תהיי שאנל

תך לבן על בד שחור, בבגדי הנזירות במנזר. כך החלה הקריירה האופנתית של קוקו שאנל. בקרוב תערוכת "גבריאל שאנל מניפסט אופנתי" בארמון גאלרייה בפריז, מוזיאון האופנה, שמחדש פעילותו לאחר שנים, במחווה למעצבת האופנה האלמותית

מאיה גז, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קוקו שאנל, 1930
מאיה גז, תוכן מקודם
תוכן מקודם

ארמון גאליירה (Palais Galliera), מוזיאון האופנה ברובע ה-16 בפריז היה סגור בשנים האחרונות בגין שיפוצים. עתה הוא פותח דלתותיו בגרנדיוזיות ושם במרכז התערוכה הראשונה את מעצבת האופנה יוצאת הדופן, גבריאל קוקו שאנל.

בתקופה בה מעצב הקוטור פול פוארה (Paul Poiret) שלט בסצנה האופנתית-יוקרתית של הבירה הצרפתית, הגיעה גבריאל שאנל לעיר הקיט דוביל ב- 1912, משם עברה לביאריץ והדרך לפריז כבר הייתה סלולה עבורה.

שאנל חוללה מהפכה בעולם ההוט קוטור. היא העריצה את הגוף הנשי ויצרה עבורו מניפסט אופנתי בשפתה שלה.

את התערוכה "גבריאל שאנל, מניפסט אופנתי" (GABRIELLE CHANEL FASHION MANIFESTO), בתמיכת המותג "שאנל", אצרו מירן ארזלוז, מנהלת ארמון גאליירה, וורוניק בלואר.

ההתחלה

חלקה הראשון של התערוכה מספר באופן כרונולוגי על תחילת דרכה של שאנל, ומציג דגמים ידועים ובלתי נשכחים של המעצבת האלמותית, כולל חולצת הפסים בהשראת דייגי דוביל מ-1916, חולצת המלחים ובד הג'רסי.

כאן ניתן להתחקות אחר התפתחות השיק בסגנון "שאנל" מהשמלה השחורה הקטנה והמודלים הספורטיביים של שנות ה-20 ועד השמלות המתוחכמות של שנות ה-30 של המאה הקודמת. חדר שלם מוקדש לבושם "שאנל 5", אותו יצרה המעצבת בשנת 1921. זהו הבושם הראשון המבוסס על ניחוחות של 50 פרחים והוא משקף את הלך מחשבתה של קוקו שאנל ואת חדשנותה.

דוגמנית בית שאנל, 1937צילום: יח"צ חו"ל

אישי ומקצועי

בהמשך ניתן להתרשם מפורטרטים של שאנל שמלווים את עשרת פרקי התערוכה ומדגימים את ההתפתחות האישית והמקצועית של המעצבת עצמה.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, סגרה שאנל את העסק, ובעודה מתמקמת במלון ריץ' בסוויטה שנקראת עד היום על שמה ומעוצבת בשפתה (כולל רומן עם קצין נאצי), המשיכה למכור בבוטיק ברחוב קמבון 31 בפריז, מאחורי מלון ריץ' רק אביזרים ובשמים.

לאחר המלחמה, עם הגיעו של כריסטיאן דיור וה-New Look - סגנון הקורסט אליו התנגדה שאנל, שחררה המעצבת את הנשים מהמחוך הכובל והמגביל. היא חזרה לשפת הקוטור ב-1954 ויצרה מניפסט אופנתי עם חליפות טוויד מחויטות ונעימות, שנוח להסתובב איתן יום שלם (הכפתורים בחליפות נקראו "שאנליזנים" והיו הפריט היקר ביותר בחליפה. לעתים היו עשויים יהלומים).

החלק השני של התערוכה עוסק בקודי לבוש, לדוגמה: חליפות טוויד, נעליים, תיקים בצבעי שאנל- בז' ושחור, אך גם אדום, לבן ואפילו זהב.

תיק שקית, עשויה טלאים, 1955-1971צילום: יח"צ חו"ל

שאנל הילדה גדלה במנזר, שם למדה לתפור תך לבן על בד שחור, בבגדי הנזירות. כששכבה במיטתה ראתה את הצל מרקד על התקרה הלבנה. מאז, הצבעים שמאפיינים את המותג שלה, כמו את שמה, הם לבן שבור ושחור.

התערוכה "שאנל מניפסטו" משתרעת על 1,500 מ"ר, כולל גלריות חדשות שנפתחו במרתפי המוזיאון. היא מציגה יותר מ-350 פריטים מאוספי ארמון גאליירה וממורשת CHANEL, שמגיעה ממוזיאונים בינלאומיים, כולל ויקטוריה ואלברט בלונדון, De Young בסן-פרנסיסקו, Museo de la Moda in Santiago de Chile, MoMu באנטוורפן, כמו מאוספים פרטיים.

התערוכה תוצג החל מ-1 באוקטובר 2020 ועד 14 במרץ 2021

לפרטים נוספים >>