שמאות חקלאית: הדרך לקבלת פיצוי על נזקי טבע

הצפות חריגות, בצורת, פלישה של מזיקים או גרימת נזק בכוונת זדון לשטחים חקלאיים, הם רק חלק מההתמודדויות של החקלאים והמגדלים בישראל. על מנת לקבל פיצוי עבור הנזק יש לקבל חוות דעת מומחה של שמאי חקלאות. בראיון עם נעאמני פח'רי, מוותיקי שמאי החקלאות בישראל, קיבלנו הצצה למקצוע שנוגע לכל אחד מאיתנו

שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדה חרוש
שרית ליבנה אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

נעאמני פח'רי – אגרונום ושמאי חקלאות

כל חקלאי יכול לספר לפחות על פעם אחת בה שטח האדמה, המטע או הפרדס שלו ספגו הפסדים בגלל פגעי טבע כאלה או אחרים. כדי לקבוע אם מגיע פיצוי ומה יהיה הסכום שיינתן לחקלאי יש צורך בהערכת שמאי חקלאות. פגעי טבע יכולים להיגרם משלל סיבות, החל מבצורת, דרך שיטפונות, הצפות ביוב וגם בשל טפילים או מזיקים שפגעו ביבול ובתוצרת. למרבה הצער, לעתים יש פגיעה שנגרמת בידי אדם בכוונת זדון כמו הצתות או בשל רשלנות. "לרוב החקלאים יש כיסוי ביטוחי רגיל או דרך הקרן לנזקי טבע, אך כאשר נפגע היבול או אם נגרם נזק לקרקע מסיבה כלשהי, נדרשת הערכת שמאי כדי לקבל את הפיצוי המגיע. בנוסף, במסגרת עבודתי כשמאי חקלאות אני עוסק גם בבדיקה של נושאים, כמו: פגיעה במזון של בעלי חיים או במקרה של זיהום דשנים המיועדים להשבחת הקרקע או העצים", מסביר נעאמני פח'רי, אחד מהאגרונומים ושמאי החקלאות הוותיקים בישראל.

נעאמני פח'רי הוא אגרונום בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות, בעל תואר שני במדעי החקלאות ושמאי   חקלאות רשום באיגוד השמאים החקלאים.

הוא עבד למעלה מ- 25 שנים במשרד החקלאות ותרם רבות לפיתוח החקלאות באזור הגליל. על תרומתו זו אף זכה בפרס הצטיינות מטעם משרד החקלאות שהוענק לו על-ידי שר החקלאות דאז, אריאל שרון ז"ל.

בין תחומי עיסוקו הרבים הוא עורך סקרי עצים, בדיקת יציבות עצים ובין הבודדים בארץ שמוסמך לנהל סיכון עצים. "מוסדות  חינוך בארץ  מחויבים כיום  בבדיקה של בטיחות עצים", ממשיך נעאמני פח'רי. "כך למשל, לא יינתן אישור אם בשטח גן הילדים או בית הספר יש עץ שנשקפת ממנו סכנה כמו עצי אזדרכת בשל הפירות הרעילים שלו. כמו כן יש לקבל אישור על בטיחות העצים ועל כך שאין בהם משום סכנה לילדים השוהים במוסד החינוכי שעלולים לקרוס או שיפלו מהם גזעים כפי שקרה בעבר למרבה הצער".

ואם כבר הזכרנו עצים - כל מי שרצה אי פעם לבנות את ביתו בשטח בו קיימים עצים יודע שלפני שעולה הדחפור הראשון על הקרקע עליו לקבל אישור של פקיד היערות, שדורש לקבל סקר עצים של אגרונום מוסמך לפי נהלים משרד החקלאות. הסיבה היא החשש להימצאות עצים בוגרים מוגנים על השטח, כגון: עצי שקמה, אלה, אלון או זית, שעל-פי חוק חל איסור לכרות אלא יש להעתיקם למקום אחר. סקר העצים, שנערך על-ידי אגרונום מוסמך, מוגש לפקיד היערות ורק לאחר שמתקבל האישור ניתן להמשיך לוועדת התכנון ולהתקדם בפרויקט הבנייה, בכפוף להחלטה אם יש צורך בהעתקה, אם מותרת כריתה וכדומה.

את הניסיון הרב שצבר עם השנים מביא נעאמני פח'רי למשרדו העצמאי לשמאות והערכת נזקים הממוקם בעיר נצרת. בין לקוחות המשרד נמנים עיריות, מועצות מקומיות, מוסדות ציבור ומוסדות פרטיים, יזמים וחברות בנייה. הוא משמש גם כאגרונום מלווה בפרויקטים שונים של נתיבי איילון, משמש כבקר איכות גינון בפרויקטים של הגינון של נתיבי ישראל. לאחרונה מונה כאגרונום מלווה של הקמת שביל האופניים בגוש דן מטעם נתיבי איילון.

בזכות ניסיונו ותחומי מומחיותו הוא נקרא לעתים קרובות למסור חוות דעת מומחה, כחלק מהליכים המתקיימים בבתי המשפט.

החקלאים מתמודדים בשנים האחרונות עם לא מעט קשיים, אם זה בנושא עלויות ההשקיה, פתיחת הייבוא, מחסור בכוח אדם וכדומה, וכשמוסיפים על זה פגעי טבע או נזקים ליבולים, נראה שקבלת סיוע והערכת נזק של שמאי חקלאות יכולה לעשות את ההבדל בין להיות או לחדול. "תחום השמאות בחקלאות הוא אחד המרתקים שיש, במיוחד לאור העובדה שההשלכות של הנזקים עלולות בסופו של דבר לפגוע בכל אחד מתושבי המדינה. אך יש גם נזקים מסוג אחר שאינם קשורים דווקא לגידולים. למשל, עצי פיקוס שנטעו לפני שנים רבות, עושים שמות בתשתיות עירוניות או לבנייני מגורים הסמוכים אליהם. השורשים שלהם נפרשים לעומק ולרוחב ופוגעים במדרכות, כבישים ואף קירות. דוגמה אחרת היא במקרה של נפילת עצים על כביש, מכוניות חונות או על גגות בתים, בשל תחזוקה לקויה או אי גיזום. האזרח התמים עלול לספוג נזק כבד ואת הפיצוי הוא יוכל לקבל רק אם תתקבל הערכת שמאי חקלאות ומנהל סיכונים. החוכמה היא לנסות ולמנוע ככל הניתן את הנזקים מבעוד מועד, ולשם כך יש צורך בתכנון מקדים ומוקפד של מה שותלים והיכן. הדבר שונה כאשר מדובר בתופעות טבע חריגות או בכוונת זדון, אך טיפול נכון של הערכת הנזק תתרום לקבלת ההחלטה על גובה הפיצוי", מסכם נעאמני פח'רי.

נעאמני פח'רי
כתובת: 8003/2, נצרת
טלפון: 072-3971567, 052-3860140
אתר