ניתן לחזור לתהליך יישוב הסכסוך עם העו"ס, כאשר עורכי הדין רשאים להצטרף החל מהפגישה השנייה. "אם תהליך יישוב הסכסוך הצליח בפגישות המהות אז עורכים את הסכם הגירושין שם, חותמים עליו ופונים לאישור בית המשפט", אומר עו"ד יוגב.

מה קורה אם שני ההליכים אינם מביאים את בני הזוג להסכמות?
"אם ההליכים הללו לא מצליחים, לצד שהגיש ראשון את תיק יישוב הסכסוך (בין אם במזכירות בית המשפט לדיני משפחה או במזכירות בית הדין הרבני), יש 15 יום להגיש את התביעות שהוא רוצה, כאשר הצד השני מושתק ולא יכול לעשות כלום בטווח הימים הללו. אז מתחילים את שלב התביעות בבית המשפט או בבית הדין הרבני, היכן שהתיק נפתח. לאחר מכן מתחילים דיונים וניהול התיק. לרוב התהליך לוקח זמן רב, חודשים עד שנים".

מה היתרון בהליך גישור פרטי?
"היתרונות בהליך גישור פרטי וגם של יישוב סכסוך, הם העלויות הנמוכות והזמן הקצר בו התהליך מסתיים, לעומת עלויות גבוהות וזמן ארוך מאוד בבית המשפט. תמיד שווה לקבל ייעוץ מעו"ד לדיני משפחה ומגשר מקצועי, שיספק מפת דרכים בנוגע לדרכי הפעולה. אני ממליץ לבני הזוג לבחור מגשר פרטי כיוון שמדובר בתהליך עם הרבה אמוציות וזה מאתגר. מגשר פרטי יודע להנחות את בני הזוג.

"עבור גישור פרטי אני גובה פיקס פרייס, ואם יש צורך אני ממשיך עם בני הזוג לפגישות המהות ללא תוספת שכר טרחה. כמובן שאני הולך לאורך כל הדרך עם הלקוח שפנה אליי קודם. חשוב לציין גם שלא ניתן לזמן אותי למשפט או לחקירה וכל מה שנעשה בהליך הגישור הוא בחיסיון מוחלט".

באילו מקרים אתה ממליץ ללכת לבית משפט?
"בשום מקרה. תמיד עדיף תהליך גישור ואין סוגיה שלא נוכל לפתור יחד כדי לחסוך כספים וזמן יקר".

עו"ד רם יוגב
כתובת: רחוב הארבעה 28, מגדלי הארבעה, מגדל צפוני, קומה 34, תל אביב
טלפון: 052-4446127
פקס: 077-3180076
למעבר לאתר>>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>