אויבי האינסטלטורים והסביבה: למה חייבים למזער את השימוש במגבונים לחים?

המגבונים הלחים הם האויבים הגדולים ביותר של תשתיות המים והביוב. הגיע הזמן לשנות את ההתנהגות שלנו, לטובת המערכות שכולנו מקבלים כמובנות מאליהן (ולטובת חשבון הבנק שלנו כמובן)

בשיתוף זאפ דפי זהב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרברב מטפל בצינור
בשיתוף זאפ דפי זהב
תוכן מקודם

בשני העשורים האחרונים התמכרנו למגבונים לחים ונראה שמשנה לשנה ההתמכרות הזו רק הולכת ומחמירה. מעבר לכך שרוב סוגי המגבונים הלחים לא מתפרקים במשך מאות שנים, חשוב להבין שכאשר אנחנו משליכים מגבונים לחים לאסלה, אנחנו גורמים לנזקים לצנרת המים הביתית, לקווי ההולכה העירוניים ובנוסף גם למערכות הביוב העירוניות ולמערכות טיהור השפכים.

המגבונים מצטברים כמו כדור שלג מתגלגל

המגבונים הלחים שעושים את דרכם עם זרם הביוב, נוטים להתאחד וליצור גושים גדולים המורכבים ממאות אלפי מגבונים. כך לדוגמה, בשנת 2018 לבדה, פונו כ-22,300 טונות של מגבונים לחים משלושת מכוני הטיהור של ירושלים וזאת לפי נתונים שמסרה חברת מבט"י, המחזיקה בבעלות על מכוני הטיהור של י-ם רבתי. מעבר לכך, ניתן לראות לפי הנתונים כי צריכת המגבונים בעשור האחרון צמחה בקצב מדאיג: נכון להיום כמות הצריכה גבוהה ב-50% ממה שהייתה לפני עשר שנים בלבד.

חשוב להדגיש כי לא רק אינסטלטורים בירושלים מתריעים על סכנת המגבונים לצנרת העירונית והביתית כאחת. גם אינסטלטורים בתל אביב לדוגמה, מרוויחים לא מעט כסף כשהם מוזעקים מדי יום ביומו לפתוח סתימות שהיו יכולות להימנע לו רק היה נעשה שימוש מושכל במגבונים או לא נעשה בהם שימוש כלל. כך למשל, רק לאחרונה פורסם בעיתונות כי 45 טון של מגבונים לחים נשלפו מתחנת שאיבה בגוש דן. אם לא נצליח להיגמל מהמגבונים הלחים, האירועים האלה צפויים לחזור על עצמם בתדירות הולכת וגדלה בשנים הקרובות.

מזיקים גם לחיות הבר

יש לציין כי לא רק אינסטלטורים מודעים לנזקים הגדולים של המגבונים הלחים. מובן שכל אינסטלטור בירושלים מכיר את הבעיה מקרוב כיוון שהוא פוגש את המגבונים הלחים בזמן שהוא מגיע לדירות כדי לפתוח סתימות. אך בנוסף לאינסטלטורים, גם מומחים לחיות בר מזהירים מפני הסכנות הגדולות של המגבונים הלחים.

כך לדוגמה, מדי שנה מטיילים רבים משאירים מגבונים לחים בשטח, משום שהם לא מעוניינים לאסוף אותם. אך בעוד שאת נייר הטואלט ניתן לשרוף בקלות, הרבה יותר קשה לשרוף את המגבונים הלחים, הנשארים בשטח למשך מאות שנים. מעבר למטרד האסתטי, בין השאר המגבונים מהווים סכנה ממשית עבור יעלים בדרום הארץ, הלועסים את המגבונים שאינם מתעכלים ונחנקים למוות. אלו שעושים את דרכם לביוב ומשם לאוקיינוסים, מעמידים בסיכון את חיות הים ובכלל זה את הלווייתנים.

מה ניתן לעשות אם לא מצליחים להיגמל?

חשוב מאוד להבין שמגבונים לחים אין להשליך לאסלה וזה לא משנה אם מדובר על מגבוני בד, מגבונים סינטטיים או מגבונים אורגניים. זה גם לא משנה אם על אריזת המגבונים ישנו סימון של אסלה, שלכאורה מעיד על כך שניתן להשליך את המגבונים לאסלה: מדובר על הטעייה מכוונת של הצרכנים כיוון שמלבד נייר טואלט, אין להשליך אף סוג של מוצר לאסלה.

אם אתם מודעים לכך שיהיה לכם קשה להיגמל מהמגבונים הלחים, נפציר בכם לכל הפחות להימנע מהשלכת המגבונים הלחים לאסלה. תחת זאת באפשרותכם לרכוש פח ייעודי למגבונים לחים ולמקם אותו ליד האסלה. הכוונה היא לפח ייעודי בעל סגירה הרמטית, המונעת בריחה של ריחות, שלא אמור לעלות יותר מכמה עשרות שקלים. בהצלחה!