רפואת לייזר: השיטה העוצמתית לפתרון בעיות בריאותיות

הייתם בטוחים שלייזר רק מסיר שיער מיותר ומעלים את משקפי הראייה? חישבו שוב. בכתבה הבאה תגלו את היכולות הייחודיות של רפואת הלייזר

שרית ליבנה-אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפואת לייזר: השיטה העוצמתית לפתרון בעיות בריאותיות
שרית ליבנה-אשכנזי, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

רבים מאתנו לא יודעים, אבל מכשיר הלייזר משמש הרבה מעבר להסרת שיער גוף מיותר והסרת משקפיים. רפואת הלייזר אחראית לפתרון בעיות בריאותיות רבות כמו נגעים בעור, מחלות מין ועוד. השיטה החדשנית בליווי הרופאים המנוסים גורמת לבעיות עור מכאיבות ומטרידות לחלוף במהירות וביעילות. זה הזמן לקחת אחריות על הגוף שלנו, לשים לב לסימנים הקטנים על העור ולבדוק את האופציות הרלוונטיות לפתרונן. הכירו את הרופאים בתחום:

ד"ר אכי פרידמן

הטיפולים בלייזר ברפואת העור, ברפואה אסתטית ובתחומי האסתטיקה השונים עברו בשנים האחרונות שדרוגים משמעותיים והפכו נגישים יותר לקהל הרחב. יחד עם זאת, חשוב לדעת שלא כל אדם שמציע טיפול בלייזר אכן למד, התמחה ומבין בנושא, ועל כך יעידו לא מעט מטופלים שנגרם להם נזק בשל שימוש לא נכון, לא מקצועי ולא מבוקר.

"מכשירי הלייזר למיניהם הם בעלי עוצמה אדירה. על-מנת לעשות בהם שימוש נכון חובה להבין ולדעת את הפיזיקה שלהם. יתרה מכך, חשוב לדעת את מגבלות המכשיר אופן התפעול שלו וייעודו, כמו גם את מגבלות המטפל/ת", אומר ד"ר אכי פרידמן, מומחה ברפואת לייזר, רפואת עור ומין ואסתטיקה רפואית. "יש סוגים שונים של מכשירי לייזר שכל אחד מהם מיועד לטיפולים שונים, ביניהם: טיפול במחלות עור, ניתוחי עיניים, ניתוחי כלי דם, פילינג והסרות שיער. רק מומחה ברפואת לייזר ידע להתאים את המכשיר הייעודי לטיפול הספציפי. לצערי, כמי שמוסמך לכתוב חוות דעת לבתי משפט בתביעות נזיקין, אני נתקל לא פעם במטופלים שנפגעו מטיפולי לייזר משום שפנו לגורם מטפל שלא הוסמך לכך. ההבדל בין טיפול על-ידי מומחה ברפואת לייזר לטיפול בידי אדם לא מוסמך ולא מיומן, הוא שעושה את ההבדל בין טיפול מוצלח ויעיל לטיפול כושל שעלול להביא לסכנות וסיבוכים".

"מכשירי הלייזר למיניהם הם בעלי עוצמה אדירה"צילום: באדיבות ד"ר אכי פרידמן

מכשירי הלייזר הם מכשירים מדויקים להפליא והמפעיל אותם יכול לשלוט על עוצמת הקרן, עומק חדירתה והשפעתה על הרקמה שבה יש לטפל. זו הסיבה שלפני כל טיפול יש לעבור אבחון קפדני במהלכו הרופא יבחן את איכות העור, את הנגע והאזור המטופל, בטרם תתקבל החלטה על המשך הטיפול. כך למשל, אין דין עור הצוואר כדין עור הפנים או גב היד. לכל איבר בגוף, לכל מחלה או תופעה, יש לתת את תשומת הלב המיוחדת ולהתאים את הטיפול הייעודי.

"העובדה שרפואת הלייזר התפתחה מאוד בעשור האחרון הביאה לכך שכיום יש לנו את היכולת למקסם את הצלחת הטיפולים, לעתים באמצעות לייזר בלבד ולעתים בזכות שילוב של טיפולים מדיסציפלינות שונות", ממשיך ד"ר פרידמן. "לדוגמה: טיפול ברוזציאה, מחלת עור כרונית שאחד המאפיינים שלה הוא אדמומיות בפנים וכלי דם מורחבים. בעבר הטיפול במחלה היה מוגבל לטיפול חיצוני בלבד באמצעות תכשירים מקומיים או תרופות אנטיביוטיות, אך היום ניתן להגיע לשיפור משמעותי בטיפול בעזרת לייזר עקב השפעתו על איברים בשכבות העור העמוקות יותר".

טיפול יעיל נוסף בלייזר הוא זה שניתן לסובלים מקונדילומה (HPV), מחלה שנגרמת בהשראת מספר זנים של וירוס הפפילומה. הנגעים שנוצרים בעור בשל המחלה מופיעים על איברי המין, אזור החלציים והעכוזים (בקרב גברים ונשים). בעבר הטיפול המקובל כלל בעיקר תכשירים מקומיים וחנקן נוזלי והוא נמשך לאורך זמן. כיום, בזכות הטיפול בלייזר, המטופלים יוצאים מהמרפאה "נקיים" מהנגעים לאחר טיפול בודד, קצר, יעיל ותחושת אי נוחות קלה.

ללייזר יש יתרון משמעותי נוסף בשני אספקטים. הראשון בא לידי ביטוי בטיפולים בסרחי עור, המנגיומה מולדת, כתמי גיל וכתמי שמש, צלקות אקנה, פילינג ואף עבור הסרת אותן נקודות אדומות שמופיעות על פני העור ככל שמתבגרים. השני, העובדה שהקרן יכולה לחדור לשכבות הפנימיות של העור ורקמות השומן ללא פגיעה בעור החיצוני (טיפול לא "אבלטיבי"), והיכולת שלה לגרום לשגשוג ויצור מוגברים של קולגן ואלסטין – חומרים טבעיים המשמשים, בין היתר, לחידוש ומיצוק העור. מה שמאפשר טיפול עומק ללא פציעה הנראית לעין של שכבת העור החיצונית וללא צורך בתקופת החלמה.

"מכשירי הלייזר הולכים ומשתכללים עם הזמן וכתוצאה מכך יש הרחבה של ההתוויות הטיפוליות והאדרה של היכולות הטיפוליות. צריך לדעת שהצלחת הטיפול ושימור התוצאות תלויים במומחיותו של הרופא המטפל ובאיכות העור ומצבו הרפואי האובייקטיבי של המטופל", מסכם ד"ר פרידמן.

ד"ר אכי פרידמן הוא מומחה ברפואת עור ומין, אסתטיקה רפואית ורפואת לייזר, שצבר ניסיון של עשרות שנים בתחום. בנוסף, ד”ר פרידמן הינו משפטן (L.L.B) ובוגר המכון הישראלי לחוות דעת מומחים ובוררים – המסלול המורחב. במסגרת זו, נותן ד”ר פרידמן חוות דעת לבתי משפט, ביטוח לאומי, משרד הביטחון ומשרד העבודה והרווחה.

ד"ר אכי פרידמן
כתובת: דרך מנחם בגין 150 קומה 5, תל אביב
טלפון: 03-6961629, 054-2232619
מעבר לאתר
מעבר לפייסבוק

מעבר לאינסטגרם