כל מה שצריך לדעת על ביטוח לפני מעבר דירה

גם אלו שנוהגים לעבור דירה בתדירות גבוהה יחסית, עדיין נוטים לעשות טעויות קטנות בכל מעבר מחדש. תשומת לב מועטה לנושא הביטוח, היא בין החמורות שבהן

בשיתוף זאפ דפי זהב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מובילים אוחזים בקופסאות קרטון
בשיתוף זאפ דפי זהב
תוכן מקודם

כולנו רוצים להאמין שביום מעבר הדירה הכל יתנהל על הצד הטוב ביותר: שהמובילים יהיו חביבים ומקצועיים, שלא יהיו פקקים בדרך ושכל הציוד והרהיטים שלנו יגיעו בחתיכה אחת לדירה החדשה. האמת היא שמדי פעם אכן כך הם פני הדברים. כבר יצא לנו לחוות הובלות דירה שהיו לא פחות ממושלמות ואין זה סוד שבכל רחבי הצפון ישנן חברות הובלה מקצועיות ביותר. לכן אין זה פלא שכבר יצא לנו לעבוד מול מובילים בקריות ובחיפה, שסיפקו שירות לעילא ולעילא.

ובכל זאת, לא אחת קורות תקלות וזה לא משנה אם מדובר על הובלות קטנות בחיפה או הובלות של דירות יוקרה בקריות. לכן לכל צרה שלא תבוא, חשוב תמיד לדאוג לפוליסת ביטוח שתעניק לכם פיצוי במקרה שבו חלילה הרכוש שלכם יסבול מנזקים בזן ההובלה.

מהו ביטוח סחורה בהובלה?

ביטוח סחורה בהובלה הוא ביטוח רכוש, שמבטח את המובילים מפני נזקים פיזיים ישירים לרכוש. את הביטוח רוכש המוביל, שכן הפוליסה מכסה את המבוטח כנגד נזקים שעשויים להיגרם לרכוש שיש למבוטח זיקת ביטוח אליו בזמן שהוא מועבר על ידו (על ידי המבוטח). סכום הביטוח נקבע בהתאם לשווי של הרכוש והפוליסה מעניקה פיצוי כנגד סיכונים כמו ברקים, אש, התהפכות של רכב ההובלה, התנגשות והתפוצצות.

את הפוליסה הבסיסית ניתן להרחיב כנגד סיכונים נוספים ובכלל זה נזקי טבע, רעידת אדמה ואפילו פריצה ושוד. יש לציין בהקשר זה כי ישנן גם פוליסות כל הסיכונים המספקות מענה רחב יותר, שעולות מן הסתם הרבה יותר כסף. מה שיפה בפוליסה הספציפית הזו הוא שהיא מעניקה כיסוי גם למקרים שבהם הנזק נגרם עקב רשלנות של חברת ההובלות: כל עוד הנזק נגרם כתוצאה מאחד הסיכונים המוגדרים בפוליסה, חברת הביטוח מחויבת להעניק פיצוי למבוטח.

מהו ביטוח אחריות מוביל?

בניגוד לביטוח סחורה בהובלה, שמוגדר כביטוח רכוש, ביטוח אחריות מוביל שייך למשפחת ביטוחי החבויות. המשמעות היא שביטוח זה בא לכסות את המבוטח בגין סכומי הכסף שהיה נאלץ לשלם על פי החוק בקרות מקרה הביטוח. מקרה הביטוח יכול להיות נזק לרכוש שלא נמצא בבעלות המבוטח (או כל אדם הפועל מטעמו כמו הסבלים למשל) או אובדן של רכוש שלא נמצא בבעלות המבוטח.

במקרה הזה, הפוליסה מעניקה כיסוי גם למקרים שבהם הנזק נגרם בזמן הפריקה והטעינה של הרכוש ולא רק בזמן ההובלה. עוד יש לציין בהקשר של פוליסת ביטוח אחריות מוביל, שאין היא מעניקה כיסוי כנגד הסיכונים המופיעים בפוליסת ביטוח סחורה בהעברה אלא מהווה מעין השלמה לפוליסת ביטוח סחורה. כמו כן בניגוד לפוליסת ביטוח סחורה בהעברה, המבטחת כנגד נזק פיזי ישיר בלבד, בפוליסת ביטוח אחריות מוביל, אין מגבלה על סוגי הנזקים.

מעבר לכל זה, בעוד שסכום השיפוי במקרה של ביטוח סחורה בהובלה הוא הערך של הרכוש שניזוק בהובלה, הרי שבפוליסת ביטוח אחריות מוביל, ניתן לבטח את הרכוש בכל סכום שהמבוטח יהיה חייב לשלם לפי החוק.

לא חותמים לפני שמוודאים

הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשת כדי לעבור דירה בראש שקט ונקי מדאגות ואין זה משנה אם מדובר על הובלות קטנות בחיפה או הובלה של דירה בת שישה חדרים, זה לדאוג לכך שחברת ההובלות מחזיקה בפוליסת ביטוח שתבטיח לכם פיצוי במקרה שבו חלילה הרכוש שלכם יסבול מנזקים כאלו ואחרים בזמן הטעינה, ההובלה או הפריקה.