יפוי כוח מתמשך: כך תדאגו לעתיד בטוח כבר עכשיו

חשיבה על העתיד לפעמים עלולה ליצור חשש, אך אם תדאגו לכל מה שצריך, בבוא היום הכל יהיה פשוט וקליל יותר. יפוי כוח מתמשך הוא התשובה לכך. כל הפרטים בכתבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יפוי כוח מתמשך

בריאות טובה היא זכות גדולה, אך כאשר אדם איננו בקו הבריאות, במיוחד כאשר הוא מבוגר, יש לכך השלכות משמעותיות על חייו. בכדי להתמודד עם סוגיה זו, ניתן לערוך מסמך משפטי הנקרא: 'ייפוי כוח מתמשך', המאפשר לאדם לקבוע היום כיצד ייראו חייו וכיצד יטופלו ענייניו בעתיד, במידה ולא יהיה כשיר.

יפוי כוח מתמשך קיים במטרה לשמור על זכויותיכם ועל רצונותיכם באם יגיעו ימים בהם לא תוכלו לקבל החלטות באופן עצמאי. ניתן לבחור מיופה כוח מטעמכם שייצג אתכם כראוי בכל הקשור לאיכות וסגנון החיים שאתם מעוניינים בו ורואים בו לנכון.

כך, כשיגיע היום, לא תצטרכו לדאוג במקרים בהם לא תוכלו לקבל את ההחלטות בעצמכם, בין אם מדובר במצב פיזי או נפשי. לכל מצב שלא יהיה, כדאי שתכירו את עורכי הדין בתחום שיעמדו לצידכם בכל הקשור ביפוי כוח מתמשך ובהם עו"ד נורית פיש, עו"ד אביב סמוכה, עו"ד אור עדיניעו"ד עינת ניימן ו-עו"ד אביבה נטרביץ-גלאי:

עו"ד נורית פיש

תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שהתקבל במרץ 2016, מחזיר את השליטה לידיכם כדי שתוכלו לקבוע איך ייראו חייכם ומי יטפל בכל ענייניכם כאשר תהיו במצב של חוסר ישע. "טרם התיקון לחוק, הסדרת הטיפול בענייניהם של קשישים וחסרי ישע הייתה באמצעות מינוי אפוטרופוס", אומרת עו"ד נורית פיש.

מהי מטרת התיקון?
"התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות עשה מהפיכה אמיתית בנושא מינוי אפוטרופוסים. התיקון התקבל במטרה לבטל את ברירת המחדל של מינוי אפוטרופוס, אלא רק במקרה שאם לא ימונה עלולים להיפגע זכויות, אינטרסים או צרכים של האדם.

"שינוי הגישה בא לידי ביטוי גם בשינוי המינוח: המילה 'חסוי' הוחלפה ב'אדם שמונה לו אפוטרופוס'. השינוי אינו רק שינוי בהגדרה, אלא שינוי בתפישה. הוא מבטא את הכוח שהחוק מעניק לאדם לקבוע בעת שהוא במלוא כושרו, להביע את רצונותיו ולתכנן את המשך חייו כדי שקולו ישמע, והוא יוכל למנות בעת שהוא במלוא שכלו את מי שיטפל בענייניו כאשר לא יהיה מסוגל לנהל אותם".

אילו עורכי דין רשאים לערוך יפוי כוח מתמשך ומה התהליך כולל?
"רשאים לבצעו רק עורכי דין שעברו הכשרה מתאימה והוסמכו לעריכת ייפוי כוח מתמשך. כל אדם כשיר (גם עם מגבלות) יכול לחתום על יפוי כוח מתמשך ולקבוע מראש מי יתמנה כמיופה כוחו, ולתת לו הוראות כיצד לטפל בענייניו בעת שלא יהיה כשיר לקבל החלטות למען עצמו ולבצען.

"מסמך יפוי כוח מתמשך שנחתם כשהממנה היה כשיר וצלול, מונע את הצורך במינוי אפוטרופוס על ידי בית המשפט, כולל הנחיותיו של החותם ובניית מודל המכבד אותו".

מתי יפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקפו?
"יפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף כאשר האדם מאבד את כושרו ואז מתאפשר למיופה הכוח להפעיל  את יפוי הכוח ולפעול בהתאם להנחיות שנתן האדם כשחתם על המסמך בעת שהיה במלוא כושרו".

אילו הנחיות כולל המסמך?
"מדובר בטופס קבוע שניתן להוסיף לו מסמך הכולל פירוט הוראות מפורטות מקדימות, לקבוע הגבלות, כללים ותנאים במגוון נושאים חשובים לממנה, כגון: היכן הוא רוצה לחיות, מקורות הכספים לכיסוי צרכיו, אילו טיפולים יבוצעו ואילו לא, האם להמשיך לתרום כספים אם נהג לעשות כן, האם וכיצד לחלק מתנות ותמיכה בבני משפחה, כיצד לנהל נכסים וכספים, ועוד. אם בבוא הזמן, הוא יצטרך להתאשפז במוסד סיעודי – באיזו מוסד הוא יתאשפז, אילו תרופות הוא לא ירצה לקבל, ועוד".

מהו טופס יפוי כוח מתמשך מקוון שפיתחת במשרדך?
"מתוך הבנה שטופס יפוי כוח מתמשך סטנדרטי אינו מכיל את כל הסוגיות והתרחישים שעלולים לצוץ עם כניסתו לתוקף של יפוי הכוח, ערכתי טופס בו הצעתי את ההוראות שהאדם חותם עליהן שהן נספח ליפוי כוח מתמשך, המכסה כמעט כל תרחיש אפשרי ונותן מענה לכל סוגיה שעלולה לצוץ.

"אני נוהגת להעביר 'דף הנחיות' לממנה ולממונה וכן טופס הנחיות מקדימות המאפשר לתת את ההוראות שנותן מייפה הכוח למי שיתמנה כמיופה כוח, הן בהיבט הרכושי, והאישי-רפואי".

אילו תרחישים הטופס כולל?
"במסמך ההנחיות המקדימות המצורף ליפוי כוח מתמשך, ניתן לדוגמא להכניס סעיף הנחיות במקרה שמייפה הכוח יצטרך לעבור למוסד סיעודי. בטופס שהכנתי, הוספתי סעיף מפורט לגבי כל הקשור לכך. באילו מצבים להעבירו למוסד סיעודי ולאיזה מוסד סיעודי.

"כאשר הממנה מטופל בביתו, הוספתי בטופס סעיף המתייחס לאופן הטיפול בבית: לדוגמה, התקנת מצלמות 24/7 כדי לוודא שהוא מטופל כראוי. אני מאפשרת ללקוחותיי להכניס התכנים שלהם בטופס, אם לדוגמה, מייפה הכוח תמך כלכלית באחד או יותר מילדיו, ניתן להוסיף סעיף שיקבע גובה התמיכה לאחר שיאבד את כשירותו.

"הטופס גמיש במיוחד ומאפשר למלא אותו לפי האג'נדות שלהם, מצבם הכלכלי, וכד', וניתן לרדת לפרטים. זה לא מספיק לחתום על טופס יפוי כוח מתמשך, צריך לתת משקל להנחיות המקדימות טרם עריכת המסמך כדי שיכלול את כל מה שאתה רוצה שיהיו בו, כשלא תוכל עוד להשמיע את קולך".

עו"ד נורית פיש
כתובת המשרד: יגאל אלון 155, תל אביב
מעבר לאתר>>>
טלפון: 03-6957930

----------------------------------

משרד עורכי דין אביב סמוכה ושות'

משרד עורך דין אביב סמוכה ושות' מתמחה בענייני משפחה, מקרקעין, צוואות ירושות, ויפוי כוח מתמשך. במשך עשור שלם צבר עו"ד סמוכה וותק, ניסיון ומוניטין רב בתחום.

שינוי בחוק שיושם לפני מספר שנים קבע כי כל אדם מעל גיל 18 יכול לקבוע מראש מי מבני משפחתו או חבריו ינהל את ענייניו האישיים, הרפואיים והרכושיים רק בעתיד ביום שבו הוא חס וחלילה לא יהיה כשיר לעשות זאת בעצמו, למשל עקב מחלת זיקנה (כמו דמנציה) ובהתאם לבחירותיו לחתום על מסמך הנקרא "יפוי כוח מתמשך"

עו"ד אביב סמוכה אשר הוסמך לבצע יפוי כוח מתמשך, אומר: "לפני מספר שנים כשהנושא היה בחיתוליו, אנשים התקשרו אלי בעיקר כדי להבין מה זה יפוי כוח מתמשך. כיום כבר די מבינים את המשמעויות ואת הצורך בעריכתו כך שהם בעיקר מתעניינים בשירות המשפטי שיינתן להם, הניסיון שצבר עורך הדין, התהליך ועלויותיו. אנשים רוצים לוודא שעורך הדין שייפגש איתם יהיה אדיב, סבלני, מנוסה, מקצועי וייגבה מהם מחיר הוגן – כשהכל מתקיים הם גם ממליצים על שירותיך וזה מתפשט".

איך מתבצע תהליך עריכת יפוי כוח מתמשך?
"שלב א' - עריכת המסמך. קובעים עם עורך הדין פגישה בכדי להתרשם שאותו אדם עורך את יפוי הכוח המתמשך בהתאם לרצונו החופשי ולא תחת לחץ והשפעה של אנשים בהם הוא תלוי, ועורכים את יפוי הכוח. חשוב לציין כי החוק מלכתחילה מגביל גורמים מסוימים מלשמש כמיופי כוח לאותו אדם, כמו למשל מטפל סיעודי של אותו אדם, או המשכיר שלו בדירה. כמי שערך מאות יפויי כוח מתמשכים אנשים גם נוטים לשאול אותי בפגישות: "מה הרוב בוחרים?"

"שלב ב' – חתימת המסמך. מקיימים פגישה עם הממנה ומיופי הכוח שבחר. אפשר לקבוע מספר מיופי כוח, יש עורכי דין שגובים שכר טרחה לפי כמות מיופי הכוח, אני לא. ערכתי גם יפוי כוח שבו בן הזוג וארבעת הילדים (סך הכל 5 נפשות) נבחרו כמיופי כוח, וכמובן שאפשר לקבוע שהם יהיו ביחד ולחוד ולפעולות מסוימות רוב מסוים.

"שלב ג' - שלב ההפקדה. עורך הדין מפקיד את יפוי הכוח במשרדי האפוטרופוס הכללי, בתקווה שכלל לא יידרשו להשתמש בו ואותו אדם לא יגיע בכלל למצב של אי כשירות אשר יצריך את הפעלת יפוי הכוח. הפקדת יפוי הכוח והפעלתו בעתיד אינן כרוכות בתשלום לרשויות".

כיצד ההתמחויות שלך בתחום המשפחה והמקרקעין משתלבות ביפוי הכוח המתמשך?
"אנשים שעורכים יפוי כוח מתמשך אלו אנשים שמתכננים את עתידם ועתיד משפחתם ולכן נוח להם שהם יכולים להיעזר בשירותים נוספים שמשרדי מעניק, כמו למשל עריכת צוואה, שיקולי מס במקרה של מכירה/קניית דירה, האם בכלל כדאי להעביר דירה אחת במתנה לילד אחד ולהוריש את הדירה השנייה לילד השני בכדי לחסוך אולי מיסים בעתיד. כל עורך דין יכול לעבור הסמכה לערוך יפוי כוח מתמשך גם מתחום הפלילים והמשפט המינהלי, אני בהחלט חושב שיש יתרון לתחום שממנו אני מגיע - משפחה ומקרקעין".

כיצד תקופת הקורונה משפיעה על עריכת יפוי כוח מתמשך?
" לרוב, מי שעורך יפוי כוח מתמשך נמצא בקבוצת סיכון או לעיתים גם חווה קשיי ניידות. לכן במיוחד בתקופת הקורונה אני מוכן לפגוש את הלקוח בביתו ללא עלות נוספת. גם בשלב עריכת יפוי הכוח וגם בשלב החתימות, פונים אלי מאילת ועד נהריה ובעיקר מאזור המרכז השרון והשפלה. מיופי הכוח שנבחרו על ידי הממנה הנדרשים גם הם לחתום על המסמך, אך לא חייבים להגיע כולם ביחד למעמד החתימה, כך שכל אחד יכול לחתום בנפרד בזמנים שונים.

"בתקופות מסוימות אפשרו חתימה בהיוועדות חזותית, אך אני בכל זאת מעדיף את הפגישה הפרונטלית כדי להבין מקרוב את האנשים ורצונותיהם, כמובן תוך הקפדה על כל כללי הבטיחות המתאימים. ההתנהלות מתבצעת ישירות מולי דרך הוואטסאפ, המייל, הטלפון וכמובן בפגישות פרונטליות".

ולשאלת 'מיליון הדולר': מה הניסיון שלך ומהן העלויות של עריכת יפוי כוח מתמשך?
"ערכתי כבר מאות יפויי כוח מתמשכים, התייעלתי מאוד בתהליך ובהסברים ואני מכיר כבר את כל השאלות והסוגיות. הרבה לקוחות מגיעים מהמלצות של אנשים אחרים ולכן קבעתי מחיר מינימלי קבוע והוגן כדי שלא תהיה איפה ואיפה בין לקוחותיי. אני גובה את שכר הטרחה רק בסוף התהליך, שכן במסגרת התהליך מצטבר אמונו של הלקוח שהוא בידיים טובות וכך אנשים מרוויחים המון ניסיון ושקט נפשי במחיר שווה לכל נפש ובעצם מרוויחים גם עורך דין משפחתי שהם יכולים לסמוך עליו ולהתייעץ עמו בכל שאלה."

משרד עורכי דין אביב סמוכה ושות'
כתובת המשרד: כצנלסון 51, גבעתיים
מעבר לאתר>>>
טלפון: 054-4498757

----------------------------------

עו"ד אור עדיני

ייפוי כוח מתמשך הוא הליך יעיל ומהפכני המאפשר לכל אדם לקבוע כיצד יטופלו עניינו הכספיים, הרפואיים והאישיים, בשלב שבו הוא לא יהיה מסוגל לדאוג לכך בעצמו. זאת, ללא צורך בהתערבות בית המשפט והאפוטרופוס הכללי.

טיפול משפטי מסוג זה עשוי להיות הרה גורל למייפה הכוח ובני משפחתו, ועל כן נדרשת רגישות יתרה מצד עורך הדין המטפל. עו"ד אור עדיני אשר הוסמך על ידי האפוטרופוס הכללי לערוך ייפוי כוח מתמשך וזהו אחד מתחומי הפעילות המרכזיים בהם הוא מתמחה, מתייחס להליך זה כשליחות של ממש.

אהבת האדם שבו עוברת כחוט השני לאורך כל התהליך, אם בהסבר מפורט ובהיר על המונחים המשפטיים, ואם בהעלאה רגישה ותבונית של סוגיות קריטיות תוך הכלת מארג היחסים המשפחתיים. בדרך זו הוא מוודא כי המסמכים מנוסחים באופן התואם ביותר את רצון מייפה הכוח – הממנה, ומעניקים לו ביטחון, שלווה ורוגע שגם בעתיד יטופלו כל ענייניו כפי רצונו.

על פי תפיסת עולמו הייחודית של עו"ד עדיני סט הכלים החשוב ביותר עבור עורכי דין הוא סט הכלים הבינאישי. בדימוי יפהפה המושאל מעולם האדריכלות הוא מסביר היטב את ההבדל בין עו"ד המצויד בידע משפטי נרחב גרידא, לבין זה שמצויד גם ברגישות רבה וביכולת לקרוא דווקא את המילים, שלא נאמרו. "אדריכל המתמצא היטב בכלים התכנוניים והעיצוביים יכול לסייע לך לבנות בית נהדר. אך מה שיעשה את ההבדל זו דווקא יכולתו לחשוף את הרצונות, התקוות והחלומות שלך לבית החלומות. זה שישקף את המטרות, הרצונות והצרכים שלך, ויהיה המתאים באופן מדויק למידותיך".

אם תהיתם מהו סוד ההבדל בין ייפוי כוח סטנדרטי, לכזה שנתפר למידותיו של הלקוח, התשובה טמונה ב'הקשבה אקטיבית' או אם תרצו 'הקשבה אמפטית'. הקשבה שבה הקשב ותשומת הלב של עורך הדין ניתנת ללקוח, מתוך מטרה ורצון להבין את המסר במלואו. אין מדובר בהסכמה או באישור של הדברים, אלא בתפיסת הדובר ללא שיפוט או בחינה תוך מתן תשומת לב לניואנסים ומורכבויות שיאפשרו את זיהוי הרצונות, התחושות והצרכים העומדים בבסיס הדברים. "הקשבה מסוג זה יוצרת קשר אמיץ בין עורך הדין לבין הלקוח ומסייעת להציף את הנקודות החשובות ביותר שמסתתרות מתחת לפני השטח, נקודות שלפעמים לא ידועות ללקוח בתחילת השיחה".

בכל הליך משפטי ישנה חשיבות רבה לשיח איכותי בין עורך הדין ללקוח. אבל בעריכת ייפוי כוח מתמשך או צוואה, החשיבות גדולה כפליים. מסמכים אלו אשר נכנסים לתוקפם לאחר שהלקוח כבר אינו מסוגל להביע את רצונו, חייבים לשקף את רצונותיו האמיתיים של הלקוח בצורה ברורה ומקיפה. "בתהליך עריכתם של שני מסמכים אלו, המטרה של עורך הדין אינה אך לכתוב את מה שהלקוח מכתיב. עליו קודם לגלות מה רצון הלקוח על בסיס בירור מעמיק ורציני. בירור זה יכול להיעשות רק על ידי קשר ישיר ונעים בין הלקוח לעורך הדין, קשר שיתבסס על הבנה עמוקה ושיחה פתוחה", מסביר עו"ד עדיני.

בימים אלו, בהם ישנה עננה של אי ודאות, בחירה נבונה של עורך דין להליך זה יכולה להתגלות כהחלטה חשובה ביותר. לקוחותיו של עורך הדין אור עדיני יעידו על מקצועיות ואנושיות יוצאת דופן הנגזרות מהיותו מגשר המתמחה בישוב סכסוכים מורכבים, בעיקר בעולמות דיני המשפחה, הנדל"ן והמשפט מסחרי מתוך שיח מכבד ורגיש.

כמו כן, במסגרת פעילותו כשותף במשרד עורכי הדין הראל שרעבי פרסטר עדיני, הוא מתמקד בעריכת הסכמים (בעיקר: גירושין בהסכמה, צוואות, ייפויי כוח מתמשכים, נאמנויות והסכמי ממון) בניהול הליכי גירושין ובקידום פשרה והסכמה בענייני גירושין על ידי גישור ועל ידי משא ומתן.

ניסיונו של עו"ד עדיני כולל ישוב מחלוקות משפטיות מורכבות בתחום העסקי, פעילות נרחבת כעו"ד בתחומי הנדל"ן, המשפט המסחרי, הקניין הרוחני וניסיון עשיר בתחום דיני המשפחה. לקריאת מאמר מפורט בנושא >>

עו"ד אור עדיני
טלפון: 054-4790622
פקס: 03-7577727
ריב"ל 18, תל אביב
מעבר לאתר המשרד >>
מעבר לפייסבוק >>
מעבר למייל>>

-----------------------------------

עו"ד עינת ניימן

עורכת הדין עינת ניימן עוסקת כבר 21 שנה בדיני משפחה, ירושה, מקרקעין ויפוי כוח מתמשך ומייצגת מגוון רחב של לקוחות באזור חיפה, הקריות וצפון הארץ. עו"ד ניימן, בוגרת חינוך דתי ואם לשניים, מכירה באופן אישי את המשמעות של ליווי אדם קרוב שאינו בקו הבריאות. "יפוי כוח מתמשך צריך להיות חובה עבור כל אדם, כמו המודעות לצורך של רכישת ביטוח ועריכת צוואות", מדגישה עו"ד ניימן.

מהו יפוי כוח מתמשך?
"יפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי שניתן לערוך רק אצל עורך דין שעבר הסמכה", מסבירה עו"ד ניימן. "התהליך כרוך בשלושה שלבים עיקריים, שתחילתם בפגישה עם הלקוח, המשכם בפגישה משותפת של הלקוח יחד עם מיופי הכוח וסיומם כאשר המסמך מופקד במשרד המשפטים ומופעל רק במידת הצורך.

"בדומה לצוואה, ישנם אנשים שמעדיפים להימנע מלערוך אותה "ומה שיקרה יקרה". אולם, מי שבוחר להתייחס לכך בעודו כשיר, מבטיח שחייו ינוהלו בעתיד לפי רצונו ועשוי למנוע מראש סכסוכים משפחתיים. כמו כן, ברירת המחדל בחוק הקובעת מינוי אפוטרופוס היא חלופה פחות נעימה, הכוללת התערבות של רשויות, פיקוח על האפוטרופוס על ידי משרד המשפטים ועלויות גבוהות יותר", היא מציינת.

לתפור חליפה אישית לכל אדם

עורכת הדין עינת ניימן מתארת את תהליך עריכת יפוי הכוח המתמשך באמפתיה וברגישות, ומציינת את כל שלבי התהליך בהם היא רוקמת יחד עם הלקוח חליפה אישית המתאימה לו במדויק, תוך התחשבות בסביבה העוטפת אותו שבעתיד תדאג לכל צרכיו.

"השלב הראשון מוקדש ללקוח הממנה בלבד. לרוב הוא יגיע בעצמו ולעיתים ילווה בבן משפחה, אך הפגישה תיערך רק איתו ובה יש לבדוק האם הוא כשיר ובאמת רוצה בכך, מהם הרצונות שלו ומהן מערכות היחסים שלו עם סובביו. ישנם לקוחות שמפרטים רשימות של בקשות כגון הצבת מצלמות, להיות בבית ולא בבית-אבות וכדומה.

"בשלב זה חשוב לי לדעת מי האנשים שעומדים להיות מיופי הכוח והאם ידאגו לאותו אדם. האם בת-הזוג תדאג לו כמו ילדיו? מי מבין הילדים יוכל לדאוג לו והאם כדאי לחלק את הסמכויות בין מספר מיופי כוח? במקרה כזה, ייבחרו לרוב 3 נושאי חלוקה: כספים ורכוש, רפואי ואישי. ההחלטה על מינוי מיופי הכוח היא החלטה מורכבת וחשוב שתיעשה בשקיפות, תוך מתן כבוד לכולם ושמירה על טובתו של הלקוח.

"השלב השני של התהליך הוא פגישה של הממנה יחד עם מיופי הכוח. זהו מעמד מרגש שבו נשמע הרצון של ההורים ומקבל תוקף. לקוחות רבים חוששים משלב זה, אך ברוב המקרים התהליך מתקבל בדלת פתוחה וברגיעה מכך שסוגיות אלו מדוברות ומטופלות באופן מקצועי ובטוח. ללא ספק, בנייה נכונה של יפוי הכוח תמנע מחלוקות כבר בשלב זה ובראיית העתיד", מסבירה עו"ד ניימן.

מהם האתגרים הניצבים בתהליך?
"כמו כל תהליך משפטי בתחום המשפחה, גם יפוי כוח מתמשך מכיל סוגיות מורכבות. יש לקבל החלטות שונות כמו מתי מפעילים את ייפוי הכוח וכיצד יערך פיקוח ברמה מתאימה למערכת היחסים במשפחה. ניתן לבחור רופא שיחליט שהגיעה העת להפעילו, וניתן למנות צד שלישי שיפקח על פעולות מיופי הכוח, לרבות סעיפים מיוחדים המצריכים אישור מיוחד, כמו החלטה על אשפוז, פעולות מעל סכום מסוים וכדומה", מפרטת עו"ד ניימן.

"אחת מהסוגיות בהן נתקלתי לא אחת הן מערכות יחסים בפרק ב'. האם במקרה זה בן הזוג יהיה מיופה הכוח או הילדים מפרק א'? האם במקרה של מחלה בן הזוג ימשיך להתגורר בדירה המשותפת? ישנם מקרים בהם אחד הילדים לא נמצא בארץ או שאינו מתאים להיות מיופה כוח, כשההורים מעוניינים שלא לפגוע ברגשותיו – אלו רק דוגמאות לסוגיות רבות שעולות לאורך התהליך שבו אני שמה דגש על היחסים במשפחה ומוצאת פתרונות יצירתיים והוליסטיים שיאפשרו ללקוח ולמשפחתו לשמור על שלום בית", היא מדגישה.

"אני רואה שליחות ליידע את הציבור על האפשרות לערוך ייפוי כוח מתמשך. עד היום ערכתי עשרות יפויי כוח ועם הניסיון שצברתי אני יודעת מהם הבקשות של ההורים והילדים וכיצד להתמודד עם הדילמות המורכבות שעולות לאורך התהליך. אני מלווה בעצמי מקרה של דמנציה של אדם קרוב במשפחה ויודעת עד כמה מחלה זו יכולה להיות מתעתעת. חשוב לא לאחר את המועד ולהבטיח לאדם כבוד ושלווה לאורך כל הדרך. את התהליך המורכב הזה אני מנהלת ברגישות גדולה לפונה ולמשפחתו, שמתמודדים עם סוגיות מורכבות וחשובות אלו", היא מסכמת.

עו"ד עינת ניימן
שדרות משה גושן 27, קריית מוצקין
נייד: 052-6164347
משרד: 04-9593895
מעבר לאתר>>>
מעבר לעמוד הפייסבוק>>>

---------------------------------------------

עו"ד אביבה נטרביץ-גלאי

תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מ–2016 – "יפויי כוח מתמשך" – המאפשר לאדם להיערך לעתידו ולקבוע מבעוד מועד מיופה כוח, שינהל את ענייניו בעת שלא יהיה כשיר לנהל אותם בעצמו.

"התיקון מחזיר את השליטה לאדם עצמו – מייפה הכוח, כחלופה לאפוטרופסות הנקבעת מטעם בית המשפט בזמן שהאדם כבר אינו כשיר להחליט בענייניו", אומרת עו"ד אביבה נטרביץ-גלאי. "ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לאדם לקבוע מראש, בעודו צלול, את מיופה הכוח שלו שייטפל בו ובענייניו הרכושיים, האישיים והרפואיים בעתיד, עם אפשרות מתן הנחיות ברורות".

עו"ד אביבה נטרביץ-גלאי, עוסקת בתחום הנזיקין והביטוח מזה 21 שנה, מייצגת תובעים בתביעות נזקי גוף ותביעות ביטוחיות ועורכת ייפוי כוח מתמשך. כמו כן, מגשרת מוסמכת מזה למעלה מעשור המוכרת מטעם הנהלת בתי המשפט.

מדוע תיקון ייפוי כוח מתמשך, נכנס לחוק?
"ייפוי כוח מתמשך הוא חלופה לאפוטרופסות המאפשר לממנה (מייפה הכוח) לקבוע מי יטפל בענייניו בעתיד. המנגנון של האפוטרופסות משאיר את כל ההחלטות בידי צד ג' – בית המשפט, ולא ניתן לדעת בוודאות מי ימונה כאפוטרופוס, כיצד יפעל, והאם יפעל בהתאם לרצונות ולצרכים של החוסה.

"בנוסף, לאפוטרופוס יש הרבה משימות בירוקרטיות בעת שהוא נכנס לתפקידו וייפוי הכוח המתמשך מאפשר, מעבר לשליטה בזהות האנשים/האדם שמייפה הכוח ממנה מראש, גם מתן הוראות ברורות לטיפול בו וברכושו, כשלא יבין בדבר, כשמיופי הכוח לא יהיו מחויבים בפניה לבית המשפט לקבלת אישורים לפעולות שונות ויהיו ומשוחררים מחובת הדיווח לאפוטרופוס הכללי. זה מקל משמעותית על תהליך הטיפול בחוסה".

למה בחרת לעסוק בעריכת ייפוי כוח מתמשך?
"ייפוי כוח מתמשך הוא מוצר משלים ללקוחותיי בתחום הנזיקין ועונה היטב על הצרכים שלהם. בתיקי נזיקין, אנו פוגשים לקוחות שמצבם התערער מבחינה בריאותית, מה שממחיש להם את חוסר הודאות בחיים ואיך כולנו יכולים פתאום להיות תלויים בזולת ועד כמה זה חשוב, כל עוד אנחנו יכולים ויש לנו את היכולת, לשמור אצלנו את השליטה ולהבטיח שאם נהיה בסיטואציה כזו המטפל יהיה מי שאנו בחרנו, כשהוא יודע מה חשוב לנו וכיצד נרצה שהדברים ינוהלו. בחרתי בצד 'האנושי' בתחום עריכת הדין והמשפטים, אני מסייעת לאנשים בתקופות קשות בחייהם . ייפוי כוח מתמשך הוא כלי נוסף לסייע ולהתמקד ברצונו של האדם".

איך מבצעים את תהליך ייפוי הכוח?
"את ייפוי הכוח המתמשך רשאי לערוך רק עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת לכך. אני מקיימת פגישות הן עם מייפה הכוח, והן עם מיופי הכוח. חשוב לי כחלק מהתהליך להכיר אותו ולהבין את צרכיו על מנת לזהות את מעגלי התמיכה שלו – ובהתאם לזה אנחנו בונים יחד את המתכונת הנכונה לטיפול בו בעתיד. התהליך כולל מיפוי הרכוש שלו, הפעולות הכספיות והרכושיות השגרתיות שלו וכל נתון נוסף שעשוי להיות רלוונטי".

אילו נושאים מצריכים התייחסות מיוחדת בייפוי הכוח המתמשך?
"כאשר יש בן משפחה עם צרכים מיוחדים שמטופל על ידי הממנה זה מצריך התייחסות מיוחדת. אם מייפה הכוח הוא בעל חברה ובעל מניות בה, הטיפול בענייניו צריך להיות מותאם למסמכי ההתאגדות של החברה. אם יש לו נכסים שמושכרים, צריך להבטיח שמיופה הכוח יוכל להמשיך לחתום על הסכמי השכירות וכן הלאה.

"בפן האישי, ייפוי הכוח המתמשך כולל את ההעדפות והרצונות של מייפה הכוח לעתיד. לדוגמה – האם ירצה להמשיך לחיות בביתו במצב בו חלילה יהיה סיעודי ואיזה טיפול ביתי הוא ירצה לקבל, או האם לחילופין הוא ירצה לעבור לדיור מוגן, והנחיות נוספות הקשורות לניהול חייו האישיים.

"חשוב לבחור בעורך דין אמפתי וקשוב ללקוחות, שיודע לזהות את צרכי הלקוח, שיודע לשאול את השאלות הנכונות, מבין היטב את נושא ייפוי הכוח המתמשך ויודע לערוך אותו על כל היבטיו והנחיותיו באופן התואם את המצב המשפטי. המגע היומיומי שלי עם לקוחות שנפגעו פיזית, וההיכרות עם ההתמודדויות שלהם ושל מי שתומך בהם, תורמים לי בתחום הפעילות של עריכת ייפוי כוח מתמשך. בנוסף, משרדי פועל גם בשפה הרוסית ואנו משרתים לקוחות רבים עולי ברית המועצות לשעבר".

עו"ד אביבה נטרביץ-גלאי
דרך בגין 48, תל אביב
למעבר לאתר>>
טלפון: 
03-5660892