עידית רייכרט - עו"ד לעבירות מין ומעצרים: "המחויבות שלי היא להוביל את הלקוח לחוף מבטחים"

עם ניסיון עשיר לאורך עשרות שנים בעבירות מין ומעצרים, הן בפרקליטות והן כסנגורית, עו"ד עידית רייכרט יודעת איך לבנות את קווי ההגנה של לקוחותיה במקצועיות ובנחישות

דניאל דותן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד עידית רייכרט
דניאל דותן
תוכן מקודם

את דרכה המקצועית החלה עו"ד עידית רייכרט כפרקליטה בפרקליטות מחוז הצפון, משם פרשה לאחר 14 שנים והקימה לפני עשור משרד בוטיק למשפט הפלילי שייעודו מתן הגנה משפטית איכותית לחשודים ונאשמים נורמטיביים שמעדו וביום בהיר אחד מצאו עצמם מתמודדים עם אימת המשפט הפלילי. על לקוחותיה בעשור האחרון נמנים מאות אנשי ציבור, אנשי כוחות הביטחון, בכירים בחברות בתעשייה ועוד, אותם היא מובילה בנחישות לחוף מבטחים.

כיצד הניסיון הרב שצברת כפרקליטה בשירות המדינה, מסייע לך כיום בצד הנגדי - בהגנה על נאשמים?
"העבודה בפרקליטות העניקה לי את ארגז הכלים המשמעותי והמקצועי ביותר שיש. הכרת שיטות העבודה של המשטרה והפרקליטות ואיך בונים תיק משלב המודיעין ואיסוף ראיות ועד להגשת כתב האישום וניהול המשפט. בפרקליטות רכשתי ניסיון יומיומי בליטיגציה פלילית ובחקירות מורכבות  ואת כל אלה אני רותמת כיום לתכנון הגנה אסטרטגית, מעמיקה ומדויקת עבור הלקוחות שלי".

מדוע בחרת לשמש כעו"ד עבירות מין וכעו"ד מעצרים?
"תחום עבירות המין מרתק בעיני. עורך דין לעבירות מין עוסק ביצר ובנפש האדם. מרבית עבירות המין נעברות בידי אנשים נורמטיביים כמוני-כמוך, בחדרי חדרים, ללא תכנון מוקדם ובתוך מערכת יחסים מוכרת ולא בהכרח בכוחניות. מטבען של עבירות המין, הראיות בתיק אינן מוחלטות ובדרך כלל מדובר בגרסה מול גרסה. אבל, החברה שלנו מאוד שיפוטית וביקורתית ביחס לעבירות מין במיוחד. לכן, לרוב, כשנשמע בחדשות על  אדם שפגע מינית, הוא 'יזכה' מיד לאיחולי שטנה מהציבור אשר מצידו כבר קבע, פסק וגזר את דינו בלי להכיר בדל ראיה.

כעת, נדמיין שאותו אדם הוא קרוב לליבך, מה היית מבקשת עבורו? במקרה כזה היית פוסקת בוודאי כי אין שחר לדברים ומייחלת שיזכה להגנה משפטית ראויה כזו שתנקה אותו מכל רבב. זה בדיוק האתגר והמורכבות בניהול תיק מין. כעו"ד לעבירות מין מחובתי ומחובת בית המשפט להתעלם מהרשעה ציבורית ופופוליסטית ב'כיכר העיר'הווירטואלית ולנהל הליך משפטי בבית המשפט על פי ממצאים וראיות בלבד. לכן, כשנוחת תיק מין על שולחני אני בוחנת האם אפשרית הסתכלות משפטית אחרת? האם ניתן לתת פרשנות שונה לתלונה? האם קיימות ראיות נוספות ומה טיבן? תפקידי כעו"ד לעבירות מין הוא לעורר את הספק הסביר המספיק לזיכוי או לסגירת התיק בניתוח משפטי זהיר ומדוקדק".

האם את מאמינה בשיקום עברייני מין?
"בוודאי. מרבית עבירות המין נעשות מתוך עיוותי חשיבה, יצר מיני לא מעודן או סטייה מינית. מדובר באנשים שזקוקים לטיפול ולהחלמה ויש דרך משפטית מתאימה על פני רצף ההליך המשפטי. כעו"ד עבירות מין, ניהלתי בחיי מאות תיקי מין ואחוז ניכר מהם הסתיים בהליך שיקומי מוצלח שהיטיב עם הנפגעת והפוגע. לכן במקרים המתאימים בהם אני מתרשמת שהלקוח שלפניי זקוק לטיפול לא אהסס להוביל אותו להליך שיקומי. זו שליחות בעיני וערך מוסף לו ולחברה כולה".

מה תעשי במקרה בו תעריכי שהסיכוי לזיכוי אינו מבוטל האם אז גם תובילי להליך שיקומי?
"המחויבות שלי בראש ובראשונה להשיג ללקוח את התוצאה הכי טובה עבורו. חד וחלק. לכן, אם אחשוב שהתשתית הראייתית שבתיק לא מספיקה להרשעה, אנהל עבורו את משפט חייו עד לתוצאה הרצויה. הלקוח מגיע אלי כדי שאחלץ אותו מתסבוכת משפטית ובכל תיק צריך לבחון בדקדקנות מהו הפתרון הראוי והאפשרי. מובן כי אם הליך שיקומי הוא חלק מהפתרון המשפטי אתמוך בכך".

האם ישנן עבירות מין שלא תטפלי בהן?
"העיסוק במשפט הפלילי הוא בעיקר עיסוק בדיני נפשות. ליווי פלילי הוא מסע אנושי אינטנסיבי ומרתק, במהלכו נוצרים ביני בין לקוחותיי קשרים חמים ומשמעותיים בשעתם הקשה. לכן, אני מקפידה לברור את התיקים בהם אייצג. אמנם, כל אדם ראוי להגנה ולהזדמנות. אבל, אני לא אוכל לייצג באותה מסירות וחרדת קודש, את מי שביצעו עבירות תוך התעללות, באכזריות או את אלה שפגעו בחסרי ישע, קשישים וטף".

כעו"ד מעצרים, כיצד את מסייעת כשאת עדיין לא מכירה את התיק?
"עורך דין למעצרים פוגש את הלקוח שלו בשלב מוקדם מאוד בחקירה. כשאני פוגשת את הלקוח במעצר, אני פוגשת אדם מבוהל ומפוחד (במיוחד אדם נורמטיבי שמעולם לא נעצר קודם לכן), הנמצא בסיטואציה הקשה בחייו. הוא חש בושה וחרד לגורלו. לכן, בשלב הזה אני הרבה מעבר לעו"ד מעצרים. אני מתווכת עבורו ועבור בני המשפחה את העתיד להתרחש, אני אוזן קשבת ומהווה מקור כוח ותמיכה, בתקופה הקשה זו.

עידית רייכרט - עו"ד לעבירות מין ומעצריםצילום: q elite beauty

חשוב לזכור כי בשלב מעצר ימים, ליווי וייעוץ של עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה הוא קריטי, והוא שיבדיל בין הגשת כתב אישום לסגירת התיק, בין חירות למאסר. לכן, חשוב לשאול את הלקוח את השאלות הנכונות, להעריך מהן הראיות הפוטנציאליות המפלילות ולהדריך את הלקוח לקראת תרגילי חקירה צפויים, שיטות חקירה, להזהיר אותו מפני "הבטחות" של חוקרים שתפקידם לחלץ הודאה ולא להתפתות למסור גרסה לפני קבלת ייעוץ משפטי מעו"ד מעצרים מנוסה".

כיצד את מתכננת את אסטרטגיית ההגנה שלך?
" תכנון אסטרטגיה משפטית משתנה מתיק לתיק. לאורך כל שנותיי כפרקליטה ובעשור האחרון כסנגורית נוכחתי לדעת שאין דבר כזה תיק שאין מה לעשות בו והאתגר הוא לאתר את החולשות הראייתיות ולחשוב ביצירתיות. בנוסף, חשוב בעיני לתאם ציפיות מול הלקוח - מה ייחשב בעיניו להצלחה, ואלו ראיות יש בידיו או בשליטתו, שיכולות לסייע להגשמת המטרה המשותפת. המחויבות שלי היא להוביל את הלקוח לחוף מבטחים, לשם כך פנה אלי ואני מצידי ארתם לבניית קו הגנה מנצח בנחישות ובמסירות גבוהה".

משרד עורכי דין עידית רייכרט – עו"ד למעצרים ועבירות מין
היצירה 3, בית ש.א.פ, רמת גן | הייטק פארק, בית חרמון, יקנעם
מעבר לאתר האינטרנט >>

מעבר לעמוד הפייסבוק >> 
טלפונים: 04-6233100, נייד: 050-6216884