קורסי העשרה למבוגרים: תוכן איכותי קרוב לבית

הרצאות מרתקות במגוון נושאים, צפייה בתערוכות פורצות דרך וסיורים ווירטואליים הם רק חלק מהאפשרויות מהן ניתן ליהנות כיום בצורה נוחה – מבלי בהכרח לצאת מהבית

שרה שוורץ ומאור מואיגר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה כותבת במחברת
שרה שוורץ ומאור מואיגר
תוכן מקודם

הרצון ללמוד נושאים חדשים ולהעשיר את הידע במגוון תחומים קיים בלא מעט אנשים כיום. האינטרנט נחשב לפלטפורמה שימושית גדושה בידע, אך ללא ליווי והכוונה נכונים לא ניתן באמת לרדת לעומקם של דברים. לכן סיוע של מרצים ואנשי מקצוע המכירים כל תחום מקרוב ויודעים להעביר את המידע בצורה מהנה ואפקטיבית הוא פתרון אידאלי. קורסי העשרה למבוגרים המוצעים כיום כוללים שלל נושאים ומקצועות – החל מקולנוע ועד פסיכואנליזה – כשכל שנותר הוא לבחור ולצלול לעולמות חדשים: הקתדרה במוזיאון ארץ-ישראל ואסכולות.

הקתדרה במוזיאון ארץ-ישראל

הודות לשני עשורים גדושים בהרצאות ייחודיות, הפך המקום למוקד עלייה לרגל עבור ציבור שוחרי התרבות, ההיסטוריה, האמנות והמוסיקה מהעיר העברית הראשונה ומחוצה לה, המגיעים בכדי לפגוש אנשים שכמותם, וליהנות מזמן איכות המאפשר התחדשות, התרעננות ועושר תרבותי.

מהו סוד הקסם של המקום אשר הפך לביתם של אלו המבקשים ללמוד על כל מה שלא הספיקו בחלוף השנים, ולהעשיר את עולמם בידע ותרבות? זהו השילוב המדויק בין בחירת מרצים מהשורה הראשונה - אנשי מקצוע מוכרים ומבוקשים מעולם האקדמיה והתקשורת, מומחים וחוקרים בעלי שם, סופרים, הוגים ואנשי מפתח בחברה ובתרבות הישראלית, לבין אווירה נעימה וחברה טובה.

אווירה נעימה וייחודיתצילום: קובי כהן באדיבות הקתדרה

עם פרוץ מגפת הקורונה הפכה הקתדרה במוז"א לאחת ממובילת מהפכת התרבות הדיגיטלית. בעוד רבים ביקשו לעכל ולהבין את השלכות המצב, קברניטי הקתדרה השכילו להבין את העולם החדש ולערוך התאמות על פי הצורך. לפיכך, הוקם מערך דיגיטלי, באמצעותו התאפשרה הסבה מהירה של עשרות תכנים בנושאים שונים ומגוונים לשידורים דיגיטליים.

זאת ועוד. בקתדרה במוז"א הפכו לימון – ללימונדה. וכעת משאת ליבם של רבים אשר ביקשו לצרוך תכנים איכותיים וטובים מאנשי מקצוע מוכרים ומבוקשים – הפכה אפשרית. הלימודים באולמות, אשר התקיימו בימים כתיקונים במוזיאון ארץ-ישראל ברמת אביב, בסינמטק תל-אביב, במוזיאון בית התפוצות, במרכז וייל בכפר שמריהו ובבתי הקולנוע של רשת "לב" ורשת "יספלנט", עברו למרחב הדיגיטלי, הפתוח והבטוח. האפשרות ללמידה באמצעים מקוונים, ניפצה את מגבלות הזמן והמקום הציבו תקרת זכוכית בדמות הגבלת מקום ותכולה. כך שגם מי שמתגורר בבאר שבע הדרומית או בחיפה הצפונית יוכל ליהנות ממגוון תכנים איכותיים מסלון ביתם, ללא צורך להתניע את הרכב ולהגיע עד לתל אביב. אין בעברכם ניסיון עשיר בטכנולוגיה ודיגיטציה? מוקד שירות אנושי הנותן הדרכה, תמיכה והתקנה לשימוש ב-ZOOM  ישמח לספק מענה טכני באדיבות, כך שכל אחד יוכל להרגיש את החיוך גם מעבר לקו.

עולם שלם של תכנים נגישים

אמנות מרגשת אתכם? מסקרנים לסייר במוזיאונים וגלריות ייחודיות, לצפות בתערוכות פורצות דרך ששינו את פני האמנות העכשווית או לשמוע הרצאה מרתקת על אמנות ופסיכואנליזה? מוסיקה גורמת ללב שלכם לרקוד? הרצאות מרתקות על ענקי הג'אז, היסטוריה ושאנסונים הם רק חלק ממבחר התוכן הזמין.

הרצאות מרתקות אצלכם בסלוןצילום: קובי כהן באדיבות הקתדרה

עם חזרת המלונות והחופשות, ניתן ליהנות גם מסופי שבוע של הרצאות מרתקות ומופעים בתחומים שונים במלונות היוקרה של רשת ישרוטל שישאירו טעם נפלא של עוד. בנוסף, קיים עולם שלם של תכנים מעולים מעולמות הפסיכולוגיה, מדעים, ספרות, פילוסופיה, קולנוע, גיאוגרפיה, משפט, ביטחון רפואה, חקר המוח, היסטוריה, תנ"ך ועוד ועוד. מי שרוצה לצלול לעולמות של תוכן, ידע וחברה ישמח לשמוע כי שכר הלימוד הופחת ככל שניתן כך שיש אפשרות לצפות בתכנים ב-ZOOM באופן נגיש ופשוט.

"שמחנו לגלות שחלק גדול מן הלקוחות שלנו הסכימו לעבור ולצפות בהרצאות בזום", מסביר בחיוך קובי כהן, סמנכ"ל השיווק בקתדרה, ומוסיף: "מעבר לכך, החלו להירשם לקוחות חדשים לצפייה בהרצאות, חלקם מאזורים מרוחקים מן המרכז ואף קהל של ישראלים מחו"ל. ההחלטה לעבור למפגשים בזום ולהמשיך לקיים עד כמה שניתן את השגרה שכולנו הכרנו לפני הקורונה, נבעה מהרצון שלנו להמשיך להיות חלק משגרת הפנאי של לקוחותינו ומתוך דאגה לפרנסתם של המרצים והמרצות שהולכים עמנו לאורך שנים. מהר מאד הבנו כי הקפדה על שידור וצילום איכותיים והטמעה של הטכנולוגיה בקרב הלקוחות והמרצים הפכה את החוויה בזום לחוויה נעימה, נוחה ומלמדת, הן עבור קהל הלקוחות של הקתדרה והן עבור קהל פוטנציאלי חדש".

הקתדרה במוז"א, היא מוסד וותיק וידוע בהרצאות איכות לקהל הרחב. בימים אלו הוא פותח את שעריו להרשמה לקורסים במגוון נושאים.

הקתדרה במוזיאון ארץ-ישראל
לצפייה בתכניות הלימודים >>
לכתובת המייל >>
להרשמה באמצעות הטלפון: 5288* ,*בימים א- ה, בשעות 09:00-16:30 באמצעות וואטסאפ: 054-9195288 לאחר שעות הפעילות ניתן להשאיר הודעה במענה הקולי

--------------------------------------

אסכולות – בית ספר ללימודים רב-תחומיים ולתרבות הדעת

לפני כ-30 שנים ייסדה האוניברסיטה הפתוחה את שלוחת לימודי החוץ – אסכולות – במטרה להנגיש יֶדע ודעת לקהל הרחב, לצורך העשרה רב-תחומית ופיתוח אישי של כל מי שחפץ בכך. כיום מציעה אסכולות מאות קורסים שנתיים, ובמסגרתה מלמדים מיטב המרצות והמרצים בישראל בכל תחומי הדעת.

עם פרוץ משבר הקורונה, הארגון נדרש להתמודד עם אתגר שמעולם לא הכיר: העברת תוכנית הפעילות לאמצעים דיגיטליים בלבד. "עד לפני כשנה התלבטנו בשאלה האם להציע גם קורסים מקוונים, מפני שהקורסים שלנו חווייתיים מאוד, וכוללים לא פעם גם למידה משתפת, מופעים, פאנלים, סיורים ועוד", מסבירה ד"ר טלי גביש, מנהלת אסכולות. "אבל היום, לאחר שמשבר הקורונה אילץ אותנו להעביר את כל הקורסים ללמידה דיגיטלית-מקוונת, ברור לי שגם כאשר נחזור לחיינו הרגילים, נמשיך בכך לצד הפעילות השוטפת בגלל ההזדמנויות החדשות שנוצרו עקב מצב זה".

לדבריה, אחד הערכים המשמעותיים שמנחים אותה ואת צוות בית הספר הוא הרצון לקרֵב גם אנשים מהפריפריה הגיאוגרפית והכלכלית ללימודי ההעשרה. "אמנם אסכולות פרוסה בחמש שלוחות לכל אורכה של הארץ, אבל הן נמצאות בעיקר בערים הגדולות. אדם שגר בקיבוץ דן בצפון או באילת בדרום יתקשה מאוד להגיע אלינו. זה נכון גם לגבי אנשים בעלי צרכים מיוחדים או מבוגרים, שגם בימי שגרה מתקשים להתנייד או לנסוע רחוק".

גם בימי הקורונה נערכים מפגשים חיים ומועברים בזום אל משתתפי הסדרה. אשכול נבו על בימת צוותא, מנחה: ציפי גון-גרוס, שחקנית: שיר גנדס צילום: דניאל לנצוז

מתאימים את התכנים לרוח התקופה

טלי היא אשת תרבות ואמנות עם ניסיון רב בהוראה על סוגֶיהָ השונים. לדבריה, יש פער מאוד גדול בין העובדה שכל אדם יכול לכאורה ללמד ולהגיע לקהל גדול באמצעות הרשת, לבין הכישורים הפדגוגיים והדידקטיים הנדרשים לשם כך: "כדי ללמד באופן מקוון צריך להיות בעל כישורים ומיומנויות מיוחדות, צריך להיות תקשורתי מאוד, מובנה, ושאנשים באמת ירצו להקשיב לך עד הסוף כדי לחוות למידה משמעותית".

עד לא מזמן, הכריזמה של סגל המרצים באסכולות הייתה אחד המרכיבים החשובים ש"החזיקו" את הקהל. אולם בעידן הזום, הכריזמה הזאת לא תמיד מצליחה לעבור מסך. "זו תורה שלמה שכבר קיימת, רק היינו צריכים לעשות לה התאמות לתקופה יחד עם סגל המרצים שלנו", היא מספרת. "התשתיות של האוניברסיטה – אולפנים, המחשות ויזואליות, שילוב סרטים איכותיים, וכמובן אמצעים טכנולוגיים – עזרו מאוד, אבל כל זה לא מספיק אם לא מבצעים את השינויים הנדרשים גם בתוכנית הפדגוגית".

אחד הכלים שסייעו לעשות זאת הוא התאמה של התכנים לרוח התקופה. "השאיפה היא להוסיף כל הזמן תכנים שרלבנטיים גם למצבנו כרגע. זה כולל, לדוגמה, את האתגרים המשפחתיים שמתהווים כיום, הרצאות על נושאים היסטוריים תוך השוואתם למשבר הנוכחי, הרצאות מתחומי האמנות שמשקפות הלכי רוח עכשוויים, או הרצאות במדעי המוח על התמודדות עם משברים".

לצד כל אלו מקפידים באסכולות להעצים את החיבור עם הקהל על אף שנפגשים אתו רק דרך המסכים, ואולי דווקא בשל כך. "יש לנו עשרות אלפים סטודנטים", אומרת טלי, "אבל אנחנו מקפידים מאוד על אווירה אישית של שייכוּת וחברוּת".

הסתגלות מהירה ומפתיעה

בימים שלפני הקורונה, הבילויים של רבים מאתנו היו דומים – סרטים, מסעדות, ברים או הצגות. במצב החדש, רבים חיפשו דרכים חדשות לבלות, וגילו את קורסי ההעשרה. "להפתעתי, הרבה אנשים הצטרפו, על אף שלפני כן הם לא חשבו על בילוי כזה", נזכרת טלי. "פתאום אנשים הבינו שהם יכולים לבלות עם חבריהם גם במפגשים שנותנים ערך מוסף. אני שומעת מתלמידים שלנו שהם גילו את זה במפתיע, ומברכים על כל רגע".

עוד הפתעה שהיא נתקלה בה קשורה דווקא באמצעים הטכנולוגיים שכל כך מאפיינים את התקופה: "התלמידים שלנו הסתגלו די מהר לשימוש בזום ובשאר האמצעים הדיגיטליים, וזה נכון גם לגבי אנשים מבוגרים, שחשבנו שיתקשו הרבה יותר. ההסתגלות הייתה מהירה מאוד, ואני חושבת שזה אומר משהו על כולנו כבני אדם – אנחנו לומדים מהר להסתגל ולדאוג לעצמנו, לא רק ללחם ומים, אלא גם לצרכים הרוחניים והעמוקים יותר שיש לכולנו".

אסכולות
מעבר לאתר >>

-------------------------------------

בתי אבות בצפון: סביבה חמה ליקיריכם >>