הריון בימי קורונה: האם, מתי וכיצד לתכנן את ההריון בתקופת הנגיף

מה כבר ידוע בעולמות המדע והרפואה על הריון בצל הקורונה? האם ואיך אפשר להיערך עוד לפני ההריון עצמו? מה חשוב במיוחד לקחת בחשבון, ואיך ניתן לעבור את התקופה הזו ברוגע ובריאות איתנה?

שולי מילשטיין, בשיתוף ביטוח ישיר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוג אוחז בבובת ארנב
שולי מילשטיין, בשיתוף ביטוח ישיר
תוכן מקודם

האם זהו זמן טוב להיכנס להריון? שאלה עתיקת יומין זו שעולה בוואריציות שונות אצל כל מי שמהרהרת להרות, עולה ביתר שאת בחודשים האחרונים מאז פרוץ הקורונה לחיינו. וזו לא השאלה היחידה שהתשובה עליה היא תעלומה בקרב הורים לעתיד – האם זה זמן טוב מבחינה כלכלית? אני לא צעירה מדי? נצטרך לעבור לדירה גדולה יותר? האם אנחנו רוצים לגדל שלושה ילדים, ולוקחים בחשבון שיכולים לצאת ארבעה? בחודשים האחרונים נוספה לאפשרויות גם שאלה שמשותפת לכל השואלות והשואלים: האם זה אחראי להיכנס להריון בתקופה של נגיף עולמי? התשובה לשאלה הזו היא אמנם אינדיבידואלית לכל זוג, אך כדי להשיב עליה הם כולם יצטרכו להבין מה הסיכונים הידועים והאפשריים, כיצד ניתן להתכונן מראש, האם אפשר לדחות בדיקות, כמה זה צפוי לעלות, ואיך אפשר לעבור הריון ברוגע, בנורמלי החדש הזה?

תמונת מצב: קורונה והריון 2020

נכון להיום אין לעוסקים במדע וברפואה די נתונים אמפיריים לגבש מסקנות חד-משמעיות, אך מהנתונים שנאספו עד כה ניתן לעצב תמונת מצב ראשונית. כך למשל גילו כי השפעת נגיף הקורונה על גוף האישה ההרה איננה קבועה ואחידה.. הידבקות בשליש האחרון עלולה להיות המסוכנת יותר, בשלב זה מתכונן גופך ללידה המתקרבת ותסמיני המחלה עשויים להיות אגרסיביים יותר. להריוניות מתקדמות מומלץ להקפיד ביתר שאת על שמירת ריחוק חברתי. אלו כאמור רק נתונים ראשוניים וחשוב לעקוב אחר המידע ככל שהוא מתעדכן. אם למרות שאת נוהגת לנקוט בכל אמצעי הזהירות תגלי שנדבקת בנגיף במהלך ההריון, עדכני את הרופאה המטפלת והתייעצי איתה בנוגע לצעדים שעליך לנקוט.

לכל אחת מבדיקות ההריון ישנה מסגרת זמן קבועה שיש לעמוד בה, כשחלון ההזדמנויות מאפשר לבחור מועד בטווח של כמה שבועותצילום: Shutterstock

בדיקות לפי שבועות: איך מתבצע מעקב הריון בצל הקורונה

החשש להידבקות בנגיף הרחיק רבים מביקור במוסדות הרפואיים, אך בעוד שהימנעות מהגעה לחדר מיון במידת האפשר היא מתבקשת – רבים מדירים רגליהם גם מבדיקות חשובות שניתן לבצע במרפאה. בעוד הרצון להגן על עצמך ועל העובר מפני נגיף הקורונה מובן וברור, להימנעות ממעקב ההריון ובדיקות עלולות להיות השלכות לא פחות חמורות. לכל אחת מבדיקות ההריון ישנה מסגרת זמן קבועה שיש לעמוד בה, כשחלון ההזדמנויות מאפשר לבחור מועד בטווח של כמה שבועות.

היכן נבדקות? ראשית צפירת הרגעה: מרבית בדיקות ההריון מתבצעות בקופת החולים או במרפאות פרטיות, אשר כבר ערוכות לקבל מטופלים בכלל ונשים הרות בפרט. בדיקות להריון הנערכות בבית החולים נפוצות רק מהחודש השביעי עד הלידה. כמובן שאם יהיה צורך בכך – גם בתי החולים ערוכים לטפל בכן ולהגן עליכן מפני הנגיף. מה חלון הזמן העומד לרשותך לכל בדיקה? במיוחד עבורך הכנו מראש תרשים זרימה עם כל בדיקות סל ההיריון לפי שבועות.

לכל בדיקה חלון זמן ולכל עת – צ'ט: כיצד ניתן לצמצם חשיפה?

אם את עוד בשלב התכנון התייעצי עם הרופאה בנוגע לאפשרות לקיים פגישות מעקב שוטפות במהלך חודשי ההריון באמצעות שיחת וידאו. בררי בנוסף האם תוכלי לבצע בעצמך מדידות משקל, לחץ דם, אולי אפילו בדיקות שתן מסויימות, ולבקר במרפאה רק לטובת בדיקות שלא ניתן לבצע לבד, או אם הינך חשה לא בטוב. אפשרות נוספת לצמצום מספר הביקורים היא לאחד בדיקות סמוכות כגון סקר ביוכימי ראשון ושקיפות עורפית. גם לגבי אלו תוכלי להתייעץ עם הרופאה או הרופא המטפלים.

ומה אם מוכרז סגר נוסף? סומכות על התקדים

בסגר האחרון, שחל בסמוך לחגי תשרי כזכור, הוחרגו בדיקות רפואיות מהתקנות להגבלת התנועה למרחק של 1,000 מטרים מהבית. יש להניח שההחרגה תישאר במקומה גם במקרה של סגר נוסף.

סלינו על כתפינו: איך לבחור סל הריון מתאים לצרכייך ורצונותייך?

בטרם את מתיישבת לתכנן לוחות זמנים לבדיקות עם הרופאה, חשוב לבדוק מה מציעה בסל ההריון קופת החולים בה את חברה. הריון מלווה בשלל בדיקות ופרוצדורות רפואיות משלב ההפריה ועד ההנקה, והיקף הכיסוי משתנה בין קופות החולים, הביטוח הממלכתי והביטוחים המשלימים.

על פי חוק הבריאות הממלכתי, זכאי כל תושב ישראלי לשירותי בריאות באמצעות אחת מקופות החולים. באותו חוק הוסדר גם הרכבו של סל שירותי הבריאות ושירותי בריאות נוספים (שב״נ), המוענקים במסגרת הביטוח המשלים, כשאלו עשויים להשתנות בהתאם להחלטות קופת החולים. ההרכב והעלות של סל הריון משתנים כאמור בין קופה לקופה, כשחלק מהשירותים והבדיקות ניתנים ללא תשלום נוסף ואחרים בכפוף לתשלום אגרה רבעונית, או השתתפות עצמית. אם בדומה ללמעלה מ-80% מהישראלים גם את מחזיקה בביטוח משלים בקופת החולים, בדקי מראש מה הוא כולל.

ביטוח בריאות פרטי: עוד ביטחון ועוד חיסכון

כ-40% מהציבור בישראל מבוטח בביטוחי בריאות פרטיים, על פי ההערכות. בקרב הריוניות או מתכנני הריון המספרים גבוהים, בהרבה. כמעט כל אישה המתכננת הריון בוחנת אפשרות לרכישת ביטוח בריאות פרטי, שיעניק לה כיסוי לבדיקות ושירותים אשר אינם כלולים בסל הממלכתי.

כך למשל, בסל ההריון המורחב של ביטוח ישיר תוכלו למצוא כיסוי למגוון בדיקות שלא כלולות בכיסוי הממלכתי כמו שקיפות עורפית, סקירת מערכות עובר, סיסי שליה ובדיקות נוספות. גם טיפולי רפואה משלימה כגון דיקור סיני, רפלקסולוגיה ושיאצו, העשויים להקל על כאבים, בחילות, מיגרנות וחרדות – שלהן כאמור מחירים פיזיים משל עצמן עלייך ועל תינוקך – כלולים בסל זה. מה עוד תוכלי למצוא בסל ההריון המורחב שמציע ביטוח בריאות פרטי, כמו ביטוח ישיר? קורס ההכנה ללידה, כיסוי למלונית אחרי הלידה, יועצת הנקה ושירותים תומכים נוספים.

רוצים לעבור את תקופת ההריון בראש שקט? הצטרפו לביטוח הבריאות של ביטוח ישיר ותוכלו ליהנות מסל הריון מורחב >>

כבר יש בידייך ביטוח  רפואי פרטי? זה הזמן לנער את האותיות הקטנות

בררי מול החברה המבטחת על התנאים ומחירי סל ההריון שהיא מציעה. הממצאים פחות ממלהיבים? בצעי השוואת ביטוחי בריאות ובחרי את האפשרות המשתלמת והאחראית ביותר עבורך ולמאפיינים היחודיים שלך ושל התקופה. אם אין לך עדיין ביטוח רפואי פרטי, חשוב שתקחי בחישוב הזמנים גם את תקופת האכשרה, לפיה עליך להיות מבוטחת לתקופה של שנה לפחות לפני שתוכלי להגיש תביעה לחברת הביטוח עבור סל בדיקות הריון ושירותים נלווים.

להתמודד עם הלחץ, הרבה לפני שמגיע הזמן ללחוץ

הורמונים, התרגשות לקראת הבאות, בדיקות חוזרות ודריכות בנוגע לתוצאות, מחשבות טורדניות על העתיד לבוא – גם בלי להוסיף למשוואה את החשש מפני נגיף הקורונה, דאגה ופחד במהלך ההריון טבעיים ומובנים. כפי שציינו, המידע הרפואי הזמין נכון לעכשיו על השפעת הנגיף על ההריון והעובר עדיין מוגבל, אך המידע על השפעת לחץ וחרדה על נשים בהריון ועובריהן, נרחב ומגובה במחקרים.

דאגה ופחד במהלך ההריון טבעיים ומובניםצילום: Shutterstock

כך למשל, מחקרה של מוריה תומפסון מאוניברסיטת ויין סטייט (2018) מצא כי מתח במהלך ההריון משפיע על החיבורים הנוצרים במוחו המתפתח של העובר. מחקר אחר מפינלנד שבחן את רמות הסטרס של כ-3,600 נשים הרות מהלסינקי בשנות ה-70 של המאה הקודמת, וחזר לילדים כשמלאו להם 30, מצא שעוברים שנחשפו למרות מתח גבוהות היו בסיכון גבוה פי 9.5 לפתח בבגרותם הפרעות אישיות כגון חרדתיות, נרקסיזם, חוסר יציבות רגשית ועוד.

אבל אין סיבה להיכנס לסטרס, להיפך. כל פעם שמתעורר בך חשש או חרדה שאלי את עצמך בקול – האם זה מועיל? לא משנה כמה פעמים תחזרי על השאלה עד שתוכלי לנשום לרווחה, התשובה תמיד תהיה שלילית כי להיות חרדה מפני משהו אף פעם לא מביא תועלת. מה כן יכול לעזור, חוץ מלזכור לשלוף את השאלה הזו בעת הצורך? להוריד את רמות המתח בחייך, אם אפשר עוד בטרם ההריון, כדי שתוכלי לעבור את החודשים הללו ברוגע המירבי. זה יכול לבוא לידי ביטוי בצמצום הצפייה בחדשות, פרשנויות ועדכונים, גם בנוגע למגפה אבל גם באופן כללי; שמירה על אורח חיים בריא בכל ההיבטים מתזונה דרך פעילות גופנית ועד שנת לילה מספקת; תרגול מדיטציה, מיינדפולנס או יוגה יכולים לעזור, כמו גם תרגילי נשימות.

למרות כל תרגולי המיינדפולנס מצאת את עצמך במתח או לחץ? קחי נשימה עמוקה, סלחי לעצמך ופנקי את העובר. ליטופי בטן, מוזיקה נעימה ודיבור מרגיע יסייעו להביא שלווה לשוכן השליה, וכנראה שגם לך.

הנורמלי החדש, הריון וקורונה: מה מחכה לנו ב-2021?

זה אולי לא מרגיש ככה, אך שנה חלפה מהדיווחים הראשונים על הנגיף המסתורי מסין. גם לאור הפרסומים על החיסונים השונים בשלבי אישור שונים – ברור לנו שמגפת הקורונה תלווה אותנו בעתיד הקרוב, לפחות לתקופה הנראית לעין.

בשנה שחלפה השתנה האופן בו אנו עושים כמעט כל דבר, למעשה. בהתאם לכך, לרשימת הדברים שיש לתת עליהם את הדעת בעת קבלת ההחלטה האם להיכנס להריון יש להוסיף גם את העובדה שיש מגפה עולמית. קופות ובתי חולים נערכו זה מכבר לקיים פגישות עם מטופלים, ולהציע פגישות-מרחוק כשהדבר אפשרי, וזה נוגע כמובן גם לנשים בכל שלבי ההריון ואחרי הלידה. בדיוק כפי שאת נערכת להרחבת המשפחה בהיבט הכלכלי, ניתן להיערך גם לאתגרים שמזמנת לנו מגפת הקורונה: הקיפי את עצמך בדברים שאותך משמחים: אנשים, ספרים, עציצים – כל מי ומה שיעזרו לך לעבור את החודשים האלו בשלווה, ויעזרו לך להעביר את הזמן בנעימים, אפילו אם תמצאי את עצמך בבידוד בבית.

רוצים להבטיח תנאים טובים לכל בדיקות ההריון הנדרשות? הצטרפו לביטוח הבריאות של ביטוח ישיר ותוכלו ליהנות מסל הריון מורחב >>