גישור משפחתי: סגירת הפרק המשמעותי בדרך המלך

עומדים לקראת גירושים ומרגישים שהכל הולך להתפוצץ לכם בפנים? עוד לא מאוחר לסגור את העניינים בדרכי נעם ובתוצאה סופית מספקת עבור שני הצדדים. גישור משפחתי הוא הפתרון בשבילכם

ניבה שור, דניאל דותן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גישור משפחתי: סגירת הפרק המשמעותי בדרך המלך
ניבה שור, דניאל דותן
תוכן מקודם

תהליך גירושין לא חייב להיות מלווה בטריקת דלתות ואמוציות ברמה גבוהה, כשבוחרים לעבור את התהליך באמצעות גישור, הדברים יכולים להתנהל על מי מנוחות ולהסתיים בשלום. המגשרים יודעים לגשת לנושאים כאובים וטעונים בדרכים שמספקות פתרון יעיל ונעים וחוסכים זמן וכסף כאשר מדובר בהליך גירושין שעלול לכלול הליכים משפטיים.

הכירו את המגשרים בתחום: עו"ד אילנית האס-ארד, עו"ד הילה נדב-כרמל, רם שפינר והילה הברעו"ד ומגשרת טל מירון ועו"ד רם יוגב.

עו"ד אילנית האס-ארד

גישור למטרת גירושין נעשה במטרה לסייע לבני הזוג המתגרשים לגבש ביניהם הסכמות בכל הקשור לחלוקת הרכוש וההתחייבויות המשותפים, תשלומי המזונות, קביעת המשמורת וזמני השהות עם הילדים, והיבטים נוספים הנובעים מחיי הנישואין שלהם במעבר לגירושין.

הליך הגישור מהווה פתרון אולטימטיבי ליישב סכסוכים בדרכי שלום ונועם כחלופה לתביעות הדדיות בבתי המשפט ולניהול הליך משפטי רווי אמוציות, ארוך ויקר. באמצעות מגשר, בני הזוג מגשרים על המחלוקות הקיימות ביניהם בהדרכת והכוונת צד שלישי ניטרלי, מנוסה, מקצועי ומוסמך, לצורך השגת פתרונות שיהיו מוסכמים על שניהם בכל מחלוקת, ובסופו של תהליך  ינסח עבורם הסכם גירושין הכולל את כל הסעיפים בציון המנגנונים שעליהם הסכימו.

עורכת הדין אילנית האס-ארד עוסקת בתחום עריכת דין וגישור לענייני משפחה וירושה מזה כעשור. לפני כן, שמשה בתפקידים בכירים בעולם התקשורת, ובמהלך הגירושין שחוותה היא עצמה, הבינה עד כמה חשוב שיהיה לצדך מגשר מנוסה ומוסמך שיידע לנווט את בני הזוג למציאת פתרונות מהירים ואפקטיביים המוסכמים על שניהם ובזמן קצר.

"בני זוג המצויים בהליך גירושין כמעט תמיד ימצאו את עצמם במחלוקות או מריבות על עניינים מסוימים", אומרת עו"ד אילנית האס-ארד. "חלק מהנושאים המייצרים ויכוחים הם אכן אותנטיים – למשל נושאים הקשורים בילדים או ברכוש שהיה בראשיתו לא משותף, שאחד הצדדים הביא לקשר וכדומה. יחד עם זאת, לא מעט פעמים מתחת לפני השטח, עיקר 'המלחמות' על הכספים והרכוש הן למעשה מלחמות על רצון הצדדים בהשגת כבוד, הכרה ושליטה, והכסף הוא רק תירוץ".

מהו תפקיד המגשר בתהליך גישור לגירושין?

"תפקידו של המגשר מאוד מאתגר ומורכב והאחריות שלו רבה, זו מלאכה לא פשוטה שמצריכה ריכוז מאוד גבוה, ומלבד הבנה מקצועית בדיני המשפחה והפסיקה הנוהגת, המגשר נדרש להבנת הרובד הפנימי של הסכסוך שלפניו - להבין את כל מה שנמצא 'מתחת לפני השטח' ועומד מאחורי הטענות שמשמיע כל אחד מהצדדים. זאת על מנת שאפשר יהיה לנתב את הצדדים למצוא פתרונות מדויקים, יעילים ופשוטים, כדי למנוע מצב בו המחלוקות יישארו בשלהן.

"אני עוסקת בגישור מאז שפתחתי את משרד עורכי הדין (עוד בטרם חוקק החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה), מתוך ראיה ברורה  לכך שהליך גירושין עשוי להיות טעון ורווי בהמון אמוציות ומפך נפש שיש להם מחירים כבדים, תרתי משמע, והבנה שאפשר וניתן להתגרש בדרך אחרת ולא בהתכתשויות בערכאות המשפט.

"אוסיף, כי בכל סכסוך המתגלגל לפתחי אני תמיד מנסה לקדם הליך מו"מ ו/או גישור עם הצד שכנגד על מנת לייתר את ניהול ההליך משפטי בערכאות המשפט ובכל פעם שזה מצליח (ויש להליך הגישור הרבה יותר מודעות היום מצד מתגרשים), אין סיפוק גדול מזה. הדבר במפורש עושה את ההבדל לא רק בשלב בו מתנהל ההליך ועד מועד החתימה על הסכם הגירושין, אלא גם ביום שאחרי והראשונים המושפעים מכך יהיו ילדי הצדדים".

אילו כישורים וכלים נדרשים למגשר טוב לגירושין?

"למגשר טוב צריך שתהיה ראיה רוחבית 'ממעוף הציפור'. עליו לראות לנגד עיניו את כל התא המשפחתי כולל הילדים שלא נמצאים בהליך הגישור פיזית, את טובתם וצרכיהם ולטפל בהתנגדויות של בני הזוג, בדרך של מתן הצעות לפתרונות פרקטיים או תשאול ממוקד שיוביל את הצדדים להציע פתרונות בעצמם.

"המגשר צריך להיות מקצועי ובקיא בתחום שבו הוא משמש כמגשר ולהבין מעולה את המטריה, הוא צריך להיות אמין ובעל יכולת שיקוף ברורה, הבנה והכלה, אינטליגנציה רגשית, הקשבה, ויצירתיות. עליו להיות ממוקד, אמפתי וענייני, כיוון שבשלב הזה שבו בני הזוג בתוך החדר וידוע להם שההליך הוא וולונטרי, מאוד קל 'לשבור את הכלים' וללכת.

"על המגשר לדעת להוביל את התהליך בחוכמה ובאמצעות הכלים שהוא רכש והוכשר להם, לא לקחת צד ולא להיות גורם מכריע וכמובן שלא להוות איום לאף אחד מהצדדים.

"לקראת סוף ההליך ובטרם החתימה על הסכם כולל, אני תמיד מעודדת את הצדדים לבדוק את ההסכם עם בעלי מקצוע נוספים ולקבל חוות דעת נוספת, ולאחר מכן ועם חתימותיהם עליו אני מגישה בקשה בשמם לערכאה המשפטית, לאישור ההסכם.

"בכל הגישורים שאני מנהלת אני מלווה אישית ומגיעה פיזית איתם לדיון בבית המשפט לאישור ההסכם. אני משמשת גם שם גורם מתווך למענה לשאלות השופטים, ואני שם כדי לסייע ולהוריד את מפלס המתח כדי שלא יעברו זאת לבד".

עו"ד אילנית האס-ארד: גישור משפחתי
כתובת המשרד: מצדה 7, בני ברק, מגדלי ב.ס.ר 4 קומה 32
טלפון: 03-9744644
למעבר לאתר>>>

----------------------------------

עו"ד הילה נדב-כרמל: עורכת דין ומגשרת

גישור הוא אמצעי ליישוב סכסוכים ויצירת הסכמים מחוץ לדלתות בית המשפט. כאשר מדובר על הסכמים בין זוגות שעומדים להתגרש, הופך הגישור למשמעותי אף יותר. עבור עורכת הדין הילה נדב-כרמל הגישור הוא דרך חיים. כבת להורים גרושים, שהתגרשה בעצמה עם ילד אחד ובנתה מערכת יחסים בפרק ב' עם גרוש+2, היא מכירה על בשרה את חשיבותו של גישור משפחתי בהסכמה.

"אנחנו חיים גישור ומבינים שגם כאשר יש מחלוקת, צריך לנשום רגע ולראות את הסך-הכל הכללי, כולל התבוננות על נקודות ההסכמה, ולא להישאב לדרמה ולטראומה", אומרת עורכת הדין הילה נדב-כרמל. "אף אחד לא מתחתן וחושב שהוא הולך להתגרש, אבל אם התחלנו ביחד, בוא נסיים ביחד".

עו"ד נדב-כרמל היא בעלת תואר שני בגישור ויישוב סכסוכים ובעלת הסמכה של גישור משפחתי עם התמחות בגירושין ושיתוף-פעולה על-פי המודל הקנדי וגם יועצת זוגית מוסמכת. את כל הכלים הללו היא מביאה לחדר הגישורי, "אני מאמינה שסכסוכים, בעיקר בתחום המשפחתי, לא צריך לפתור בבית המשפט וכי גישור הוא האלטרנטיבה הטובה ביותר לסיום סכסוכים כאלה", היא מציינת.

גישור משפחתי כאפשרות לבחירה יצירתית

"הגישור מאפשר לנו להגיע לפתרון יצירתי. במערכות יחסים ובטח כאשר ישנם ילדים בתמונה - אין פתרון אחד שמתאים לכולם", מסבירה עו"ד נדב-כרמל. "כיועצת זוגית אני מאמינה שאנחנו בוחרים כל יום את בן הזוג שלנו ויכולים לעשות את הבחירה גם כאן ללכת בדרך שלנו.

"הליך הגישור נותן מקום לרבדים נוספים ומורכבים יותר שמשפיעים על התהליך, כמו תחושות ורגשות. בבית המשפט, לעומת זאת, אין משמעות ללמה הדברים קרו ולפעמים מתן מקום לסיבות שעומדות מאחורי הדברים ולרצון לקבל הכרה, יכול לסייע לתהליך. בתהליכי גישור רבים שליוויתי נוכחתי לראות שההכרה מסייעת לירידת מתח שבעקבותיה התקשורת משתפרת וההסכם כבר די נוצר מעצמו. בדרך הזאת אפשר לנקות את רעשי הרקע ממה שאנחנו ולמצוא את הדרך החדשה שלנו".

גישור משפחתי – מתי כן ומתי לא

"לגישור יש תועלת כאשר מדובר במערכת יחסים מתמשכת, כמו בני זוג שממשיכים לגדל יחד את הילדים המשותפים. חלק מהגישורים המשפחתיים קורים גם תוך כדי הנישואים, לצורך הסכמי ממון או יצירת שלום בית ללא גירושין", היא מספרת.

"הגישור הוא פתרון הגיוני. ראשית, מפני שהוא זול פי 10 מהליך משפטי וגם יכול להסתיים מהר – תוך חודש, לעומת הליך משפטי שאורך שנים. אבל הנתון החשוב ביותר לטובת הגישור המשפחתי הוא השמירה על נפשם של הילדים. הנתונים מלמדים אותנו על הטראומה של ילדים בגירושין המושפעת ממשך התהליך ומעוצמת הסכסוך. ככל שהתהליך מתרחש מהר יותר ובהסכמה, תוך שנה ניתן לתקן את הטראומה ואף להיטיב את מצבם של הילדים", מסבירה עו"ד נדב-כרמל.

עם זאת, לא תמיד הליך של גישור משפחתי הוא האפשרות הטובה ביותר. עורכת הדין נדב-כרמל מציינת כי "לעיתים אחד מהצדדים משתמש לרעה בהליך הגישור, כדי למשוך את התהליך עד להגעת הילד לגיל 6, כדי לחשוף מידע ועוד. גם במקרים שבהם יש אלימות במשפחה או כשיש פערי כוחות משמעותיים בין בני הזוג, תהליך הגישור אינו מומלץ.

"כדי להתמודד עם פערים בהליך הגישור, בניתי מפה מדויקת של התהליך הגישורי על ציר זמן, המגדירה, בין היתר, מה עושים בינתיים עם המזונות והמפגשים עד שההסכם יוסדר ומה עושים במקרה שדברים לא מסתדרים", היא מציינת ומוסיפה, "במיוחד במקרים רגישים כאלה, מומלץ להיעזר בעורך-דין מומחה בגישור משפחתי שמכיר את האלטרנטיבה של בית המשפט ויודע לזהות האם זו האפשרות המתאימה".

לחוות את התהליך בגוף ראשון

לא מזמן סיימה עו"ד הילה נדב-כרמל תואר שני נוסף בלימודי מגדר וכעת היא בתהליכי כתיבת הדוקטורט שלה בסוציולוגיה. "מעניין לראות את הדברים מנקודת המבט האקדמית והמחקרית לאור מה שעולה מהשטח. לצד הידע האקדמי והרב תחומי שלי, אני נעזרת גם בכלי היעוץ הזוגי כדי לסייע בתהליך הגישור", היא מספרת.

"מעל לכל הידע והניסיון המקצועי שלי נמצא הניסיון האישי שלי כבת להורים גרושים, כאמא גרושה וכבת זוג. אני מכירה על בשרי את התהליך הכואב והמורכב ואת הבחירה היומיומית שאני עושה בדרך האלטרנטיבית. הגישור עבורי הוא דרך חיים שמאפשרת לי לעצור את רעשי הרקע, להתכנס בעצמי ולבחור בכל פעם מחדש את מה שיהיה טוב לי, לילד שלי ולמשפחה שלנו".

עו"ד הילה נדב-כרמל – עורכת דין ומגשרת
רח' זד"ל 5, ראשון לציון
פלאפון: 050-9905509
משרד: 077-8066461
למעבר לאתר>>>
למעבר לעמוד פייסבוק>>>
למעבר לערוץ יוטיוב>>>

----------------------------------

רם שפינר והילה הבר: גישור משפחתי באמצעות שני מגשרים

רם שפינר והילה הבר הם מגשרים בתחום המשפחה וגירושין, במודל ייחודי של גישור באמצעות שני מגשרים. רם שפינר, בעל תואר במנהל עסקים ומאמן אישי (קואצ'ר), והילה הבר, בעלת תואר בפסיכולוגיה ועוסקת בניהול.

רם והילה הם בני זוג בעצמם, כל אחד מהם גרוש והורה לילדים מנישואין קודמים, ובהחלטה משותפת הם החליטו לרתום את ניסיונם האישי כבני זוג שעברו אתגרים בתהליכי הגירושין ובבניית זוגיות בפרק ב', לתהליך הגישור לזוגות בהליך גירושין. מתוך שליחות רם והילה כתבו ספר דיגיטלי "פשוט להתגרש נכון" שניתן בחינם ועוד עשרות סרטוני הדרכה המלמדים זוגות שהחליטו להתגרש לעשות זאת במינימום נזקים כלכליים ונפשיים לעצמם ולילדיהם ולהוביל אותם לשותפות חדשה.

מהם היתרונות במודל גישור באמצעות שני מגשרים?

"מודל גישור באמצעות שני מגשרים - גבר ואישה, מספק כמה יתרונות משמעותיים אומר רם שפינר, "כבר בתחילת התהליך, כשבני זוג בשלב הגירושין טעונים ומלאי אמוציות, הנוכחות של גבר ואישה ביחד מקלה עליהם מאוד זה מייצר תחושת איזון. גם עצם השיח בינינו, כבני זוג, שנעשה באופן רגוע, מכבד, קשוב, והדרך בה אנו 'מעבירים את מטה הדיבור' מאחד לשנייה, מקרין רוגע באופן אוטומטי על בני הזוג ונותן להם כלים והשראה לתקשורת מכבדת על אף המחלוקות והכעסים. כלים שגם ישמשו אותם לפתרון קונפליקטים עתידיים.

"היתרונות הנוספים שהמודל הזה מספק הם: קבלת חוות דעת וזווית ראיה נוספת של מגשר נוסף, שילוב ההכשרות של כל אחד מאיתנו מעבר לכלי הגישור הקיימים -  פסיכולוגיה, קוא'צינג, ניהול, וכד', ומעבר לכל, הניסיון והחוויה האישית שלנו, בתהליך הגירושין שכל אחד מאיתנו עבר, הקשיים והאתגרים, ובסופו של יום – סיפור ההצלחה שלנו, כבני זוג אוהבים בפרק ב', שגברו על כל האתגרים והקימו בית חם, עוטף, ומכיל, לכל הילדים, של כל אחד מאיתנו.

"הניסיון הזה מספק לנו הבנה מבפנים של התהליכים הרגשיים שעוברים בני הזוג וילדיהם בתהליך הגירושין ויכולת ייעוץ מקיפה וכוללת בנושאים רבים, שעוזרים לבני הזוג להגיע להחלטות".

כיצד תהליך הגישור נעשה בפועל?

"בתהליך הגישור אנו נפגשים יחד עם בני הזוג ומכירים אותם לעומק בשיחות משותפות ואישיות, מקשיבים לכל אחד מהם ומבינים את רצונותיו וצרכיו - מה חשוב לכל אחד מהם בעיקר ומה היו רוצים שיכנס להסכם הגירושין", מסבירה הילה הבר, "תפקידו של המגשר הוא להוביל את בני הזוג להסכמות בדרך של, שיחות ללא מלחמות ולהסכם גירושין שלאחר מכן, יקבל תוקף משפטי בבית המשפט. המגשר אינו מכריע בסוגיות העולות וההליך כולו וולונטרי, חסוי וסודי.

"באמצעות כלי גישור מתקדמים, אנו מסייעים לצדדים להתגבר על מחלוקות ולמצוא פתרונות אפקטיביים, פרקטים ויצירתיים המוסכמים על שניהם. התהליך מספק עבורם שליטה רבה יותר על ההחלטות שמתקבלות ביחס לחלוקת הרכוש, המזונות, זמני ההורות עם הילדים, וכל מרכיב נוסף שחשוב להם להוסיף להסכם הגירושין.

"כמובן שגישור חוסך המון זמן כסף והכי חשוב חוסך פגיעה בילדים לעומת הליך בבית המשפט שהינו יקר, ארוך ופוגעני. גישור גירושין מאפשר לצדדים לצאת מהתהליך באופן חיובי, עם יכולת לדבר ולתקשר ביניהם, וזה חשוב מאין כמוהו להמשך חייהם כהורים לילדים משותפים.

"בניגוד להליך משפטי בתהליך הגישור, לבני הזוג יש שליטה מלאה בהליך ובתוצאה ואנחנו כמגשרים מכוונים אותם ליעדם.

"בשיחות האישות אנו מאפשרים לבני הזוג לספר את כל מה שהם לא מרגישים בנוח לספר בשיחות המשותפות, זאת תוך חיסיון וסודיות מובטחת. אנו עוזרים לבני הזוג למצוא בעצמם פתרונות שמתאימים להם ובמידת הצורך אנו מעלים אפשרויות ופתרונות בכל תחום כך שיוכלו לבחור בפתרון המועדף עליהם ביותר".

כמה פגישות נעשות בתהליך הגישור?

"בין ארבע ל-10 פגישות. פגישה נעה בין שעה לשעתיים כשכל מקרה לגופו ותלוי הרבה במידת המחלוקת בין בני הזוג וביכולת הגעתם להסכמות. בתום הפגישות אנו מגבשים את הסכם הגירושין בהתאם להסכמות שהושגו.

"חשוב לנו לציין שאנו רואים את העובדה שאנחנו מגשרים שאינם עורכי דין כיתרון משמעותי כי השפה הגישורית שונה בתכלית מהשפה המשפטית, שעשויה להיות נוקשה וסכמתית. אנחנו יצירתיים בפתרונות ובסעיפים שניתן להכניס להסכם הגירושין וממליצים מתוך הידע והניסיון שלנו לגבי סעיפים שייתכן ובני הזוג לא חשבו עליהם, אך יכולים לשרת אותם היטב ולמנוע מחלוקות ותסכולים בעתיד".

רם שפינר והילה הבר – גישור גירושין משפחתי
כתובת: 
מנחם בין 5, יהוד
למעבר לאתר>>>
ספר דיגיטלי במתנה לקוראים: 'פשוט להתגרש נכון', רם שפינר
טלפונים: רם  054-6212512, הילה 054-5389112

----------------------------------

עו"ד ומגשרת טל מירון: גישור משפחתי

תהליך הגישור המשפחתי נועד בעיקרו לפתור סכסוכים ומחלוקות בין צדדים בתחומי דיני המשפחה, על ידי יצירת שיתוף פעולה ולמען מטרה משותפת המציבה את טובת המשפחה במרכז ההליך.  

עו"ד ומגשרת טל מירון, משמשת כעו"ד בתחום דיני המשפחה משנת 2009 ומגשרת בתחום המשפחה משנת 2012. עו"ד מירון מגשרת על פי מודל הגישור הפרגמטי ובעלת ידע מקיף ונסיון רב בגישור המשפחתי, זאת תוך שימוש במודלים שונים מתחום תורת המשחקים ובהליכים כגון "גירושין בשיתוף פעולה".

עו"ד מירון משלבת בתהליך הגישור את יתרונותיה כעורכת דין, הידע, והניסיון המשפטי רב השנים ומובילה את הצדדים ליצירת הסכמי גירושין מותאמים, הסכמי ממון מורכבים, הסכמי זוגיות, הורות ועוד. עו"ד מירון מגשרת גם בתחום דיני ירושה, צוואות ומחלוקות בין יורשים, סכסוכים בין בני משפחה ועוד.

"גישור למטרת גירושין הוא בעל משמעות מיוחדת כיוון שביכולתו לסייע למשפחה בנקודת שבר קשה ומורכבת מאין כמוה ועל כן מהווה אלטרנטיבה איכותית, מהירה ואפקטיבית עבור זוגות מתגרשים ששמים את הדגש בשמירה על התא המשפחתי בריא בנפשו על אף הקשיים והמחלוקות שביניהם" אומרת עו"ד טל מירון, "היתרונות של גישור על פני פניה לבית המשפט הם רבים ומשמעותיים - החל מחיסכון ניכר בעלויות ובזמן, דרך השגת הסכמות בדרכי שלום ופשרה ללא מלחמות, ועד לשליטה של שני הצדדים על התוצאות הרצויות עבורם. הסכם גירושין שנבנה בשיתוף, מספק מענה טוב יותר לאינטרסים האמיתיים של הצדדים בגישור ויכול להשיב להם את השליטה והוודאות על חייהם בתקופה מורכבת זו".

מה החשיבות הרבה בהגעה להסכמות בהליך גירושין?

"זוגות מתגרשים שיש להם ילדים משותפים, יצטרכו להמשיך להיות בקשר לכל אורך חייהם. העתיד צופן להם קבלת החלטות רבות בעניין הילדים וכן מפגשים בנוכחות משותפת באירועים משמחים ופחות משמחים ברבות השנים. על כן, כיום יותר ויותר זוגות מבינים שלמערכת היחסים הטובה עם הפרוד/הגרוש יש חשיבות גבוהה בבריאותם הנפשית והרגשית של הילדים וכן להחלמה האישית שלהם עצמם.

"הגישה המשפטית הרווחת לפיה הצדדים 'נלחמים' זה בזה לא יכולה לתת מענה הולם לפירוק תא משפחתי ולרגישויות הקיימות בו. כאשר כל אחד מהצדדים מיוצג על ידי עורך דין משלו ומרבה להכפיש את בן הזוג האחר בכתבי טענות ארוכים ומייגעים, התוצאה היא קרע עמוק בין הצדדים.

"בתהליך הגישור, בו מגשר אחד משותף לשני הצדדים פועל על מנת למצוא דווקא את האינטרסים המשותפים, להשכין שלום ולספק דרכים יצירתיות ומגוונות לפתרונות המוסכמים על שניהם, בני הזוג יוצאים כמעט תמיד בתחושה ששניהם ניצחו או לחילופין שניהם הפסידו בצורה שווה".

מדוע אם כך, מרבית הזוגות המתגרשים פונים לעורך דין לדיני משפחה ולא למגשר?

"ראשית, תחום הגישור עדיין לא מוכר דיו למי שמתגרש וזאת למרות שהחל משנת 2016 נכנס לתוקפו "חוק יישוב סכסוכים" שמחייב קיום הליך גישור בטרם הגשת תביעה בבית משפט לענייני משפחה. שנית, בני זוג שמתגרשים מצויים במשבר אישי כבד, פעמים רבות אף בסערת רגשות שפוגעת בהתנהלותם הרציונלית והם מעוניינים ל"נצח" ו"להביס" את הצד השני עליו הם כועסים ואילו הליך הגישור נתפס בעיניהם כדרך הפשרה ועוד סיבות נוספות כמובן".

מדוע לבחור בגישור על פני בית המשפט?

"אני נמצאת בקשר עם לקוחות שטיפלתי בהם לאורך השנים בהליכי גירושין וגם עם אלה שטופלו על ידי בהליכי הגישור, המסקנה הברורה והחד משמעית אותה אימצתי הינה שכאשר ישנם ילדים בתמונה, הדרך היחידה להתגרש צריכה להיות דרך הגישור. המסקנה נובעת מכך שבני זוג מתגרשים ויוצרים טלטלה בחייהם ובחיי ילדיהם, שינויים רבים חלים במישור האישי, הכלכלי, והנפשי. ההורות בתהליך הגירושין היא משימה מורכבת - כאשר דווקא בשלב של הפרידה, יש צורך לשיתוף פעולה מיטבי בין ההורים לצורך קבלת ההחלטות המשמעותיות והטובות ביותר עבור הילדים, והגישור הוא שמאפשר זאת".

עו"ד ומגשרת טל מירון
כתובת משרד עורכי דין מירון סלמן: ברקוביץ 4, תל אביב
למעבר לאתר>>>
טלפון: 03-5234506

----------------------------------

עו"ד רם יוגב: גישור משפחתי

משרד עו"ד רם יוגב הוא משרד בוטיק העוסק בתחום דיני המשפחה, שמעניק ללקוחותיו מעטפת מקצועית כוללת של שירותים משפטיים, נוטריונים ושירותי גישור מתקדמים. המשרד שם דגש על שירות ללקוח והתייחסות אליו כמי שנמצא במרכז, ופועל תוך תודעת שירות גבוהה ופתרונות מותאמים לכל סוגיה המשפטית באופן אישי.

רם יוגב עו"ד, מגשר ונוטריון, פועל בתחום דיני המשפחה מזה כ-24 שנים, ומגשר כבר  כ-20 שנים. "בחרתי להתמקצע בתחום הגישור כיוון שאני סבור שהדרך הטובה ביותר עבור בני זוג שהחליטו להתגרש, היא דרך של שיח ופשרה", הוא מסביר על החלטתו לעסוק בגישור משפחתי בנוסף על עריכת דין, ומוסיף: "אני תמיד אומר לזוגות שמגיעים אליי לגישור, שאני למעשה נותן להם הזדמנות לכתוב את פסק הדין שלהם בעצמם".

בניגוד להליך גירושין בבית המשפט?

"בהחלט. בבית המשפט השליטה נלקחת מידיהם של בני הזוג ועוברת לעובדים הסוציאליים, לעורכי הדין ולשופט. הליך גירושין אורך זמן רב וכרוך בהוצאות כספיות גבוהות. זאת, לעומת הליך גישור – תהליך שאורך כשלושה או ארבעה חודשים, ובעלות כספית נמוכה במידה משמעותית. כמובן, שגם התוצאה בהליך גישור טובה בהרבה לשני בני הזוג מאשר ההליך שמתקיים בבית המשפט".

מה נעשה בהליך הגישור?

"בפגישות הגישור אני יושב עם בני הזוג יחד, אנו מדברים ומתייחסים לכל נושא שיש בעל משמעות עבורם: הילדים, כמובן, נושא המזונות, זמני שהות, חלוקת הרכוש ונושאים נוספים.

"כמגשר, אני עוזר לבני הזוג להגיע לפתרונות יצירתיים שלא ניתן להגיע אליהם  בבית המשפט. למשל, ברוב המקרים יש פער בין בני הזוג באשר לכספים שמגיעים לכל אחד מהם והרבה פעמים קשה להם עם החלוקה. במקרה כזה אני מציע להם פתרון חלופי, כמו לדוגמה, שהצד החזק יותר כלכלית יממן את הלימודים האקדמאיים לילדים. כך אפשר לקבוע מה ייעשה עם פערי הכסף מבלי להיכנס לוויכוחים בין הצדדים. בבית המשפט לרוב לא מתערבים בנושא הזה, כיוון שלא דנים בילדים מעל גיל 18, לעומת הליך גישור שבו אפשר להחליט ולקבוע הכל ואף לעגן זאת בהסכם הגירושין".

עו"ד רם יוגב מדגיש כי עם כל זוג שעמו הוא נפגש, עולות הבעיות והמחלוקות שהתעוררו ביניהם, על מנת למצוא פתרונות המתאימים לכל אחד מהם באופן אישי. "אם, למשל, יש צד אחד חזק יותר כלכלית, אז לפי החוק יש חציונים - ההורים יתחלקו שווה בשווה בהוצאות החינוך והבריאות של הילדים, ללא קשר למי מהם יש את המשמורת על הילדים", הוא מסביר, "בהליך גישור אפשר לקבוע שהחלוקה תהיה 70-30 אחוז, כאשר הצד החזק ישלם יותר".

גם במהלך הליך הגישור ניתן לנסח הסכם גירושין?

"בהחלט. כיוון שאני עורך דין ומגשר, לאחר שתיים שלוש פגישות כשיש כבר הסכמות מהותיות על הדברים העיקריים אני עורך את הטיוטה הראשונה של הסכם הגירושין. יש הרבה טיוטות עד לטיוטה הסופית ששני בני הזוג מסכימים וחותמים עליה. אני גם מנחה אותם שכל אחד מהם ייקח את טיוטת ההסכם, ויתייעץ לגביה עם עורך דין מטעמו כדי להיות שקט ורגוע מכך שהדברים אותם רצה התקבלו ועוגנו בהסכם. מאחר שאני לא פועל מולם כמגשר ולא כעורך דין המייצג צד אחד בלבד, אני פועל לטובת שניהם ולכן ממליץ להם לעשות בדיקה אישית נוספת, כל אחד לעצמו מול צד ג'".

מה היתרונות שלך כעורך דין שהוא גם מגשר?

"ראשית, שנות ניסיון רבות וכמובן ידיעת החוק. כדי להיות מגשר טוב צריך להיות חצי פסיכולוג וחצי עובד סוציאלי. יש להיות קשוב לצרכים של בני הזוג, להבדיל ביניהם. כשמתחיל הליך גישור תמיד יש צד אחד חזק ודומיננטי יותר ומה שיפה בתהליך הוא , שפעמים רבות הצד החלש מתחזק וכך שני הצדדים מתאזנים".

עו"ד רם יוגב מוסיף כי יתרון נוסף אותו מספק ללקוחותיו הוא השימוש באנשי מקצוע נוספים למקרים מורכבים, בהם אקטואר, שמאי מקרקעין, וכדומה, על מנת להגיע לפתרונות הטובים ביותר לאחר התמונה כולה מוצגת בפניו. "יש למשל ההבדלים בפערים בזכויות הסוציאליות או בשווי הדירה של בני הזוג, וכדי לדעת האם ניתן לעשות איזון, או אם אחד הצדדים ירכוש את חלקו של האחר, אני בודק את הנתונים לעומק".

"בתום תהליך הגישור אני מגיע אל בית המשפט עם הסכם חתום על ידי שני בני הזוג כדי לאשר אותו מבחינה משפטית ולתת לו תוקף של פסק דין. זה הסכם שמביא לידי ביטוי את האקטואריה, השמאות, צרכי הילדים וצרכי בני הזוג וכל החבילה סגורה ומושלמת, כך שהם יוכלו להתחיל את חייהם מחדש", מסכם עו"ד רם יוגב.  

עו"ד רם יוגב, מגשר ונוטריון
כתובת המשרד: הארבעה 28, ת"א, מגדלי הארבעה – מגדל צפוני, קומה 34
טלפון: 052-4446127
למעבר לאתר>>> 
למעבר לעמוד הפייסבוק>>>