עמותות לקידום שוויון: לסייע בתהליך של שינוי חברתי

שיתופי פעולה בין קהילות, מפגשים חברתיים ועידוד שיח משותף הם רק חלק מהפעולות עליהן שוקדות מידי יום לא מעט עמותות בישראל. זו ההזדמנות שלכם לעזור להן במטרות החשובות

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ידיים פרוסות על שולחן
אסף לבנון
תוכן מקודם

הרצון למוסס את הקיטוב והפילוג החברתי בישראל בוער בלא מעט אנשים, אך נקיטת פעולות ממשיות בנושא לא תמיד נמצאות בראש סדרי העדיפויות. עמותות רבות לקידום שוויון בישראל פועלות בדיוק לשם מטרות אלו ומשקיעות את כל משאביהן בכדי לעודד שיח בצורה קצת אחרת ולהוביל לשינוי בטווח הארוך. אך כדי להמשיך בעשייה החשובה, במיוחד בתקופה מאתגרת זו המצריכה הסתגלות למצב חדש, זקוקות עמותות אלו לסיוע שלכם, בהן עמותת "אפשר אחרת". 

עמותת "אפשר אחרת" - יוצרים ביחד קיום משותף

שינוי השיח היהודי-ערבי בישראל. לשם כך פועלת עמותת "אפשר אחרת" על ידי שורה של תוכניות חינוכיות, מפגשים ומיזמים משותפים. כעת היא מבקשת סיוע שיאפשר לה להמשיך בשליחותה החשובה.

עמותת "אפשר אחרת" מאפשרת דבר שנראה שיכולתו אבדה לנו: ניהול דיאלוג פתוח ורב-תרבותי בין יהודים וערבים בחברה הישראלית. את מה שאיבחן הנשיא ריבלין בנאומו על "ארבעת השבטים" ב-2015 הבינו מייסדת העמותה ד"ר תקוה ברכה וצוותה עוד ב-1998, אז החליטו לעשות מעשה ולנסות למוסס את הקיטוב החברתי על ידי יצירת היכרות בלתי אמצעית ושיתוף פעולה רב תרבותי שיסייעו לשנות את הסטטוס-קוו הבעייתי ביחסי יהודים-ערבים.

"ריחוק, חשש, דעות קדומות והיעדר אפשרות למפגש לצורך עבודה משותפת הן עיקר הבעיות", אומר ארז בר, מנכ"ל "אפשר אחרת". "אין מסוגלות לשיתוף פעולה. אנחנו מנסים לפתור את זה דרך יצירת תהליך חינוכי רב-קהילתי המשלב את הקהילה כולה: ילדים, צוותי מורים, הורים, מתנדבים וראשי ערים. קהילות מעורבות וקהילות סמוכות נכנסות לתהליך הוליסטי רב שנתי שמייצר שותפות ומאפשר היכרות אישית בלתי אמצעית.

מודל רב-קהילתיצילום: באדיבות עמותת אפשר אחרת

תמכו בעמותת "אפשר אחרת" >>

כשרואים את האדם ללא תיווך וללא גורמים חיצוניים - זה משפיע על הסיטואציה. פתאום הוא לא 'יהודי' או 'ערבי' אלא בן אדם, אזרח, שכן. בהמשך גם חבר. כך אפשר לנטרל את ההשפעה של הפוליטיקאים, התקשורת ושאר הגורמים המציגים לנו את הצד השני בצורה מתווכת ולייצר מפגש ישיר בין אדם לאדם, מפגש בו לומדים על האחר דרך תרבותו ודרך תפיסת עולמו. מפגש כזה מאפשר להיכנס לשיח השונה מזה הקיים כיום בחברה הישראלית. לא עוד דיבייט, עוד התנצחות וניסיון להוכיח את הצד השני. המטרה של השיח היא לדבר על המצוקות של כל אחד ולהיחשף לנקודות המשותפות שיש לנו. כשמצליחים להגיע למקום של הסתכלות אנושית של אדם לאדם  - אז רואים כמה יש במשותף".

מודל פעולה רב-קהילתי

המפגשים שמקיימת "אפשר אחרת" מגוונים ונבנים על בסיס מתודות שפיתחה העמותה. למשל: ערב הורים ותלמידים המבוסס על מתודות מעולם הדרמה המהווה דרך מצוינת ליצר שיח מקרב בין הקהילות.

מפגשים נוספים מתקיימים במסגרת שורה ארוכה של תוכניות פיתוח חברתי. תוכנית לשותפות בין בתי ספר מפגישה ויוצרת שיתוף פעולה בין שתי קהילות בתי ספר, יהודית וערבית. התלמידים זוכים להיכרות, למידה על האחר ותרבותו, שיח פתוח ועשייה משותפת. תוכנית ייחודית ללימוד משותף לבחינות הבגרות באזרחות פותחה בשנים האחרונות בשיתוף עם רשת עמל. גם את צוות ההוראה "אפשר אחרת" לא שוכחת: מעבר למפגש ההיכרות הרב תרבותי לכלל חדר המורים, העמותה מאפשרת במסגרת העשייה הרב קהילתית לכל בית ספר לבחור מספר דמויות מפתח מצוותו. אלו נפגשים לסדנה תהליכית המספקת כלים מעולם המנהיגות והעשייה החברתית-קהילתית המכשירה את המורים להקים יחדיו פרויקטים רב תרבותיים. גם קבוצות נשים רב תרבותיות פועלות במסגרת העמותה במטרה לייצר שינוי חברתי בקהילה. תוכניות אלו מעצימות את המשתתפים ומעניקות להם כלים פרקטיים להובלה וליצירה של תהליכי שינוי, להפרכת דעות קדומות, לקידום שיח פתוח וליצירת שותפות ועבודה משותפת.

זוהי רק רשימה חלקית. ל"אפשר אחרת" תוכניות רבות נוספות, בהן לוקחים חלק כ-5,000 משתתפים בשנה. "העמותה שמה דגש רב על עשייה משותפת דרך התנדבויות, מעורבות חברתית ופיתוח יוזמות מקומיות. הדגש על עשייה למען מטרה משותפת הוא מהותי ביצירת ההבנה שערבים ויהודים יכולים לחיות יחד בקיום משותף", אומר ארז בר.

"מודל הפעולה הוא רב-קהילתי ומזכיר תנועות Grass Movement: מתחילים מלמטה ומטפסים מעלה במעגלים. כיום אנחנו עובדים בכל הארץ בשיתוף פעולה מועיל עם עיריות, בתי ספר, מרכזים קהילתיים ועוד. הצוות הבכיר שלנו מגיע ברובו מעולמות היצירה: אמנים, שחקנים, מוזיקאים. למדנו שלאנשים כאלו יש יכולת בלתי רגילה לשבור את הקרח וליצור היכרות ראשונית בסביבה בטוחה. לצידם יש מנחים בכירים בתחום הנחיית קבוצות, גישור, אנשי מנהיגות ומעורבות חברתית".

ל"אפשר אחרת" מודל כלכלי משולב: הקהילות שמזמינות את הפעילות מממנות 50% והעמותה מממנת את השאר מתרומות. בר מספר שבאווירה הישראלית הטעונה תמידית בנושא היהודים-ערבים אף פעם לא קל לגייס תרומות אך עכשיו, המשימה קשה במיוחד.

"כל התרומות שאנחנו מקבלים בתקופה הזאת הולכות לפעילות נטו. אנחנו מבקשים מהציבור שמזדהה עם המטרה שלנו לסייע. ביחד יש לנו את הכוח להראות שאפשר אחרת. אם כל תומך שלנו יתרום אפילו סכום קטן – הכוח המשותף ייצור סכום לא מבוטל שיאפשר לנו לקיים חינוך לחיים משותפים ופעילות רב תרבותית לחברה הישראלית בימים מאתגרים אלו".

עמותת אפשר אחרת
תמכו בעמותת "אפשר אחרת" >>