נסיגת חניכיים: כל מה שצריך לדעת על התופעה וכיצד ניתן לטפל בה

רגישות לחום או קור, דימומים ספונטניים וריח רע מהפה, כל אלה עלולים להעיד על מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים. בראיון עם פרופ' זיו מזור, מומחה למחלות חניכיים ומחלוצי השתלות השיניים בישראל, קיבלנו סקירה על גורמי הסיכון, דרכי הטיפול והטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתופעה

שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תותבות
שרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

נסיגת חניכיים היא אחת התופעות המטרידות כמעט כל אחד, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה פונקציונאלית. מדובר במצב שעל-פי רוב הוא פועל יוצא של מחלת חניכיים, הנגרמת בשל הצטברות חיידקים והיגיינת פה ירודה. החיידקים מפרישים חומר אשר גורם לעיכול וספיגה של העצם והחניכיים נסוגות בעקבותיה, מה שמוביל לניידות של השיניים ואף לנשירתן.

גורמי סיכון נוספים להיווצרות דלקת חניכיים ונסיגת חניכיים הם רקע משפחתי גנטי, אך גם הרגלים המזיקים לבריאות הפה, כמו: צחצוח אגרסיבי של השיניים או "חיטוט" מאסיבי בין השיניים עם קיסמים קשיחים או עם הציפורניים.

"מי שמתפתחת אצלו מחלת חניכיים עלול לסבול ממספר סימפטומים, ביניהם: הבל פה לא נעים, נפיחות, דימומים ספונטניים של החניכיים ולעיתים אף ייווצרו מרווחים גדולים בין השיניים", מסביר רופא החניכיים, פרופ' זיו מזור. "כשחלה נסיגת חניכיים ראשונית, צוואר השן נחשף והמטופל יחוש רגישות יתר לחום או לקור. במידה ונסיגת החניכיים אינה אקוטית ניתן לטפל בה באמצעות השתלת רקמה. ההשתלה מבוצעת בדרך-כלל על-ידי לקיחת רקמה עצמית מהחך, אך חשוב לדעת שזה טיפול קוסמטי שכן הוא לא משקם את העצם".

כשנסיגת החניכיים מתקדמת מאוד והשיניים "נודדות", לרוב אין מנוס מעקירתן והחלפתן בשתלים דנטליים – פרוצדורה שפרופ' מזור נחשב לאחד מחלוציה בארץ. אמנם מדובר לרוב בעקירת שיניים בריאות, אך המנגנון שתומך אותן, קרי העצם והחניכיים, כבר לא ממלא את תפקידו כנדרש.

"כשחלה נסיגת חניכיים ראשונית, צוואר השן נחשף והמטופל יחוש רגישות יתר לחום או לקור"צילום: פרופ' זיו מזור

פרופ' מזור מסביר שלאחר עקירת השיניים יש למלא את החלל שנוצר בחומר שיעזור לשחזר את העצם ויש לשם כך מספר טכניקות שמהן ניתן לבחור, בהתאם למצבו של המטופל. למשל, שימוש בעצם שנלקחת מאזור אחר של הלסת, חומר סינטטי או חומר שמופק בעצמות בעלי חיים. "אחת הטכניקות החדישות עושה שימוש בשיניים שנעקרו מהמטופל כחומר מילוי עבורו. השיניים נטחנות, את האבקה שנוצרת מעבירים תהליך של סטריליזציה ומחזירים אותה אל המכתשית. דרך נוספת שנועדה לזרז את שיקום העצם היא באמצעות לקיחת דם מהמטופל, מיצוי של פקטורי הגדילה בעזרת צנטריפוגה והחזרתם לאתר הניתוחי באופן מרוכז".

בזכות התפתחות תחום השתלות השיניים, ניתן היום לבצע את הפרוצדורה בטכניקות מתקדמות ולעתים אף השתלה של שתלים רבים ביום אחד, בהינתן שמצבו של המטופל מאפשר זאת. "שתל דנטלי במהותו מחליף את שורש השן. את השתל מחברים לעצם הלסת ועליו מרכיבים כתר להשלמת השן החסרה", ממשיך פרופ' מזור. "השתל עשוי על-פי רוב מסגסוגת טיטניום, אך בשנים האחרונות נעשה שימוש גובר והולך בשתלי זירקוניה. שתלים אלה נקלטים טוב יותר על-ידי החניכיים וכמעט ולא נצמדים אליהם חיידקים. בנוסף, בשל צבעם הבהיר, הם אינם נראים מבעד לרקמת החניכיים.

"אחת הטכניקות החדישות של הכנה להשתלה היא שימוש במקדח שמסתובב הפוך. המקדח דוחף ודוחס את העצם, הרופא יכול לעקור את השן ולהחדיר במקומה שתל ועליו להרכיב שן זמנית. טיפול בטכניקה הזו למעשה מזרז ומקצר את זמן הריפוי".

טכניקה מתקדמת נוספת שפותחה לאחרונה מבוססת על טכנולוגיה דיגיטלית שבעזרתה ניתן לתכנן ולבנות את השתלים על בסיס צילום הדמיה CT. ההדמיה מנותחת בתוכנת תלת מימד, מה שמאפשר בניית סד אותו מרכיבים על החניכיים או העצם ודרכו מוחדרים השתלים ברמת דיוק גבוהה וללא חשש מסיבוכים או פגיעה בעצבים, כלי דם או חלל הסינוס.

שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, מעקב אחר החידושים המובילים ברפואת השיניים והיותו שותף בפיתוח שיטות טיפוליות חדשות, הם מהמאפיינים הבולטים בעבודתו של פרופ' מזור. במרפאתו החדישה מתנוסס על הקיר הציטוט Think outside the box (לחשוב מחוץ לקופסה), שלדבריו מסמל את המוטו לאורו הוא פועל בשלושת העשורים האחרונים.

פרופ' זיו מזור סיים את ההתמחות שלו כמומחה למחלות חניכיים (פריודונטיה) בשנת 1990 במרכז הרפואי הדסה בירושלים. לצד עבודתו במרפאתו הוא פועל קידום רפואת השיניים בתחום הקליני והמחקרי והכשרת הדור הבא. פרופ' מזור נמנה על הסגל האקדמי באוניברסיטת ניו-יורק, מרצה ומדריך רופאים בסדנאות מקצועיות ברחבי העולם והוא חתום על פרסומים רבים בספרות המקצועית. לאחרונה אף קיבל הכרה בינלאומית מארגון אמריקאי שמיצב אותו בין 100 הרופאים הטובים בעולם.

במרפאתו של פרופ' מזור מקבלים המטופלים מענה לכל סוגי בעיות השיניים, בהם: טיפולי שיננית, טיפולי אסתטיקה, רפואת שיניים משמרת ושיקום הפה. כמומחה ברפואת חניכיים, פרופ' מזור מטפל בבעיות חניכיים מורכבות, ניתוחים כירורגיים וזעיר פולשניים חדשניים כפתרון לצורך בשיקום הפה והשתלת שיניים.

פרופ' זיו מזור
כתובת: דרך מנחם בגין 144, תל אביב
טלפון: 077-3630360
מעבר לאתר
מעבר לאתר 2
מעבר לפייסבוק
מעבר ללינקדאין