ניכור הורי: עורכת הדין רחלי אייבס מסבירה כיצד להתמודד עם הליכי גירושין מורכבים

למרות מגמות השוויון המאפיינות את התחום בשנים האחרונות ואולי דווקא בגללן, אנו עדים לעליה בתופעה המדאיגה של ניכור הורי, המערבת את הילדים בתהליך הגירושין והופכת אותו לקשה אף יותר. פגשנו את עורכת הדין רחלי אייבס, כדי ללמוד כיצד ניתן להתמודד עם תיקי גירושין קשים ומורכבים

ניבה שור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניכור הורי: עורכת הדין רחלי אייבס מסבירה כיצד להתמודד עם הליכי גירושין מורכבים
ניבה שור
תוכן מקודם

דיני משפחה הוא תחום רגיש וסבוך, ראשית משום שהוא עוסק בנושא הקרוב והיקר לכולם – המשפחה הגרעינית, שבה נטוע מרכז החיים והרגש של כל אדם. אך הסוגיה המורכבת יותר בתחום דיני המשפחה, היא הדאגה לילדים הרכים המהווים את מרכז הקן המשפחתי שמתפרק.

עורכת הדין רחלי אייבס מכירה את תחום דיני המשפחה מקרוב. "לפני כ- 18 שנים, כשבתי הייתה קטנה מאוד, עברתי הליך גירושין קשה ומורכב. בעקבות הגירושין הקשים והקשיים שחוויתי, החלטתי ללכת ללמוד משפטים ובחרתי להתמקד בדיני משפחה ובמעמדן של הנשים בעת ניהול ההליכים", היא משתפת. "כמסורבת גט, חשבתי שאייצג בעיקר נשים, אך עם השנים הכרתי והבנתי גם את המקום הלא פשוט של האבות בתוך התהליך הזה.

"אחד הדברים החשובים שהבנתי הוא מהי החשיבות של הקשר של הבת שלי עם אבא שלה, ותובנה זו מנחה אותי עד היום כשאני מטפלת בתיקי משפחה. אני מאוד מעודדת משמורת משותפת שמצריכה את האימהות לשמור על קשר עם האב ואת האבות להיות מעורבים יותר בגידול הילדים".

שירות משפטי רב תחומי

כבר 5 שנים שעורכת הדין רחלי אייבס עומדת בראש משרד עורכי דין עצמאי הכולל, בין היתר, מחלקה לדיני ירושה, צוואות וייפוי כוח מתמשך, מחלקה לטיפול בפירוקי חברות, פשיטות רגל וחדלות פירעון, ומחלקה נוספת לטיפול בתביעות נזיקין. "הרבה פושטי רגל הם המתגרשים של פעם, אלה שצברו חוב מזונות שגורם לאפקט דומינו שבעקבותיו הכל קורס והם נכנסים להליך של פשיטת רגל", מסבירה עו"ד אייבס.

"בתקופת הקורונה, המאבקים שהיו קשים ממילא, הפכו להיות קשים אף יותר. עם זאת, ישנה גם מגמה לנסות ולהגיע להסכמים ולהימנע מניהול הליכים משפטיים מתמשכים ויקרים ואני מברכת על כך", היא מוסיפה.

רוחות של שוויון

"למרות שאנחנו עדיין לא שם, היום יש בהחלט מגמה לראות ולהתחשב יותר גם באבות. זה מתבטא בכך שיש יותר פסקי דין בהם נקבעת משמורת משותפת ויותר התחשבות בהכנסות האם בעת פסיקת דמי מזונות. כמו כן, אנו רואים יותר ויותר פסקי דין המחייבים אימהות בדמי מזונות, למרות שהסכומים עדיין נמוכים יחסית. חתירה זו לקראת שוויון מאפשרת שיהיה לילדים בית נוסף, גם אצל האב, ומחזקת את מעמדו כהורה שווה זכויות וחובות", מציינת עו"ד אייבס.

"בפסקי דין רבים אשר ניתנו בתיקים בהם ייצגתי, השורה התחתונה אומרת גם משמורת משותפת וגם 0 מזונות. בתיקים אלו, שני ההורים חולקים בהוצאות הילדים וכספים לא עוברים מצד אחד לשני. בשנה האחרונה נפסק כי בהיעדר הסכמה של שני הצדדים, לבית הדין הרבני אין סמכות לפסוק בסוגיית מזונות קטינים.

"באופן כללי, פסיקות בתי הדין הרבניים אינן מטיבות עם אבות, שכן ההלכה היהודית מטילה חבות מוגברת של אב במזונות ילדיו, וזאת לעומת הלכת בית המשפט העליון שנקבעה בבע"מ 919/15, לפיה ככל שמדובר בקטינים מעל גיל 6, החבות הינה שווה בהתאם ליכולות הצדדים ולזמני השהות. לכן, כשאני מייצגת את האב, אני מעדיפה שהדיון יתקיים בבית המשפט ולא בבתי הדין הרבניים".

מהו ניכור הורי

"מגמת השוויון החיובית שמעודדת משמורת משותפת ומובילה לביטול או להפחתה משמעותית של חיוב במזונות עבור ילדים מעל גיל 6, מייצרת במקביל מגמה הפוכה שעיקרה מאבקי משמורת קשים, בהם יש רצון גדול מצד אחד להיות יותר מעורב ולשלם פחות והתנגדות מהצד השני. המאבק הקשה הזה יוצר, לעיתים, מצב של תסמונת ניכור הורי, שבה הילדים מעורבים ומוסתים על ידי אחד הצדדים, על מנת להגיע להישגים בתיק המשמורת. כתוצאה מהניכור ההורי ישנם מקרים מצערים בהם הילדים אינם מעוניינים בקשר עם ההורה השני", מסבירה עו"ד אייבס.

"סרבנות קשר עשויה להיות מוצדקת במקרים של הורה מתעלל או מזניח, אך לעיתים היא נוצרת מהסתה. למעשה, ילד מנוכר הוא לא רק ילד מוסת, אלא גם ילד מעורב. אסור בתכלית האיסור לערב את הילדים במאבקים האלה. כשאחד מההורים מערב את הקטינים יש להם נטייה להגן על ההורה שנתפס בעיניהם כחלש וצריך הגנה - וזאת בדרך כלל האם".

תהליך האבחון המורכב של ניכור הורי

"ניכור הורי הוא תסמונת קשה מאוד לאבחנה. בתהליך קביעת המשמורת, בתי המשפט או בתי הדין ממנים עובד סוציאלי לסדרי דין שתפקידו להגיש להם חוות דעת לפיה תוכרע שאלת המשמורת וזמני השהות, אלא שעובד סוציאלי אינו מוסמך ואינו מוכשר לאבחן ניכור הורי.

"ניתן לבקש מבית המשפט או מבית הדין למנות מומחה לאבחון של ניכור הורי, אבל התהליך לוקח זמן, שבמהלכו ישנם הורים שחווים פגיעה קשה ולעיתים מתייאשים, מה שמחמיר את המצב.

"בהרבה מקרים ילדים בגילאי 0-6 יהיו במשמורת האם, כברירת מחדל הנגזרת מחזקת הגיל הרך, והאב יצטרך להילחם על המשמורת המשותפת. לא כולם יודעים שמשמורת משותפת היא אפשרית גם בגילאים אלה. ישנם אבות רבים שאין להם את המסוגלות הנפשית או את היכולת הכלכלית להתמודד עם המאבק המורכב שצריך לנהל כדי לקבל משמורת משותפת והכרה כהורה שווה זכויות - מה שראוי היה שיהיה מובן מאליו", היא מדגישה.

ניכור הורי הוא התעללות נפשית של ממש

"רוב המקרים של ניכור הורי הם אמנם של אם כלפי האב, אבל יש גם מקרים הפוכים. אחד התיקים הקשים בהם טיפל משרדי, היה של אם שחוותה התעללות ואלימות פיזית מינית ונפשית, וגידלה בעצמה את שני בניה. לאחר שהשתקמה, האב החל לנהל מאבק כנגדה והסית את הבנים בתואנה שהאם מרעיבה אותם, תחילה את הגדול ולאחר מכן החל לנכר גם את הבן הקטן. לעובדת הסוציאלית אשר מונתה על ידי בית המשפט לא היו כלים לבדוק את אמיתות הטענות, ולכן הגשנו תביעה עם בקשה למינוי מומחה מטעם בית המשפט, שבעקבותיה נכנסה המשפחה להליך טיפולי שעשה פלאים, והילד הגדול, שהיה בנתק מהאם למשך 3 שנים - חזר למשמורת משותפת וחזר בו מכל הטענות שהופנו כלפי אמו".

"במקרה הזה, כמו בתיקים נוספים של ניכור הורי בהם אנו מטפלות, אנו עדות לתופעה שבה מזיכרונו של הילד נמחקו חוויות ואירועים שחווה עם האם ובני משפחתה, ואפילו עם חברים קרובים שהיו לו בסביבת מגורי האם.

זוהי עדות לכך שניכור הורי הוא התעללות נפשית קשה גם בילד עצמו. "גם לאחר שהניכור ההורי אובחן וטופל, הילד, שצריך לחזור להיות בקשר עם ההורה המנוכר, חווה קשיי התמודדות קשים המצריכים משאבים טיפוליים מורכבים ויקרים", מדגישה עורכת הדין אייבס.

כיצד לנהל תיק גירושין מורכב

"כשמנהלים תיק גירושין צריך לגבש אסטרטגיה - מה רוצים להשיג ואיך, ולפי זה לבחור את הערכאה המתאימה ואת הטקטיקה הנכונה. אחת השאלות הראשונות שאני שואלת את הלקוחות שלי היא 'איך אתם רואים את החיים שלכם ביום שאחרי?' - יש כאלה שהכי חשוב להם להיות הורים מעורבים ולכן עדיף לדון בתיק בבית משפט ולא בבית דין רבני, ואילו אחרים עשויים להעדיף אחרת.

"כל תיק שמגיע אלי עומד בפני עצמו, אין משפחה אחת שדומה לאחרת. הגעתי לעסוק בדיני משפחה מתוך מחשבה שאייצג רק נשים, אך אני מייצגת הרבה מאוד אבות. ייצוג אבות קשה ומורכב הרבה יותר. אני סבורה שהחתירה לשוויון מיטיבה גם עם הנשים ומאפשרת להן להיות לחוות עצמאות, לפתח קריירה, זוגיות ותחביבים. כשאני מייצגת אישה, אני מסבירה לה שכדאי לה לפתח את עצמה כלכלית ולא לסמוך על דמי המזונות כמקור פרנסה.

"חשוב בנוסף, שההגדרה העצמית של האישה לא תישען אך ורק על היותה אם. הבחירה שלי בלימודי משפטים, כשאני מגדלת במשמורת בלעדית ילדה רכה שעלתה לכיתה א', הייתה מאוד לא פשוטה, אך היא נעשתה מתוך מקום של דאגה כלכלית ואישית גם לה וגם לי.

"ישנן תובנות שאי אפשר ללמוד מהספרים ואפילו לא בפרקטיקה, ואותן למדתי מתוך ניסיוני האישי, בהתמודדות שלי בהליך שעברתי, וממנו אני שואבת את היכולת להבין ולתמוך בלקוחות שלי", היא מספרת.

"עבורי זוהי שליחות - להכיל ולתת כתף בשעה הקשה"

"כשאני מייצגת בתיק משפחה, תפקידי אינו מסתכם בייצוג המשפטי, אלא שחלק בלתי נפרד ממנו הוא התמיכה והליווי של הלקוח בהליך הכל-כך קשה ומורכב הזה. בהרבה מקרים אני הכתף עליה הם נשענים, הם יודעים שאלי הם יכולים לפנות, כדי שאכיל את הקשיים ואתן להם מענה.

"ניסיון החיים שלי והחוויות הקשות שחוויתי, יחד עם היכולת להתחבר ללקוחות ולהכיל את מה שהם עוברים, הם שילוב שבזכותו לקוחות רבים בוחרים בי כדי לייצג אותם בהליכים אלה.

"בסיום התיק, כמו זה של האם שחוותה ניכור הורי, כשהיא שולחת לי תמונה שלה חבוקה עם הבן בעת שחגגו יחד את יום הולדתו, אני מרגישה סיפוק גדול שהצלחתי להשפיע על חייהם ולשנות אותם לטובה".

עו"ד רחלי אייבס - משרד עורכי דין וגישור
כתובת: רחוב המלך ג'ורג' 31, ירושלים
טלפונים: 02-502800502-502800602-5028007
פקס: 02-5028008
לפנייה באמצעות דוא"ל>>>
למעבר לדף הפייסבוק>>>