"בכל חג אנחנו מחלקים 4,000 חבילות מזון, השנה המספרים זינקו"

עמותת יד עזר מספקת מגורים, מזון וביטחון לניצולי שואה, לילדים ונוער בסיכון ולנזקקים באזור הצפון, ומזמינה את הציבור להירתם למען אלו שאין להם

חגית גינזבורג
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם ומסביבו מכולות שונות
חגית גינזבורג
תוכן מקודם

"תקופה הקורונה הביאה לעלייה ניכרת בפניות אלינו. מי שהיה עני הפך לעני יותר, והתחלנו לקבל פניות גם מצעירים שהוצאו לחל"ת ומסטודנטים שלא זכאים לדמי אבטלה - אנשים שמעולם לא ציפיתי לפגוש אצלנו בעמותה". כך מתאר את שנת 2020 שמעון סבג, יו"ר ומנכ"ל עמותת יד עזר לחבר, שפועלת זה שני עשורים למען תרומה לקהילה ועשייה חברתית.

מטרתו העיקרית של סבג, שזכה ברשימה מכובדת של אותות ותארים, בהם פרס מפעל חיים מטעם עיריית חיפה, אות מגן משר הביטחון ותעודות הוקרה נוספות, היא לסייע לאלו שזקוקים לכך. עמותת יד עזר לחבר נוסדה בשנת 1995 וב-2001 הפכה לעמותה רשומה ברשם העמותות. "הייתי אז אחרי תאונת דרכים ולא יכולתי ללכת", נזכר סבג. "ניהלתי דיאלוג עם אלוהים והבטחתי לו שאם אחזור ללכת, אקדיש את כל זמני ומרצי לעזור ולתרום לקהילה. אחי, ברוך, הציע שנפתח בית תמחוי, והלכתי להתנדב שם מתוך מחשבה שההתנדבות תעסיק אותי ביומיום. לא היה לי מושג שהיא למעשה תציל אותי".

"היינו צריכים להגיע אליהם"

מבית התמחוי ההוא הפכה עמותת יד עזר לחבר לזרוע ענפה של פעילות למען נזקקים, בהיקף מרשים. העמותה מפעילה קריית חסד המשתרעת על פני שניים וחצי רחובות בחיפה, בסמוך למוזיאון המדע בעיר. במתחם מתגוררים כ-120 ניצולי שואה בגילאי 90 ו-100, שבעבר חיו מתחת לקו העוני. הם זוכים למגורים בעלות סמלית מאוד ואפילו בחינם, שלוש ארוחות ביום, פעילויות חברתיות, טיפולים רפואיים ועוד. העמותה מפעילה גם את "בית הילד" לילדים ונוער בסיכון, מטפלת באלפי קשישים ונזקקים ברחבי הארץ (בדגש על אזור הצפון), מציעה חלוקת מזון עד הבית, מחזיקה מחסני מזון גדולים שבהנהלתה בחדרה ובחיפה, עוסקת במסירה של ציוד רפואי, ריהוט ועוד לנזקקים ואף הקימה מוזיאון להנצחת השואה, שמפגיש ללא עלות בני נוער וילדים עם ניצולי שואה בטרם המסע לפולין. "אנחנו אוספים מזון מאולמות אירועים, מהצבא ומחברות הייטק, ובמקום שהוא ייזרק - אנחנו מחלקים אותו לנזקקים", אומר סבג.

עוד מספר סבג שתקופות החגים בשנת 2020 הביאו עמם קשיים גדולים מהרגיל: "בכל חג אנחנו רגילים לחלק בסביבות 4,000 חבילות מזון, אבל השנה המספרים זינקו. לצד זאת, התמודדנו עם אתגר נוסף – אם בעבר הם היו מגיעים אלינו, השנה, בגלל הקורונה, היינו צריכים למצוא דרך להגיע אליהם. גייסנו אנשים שיצאו לחל"ת ואת כל מי שרצה לעזור כדי לוודא שאף אחד לא יישאר רעב".

העמותה נתמכת על ידי תרומות מחברות הייטק, בנקים, נוצרים אוונגליסטים ויהודים שחיים מעבר לים, כמו גם מעשרות אלפי ישראלים שתורמים ככל שידם משגת. "אנחנו לא נתמכים על ידי המדינה", מבהיר סבג. "זה עיקרון שלנו משום שלעתים אנחנו מגישים עתירות נגד המדינה ונלחמים בבירוקרטיה עבור אלה שזקוקים לעזרתנו. על אף אותות ההוקרה שקיבלנו לאורך השנים, אנחנו מעדיפים לא להיות תלויים באף גורם מדיני".

לפרטים נוספים, לתרומות ולהתנדבות:
yadezer.org.il
8602*