עורכי דין לפשיטות רגל: כך תיקחו את עצמכם בידיים למציאות טובה יותר

בעלי עסקים שחווים קשיים פיננסיים, לפעמים עד כדי קריסת העסק, יעידו שהמצב הדחוק מחבל להם בכל תחומי החיים. כדי לעבור את האתגר בשלום, מומלץ להיוועץ בעורך דין לפשיטות רגל

ניבה שור, לידור יעקב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורך דין פשיטות רגל: קח תיקחו את עצמכם בידיים למציאות טובה יותר
ניבה שור, לידור יעקב
תוכן מקודם

הליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון הם הצעד האחרון שבו בוחרים חייבים המעוניינים להגיע בתום לב להסדר שיסייע להם לשוב לחיים נורמליים. הטיפול בחברות וביחידים שונה כמובן, אך המשותף לכולם הוא הורדת מד הסטרס בחיים והאפשרות להתחיל דף חדש, בלי חרדות כלכליות וסכסוכים בקן המשפחתי שעולים בעקבות המצב המאתגר.

זה בדיוק המקום שבו תכירו את עורכי הדין בתחום פשיטת רגל וחדלות פרעות, שיסייעו לכם בכל הפן המשפטי ובהם עו"ד אברהם זאדה הרפז, עו"ד חגית שוויקיעו"ד אייזיק סטולוב ועו"ד אביתר כהן.

עו"ד אברהם זאדה הרפז: סיוע לחייבים מכל חלקי הארץ

אם אתם חווים קשיים כלכליים וחובות ללא יכולת להחזירם, פשיטת רגל (חדלות פירעון) היא אחת מהדרכים לצאת מכך, להשתקם כלכלית ולהתחיל מחדש. לצורך כך, רצוי להתלוות על ידי עורך דין לפשיטת רגל/חדלות פירעון, שיכין את התיק שלכם ויסייע לכם למקסם את ההקלות, עד לקבלת הפטר.

"חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החליף את פקודת פשיטת רגל", אומר עו"ד לפשיטת רגל וחדלות פירעון אברהם זאדה הרפז, "החוק נכנס במטרה להקל על החזרת החובות ולסייע בשיקום כלכלי".

אלו שינויים הכניס החוק החדש?

"זווית ראייה והתייחסות משפטית שונה לחייבים על מנת להביאם למצב של הפטר חוב עם כלים שיקומיים, זאת  כדי שיוכלו להתחיל מחדש והפעם טוב יותר. מאחר והמשרד משמש בנוסף כמשרד עורך דין מקרקעין בירושלים, אזי במקרים שהשיקום כרוך במכר מקרקעין, יש יתרון לעורך דין העוסק במקרקעין".

מי יכול להגיש בקשה לחדלות פירעון?

"אדם שאינו יכול לשלם חובותיו במועד או שסכום החובות גבוה משווי נכסיו. בהליך נערכת בדיקת מצבו הכלכלי וההתנהלות שהביאה למצבו. בתקופה זו, חלות הגבלות שמטרתן מניעת חובות נוספים.

"צו לשיקום כלכלי הוא השלב הבא בהליך חדלות פירעון, בו הנכסים של החייב משמשים לצורך פירעון החוב. כ"כ מוגדר סכום חודשי שישולם לצורך החזר החובות".

כיצד החייב יכול לקבל הפטר מכלל חובותיו?

"במידה ולחייב אין נכסים בבעלותו וההכנסה שלו מספיקה רק לצרכיו החיוניים, ניתן לבקש הפטר מהחוב לאחר התקופה המנויה בחוק".

מה תפקידך כעורך דין לחדלות פירעון בהליך זה?

"לפני הכל, ביצוע תכנון נכון של ההליך, כלומר בדיקת התאמתו של הלקוח להליך. כיוון שההליך כרוך בכינוס נכסי החייב ומימושם לשם פירעון חובותיו – יש לבחון אם יש טעם להליך. לדוגמה: אדם חייב 150 אלף שקל אולם בבעלותו דירה בשווי מיליון וחצי שקל - אין טעם להליך שהרי כינוס דירתו לשם תשלום חוב שאינו גדול יחסית יגרום לנזק.

"ישנם פתרונות אחרים כגון ניהול משא ומתן עם נושים לשם הפחתת החוב ותשלומו בתשלומים ועוד. בנוסף, לאור היותי עורך דין לענייני משפחה בירושלים, רבים מהחייבים נצרכים לייעוץ בנושא, בעת גירושין. עיסוקי בתחום המשפחה מאפשר מתן פיתרון כולל גם במקרים מסובכים של סכסוכים במשפחה.

"רק לאחר בדיקת היתכנות התיק, ימליץ עוה"ד על המשך ההליך, תוך ליווי צמוד של הלקוח, כולל הגשת בקשה להפטר. תפקיד עורך הדין המייצג חייב, הוא לבדוק באופן מקצועי את תהליך הכניסה לחובות של הלקוח ולהצדיק את הצטברותם ואת חוסר האפשרות של הלקוח לפרעם.

"במהלך ההליך יש למלא תצהירים שונים ומורכבים, אשר עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום חדלות הפירעון יידע כיצד למלא ומה להצהיר בהם, על מנת להוביל את הלקוח לקבלת הקלות, צו תשלומים נמוך, ובסופו של דבר את ההפטר המיוחל. למשרדי ניסיון של למעלה מעשור במחיקת חובות ושיקום כלכלי בתיקים מורכבים ופשוטים. מאחר וההליך דורש משאבים נפשיים ועידוד רב, המשרד מעניק יחס אישי לכל אורך התהליך ועוה"ד זמין ללקוח בכל עת".

האם רצוי לבחור עורך דין באזור מגורי החייב?

"אמנם אני עורך דין בירושלים אולם היום, בזכות האמצעים הטכנולוגיים, משרדי מסייע לחייבים מכל הארץ ולאחרונה בוצע אף סיוע לחייבת מנהריה, כך שלמקום מגורי החייב אין כל משמעות. זאת במיוחד שתיקים רבים נפתחים בלשכת הוצל"פ שאינה באזור מגורי החייב.

"באתר האינטרנט של המשרד, תוכלו לקרוא מאמרים בנושאים כגון: מה עדיף? איחוד תיקים או פשיטת רגל, ענייני עיקול משכורת, עיקול מקרקעין ועוד".

לקריאת מאמרים באתר: עורך דין אברהם זאדה הרפז
כתובת המשרד: בן יהודה 2 ירושלים
לפנייה בדוא"ל>>>
למעבר לפייסבוק>>>
טלפון: 054-3001999

----------------------------------

עו"ד חגית שווקי: טיפול בחברות ובפרטיים

 עורכת הדין חגית שווקי, עומדת לצידם של החייבים ושל הנושים לאורך כל שלבי התהליך המורכב הזה. "הליך פשיטת רגל וחדלות פירעון מאפשר לחייב שעמד בקריטריונים שונים שקבע בית המשפט לקבל הסדר מותנה להחזר החוב ולבסוף להגיע להסדר חלוט הפוטר את החייב מחלק נכבד מחובותיו. בחודש ספטמבר 2019 נכנס לתוקף חוק חדלות פירעון שהחליף את פקודת פשיטת הרגל",  מסבירה עו"ד שווקי ומוסיפה: "אני מייצגת גם חברות בתהליכי פירוק והליכי תביעת חוב של נושים כנגד חברה בחדלות פירעון. הטיפול בחברות שונה מהטיפול ביחידים, מאחר ואלו חייבות בדרך-כלל למספר גופים שונים ולפרטיים וכן לעיתים נקלעות למצב שבו נדרש הליך של 'הרמת מסך' לצורך גילוי בעלי החוב שמסתתרים מאחורי החברה".

כיצד מתבצע הטיפול בהליך של פשיטת רגל וחדלות פירעון?

"הליך פשיטת רגל וחדלות פירעון מתחיל בבדיקה מדוקדקת שאני עורכת ובה אני בוחנת האם הליך זה הוא כדאי עבור הלקוח. לאחר מכן, אני מגישה לבית המשפט בקשה לצו פתיחת הליכים, הכולל תיאור מפורט של החייב, נכסיו והחובות הקיימים. בית המשפט ממנה מנהל מיוחד המפקח על כל ההליך, במקביל, אני מודיעה לכל הנושים על פתיחת התיק וכך כל ההליכים הקיימים כנגד החייב בהוצאה לפועל מעוכבים, למעט איסור יציאה מהארץ.

"הליך פשיטת הרגל מאפשר לחייב לחזור לחיים נורמליים, כל עוד קיום ההליך נעשה בתום לב והחייב מקפיד על הגשת דוחות דו-חודשיים ונמנע מיצירת חובות חדשים. באופן הזה, החייב יכול לפתוח חשבון בנק, כל עוד הוא מקפיד שלא להיכנס למינוס וליצור חוב חדש. הטיפול בהגשת הטפסים הדו-חודשיים, שבדרך-כלל נעשה באחריות הלקוח – ניתן כשירות ללקוחות שלי, כחלק מהליווי והתמיכה שאני נותנת לאורך כל התהליך".

למה לבחור באפשרות של פשיטת רגל-חדלות פירעון?

"הליך פשיטת הרגל מאפשר הפטר מרוב החובות. ההגבלות המוטלות על בעלי חוב עלולות להוביל אנשים למצבים של חיים עם פחד קיומי תמידי. אדם ללא חשבון בנק וללא רישיון נהיגה מתקשה מאוד למצוא עבודה ולנהל אורח חיים תקין שיאפשר לו לחזור לחיים נורמליים ולהחזיר את חובותיו. לקוחות רבים מספרים לי על הלחץ והחרדה מכל דבר דואר שמגיע אליהם ועל מתחים קשים בחיי הנישואין. הליך פשיטת הרגל זו אפשרות להגיע להסדר חובות שדרכו מוסרות ההגבלות שמשבשות את החיים ויוצרות פחד ומתח".

מה תפקידך בייצוג נושים מול חייבים בהליכי חדלות פירעון?

"כאשר נושה אותו אני מייצגת מקבל הודעה מהחייב על פתיחת הליך פשיטת רגל, יש צורך לפעול במהרה על מנת שהנושה יזכה לקבל חלק מהחוב המגיע לו. לצורך כך אני מגישה למנהל המיוחד שמינה בית המשפט תביעת חוב בשם הנושה, על מנת שזה ייקח בחשבון את הנושה בתוכנית ההחזר שיכין עבור החייב. במסגרת תהליך זה, אני מייצגת את הלקוח באספת הנושים, שבה ניתן לשפוך אור על התנהלות החייב ולדרוש מבית המשפט להיכלל בתוכנית קבלת חלק מהחוב".

עורכת הדין חגית שווקי מסכמת: "היכרותי עם הלקוחות משני צידי המתרס של הליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון, הן כחייבים והן כנושים, מאפשרת לי להבין את התהליך לעומקו ולהגיע לפתרונות יצירתיים עבור הלקוחות שלי. אני מלווה את החייבים לאורך כל התהליך, מהחקירה מול המנהל המיוחד מטעם בית המשפט, דרך הגשת כל הדוחות הנדרשים – עד למתן ההפטר והמחילה על רוב החובות. המצב הכלכלי הקשה של החייבים עלול לפרק משפחות, כל הצלחה בתיקי פשיטת רגל היא עבורי עולם ומלואו".

עו"ד חגית שווקי
כתובת: התמר 6 יוקנעם עלית
טלפון: 04-6762624
למעבר לאתר>>>

-------------------------------------

עו"ד אייזיק סטולוב: ליווי צמוד ללקוחות

עו"ד אייזיק סטולוב, סגן אלוף ומפקד בסיס חיל האוויר בדימוס, לא מאפשר ללקוחות שלו לסטות מהמטרה, "אנחנו מלווים את הלקוחות שלנו באופן צמוד. אנו עורכים מעקב חודשי על ההכנסות וההוצאות, מעורבים בכל בעיה שצצה ומטפלים בה באופן מידי. למשל, אם המשפחה של אחד החייבים מתרחבת, והוא צריך להוציא יותר על הטיפול בתינוק, אנו מיד פונים למנהל המיוחד או לבית המשפט, עורכים התאמות בסכום שהחייב משלם, כדי שהוא יוכל להמשיך לעמוד בהסדר".

לעו"ד אייזיק סטולוב 11 שנות ניסיון בתחום פשיטות הרגל והוצאה לפועל, ובעבודה מול בתי המשפט והמנהלים המיוחדים בייצוג חייבים. כמו כן משרדו עוסק בירושות, הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך, נדל"ן ובתחום המסחרי.

כיצד אתה מטפל בלקוחות שמגיעים אלייך?

"ראשית אני בודק את מצבו של הלקוח ובעצם לומד איך הוא הגיע למצב של פשיטת רגל. המטרה היא להוביל לכך שהחייב יוכל להמשיך לעבוד ולקבל הכנסה, אם באותה עבודה ואם בעבודה אחרת. לעתים אפשר למנוע פשיטת רגל ולהגיע להסדר עם הנושים. הדבר תלוי בגובה החוב וביכולת של החייב לעמוד בתשלומים.

"אם אין ברירה, אנחנו מתחילים בהליך של פשיטת רגל. אני מנהל מעקב צמוד אחר הלקוח ומוודא שהוא עומד בדרישות ההליך כדי להגיע להפטר. מגיעים אליי גם לקוחות שנשרו באמצע התהליך ומתחילים שוב את תהליך פשיטת הרגל בליווי הצמוד שלי".

באיזה שלב מומלץ לפנות לעורך דין בנושא פשיטות רגל?

"מומלץ לפנות בשלב מוקדם, לפני שהוגשו נגדך תביעות או נפתחו כנגדך תיקים בהוצאה לפועל. לשמחתי לאחרונה חייבים באמת פונים אליי בשלבים הראשונים, לפני שאיזשהו גוף פועל כנגדם. ברגע שהחייב הוא היוזם של המהלך, אפשר למנוע עיקולים, להגיע להסדרים טובים יותר עם הבנק או לחלופין לקבל את ההגנה של פשיטת הרגל בשלב מוקדם ככל האפשר".

אילו עצות אתה יכול לתת לאדם המצוי בחובות?

"כאמור בשלב ההתחלתי אני ממליץ לחייבים לבדוק בדיוק מהם החובות שלהם ולברר עם הנושים מה התנאים הטובים ביותר שהם מוכנים לתת. לפני שהנושים פונים להליכים יהיה קל יותר להגיע להסדר טוב עבור החייב.

"לאדם שנמצא בהליך של פשיטת רגל אני ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על התנאים שנקבעו לו. אסור להיות פאסיבי, לדעת שיש בעיה בעמידה בתשלומים ולא לעשות עם זה כלום. יש לפנות באמצעות עורך הדין להקטנת התשלום החודשי".

סיפורי הצלחה

"טיפלנו בלקוח בפשיטת רגל שיש בבעלותו דירת מגורים. המנהל המיוחד ביקש למכור את הנכס ולממש אותו. פעלנו מול בית המשפט והמנהל המיוחד והצלחנו להגיע להסדר שבמסגרתו דירת המגורים תישאר אצל החייב. ערכנו משא ומתן ארוך וקשה והצלחנו לצמצם את ההחזר החודשי שישלם החייב עבור הדירה.

"במקרה אחר המנהל המיוחד רצה להגדיל את הסכום החודשי שהלקוחה שלנו צריכה לשלם במסגרת הליכי פשיטת רגל. הוא טען כי האישה אינה מממשת את כל הפוטנציאל שלה וכי היא יכולה להרוויח יותר. אך הימים ימי קורונה, ולא התאפשר ללקוחה שלנו להשתכר יותר מכפי שהשתכרה. גם כאן ניהלנו משא ומתן ארוך עד שהצלחנו להקטין את הסכום החודשי שהלקוחה שלנו תשלם".

עו"ד אייזיק סטולוב
בית זקסנברג רח' אבא הלל 15, רמת גן
טלפונים: 03-7701750, 054-4998600
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>

-------------------------------------

עו"ד אביתר כהן: התמחות אצל מעצבי דיני חדלות פירעון 

"הליכי חדלות פירעון משפיעים על כל תחומי חייו של האדם וגם על סביבתו. ייעוץ משפטי מקדים וליווי על ידי מומחה בעל הבנה עמוקה בתחום, כמו בענפי משפט אחרים יאפשר ניהול תהליך נכון ומדויק לצרכיו של החייב", אומר עו"ד אביתר כהן, בעלים במשרד עורכי הדין אביתר כהן ושות'.

עו"ד כהן מתמחה בהליכי חדלות פירעון, בדגש על מצבים מורכבים, וכן במשפט אזרחי ומסחרי על כל גווניו. יתרונו של המשרד הוא במתן שירותים משפטיים בתחומים משיקים ומשלימים, כמו משפט אזרחי מסחרי ודיני משפחה.

את התמחותו עשה עו"ד כהן בבית המשפט המחוזי תל אביב, תחת חסותה של השופטת בדימוס ורדה אלשיך ובהמשך שימש כעוזר משפטי של מי ששימש כנשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין. שופטים אלה עיצבו את דיני חדלות פירעון בישראל, ומתוקף כך, רכש עו"ד כהן ידע רב באשר לאופן ניהול ההליכים בתחום זה.

מילת המפתח: יוזמה

"אדם צריך להבין שכאשר הוא נכנס להליכי חדלות פירעון, הוא מאבד שליטה כלכלית. הוא אינו יכול עוד לעשות בקניין שלו כרצונו, והוא נתון תחת פיקוח באשר להתנהלות הכספית השוטפת שלו ונדרש לדווח על כל פעולה", מסביר עו"ד כהן, "מעבר לכך, התהליך כרוך לא פעם בעוגמת נפש, כאשר על האדם מוטלות שורה של מגבלות, ביניהן "צו איסור יציאה מהארץ".

עו"ד כהן מוסיף כי פעמים רבות אדם פונה לעורך דין בבקשה להתחיל בהליך חדלות פירעון, מבלי שנעשתה חשיבה על פעולות אפשריות שיוכלו למנוע את פשיטת הרגל, או לפחות למזער את נזקי התהליך, אשר לא אחת משפיעים לא רק על החייב אלא גם על הסביבה הקרובה אליו.

"תפקידו של עו"ד המומחה בתחום הוא הרבה מעבר למילוי טפסים להגשת הבקשה לחדלות פירעון", הוא אומר, וממליץ להגיע לייעוץ משפטי בהקדם האפשרי, כבר ברגע שעולה קושי בהתנהלות העסק. באופן זה, מסביר עו"ד כהן, ניתן יהיה לתכנן את המהלכים הנדרשים, ולהימנע מטעויות קריטיות. עוד הוא מדגיש כי תמיד יש למצות אפשרות להסדר מול הנושים, בטרם כניסה להליך משפטי של חדלות פירעון.

עו"ד כהן מספר כי לאחרונה ליווה צוות המשרד חייב שהעניק לבנו דירה שהייתה ברשותו, עוד בטרם נכנס להליך חדלות פירעון. יחד עם זאת, העברת רישום הדירה בטאבו על שם הבן לא הושלם ובמהלך התהליך עלה חשש שמא הדירה תילקח מהבן. הערכות מוקדמת אפשרה לצוות המשרד להוכיח לנאמן שהדירה אינה עוד בבעלות החייב.

מענה הוליסטי למכלול צרכיו של החייב

הליך חדלות פירעון הוא מערך רב משתתפים, כאשר לכל אחד מהם אינטרסים שונים. לכן, נדרשת הסתכלות רחבה על ההליך מנת למזער ככל הניתן את השלכות חדלות הפירעון על האדם. 

בטרם כניסה להליך, ישנה חשיבות רבה לבחינת התמונה הכוללת - מצבו המשפחתי והכלכלי של האדם, אפשרויות התעסוקה שלו, גילו ומצבו הבריאותי, נסיבות ההיקלעות לחובות ועוד. מיפוי של כל ההיבטים, לצד איתור קשיים אפשריים שעלולים לעלות במהלך הדרך, יסייעו בגיבוש אסטרטגיה לניהול תהליך הנכון ביותר עבור אותו אדם.

"בדיוק מסיבה זו, חשוב שהליווי המשפטי ייעשה על ידי עורך דין הבקיא גם בענפי משפט אחרים, ובכדי שניתן יהיה להעניק מענה שלם לצרכי הפונה, בין אם זה אדם או תאגיד", מדגיש עו"ד כהן.

"בישראל, ישנו כביכול מסך חוצץ בין בעלי המניות בחברה לבין החברה. יחד עם זאת, קורה לא פעם שבעל התאגיד חותם על ערבות אישית וכך למעשה קושר את עצמו לחובות התאגיד", מסביר עו"ד כהן, "בנסיבות אלה, יש לבחון האם הליך חדלות הפירעון מתייחס אך ורק לבעל המניות, או שמא יש לכרוך אותו גם לתאגיד ולספק פתרון שיקומי כולל לשניהם".

עו"ד אביתר כהן ושות'
טלפון: 03-5297340
למעבר לאתר>>>